קייט ומייגן לא לבד: נשים חושפות את הסכסוכים עם הגיסות שלהן

הריב בין קייט מידלטון ומייגן מרקל מסעיר את העולם, אבל הן ממש לא היחידות. סכסוך בין גיסות הוא אחד הנפוצים (והמכוערים) ביותר שיש. הנה כמה סיפורים מסמרי שיער

 מייגן מרקל וקייט מידלטון. "יש המון מעגלים שנפגעים מכך ששתי גיסות רבות, בדומה לאבן שנזרקת לבריכה. במקרים קיצוניים זה יכול לייצר קרע שקשה לאחות" (צילום: GettyimagesIL)
מייגן מרקל וקייט מידלטון. "יש המון מעגלים שנפגעים מכך ששתי גיסות רבות, בדומה לאבן שנזרקת לבריכה. במקרים קיצוניים זה יכול לייצר קרע שקשה לאחות" (צילום: GettyimagesIL)

כשמירב (32), נשואה זה שמונה שנים ואם לשניים, שמעה על ריב הגיסות שמסעיר את העולם – זה שבין קייט מידלטון למייגן מרקל – היא חשה הזדהות מיידית. היא אמנם לא נסיכה ולא דוכסית, אבל גם לבעלה יש אח שנשוי לאישה שעושה לה את המוות. וגם אצלה, בדיוק כמו בארמון קנסינגטון, סכסוך הגיסות מאיים על שלמות המשפחה.

 

"גיסתי היא לא מאוד אינטליגנטית, אבל מאוד צרת עין, אוהבת לבחוש ולסכסך, טיפוס שאף אחד לא היה רוצה במשפחה שלו", מספרת מירב (כל השמות בכתבה בדויים, השמות המלאים שמורים במערכת)".

 

"החוויה השלילית הראשונה שלי איתה הייתה כבר בהכנות לחתונה שלנו. חמותי הייתה מאוד נוכחת בהכנות, וגיסתי לעתיד שאלה אותי למה אני לא מתעקשת על מה שחשוב לי. אמרתי שהדברים האלה לא כל כך משנים לי, ושבהמשך, בנושאים קריטיים כמו מקום מגורים וחינוך הילדים, אני אעמוד על שלי. היא לקחה את הדברים שאמרתי, סילפה אותם ואמרה לחמותי לעתיד שאני מצפצפת עליה, ושלדברים שהיא אומרת אין כל ערך בעיניי. אמא של בעלי שאלה אותו מה זו ההתנהגות הזאת ואיך אני מדברת עליה, וזה עוד לפני שהתחתנו. זו הייתה תחושה נוראית להתחיל ככה את הקשר המשפחתי. כבר במעמד הזה למדתי שאסור לי לגלות לה שום דבר".

מירב: "אחרי שרכשנו דירה, גיסתי לא דיברה איתנו ומחקה את שנינו מהפייסבוק. כשבעלי ניסה לברר עם אחיו למה מחרימים אותנו, הוא אמר לו שלא קרה כלום. היא פשוט קינאה בנו"

 

מה קרה בהמשך?

"אחרי שהתחתנו היא לא דיברה איתנו, כי לטענתה לא שיחקנו מספיק עם הילדים שלה בשבתות משותפות. אחרי שרכשנו דירה, היא לא דיברה איתנו כמה חודשים ומחקה את שנינו מהפייסבוק. כשבעלי ניסה לברר עם אחיו למה מחרימים אותנו, הוא אמר לו שלא קרה כלום".

 

"תביני, זה לא היה מאבק על משאבים - קיבלנו את אותה עזרה מההורים, רק שהם עשו החלטה גרועה ורכשו דירת שני חדרים בשיכון, ואנחנו קנינו דירה גדולה באזור טוב. היא פשוט קינאה בנו. היא כל הזמן משווה ביני ובינה, וזה מוסיף לקושי. היא הפסיקה ללמוד בהיריון הראשון שלה, ואני לא הריתי עד שסיימתי תואר. לי יש מקצוע ומקום עבודה מסודר, ולה לא. לידה אני נראית הרבה יותר טוב, גם חיצונית. יש לה שלל טענות שונות ומשונות נגדנו. היא טיפוס בלתי צפוי ויש לה את כל הזמן שבעולם להתעסק בחשבונאות".

 

איך הושפעו היחסים בין האחים מכל זה?

"הקשר של בעלי עם אחיו נפגע. אנחנו לא יוצאים לבלות איתם כמו שאנחנו מבלים עם בני משפחה אחרים, ורואים אותם רק באירועים משפחתיים".

 

מהי האסטרטגיה שלך מול העוינות שלה?

"אני גומלת לה על זה באקסטרה נחמדות, כי זה מטריף אותה. אני תמיד מביאה לילדים שלה מתנות יום הולדת, ואני הכי נחמדה אל המשפחה שלה, כי אני רואה אותה נאכלת מזה. זו הנקמה המתוקה שלי - שהיא לא תוכל ללכלך עליי בחיים".

 

יש מצב שתתקרבו בעתיד?

"אחרי שהיא הפרה את האמון שלי בפעם הראשונה שנפגשנו - אני בחיים לא אסמוך עליה".

 

"אחרי שהיא הפרה את האמון שלי בפעם הראשונה שנפגשנו - אני בחיים לא אסמוך עליה" (צילום: Shutterstock)
  "אחרי שהיא הפרה את האמון שלי בפעם הראשונה שנפגשנו - אני בחיים לא אסמוך עליה"(צילום: Shutterstock)

   

   

  ויכוחים וקנאה 

  הסכסוך בין הדוכסית מקיימברידג', קייט מידלטון, אשתו של מלך אנגליה העתידי וויליאם, לגיסתה, הדוכסית מסאסקס מייגן מרקל, אשתו של אחיו הארי – מסעיר כרגע לא רק את הממלכה הבריטית, אלא את העולם כולו. לפי הדיווחים, השתיים מצויות בנתק מוחלט זו מזו, שמשפיע גם על היחסים בין האחים. לאחרונה הארי ומייגן אף החליטו לעזוב את ארמון קנסינגטון, שאותו הם חולקים עם וויליאם וקייט, ולעבור לאחוזה שנמצאת עשרות קילומטרים משם. גיסות רבות ברחבי העולם, כך נראה, עוקבות אחרי הסיפור, ולא רק מטעמי חיבה לבית המלוכה.

   

  "כששמעתי את הדיווחים על קייט ומייגן, אני לא יכולה להגיד שהופתעתי", אומרת יפה נפתלי מצרי, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. "סכסוך וקנאה בין גיסות הם עניין נפוץ. אני שומעת על זה ללא סוף בחדר הטיפולים".

  עמי אהלי, פסיכולוגית ומטפלת משפחתית וזוגית מוסמכת: ""גיסות מנישואים לאחים הן הרחוקות יותר - שתי נשים לחלוטין זרות זו לזו, שנקלעו למשפחה אחת ונאלצות לקיים חיי משפחה משותפים, וזאת לא משימה פשוטה"

   

  למה בעצם זה כל כך נפוץ?

  "מדובר במישהי שאנחנו נאלצים לבלות הרבה במחיצתה, רק שבניגוד לאחות, אין בינינו קשר דם, ובניגוד לחברה, זו לא מישהי שבחרנו בה מיוזמתנו. המצב הזה יכול להוביל להרבה ויכוחים וקנאה. צריך לזכור שיש גם שני סוגים של גיסות: כאלה שנשואות לשני אחים, וכאלה שחולקות גבר משותף: האחת נשואה לו, השנייה היא אחותו. במקרים שמדובר באחות, לפעמים היא חווה את גיסתה כמישהי שפתאום באה ולקחה ממנה את אחיה. מנגד, אשתו של הבעל חווה את הגיסה כמישהי שמאיימת ומפריעה לקשר בינה ובין בעלה".

   

  מה לגבי גיסות שנשואות לשני אחים?

  "במקרה הזה יש כל הזמן השוואה. מעבר למי מקבלת יותר עזרה כלכלית ומי פייבוריטית יותר במשפחה, ישנה גם השוואה של הזוגיות. הייתה אצלי אישה שהגיעה לטיפול עם בעלה, והיא מאוד קינאה בגיסתה. היא תמיד אמרה לבעלה: 'תראה את אחיך ואשתו, הם כל שני וחמישי בחו"ל. הם יוצאים, נהנים מהחיים, ואתה תמיד רוצה להישאר בבית'".

   

  "לפי מחקר שנעשה בארצות־הברית בשנות ה־50, קרובת המשפחה שלנשים צעירות הכי קשה איתה היא החמות – ומיד אחריה הגיסה", מעדכנת עמי אהלי, פסיכולוגית ומטפלת משפחתית וזוגית מוסמכת. "גיסות מנישואים לאחים הן הרחוקות יותר - שתי נשים לחלוטין זרות זו לזו, שנקלעו למשפחה אחת ונאלצות לקיים חיי משפחה משותפים, וזאת לא משימה פשוטה. חיכוכים עלולים להיווצר ברגע שמתחילה תחרות על משאבים, כמו למשל אהבה או כסף. ברגע ששתיהן נלחמות על אותו משאב ומופר השוויון - חל פיצוץ".

   

   

  גיסתי, גריזלדה

  אצל יסמין (29), הגיסה הבלתי נסבלת היא דווקא אחותו של הבעל, ובשנתיים האחרונות הן נמנעות זו מזו לחלוטין. יסמין מכנה את גיסתה "גריזלדה", על שם המכשפה הרעה מסדרת הילדים הנוסטלגית "הוגו", ומאווררת את עצביה עם חברות בפייסבוק.

  יסמין: "מהרגע הראשון גיסתי אמרה לאחיה דברים מגעילים עליי, ציירה אותי כאילו אני משתלטת לו על החיים. כשהיא באזור - אני לא מתקרבת"

   

  "אף אחת לא טובה מספיק עבור אחיה הקטן של גיסתי", טוענת יסמין. "היא התרגלה לגונן על בעלי כמו אמא, והייתה מוצאת מה להגיד גם אם הוא היה מתחתן עם דוכסית".

   

  מתי גיסתך נכנסה לחייך?

  "היא תגיד שאני נכנסתי לחייה כשהתחלתי לצאת עם אחיה. מהרגע הראשון היא טרחה להגיד לאחיה דברים מגעילים עליי, ציירה אותי כאילו אני משתלטת לו על החיים ומחלקת לו פקודות. אלו דברים שמעולם לא קיבלתי עליהם התנצלות".

   

  איך התחיל הריב ביניכן?

  "לא הייתה בינינו התנגשות ישירה. היא לא כזאת. היא תדבר עליי מאחורי הגב, וכשניפגש היא תעשה לי פרצופים חמוצים. הייתה ארוחה שבה הכל התפוצץ, ובעלה צעק עליי ופגע בי. היא לא עשתה לגבי זה שום דבר, בוודאי שלא התנצלה בשמו. מאז העדפתי להפריד כוחות. בשנתיים האחרונות אני מנסה להימנע מהם. כשהיא באזור - אני לא מתקרבת".

   

  את חושבת שזה יכול להימשך ככה לנצח?

  "לא. זה יתפוצץ במוקדם או במאוחר, וזה יהיה מכוער".

   

  מה יכול לחבר גיסות ומה מרחיק בין גיסות?

  "אחי הגדול נשוי לאישה מאוד חביבה, עולה חדשה. אני עושה את המאמץ כדי לעזור לה: יוצאת איתה לבירה, עושה לה לייק על תמונות באינסטגרם. אולי היא לא החברה הכי טובה שלי, אבל יש בינינו אינטראקציה ואכפתיות. מבחינתי, ברגע שאחי בחר בה, היא נכנסה למשפחה. לעומתה, גיסתי גריזלדה רואה אותי אך ורק בתור בת הזוג של אחיה. כיוון שהיא לא רואה בי בת משפחה, אין לה שום רצון להשקיע מאמץ מינימלי בלנהל איתי אינטראקציה ידידותית".

   

  את מזדהה עם הדיווחים על המשבר המלכותי בין הדוכסית מסאסקס לדוכסית מקיימברידג'?

  "מזדהה עמוקות. כיף לדעת שלמשפחה המלכותית יש את אותן צרות כמו לאנשים רגילים. גם אם הן מתהלכות בשמלות של אוסקר דה לה רנטה, הן עדיין יריבו על המשרתים אחת של השנייה".

   

  חיכוכים עלולים להיווצר ברגע שמתחילה תחרות על משאבים, כמו למשל אהבה או כסף. ברגע ששתיהן נלחמות על אותו משאב ומופר השוויון - חל פיצוץ (צילום: Shutterstock)
   חיכוכים עלולים להיווצר ברגע שמתחילה תחרות על משאבים, כמו למשל אהבה או כסף. ברגע ששתיהן נלחמות על אותו משאב ומופר השוויון - חל פיצוץ(צילום: Shutterstock)

    

    

   אני אראה לך מה זה

   לסיון (31), עובדת בתחום התרופות ממרכז הארץ, יש לדבריה "גיסה מהגיהינום". היא נשואה זה ארבע שנים ואמא לילד בן שנתיים. את בעלה הכירה שנתיים לפני שנישאו. "אני חצי אשכנזייה ובעלי מגיע ממשפחה מזרחית", היא מספרת. "די מהר התברר לי שאפילו בתקופה שלנו יש אנשים פרימיטיבים שעדיין מקטלגים אנשים לפי עדות. הם לא יותר מדי התלהבו שהוא הביא חצי אשכנזייה הביתה. אחותו הייתה קרה אליי מהרגע הראשון".

   "היא אף פעם לא יזמה איתי שיחה. בהתחלה ניסיתי להתקרב אליה, אבל היא תמיד התחמקה, אז בשלב מסוים ויתרתי. הבעיות התחילו כשהיא התערבה בקשר ביני ובין בעלי".

    

   מה היא עשתה?

   "כשבעלי הציע לי נישואים, הוא סיפר לי שאחותו ואמא שלו ניסו לשכנע אותו לעזוב אותי. הוא כמובן לא היה מוכן לשמוע, והתחלנו לתכנן את החתונה שלנו. במקור היינו אמורים להינשא בדצמבר, אבל בזמן הזה אבי גסס מסרטן והרופאים הודיעו לנו שנותרו לו חודשים ספורים לחיות. בגלל שהיה לנו מאוד חשוב שאבא שלי יהיה נוכח בחתונה, החלטנו להקדים ולערוך אותה בקיץ. אלא שגיסתי בדיוק הייתה בהיריון והייתה אמורה ללדת באותה תקופה. כשהיא שמעה על התוכניות שלנו היא כעסה ועשתה רעש גדול. במקום לגלות אמפתיה כלפיי, היא צעקה עליי ואמרה שהיא בטוחה שאבא שלי לא באמת כזה חולה, ושאני בכוונה עושה דווקא".

   סיון: "פעם אחת אמרתי לבן של גיסתי: 'אתה רוצה לשחק עם דודה?' היא שמעה את זה ואמרה: 'את לא דודה שלו. הוא האחיין של אחי, לא שלך'. הייתי בשוק"

    

   מטורף.

   "בסופו של דבר קבענו את החתונה ליולי, וגיסתי ילדה רק חודש אחרי החתונה. אחרי שהתחתנו המשכתי לנסות להתקרב אליה. אחרי שהיא ילדה, הרעפתי עליה מתנות והצעתי לעשות בייביסיטר לתינוק. היא תמיד דחתה את ההצעות שלי. אני ובעלי היינו רואים את הבן שלה רק בארוחות משפחתיות, ותמיד דיברתי ושיחקתי איתו. הייתה פעם אחת שאמרתי לו: 'אתה רוצה לשחק עם דודה?' היא שמעה את זה וממש הזדעזעה. היא אמרה: 'את לא דודה שלו. הוא האחיין של אחי, לא שלך'".

    

   וואו.

   "הייתי בשוק, אבל הבלגתי. בשלב מסוים, אחרי שיחה קשה שהייתה בינינו, גיסתי ובעלה הפסיקו להגיע לארוחות ערב אצל חמותי אם הם ידעו שגם אנחנו באים. במקביל, גם היחסים שלי עם חמותי לא היו מזהירים. יום אחד כתבתי לה הודעה: 'אני מבינה שמשהו יושב על לבך ואני מפצירה בך שנדבר על זה'".

    

   "לא עברו 20 שניות מאז ששלחתי לה את ההודעה, וקיבלתי טלפון זועם מגיסתי. היא התחילה לצרוח עליי ולקלל אותי. היא אמרה: 'את לא תכתבי הודעות כאלה לאמא שלי, אני עוד אראה לך מה זה'. סיימתי את השיחה, אבל היא המשיכה להתקשר שוב ושוב. אחרי שהיא ראתה שאני לא עונה, היא התקשרה לבעלי ואמרה לו: 'אשתך עושה ממך סמרטוט'. היא המשיכה לשלוח לי הודעות נזעמות גם לווטסאפ ולפייסבוק, וכתבה בין היתר: 'אני מקווה שאת מרוצה. לבעל שלך מעכשיו לא יהיו הורים ולא אחים'".

    

   איך בעלך הרגיש?

   "לבעלי מאוד קשה להיות בסיטואציות כאלה. כשצועקים עליו הוא נאטם. החלטנו שאנחנו לא מוכנים לסבול יותר, ומצויים בנתק מוחלט מגיסתי וחמותי יותר משנה".

    

   "הכל תלוי באישיות של הגיסות", אומרת יפה נפתלי מצרי, ומנסה לתת אלטרנטיבה חיובית: "אם מדובר בגיסות שנשואות לשני אחים, זה דווקא יכול לאפשר להן לייצר קואליציה, ולתת הזדמנות לשחרר קיטור יחד על המשפחה של הבעל. במקרה שמדובר באחות של הבעל, זה הרבה פעמים תלוי בקשר שיש לכלה עם החמות. אם הכלה והחמות מסתדרות, סביר להניח שגם האחות תסתדר עם הגיסה".

    

   תני טיפים למקרים קשים. איך שורדים גיסה מהגיהינום?

   "צריך לזכור שכגודל הציפייה גודל האכזבה. את צריכה לקבל ולהבין שהקשר לא תמיד יהיה כמו שראית אצל חברות או בדמיון שלך. כדאי לנסות להסתכל על הדברים הטובים שאת בכל זאת יכולה להפיק מהקשר, ולהשתדל לא להיכנס למריבות מיותרות. אם תרצי בזה או לא, בסופו של דבר אתן משפחה".

    

    

   "אם מדובר בגיסות שנשואות לשני אחים, זה דווקא יכול לאפשר להן לייצר קואליציה, ולתת הזדמנות לשחרר קיטור יחד על המשפחה של הבעל" (צילום: Shutterstock)
    "אם מדובר בגיסות שנשואות לשני אחים, זה דווקא יכול לאפשר להן לייצר קואליציה, ולתת הזדמנות לשחרר קיטור יחד על המשפחה של הבעל"(צילום: Shutterstock)
     

     

    אז מה גרם לסכסוך בין קייט למייגן?

     

    למה בעצם צמד הגיסות קייט מידלטון ומייגן מרקל, שנראו בהתחלה כה קרובות זו לזו, מצויות כרגע בסוג של מלחמה קרה? שתי המטפלות הזוגיות־משפחתיות שפנינו אליהן אמנם לא מתגוררות בארמון קנסינגטון, אבל בהחלט יכולות לפרשן את המצב על סמך ניסיונן.

     

    "הסכסוך בין הנסיכות היה צפוי", טוענת יפה נפתלי מצרי. "מדובר במפגש של שתי נשים שונות, וכמו בזוגיות, בהתחלה הניגוד דווקא מושך. קייט היא בחורה בריטית שמרנית, מייגן היא שחקנית הוליוודית שוברת מוסכמות. בהתחלה לקייט ניתנה הזדמנות להושיט יד למייגן ולעזור לה להתאקלם בבית המלוכה. מייגן, בתמורה, יכלה לחלוק איתה סיפורים מעולמה הזוהר. אבל בדיוק כמו בזוגיות, בשלב מסוים, השוני מתחיל לעצבן. פתאום קייט מסתכלת על מייגן ואומרת לעצמה: 'מי זו הבחורה שמרשה לעצמה לחשוף ככה את הכתפיים?' במצב כזה עולה בשתיהן הצורך להבליט עוד יותר את השוני ביניהן. 

     

    מימין: קייט, ויליאם, הארי ומייגן. "המתח ביניהן מכניס את הנסיכים לקונפליקטים של נאמנויות" (צילום: GettyimagesIL)
     מימין: קייט, ויליאם, הארי ומייגן. "המתח ביניהן מכניס את הנסיכים לקונפליקטים של נאמנויות"(צילום: GettyimagesIL)

      

     "צריך לזכור גם שלשתיהן יש קהל. הן שתי שחקניות ראשיות, שכל אחת נלחמת על הפופולריות שלה. הן נלחמות על אותם משאבים: תשומת הלב, אהדת הציבור ומשאבים כלכליים. דווח, למשל, שקייט התרעמה על כך שהחתונה של מייגן והארי הייתה ראוותנית יותר ועלתה יותר כסף".

      

     "מייגן וקייט נשואות לאחים. הן גיסות מהסוג הרחוק, שהמתח ביניהן מכניס את הנסיכים לקונפליקט של נאמנויות", מסבירה עמי אהלי. "מדובר בשני אחים שהיו מאוד קרובים, שעברו טראומה משותפת בגיל צעיר עם מות אמם, הנסיכה דיאנה. הם גדלו צמוד, והיה מתבקש שההרמוניה הזאת תימשך כשכל אחד מהם יקים את משפחתו. עכשיו הם נאלצים לבחור בין הנאמנות המקורית שלהם, למשפחה החדשה שהם מקימים".

      

     לדברי אהלי, דווקא הדמיון בין שתי הדוכסיות עלול לשלהב את הסכסוך. "בגלל ששתיהן צעירות אמביציוזיות, חסרות דם כחול ודי קרובות בגילן - נוצר מתח. לוויליאם וקייט יש יתרון מובנה: הם היו שם קודם ולבן הבכור מובטח הכתר. לסיטואציה הזו באה מייגן, שחושבת כנראה שאם היא נורא תרצה, היא תצליח לגנוב את הבכורה, להיות אהודה יותר, עשירה יותר ומפורסמת יותר מגיסתה, להיות מלכה בדרך שלה. היא משתדלת למשוך יותר תשומת לב, להתלבש יותר יפה ממנה, וזה מציב את בעלה בסיטואציה מאוד קשה. יש המון מעגלים שנפגעים מכך ששתי גיסות רבות, בדומה לאבן שנזרקת לבריכה. במקרים קיצוניים זה יכול לייצר קרע שקשה לאחות".

      

      

     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד