האם את במערכת יחסים אלימה, גם אם בן הזוג לא פוגע בך פיזית?

האם בן זוגך חשדן ונתקף לחרדה מהמחשבה שאת בוגדת בו? האם הוא מנסה לבודד אותך ממשפחתך ומחברייך? 12 סימנים שמאותתים לך שאת בזוגיות אלימה

הוא מאיים? הוא כנראה מתכוון! אל תשלי את עצמך שמדובר באיומי סרק (צילום: Shutterstock)
הוא מאיים? הוא כנראה מתכוון! אל תשלי את עצמך שמדובר באיומי סרק (צילום: Shutterstock)
1. הוא לא נותן לך להתרחק ממנו לרגע, מחליט בשבילך החלטות ודורש שתשתפי אותו בכל מה שאת עושה. זו לא אהבה, זו אלימות שמתחפשת לחיזור.

 

2. הוא מנסה לבודד אותך. גבר אלים דואג בתחילה לבודד את בת זוגו ממוקדי התמיכה הסובבים אותה, במטרה לחזק את התלות שלה בו. כחלק מכך ייתכן שהוא ימעט להגיע לאירועים חברתיים ומשפחתיים, ינסה לשדל אותך לוותר על יציאה עם חברות/ים, לוותר על התחביבים שלך ויאלץ אותך להיות יותר איתו.

 

3. הוא מאיים? הוא כנראה מתכוון! אל תשלי את עצמך שמדובר באיומי סרק. התנהלות שמאופיינת באיומים ובעונשים כלפייך או כלפי אנשים יקרים לך - עלולה להסתיים בכי רע.

 

4. הוא "נתקל" בך בחוזקה בדרך החוצה, משליך חפצים, שובר את בקבוק הבושם שלך? כל אלה נחשבים למעשים אלימים גם אם הם אינם מופנים פיזית כלפייך.

 

5. הוא אומר שוב ושוב "הכל באשמתך". אם יוצאים לו משפטים כמו: "אני כל כך לא אוהב שאת גורמת לי להכות אותך", "בגללך אני עצבני ולא מצליח להתרכז בלימודים", "כל כך חפרת לי בראש ובגלל זה עברתי באדום" - את בצרות. זכרי, התנהגות אלימה היא באחריותו של האדם האלים ולא באחריות בת זוגו.

 

6. הוא נוהג לעשות לך סצנות כשאתם נפגשים עם חברים/ות בלימודים, בחוגים, בעבודה, במקומות בילוי.

 

7. הוא חשדן. אם הוא נתקף חרדה מהמחשבה שאת בוגדת בו, מפרש כל אינטראקציה שאת מנהלת עם אדם אחר כפלירטוט או בגידה - החרדות עלולות להוביל להתנהגות אלימה מצדו.

 

8. הוא כועס כי את לא זמינה לו בכל רגע נתון. שאלות כמו: "למה לקח לך כל כך הרבה זמן לענות?", "למה רק עכשיו את עונה לי?", "צלמי את עצמך כדי להוכיח לי שאת אכן נמצאת איפה שאת אומרת שאת" - מבשרות רעות.

 

9. יש לו מצבי רוח קיצוניים. הוא יכול להיות עדין ואוהב ופתאום להפוך "מנסיך למפלצת"; מגיע הביתה שמח וטוב לב ובשנייה אחת הופך לעצבני, מאשים וכועס; לאחר מריבה בעוצמות לא מותאמות לאירוע הוא מתנהל כאילו אתם בירח דבש ומרעיף עלייך מתנות מוגזמות.

 

10. הוא גורם לך לקיים יחסי מין למרות שלא רצית. הוא שכנע אותך לעשות דברים שאת לא אוהבת, ביקש לצלם אתכם מקיימים יחסים בתנוחות שונות? זו התנהגות אלימה.

 

11. את חיה בפחד מתמיד מתגובותיו, חשה דאגה גם ברגעים הטובים ונזהרת בכל מילה שאת אומרת.

 

12. את מנסה להיפרד והוא מסרב ומתנהג באובססיביות כלפייך? הודעת לו שאת רוצה לנתק את הקשר, אך הוא מביע התנגדות עיקשת? מומלץ להימנע מפגישות איתו אחרי הפרידה. התנהגותו בלתי צפויה ועלולה לסכן חיים. לא מעט מקרי רצח של נשים התרחשו ימים ספורים אחרי הפרידה.

 

המידע בכתבה ניתן באדיבות: לרה צינמן, יו"ר ארגון משפחות נרצחים ונרצחות, העוסק בתמיכה במשפחות ובהפעלת אמצעי הגנה מפני רוצחים מורשעים; עו"ד צילית יעקבסון, יו"ר עמותת "בת מלך", המעניקה סיוע נפשי ומשפטי לנשים דתיות־חרדיות הסובלות מהתעללות פיזית ונפשית מצד בעליהן; לירון אזולאי, מנכ"לית עמותת "החצר הנשית", המסייעת בתמיכה, מיצוי זכויות תעסוקה, דיור לצעירות בנות 25-14; ארגון ויצו

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד