יומן קריאה

כך תחברו את ילדיכם לקריאה: ארבעה מגזינים מומלצים ואיכותיים

הם מעוררי השראה, נכתבים בדיוק לגילם ואפילו מגיעים לתא הדואר (לא הווירטואלי), במעטפה אישית אל ילדכם. מיה מיטב עם סקירת מגזיני הילדים שכדאי להם ולכם להכיר

מיה מיטבפורסם: 06.01.19 08:30
נורי, עילי, אסא ולילה הכלבה מדגמנים עיתונות יפה
נורי, עילי, אסא ולילה הכלבה מדגמנים עיתונות יפה
השמועות על מותו של הפרינט היו מוגזמות. נכון שהעולם שלנו משתנה וזה טוב ויפה, אבל עדיין אין תחליף לדפדוף, עלעול, קיפול, סימון, תלישה, הדגשה וכל שאר הפעולות הנדרשות מהאוחזים בידיהם מוצר מודפס.

כמתנת בת מצווה ביקשתי מסבתא חנה מנוי על ״מעריב לנוער״. זה היה ה-מגזין לענייני היום בגילאי העשרה המוקדמים בשנות השמונים בישראל. לפני כל האינטרנטים והווצאפים וה-VOD והספוטיפיי, נאלצנו לאסוף מידע רלוונטי על החיים שמחוץ לבועה ובעולם הגדול דרך העיתון, הרדיו ו-MTV. ומה מעניין יותר מאשר חייהם של זמרים וזמרות נערצים, מדור ״על בנים ועל בנות״ וכתבות שכתבו נערים/ות בגילנו? הילדים שלי אולי יצחקו, ישמיעו קולות מיואשים ויגלגלו עיניים, אבל זה היה בפירוש מסעיר (מקווה שילדיי לא יקראו את הטור בו אמם יוצאת קשישה שאומרת מילים כאלה). יום בו קיבלתי עיתון היה יום חג. מיד דפדפתי לעמוד האמצע כדי לראות איזה פוסטר הגיע ואם הוא ראוי להיתלות על קיר חדרי ורק אחר כך התפניתי לקריאה מדוקדקת.

 

הילדים כיום מעודכנים די והותר ואם ישנה סיבה לעשות מנוי על מגזין היא איננה קשורה בידע נטו. קודם כל, בימינו הילדים לא מקבלים כמעט אף פעם דואר מוחשי (אלא אלקטרוני) וזוהי הזדמנות חגיגית לקבל אחת לחודש דבר דואר עם שמם מתנוסס עליו. אני חושבת שזה עדיין מרגש. סיבה שניה, להנחיל לדור הווירטואלי את הערך של המילה הכתובה, המודפסת, זו שיכולה להישאר ולהשתהות בעולם יותר מאשר סמס בר חלוף. צריכים עוד סיבות? להגיש להם עיתון שנכתב עבורם, בתחום שמעניין אותם ומרחיב את אופקיהם; לאפשר לילדים להשתתף בעצמם בעיתון, על ידי שליחת ציורים, סיפורים, המצאות או תשובות לחידות; לקרוא כתבות או סיפורים מעוררי השראה שכתבו ילדים בגילם ומעל לכל – לקרוא לקרוא לקרוא ולהיות פחות על מסכים. טוב, הבנתם בעצמכם שאנחנו במשפחה מפרנסים יפה את עולם המגזינים, אז הנה כמה שאהבנו:

  

עיניים

עורך: תמיר ראונר

 

מגזין וותיק, איכותי, רב תרבותי ומומלץ, היוצא אחת לחודש, בכל פעם סביב נושא אחר – ריצה, דיאלוג, חושך, סיפור ועוד. המגזין החל את דרכו לפני כעשרים שנה כאח למגזין ״משקפיים״ מבית היוצר של אגף הנוער במוזיאון ישראל. ״עיניים״ מנגיש לילדים את עיקרון האמנות הרב תחומית, והטיפול שלו בנושא המתחלף תמיד מקיף כמה כיוונים – אמנותי, היסטורי, הסבר מדעי וכמובן סיפורים ואיורים מקוריים הנוגעים לעניין. כתבו וכותבים בו לאורך השנים אנשי תרבות, סופרים ומאיירים מובילים בארץ והוא נשאר נאמן לעצמו ולהשקפת עולמו מבלי לנסות להתיילד.

 

המגזין כולל מדורים קבועים המעודדים יצירה אישית של הקוראים הצעירים ותקשורת עם עולם הפרינט – צילום, ציור, כתיבת סוף לקומיקס או סיפור לצד מדור מתכונים, טור קומיקס, ראיון ״בהרבה עיניים״ – מפגש קבוצתי עם העורך וכמובן - חידות מאוירות נושאות פרסים. הסיבות לכך שלא ביטלתי את המנוי שלנו בשנתיים האחרונות כאשר לא היה לו ביקוש גבוה בבית, הן שקודם כל גם אני נהנית לעיין במגזין ושנית, כי אפילו סרבן הקריאה שלי לא יעז לפספס את עלילותיו של ג׳חנון הגמל מאת אנגלמאייר או את חידות משחקי המילים המבריקות של אלנבוגן. ניתן לסכם כי התרבות פנים רבות לה ותענוג להגיש לילדים את העושר הזה לפחות פעם בחודש.

 

עיניים - האתר.

מתאים לגילאי 6-12.

 

נשאר נאמן לעצמו ולהשקפת עולמו מבלי לנסות להתיילד
  נשאר נאמן לעצמו ולהשקפת עולמו מבלי לנסות להתיילד

   

  אדם צעיר

  עורכת: רינת פרימו

   

  ״אדם צעיר״ הוא אחיו הצעיר של ״אדם עולם״, מגזין לאנתרופוסופיה וחינוך וולדורף בישראל והוא משמר את הרוח האנתרופוסופית ומגיש אותה לילדים בעטיפה מרהיבה. זהו עיתון חודשי בטעם של פעם, המוקדש בכל חודש לנושא אחר שיכול לעורר עניין וסקרנות מעולם הילדים: קסמים, בוץ, טרולים, קרקס, שפעת וכן הלאה והוא חף מפרסומות או תוכן שיווקי. בכל גיליון יש מדורים קבועים, סיפורים, חידות, מתכונים ואף מדור המנסה להפגיש ילדים דרך כתיבה (של מכתבים!).

   

  את המגזין עורכת סופרת הילדים רינת פרימו, הוא מאויר על ידי טובי המאיירים בארץ ומעוצב בקפידה על ידי מיכל מגן. מלבד כתבות מערכת ומדורים קבועים, כל גיליון מכיל סיפורים ושירים מקוריים של סופרי ילדים ומאויר על ידי אמן/ית אחר/ת ולכן התוצאה המתקבלת היא איכותית לעילא. חווית הקריאה ב״אדם צעיר״ היא יותר כמו בספר ילדים מאשר בעיתון. לסיכום, אני מסכימה עם מה שנכתב באתר, כי זהו אכן "המזון הנפשי" הבריא ביותר לגדול איתו.

   

  אדם צעיר - האתר.

  מתאים לגילאי 7-11.

   

  כל גיליון מכיל סיפורים ושירים מקוריים של סופרי ילדים ומאויר על ידי אמן/ית אחר/ת ולכן התוצאה המתקבלת היא איכותית לעילא
   כל גיליון מכיל סיפורים ושירים מקוריים של סופרי ילדים ומאויר על ידי אמן/ית אחר/ת ולכן התוצאה המתקבלת היא איכותית לעילא

    

   גלילאו צעיר

   עורכת: רוני לנגרמן-זיו

    

   ירחון העוסק בענייני מדע פופולרי, אשר גם הוא נולד כאח צעיר, הפעם ל״גלילאו״, כתב עת למדע ולמחשבה המיועד למבוגרים. העיתון נראה כמו הדבר האמיתי, כלומר, עיתון המיועד לילדים שמתעניינים בנושאים של מדע, טכנולוגיה, גיאוגרפיה, היסטוריה, איכות הסביבה, בעלי חיים וכד׳ ובקיצור: גיקים חמודים. גם כאן נפגוש לצד כתבות מרתקות של אנשי מקצוע ומדענים, מדורים קבועים על אישים חשובים בהיסטוריה, יסודות המרכיבים את עולמנו, אסטרונומיה, ניסויים מדעיים, מתכונים, המלצות על ספרים וכמובן - חידות נושאות פרסים.

    

   יפה לראות שזהו עיתון שמקיים ולא רק מבטיח, שכן הוא מודפס על נייר ממוחזר מסוג Re-Paper. כך הקוראים (והוריהם) נחשפים לרעיון המיחזור מהרגע שאנו אוחזים את העיתון בידיים. בנוסף לכל היופי הזה, המגזין מעודד יזמות צעירה ויצירתיות ומקיים תחרות המצאות נושאת פרסים - בכל גיליון מתפרסמת ״המצאת החודש״, למשל: רובוט גלגלי עזר, כובע שעוזר לזכור או רובוט שמסייע בשיעורי בית ובסוף השנה הקוראים הנבונים מוזמנים לבחור את ההמצאה הטובה ביותר בעיניהם. בהחלט מעורר השראה וגם רצון לחזור להיות ילד/ה, להשרות עלי כרוב סגול במים ולראות מה קורה כשמטפטפים למי הקסם הסגולים כמה טיפות חומץ או אבקת סודה לשתיה.

    

   גלילאו צעיר - האתר.

   מתאים לגילאי 7-12.

    

   עיתון שמקיים ולא רק מבטיח
    עיתון שמקיים ולא רק מבטיח

     

    חלבלובון

    בעריכת טלי הרדאבל ואירית חוסחאלק

     

    מגזין דו חודשי שכל כולו יצירה, חידות ושעשועים וכפי שחרת על דגלו – תחליף לזמן מסך. עיתון מושקע ושופע חידונים ופעילויות מסוגים שונים בטווח קושי משתנה שנע בין מבוכים, תשבצים, תפזורת מילים, חידות ואף בדיחות. הוא מודפס על נייר עבה, ללא פרסומות או תוכן שיווקי ומוקדש בכל פעם לנושא אחר, כמו: קסמים, חגים, בעלי חיים וכו׳. המגזין נראה כמו פרויקט של שתי אימהות סופר-משקיעניות שרצו להעניק לילדיהם קצת מקסם הילדות שלהן. יכול להיות מצוין לנסיעות, חופשים, ימי חורף או למלא בכייף שעת איכות ילדים-הורים (במיוחד אלו שמתגעגעים לחוברות הפעילות של ״דגמי בוקי״).

     

    באתר אפשר למצוא הפתעות נוספות. למשל, ״הספר הגדול של משחקי הנייר״ – חוברת עם משחקים בניחוח ילדות, כמו: ארץ עיר, צוללות, איש תלוי ועוד, בעיצוב כייפי ודפים נתלשים. מושלם לחופשות משפחתיות. אגב, אני הראשונה שמעוניינת בתחליפים יצירתיים ל״זמן מסך״ הממכר, אבל לטעמי היה יכול להיות יותר יעיל אם היוצרות היו מצניעות את המסר ולא כותבות אותו בגלוי על העיתון, שהרי ילד שרואה הצהרה של ״זמן נייר במקום זמן מסך״ מיד חש מותקף ונהיה ב״אנטי״. אבל ניחא.

     

    חלבלובון - האתר .  

    מתאים לגילאי 6-12.

     

    שתי אימהות סופר-משקיעניות שרצו להעניק לילדיהם קצת מקסם הילדות שלהן
     שתי אימהות סופר-משקיעניות שרצו להעניק לילדיהם קצת מקסם הילדות שלהן

       

     גילוי נאות: החתומה מעלה נותנת ידה גם בכתיבת סיפורים ומאמרים לילדים וכמה מפרי עיטה התפרסמו במגזין ״אדם צעיר״ ו״גלילאו צעיר״.

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
     כותבת לילדים ולנוער ('אמא, מה זה עושה?׳ ו"אני רוצה את המוצץ שלי!" בהוצאת דני ספרים, סדרת 'הבלוגר' בהוצאת כתר), נשואה ואמא לשלושה בנים. מאז ומתמיד אהבתי לקרוא. אני רואה חשיבות, אחריות וזכות גדולה בהעברת האהבה הזו לדור הבא, אם בכתיבה, בשעות סיפור או בהרצאות בבתי הספר. אומרים שילדים היום לא קוראים, שיש להם הסחות דעת, והפרעות קצב, וריבוי מסכים, ומשחקי מחשב, ומיליון חוגים, ושיעורים... אני מאמינה שקריאת ספרים היא חלק מבריאות הנפש, וחוויה מדהימה לחלוק עם אהובינו הקטנים.