אייקון מאויר בשבוע: מלך הביזאר מרילין מנסון חוגג יום הולדת 50

כוכבי רוק גותיים יודעים שהמראה חשוב לפחות כמו המוזיקה. בעולם קונפורמיסטי, מנסון הוא האביר האפל שמצליח להיות גם המוזר של השכבה וגם זה שזוכה בנסיכה

ארז עמירןפורסם: 02.01.19 09:08
נותן תקווה לכל אלה שמרגישים כי העולם פסח עליהם כשחילקו אושר – כי הם מוזרים מדי, אחרים מדי, לא כמו כולם. המחווה שלי למרילין מנסון (איור: ארז עמירן)
נותן תקווה לכל אלה שמרגישים כי העולם פסח עליהם כשחילקו אושר – כי הם מוזרים מדי, אחרים מדי, לא כמו כולם. המחווה שלי למרילין מנסון (איור: ארז עמירן)
יכול להיות שמדובר בפסאדה מלאכותית שאין מאחוריה דבר, אבל הפסאדה הזו עשויה לעילא (צילום: AP)
יכול להיות שמדובר בפסאדה מלאכותית שאין מאחוריה דבר, אבל הפסאדה הזו עשויה לעילא (צילום: AP)

מרילין מנסון

רגע, במי מדובר? מרילין מנסון הוא שם הבמה של המוזיקאי האמריקאי בריאן יו וורנר – כינוי שנבחר כחיבור מקושקש בין השם הפרטי של השחקנית מרילין מונרו ושם המשפחה של הרוצח הסדרתי צ'רלס מנסון. וזה, תאמינו או לא, הדבר הכי פחות מוזר בכל מה שקשור לאיש והתופעה (וההופעה), שחוגג בסוף השבוע הקרוב יובל להולדתו.

 

חוץ מהשקעה אינסופית במראה ביזארי, הוא מתפקד כסולן להקת אינדסטריאל-מטאל הנושאת את שמו, והביוגרפיה שלו כוללת גם עיסוקים צדדיים כמשורר, במאי, שחקן וסופר – שאת כולם הוא מבצע באופן רע למדי.

 

מבחינתי, הפרט הביוגרפי המעניין מכל הוא תקופת נישואיו לדוגמנית ורקדנית הבורלסק דיטה פון טיז, אייקון בפני עצמה, שיצרה את החידה: מה לעזאזל היא עשתה איתו במשך שנה שלמה?

 

הפרסונה שיצר, חייזר מטושטש מגדרית עם איפור כבד ועדשות עיניים מבהילות, היא מדויקת ומלוטשת עד לפרט האחרון (צילום: David Klein,Jo Hale,Jon Kopaloff/GettyimagesIL, AP)
  הפרסונה שיצר, חייזר מטושטש מגדרית עם איפור כבד ועדשות עיניים מבהילות, היא מדויקת ומלוטשת עד לפרט האחרון(צילום: David Klein,Jo Hale,Jon Kopaloff/GettyimagesIL, AP)

   

  למה אייקון? מנסון הוא ההוכחה הניצחת לציטוט שלו עצמו, הגורס כי "כולנו אף אחד, רוצים להיות משהו". הפרסונה שיצר, חייזר מטושטש מגדרית עם איפור כבד ועדשות עיניים מבהילות, היא מדויקת ומלוטשת עד לפרט האחרון. יכול להיות שמדובר בפסאדה מלאכותית שאין מאחוריה דבר, אבל הפסאדה הזו עשויה לעילא: ציפורניים צבועות בשחור, סגנון לבוש שנע בין הגלאם למקאברי ועושה שימוש באזכורים למראה ה"דנדי" של המאה ה-19, יחד עם קצת סאדו-מאזו ונגיעות מכת השטן.

   

  אם לא די בכל אלה, הוא גם משקיע בפיתוח טעמים אקסצנטריים, כמו אוסף של כלי נשק מתקופת הנאצים, שמועות על ניסור הצלעות כדי להצר את המותניים (זו, אגב, הגרסה השמרנית. גרסה אחרת טוענת שהניסור נעשה כדי לאפשר לו לבצע על עצמו אקט מיני), וכמובן – יחסים מורכבים עם סמים.

   

  כוכבי רוק גותיים מגיעים, לרוב, כשהם מצוידים בחוש אופנה משובח. מהבחינה הזו, מרילין מנסון הוא האביר האפל האולטימטיבי – מודל הזדהות לכל מתבגר כחוש ומלנכולי שחי במרתף בית הוריו, מקשיב למוזיקה שאף אחד אחר לא מבין, נמנע מאור השמש וחולם על החיים של מי שהיה המוזר של השכבה והפך לעשיר ומצליח, שגם זוכה בנערה המקובלת.

   

  למה לא? כי הרצון להיות מיוחד ושערורייתי, מריח ממאמץ יתר. בואו נודה באמת, זה לא מגניב לקרוא לעצמך על שם רוצח סדרתי, העדשות הצבעוניות בעיניים מטרידות, ואם שמים את הפאסון בצד – המוזיקה שלו ממש לא משהו.

   

  ובכל זאת: כמו ליידי גאגא, הגרסה הנשית, המאוחרת והיותר מצליחה שלו, גם הוא נותן תקווה לכל אלה שמרגישים כי העולם פסח עליהם כשחילקו אושר – כי הם מוזרים מדי, אחרים מדי, לא כמו כולם. האומץ להיות שונה בעולם שמקדש קונפורמיזם, מסדר למרילין מנסון מקום של כבוד בגולדן רינג של האייקונים.

   

  משקיע בפיתוח טעמים אקסצנטריים, כמו אוסף של כלי נשק מתקופת הנאצים ושמועות על ניסור הצלעות כדי להצר את המותניים (צילום: Frederick M. Brown,Peter Kramer/GettyimagesIL)
   משקיע בפיתוח טעמים אקסצנטריים, כמו אוסף של כלי נשק מתקופת הנאצים ושמועות על ניסור הצלעות כדי להצר את המותניים (צילום: Frederick M. Brown,Peter Kramer/GettyimagesIL)

    

   מה זה אייקון אחד בשבוע?

   עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

    

   בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים