"לא די להזדעזע מסיפורי זוועה. לא מספיק להביע דעה, חייבים להיאבק"

"ככלי תקשורת, אנו לא יכולות לעמוד מנגד. חובתנו להאיר זרקור ענקי על הבעיה ולהניע לפעולה. נדרשת ענישה לא מתפשרת וחינוך מגיל רך", כותבת המו"ל של לאשה

מרים נופך-מוזס. הכל מתחיל בחינוך
מרים נופך-מוזס. הכל מתחיל בחינוך

מקומם, אבל זו המציאות: במאה ה־21 אנחנו, הנשים, עדיין צריכות להתמודד עם תופעות אלימות המכוונות כלפינו. אלימות נגד נשים מושרשת עמוק, מקדמת דנא, וגם כיום לא נעשה די כדי להילחם בה. אין מספיק מאמצים למניעה ולענישה מרתיעה, וכאשר אישה מתלוננת על התעללות במשפחה - במשטרה ובמוסדות הרווחה לא מצליחים למנוע את המשך סבלה, ולעתים המצב מידרדר עד כדי רצח.

 

כאשר קוראים את הסטטיסטיקה לגבי אלימות נגד נשים, מבינים שזו תופעה בממדים מפחידים, והיא מתרחשת לפתחנו, בסביבתנו, ואל לנו להישאר אדישות. 26 נשים נרצחו בשנת 2018 בידי גברים!

 

אם אלימות היא התגלמות הרוע, אלימות במשפחה היא אולי האכזרית ביותר. הרי בית אמור להיות המקום הבטוח של כל אחד מאיתנו, הקן שבו גבר ואישה קושרים יחד את גורלם ורוקמים חלומות לעתיד, ולפתע הכל מתהפך וחיי נשים הופכים לסיוט מתמשך ולפעמים אף נגדעים.

 

אלברט איינשטיין אמר: "העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו. לא בגלל האנשים שעושים רע, אלא בגלל אלו שלא עושים דבר בעניין".

 

אני קוראת לכל הנשים באשר הן, לא די לנקוט עמדה! לא די להביע דעה! לא די להזדעזע מסיפורי הזוועה או ממספר הנרצחות כל שנה!

 

על מנת להילחם בתופעה הבלתי נסבלת של אלימות נגד נשים חייבת להיות ענישה בלתי מתפשרת של מערכת המשפט ולצדה מערכת חינוך מן הגיל הרך, כזאת שתגדל דור של חברה השואפת לשוויון מלא בין המגדרים ולמיגור האלימות בה. זהו מאבק של החברה כולה, ואני קוראת גם לגברים להירתם לו.

 

אני פונה לכל גוני הקשת של החברה הישראלית להיות חלק משמעותי מן המאבק. נתחיל במשפחה שלנו, במקום העבודה, בקהילת החברים, בבתי הספר של הילדים. נדבר, נקשיב, נשאל, נברר, נניע את גלגלי המאבק וניצור את שיחת היום, אשר תרים את המודעות לנושא לרמה שלא הייתה כמותה עד כה ותהפוך לחזית של סדר היום הציבורי.

 

רק בשבוע שעבר פורסם כי הממשלה אישרה תוספת תקציב של 20 מיליון שקל למאבק באלימות במשפחה. בל נטעה - התוספת אושרה בזכות הלחץ הציבורי והצעקה הנוראה שקמה. אנחנו ככלי תקשורת לא יכולים לעמוד מנגד. חובתנו היא להאיר זרקור ענקי על הבעיה כדי להניע לפעולה.

 

אנו ב"לאשה" מאמינות שחינוך הוא הכלי החשוב ביותר ועל כן הקמנו את האתר החדש שלנו - "לא מרימות ידיים". באתר זה יופיעו כתבות בנושא אלימות נגד נשים, דרכים לזהות אותה ולטפל בה, הצעות, רעיונות ותוכניות חינוכיות. כי זה בדמנו!

 

במשך דורי דורות גדלנו בחברה גברית, שבה הגברים היו אלו שקבעו סדרי עולם והתייחסו לנשים כאל יצורים חלשים ונחותים מהם. כזכור, עד לפני פחות מ־100 שנה כלל לא הייתה לנו זכות הצבעה!

 

אני בונה על הנשים הצעירות: ככל שהן יתפסו יותר ויותר עמדות כוח בכלכלה, בפוליטיקה, באקדמיה, במדע - כך הן יוכלו לשנות את הנורמות ואת התרבות. בואו נגדל דור אכפתי וסובלני, שיודע לפתור קונפליקטים בדרכי נועם. לא צריך להיות איינשטיין כדי להבין כמה זה חשוב. כי בקרב הזה אנחנו לא מרימות ידיים.

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד