מרטין לותר קינג זכה בנובל וקיבל אִיוּם: "סופך מתקרב, אתה גמור"

לוחם זכויות האדם, שהשבוע ימלאו 90 שנה להולדתו, קיבל מכתב אנונימי שבו הוא נדרש להתאבד. רק כעבור שנים נחשפה המזימה לציבור והתגלה מי עמד מאחוריה

טל עזרפורסם: 13.01.19 03:51
מרטין לותר קינג במסיבת עיתונאים בלונדון, ספטמבר 1964. "אפילו השטן לא היה מתעלה עליך", נאמר במכתב (צילום: Reg Lancaster/GettyimagesIL)
מרטין לותר קינג במסיבת עיתונאים בלונדון, ספטמבר 1964. "אפילו השטן לא היה מתעלה עליך", נאמר במכתב (צילום: Reg Lancaster/GettyimagesIL)

ביום שלישי הקרוב (15.1) ימלאו 90 שנה להולדתו של מרטין לותר קינג, הכומר הבפטיסטי האפרו-אמריקאי שלחם למען ביטול האפליה הגזעית בארצות הברית. קינג נחשב עד היום לסמל של אחד המאבקים החברתיים החשובים ביותר במאה ה-20, ונאומו "יש לי חלום", שאותו נשא באוגוסט 1963 על המדרגות של אנדרטת לינקולן בוושינגטון, מהדהד עד היום כטקסט שעשה היסטוריה.

 

הוא נולד ב-1929 באטלנטה, ג'ורג'יה. עם הולדתו קיבל את השם מייקל, אבל אביו, שהיה כומר בפטיסטי ומראשוני הפעילים לקידום זכויות האפרו-אמריקאים בארצות הברית, החליט ב-1934 לשנות את השם שלו ושל בנו למרטין לותר, כאות הוקרה למייסד זרם הנצרות הפרוטסטנטית בגרמניה. קינג הבן הטיל ספק במוסכמות תקופתו ושאף לשלב השקפת עולם דתית ואינטלקטואלית כאחד. ב-1955, כשהוא בן 26 בלבד, התמנה לכומר של הכנסייה הבפטיסטית במונטגומרי, אלבמה, וכן התקדם בלימודיו וקיבל תואר דוקטור לתיאולוגיה. באותה שנה, בעקבות מעצרה של רוזה פארקס, שסירבה לפנות את מקומה באוטובוס לאדם לבן, התגבש חרם האוטובוסים של מונטגומרי, וקינג הבן גויס לשמש כדובר הראשי של האיגוד הלאומי לקידום אנשים צבעוניים. החרם קיבל חשיפה גדולה בתקשורת, וקינג היה למייצג קולן של האוכלוסיות המוחלשות במדינה. 

 

בנחישות ובתעוזה ארגן קינג ב-13 שנות פעילותו הפגנות המוניות ולא אלימות שדרשו לחוקק חוקים שיגנו על זכויות המיעוטים במדינה. המאבק השיג תוצאות חשובות, שבאו לידי ביטוי בתיקון החוקה האמריקאית בענייני הפרדה גזעית וזכות הצבעה, אבל למרבה הצער, הוא הסתיים ברצח. קינג חלם שארבעת ילדיו "יחיו יום אחד באומה שבה הם לא יישפטו על פי צבע עורם, אלא על פי טיב אישיותם", אבל גרם לשונאיו לשפוט אותו כך בדיוק, והכף לא נטתה לטובתו. 

 

עוד על חייו ופועלו - צפו:

 

 

 

בנובמבר 1964, זמן קצר אחרי שזכה בפרס נובל לשלום "על הובלת התנגדות לא אלימה במאבק נגד אפליה גזעית בארצות הברית", והיה לגבר הצעיר ביותר בהיסטוריה שזכה בו, קיבל קינג מכתב אנונימי שאיים לחשוף "עוולות מטונפות" הקשורות בשמו. קינג לא נכנע לסחיטה: הוא חשד שמדובר בתרגיל מלוכלך של האף-בי-איי, ולא בכדי. באותן שנים הפגין ראש הארגון דאז, ג'ון אדגר הובר, שנאה גלויה כלפיו וכינה אותו "המנהיג הכושי המסוכן והאפקטיבי ביותר במדינה". הובר חשד שקינג פועל בשירות הקומוניסטים, רדף את פעילותו הציבורית והורה לנהל אחריו מעקבים אישיים. הוא אף קיבל מרוברט קנדי, שהיה התובע הכללי, אישור להתקין אביזרי ציתות בסביבתו של קינג, ובמשך תשעה חודשים ניהל רישום של כל פעילויותיו. לאכזבתו של הובר, ההאזנות לא העלו דבר בנוגע לקשריו של קינג עם ברית המועצות, אלא רק חשפו את בגידותיו באשתו.

 

זהו נוסח המכתב:

 

קינג,

 

לנוכח המעמד הנמוך שלך והתנהגותך האישית הלא נורמלית, לא אכבד את שמך בתוספת "אדוני הנכבד" או "דוקטור". שם המשפחה שלך מזכיר סוג של מלכים, כמו המלך הנרי השמיני, עם אינספור מעשי הניאוף וההתנהגות הבלתי מוסרית שלו, הפחותה מזו של בהמה.

 

קינג, הסתכל היטב לתוך ליבך. אתה יודע שהנך נוכל גדול, ונטל עבורנו, הכושים. לאנשים לבנים במדינה הזאת יש מספיק מתחזים משלהם, אבל אני בטוח שבתקופה הנוכחית אין אף אחד שמשתווה אליך. אינך איש דת, ואתה יודע את זה. אני חוזר ואומר שאתה מתחזה ענק ורשע. לא ייתכן שאתה מאמין באלוהים ומתנהג כפי שאתה מתנהג. ברור לכל שאתה לא מאמין בשום עיקרון מוסרי.

 

קינג, כל כמו נוכל, סופך מתקרב. היית יכול להיות המנהיג הכי גדול שלנו, אבל מתברר שאפילו בגילך הצעיר אינך מנהיג, אלא אדם מטומטם עם מוסר קלוקל... אתה גמור. "מעלותיך" המכובדות, פרס הנובל שלך (כמה מגוחך) ושאר הפרסים שבעולם לא יוכלו להציל אותך.

 

קינג, אני חוזר ואומר, אתה גמור. אין אדם בעולם שיכול להתווכח עם עובדות. גם לא נוכל כמוך. אם תטה את אוזנך הפסיכוטית והמינית, תמצא עצמך מקשיב לכל הלכלוך, הזוהמה, הרשע ודיבורך המטומטם, שהיו חשופים להאזנה כל הזמן. אני חוזר ואומר: אין אדם שיצליח להתווכח עם עובדות. אתה גמור. תוכל למצוא פה תיעוד של כל הפרטנרים המלוכלכים והרשעים, גברים ונשים כאחד, שנתנו ביטוי ללא-נורמליות הדוחה שלך. כמה מהם העמידו פנים שהם שרים בשירות הגוספל. אפילו השטן לא היה מתעלה עליך. איזה רוע מדהים. והכל מתועד. האורגיות המיניות שלך... הקשב לעצמך, חיה מטונפת וסוטה שכמותך, מצוטטים לך, צוטטו לך תמיד – כל מעשי הניאוף, האורגיות המיניות שלך לאורך השנים... הם רק דוגמה אחת מיני רבות.

 

אתה חייב להבין: ממעשיך הרעים בחוף המזרחי ועד לאלה בחוף המערבי, ואפילו אלה שנעשו מחוץ למדינה – הכול מתועד. קינג, אתה גמור. הציבור האמריקאי, ארגוני הכנסייה – פרוטסטנטים, קתולים ויהודים – כולם ידעו מי ומה אתה באמת: חיה רעה וסוטה. גם מי שתמך בך יגלה את האמת. אתה גמור.

 

קינג, יש רק דבר אחד שנשאר לך לעשות. אתה יודע מהו. יש לך רק 34 ימים לבצע זאת. אתה גמור. יש רק דרך מילוט אחת בשבילך. עדיף שתבחר בה בטרם מעשיך כנוכל מטונף ולא נורמלי ייחשפו בפני כל האומה.

 

ג'ון אדגר הובר. קינג חשד בו, ולא בכדי (צילום: GettyimagesIL)
  ג'ון אדגר הובר. קינג חשד בו, ולא בכדי(צילום: GettyimagesIL)
   

   

  רק בשנים האחרונות נחשף מכתב האיום לציבור. בדיעבד התברר שהוא נכתב בהוראת הובר ונוסח על ידי הסוכן וויליאם סאליבן, שהתחזה לתומך אלמוני מקהילת השחורים המביע אכזבה מבגידותיו של קינג במטרה לדחוק אותו לפינה. לצערם של אנשי הבולשת, למכתב האיום לא היה אפקט: בתום 34 הימים שהוקצו, קינג לא התאבד. הכותב, מצידו, לא מימש את האיום.

   

  ב-29 במרס 1968 הגיע קינג לעיר ממפיס שבמדינת טנסי כדי להצטרף למחאתם של פועלי תברואה אפרו-אמריקאים ששבתו למען שיפור תנאי העסקתם. ב-3 באפריל הוא נשא נאום בכנסייה המקומית, שבו אמר: "כמו כל אחד אני רוצה לחיות חיים ארוכים... אבל אני לא מודאג בעניין הזה עכשיו. אני רק רוצה למלא את רצונו של אלוהים, שאיפשר לי לעלות אל ראש ההר". למחרת, 4 באפריל 1968, נורה קינג במרפסת המלון שבו התאכסן, ומת בתוך זמן קצר.

   

  סוכני האף-בי-איי, שניהלו מצוד אחר הרוצח, תפסו והעמידו למשפט אסיר נמלט בשם ג'יימס ארל ריי. בתום חקירה ממושכת הוא הודה ברצח וקיבל עונש של 99 שנות מאסר, אבל גרסתו המעורפלת עוררה את השאלה, האם הוא יזם את הרצח או רק ביצע אותו בפקודת גופים ממשלתיים. כך או אחרת, מאבקו של ד"ר מרטין לותר קינג זכה להצלחה, והוא משמש דוגמה ומופת למחאות חברתיות ברחבי העולם עד היום.

   

   

    

   מה כתב אלביס פרסלי במכתב עצוב זמן קצר לפני מותו? הקליקו על התמונה:

    

   "הלוואי שיכולתי לישון". הקליקו על התמונה (צילום: GettyimagesIL)
   "הלוואי שיכולתי לישון". הקליקו על התמונה (צילום: GettyimagesIL)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   ילידת קיץ 1983. יוצרת תוכן, מפיקה, עורכת לשונית ומספרת סיפורים.

   לצד ניסיון מצטבר בעולם ההפקות, התחילה צעדיה ברשת כעורכת-יוצרת באתר "בא במייל" וכבלוגרית באתר "מהוזה" וצברה קהילת קוראים מגוונת.

   בדצמבר 2016 הוציאה לאור אסופה של סיפורים קצרים בשם "סיפורים קטנים", וייסדה את ליין "שורטס" כבמה ליוצרים שידם וליבם בסיפור הקצר.

   הבלוג "סיפור מכתב" משלב את האהבות הגדולות שלה - סיפורים, נוסטלגיה, דינמיקה ומערכות יחסים.