אייקון מאויר בשבוע: דיוויד בואי הביא סטייל לכל עשור, הופעה, גיל ומגדר

זמר, חייזר, נביא הגלאם, הדוכס הצנום הלבן – אף הגדרה לא תצליח להכיל את האיש והאגדה שנולד השבוע לפני 72 שנה, והלך לעולמו יומיים לאחר יום הולדתו ה-69

ארז עמירןפורסם: 10.01.19 08:27
הוא זגזג בין חליפת ליצן, אוברול פאייטים צמוד, שיער אדום ועגילי שנדלייר, כשבתווך הוא מנסח את התשובה לשאלה מה זה סטייל, כשהיא מגולמת באיש אחד רזה עם עין חומה ועין כחולה, קול עמוק וטונה של כריזמה. המחווה שלי לדיוויד בואי (איור: ארז עמירן)
הוא זגזג בין חליפת ליצן, אוברול פאייטים צמוד, שיער אדום ועגילי שנדלייר, כשבתווך הוא מנסח את התשובה לשאלה מה זה סטייל, כשהיא מגולמת באיש אחד רזה עם עין חומה ועין כחולה, קול עמוק וטונה של כריזמה. המחווה שלי לדיוויד בואי (איור: ארז עמירן)
כפי שהגדירה אותו עורכת האופנה המיתולוגית דיאנה ורילנד: "הוא נתן לאנשים לא את מה שהם רוצים, אלא את מה שהם עוד לא יודעים שהם רוצים" (צילום: AP)
כפי שהגדירה אותו עורכת האופנה המיתולוגית דיאנה ורילנד: "הוא נתן לאנשים לא את מה שהם רוצים, אלא את מה שהם עוד לא יודעים שהם רוצים" (צילום: AP)
זיקית אופנתית. בואי היה אייקון האופנה האולטימטיבי, שידע לשחק עם המראה בלי לאבד את הסגנון (איור: ארז עמירן)
זיקית אופנתית. בואי היה אייקון האופנה האולטימטיבי, שידע לשחק עם המראה בלי לאבד את הסגנון (איור: ארז עמירן)

דיוויד בואי

רגע, במי מדובר? מוזיקאי, זמר, שחקן, מפיק מוזיקלי, זוכה פרס גראמי למפעל חיים, הבעל של אימאן – אף הגדרה לא תצליח להכיל את האיש והאגדה שנולד השבוע לפני 72 שנה, והלך לעולמו השבוע לפני שלוש שנים (או חזר לכוכב הבית שלו, תלוי את מי שואלים). בואי, שניכס לעצמו את הכינוי "הזיקית של הרוקנרול" בזכות דילוגיו בין סגנונות מוזיקליים שונים, היה ללא ספק גם זיקית אופנתית. הוא המציא דמויות שונות שיצרו פסיפס נוטף סטייל שהקדים, ואז גם ייצג, את דורו.

 

לפני 50 שנה יצא הסינגל Space Oddity, בתזמון מסונכרן להפליא עם הנחיתה האמריקאית על הירח. השיחה המצוטטת בעולם בין מייג'ור טום לגראונד קונטרול, הפכה לסיפור מפתח על כל אלה שנגעו בתהילה ואיבדו תוך כדי כך את כל מה שהיה יקר ללבם. אולי זה גם הסיפור של בואי עצמו, אבל מבחינתי המורשת שלו היא מוזיקה נפלאה וסטייל אינסופי.

 

המציא דמויות שונות שיצרו פסיפס נוטף סטייל שהקדים, ואז גם ייצג, את דורו (צילום: AP)
  המציא דמויות שונות שיצרו פסיפס נוטף סטייל שהקדים, ואז גם ייצג, את דורו(צילום: AP)

   

  למה אייקון? חוץ מלנבא את כיבוש החלל, בואי הביא להמונים גם את החזות האנדרוגינית והחופש להתחפש. את ההכרה הגדולה בגאונותו האופנתית קיבל כשברא את זיגי סטארדאסט – חוצן נטול מגדר, כוכב רוק אולטימטיבי שנחת על כדור הארץ. מכאן והלאה היו ההופעות שלו מצעד ססגוני של תלבושות ביזאריות ושערורייתיות שנטלו מכל הבא ליד – הקאמפ, הקרקס, הרוק הקלאסי, תיאטרון הקבוקי היפני ודמות הג'נטלמן הבריטי, כולם מעורבבים ומשוקשקים היטב.

   

  הוא זגזג בין חליפת ליצן, אוברול פאייטים צמוד, שיער אדום ועגילי שנדלייר, כשבתווך הוא מנסח את התשובה לשאלה מה זה סטייל, כשהיא מגולמת באיש אחד רזה עם עין חומה ועין כחולה, קול עמוק וטונה של כריזמה. כך הוא הגדיר את האפיונים האופנתיים של הגלאם רוק ושל הפאנק הברלינאי, שימש כמלך הדיסקו והדאנס, ובהמשך התייצב על מראה ניאו-קלאסי אלגנטי.

   

  לאורכו של כל המסע רווי הסגנונות הזה, שמר בואי כבסיס האם על דמות "הדוכס הצנום הלבן", כפי שהגדיר זאת בעצמו. על הדרך הוא החזיר לווסט ולאוברול את הסקס אפיל המגיע להם, שחרר את הנשים שהסתתרו בתוך גברים מחוספסים, יצק אלגנטיות בתחפושות הכי הזויות, וגרם למילה "אוונגרד" להתבייש מולו בפינה. וכן, הוא גם המציא את הברק על המצח הרבה לפני שמישהו חשב על הקוסם הקטין הארי פוטר.

   

  חוץ מלנבא את כיבוש החלל, בואי הביא להמונים גם את החזות האנדרוגינית והחופש להתחפש (צילום: GettyimagesIL)
   חוץ מלנבא את כיבוש החלל, בואי הביא להמונים גם את החזות האנדרוגינית והחופש להתחפש(צילום: GettyimagesIL)

    

   למה לא? האמת, קשה לי למצוא נימוקים לשלילת האיקוניות של דיוויד בואי. תרומתו לעולם האופנה בכלל ולאופנת הגברים בפרט לאורך שנים כה רבות, היא נדירה בממדיה ובחשיבותה. או כפי שהגדירה אותו עורכת האופנה המיתולוגית דיאנה ורילנד: "הוא נתן לאנשים לא את מה שהם רוצים, אלא את מה שהם עוד לא יודעים שהם רוצים".

    

   אם ילחצו אותי אל הקיר אני יכול להזכיר את השימוש המופרז בסמים בתקופות שונות או את הרזון הקיצוני, אבל עזבו שטויות – דיוויד בואי הוא האייקון האולטימטיבי.

    

   דיוויד בואי וטינה טרנר, 1987 (צילום: AP)
    דיוויד בואי וטינה טרנר, 1987(צילום: AP)

     

    תרומתו לעולם האופנה בכלל ולאופנת הגברים בפרט לאורך שנים כה רבות, היא נדירה בממדיה ובחשיבותה (צילום: AP)
     תרומתו לעולם האופנה בכלל ולאופנת הגברים בפרט לאורך שנים כה רבות, היא נדירה בממדיה ובחשיבותה(צילום: AP)

      

     מה זה אייקון אחד בשבוע?

     עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

      

     בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
     מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים