צילום: שי יחזקאל

התמוטט ושינה תדר: מנהל המחקר שהפך למטפל בריפוי אנרגטי

יניב שלמה היה גבר נורמטיבי, נשוי ואב לילדות, עד שמשבר נפשי הוביל אותו למסע רוחני. היום הוא משלב בין טיפול אנרגטי לעולם הסטטיסטיקה: "צריך רק אמונה"

ממנהל מחקר למטפל בתדרים אנרגטיים: המסע הרוחני של יניב שלמה (צילום: יונתן בלום)
ממנהל מחקר למטפל בתדרים אנרגטיים: המסע הרוחני של יניב שלמה (צילום: יונתן בלום)

העולם מתחלק לשניים: אלה שמאמינים בקיומן של אנרגיות, ישויות ויכולת להירפא באמצעות טיפולים אנרגטיים, ואלה שדבקים בצד הלוגי, המדעי, וקצת בזים לחלק הראשון. יניב שלמה הוא ככל הנראה מהמעטים שהצליחו למצוא את האמצע – הוא התחיל כמנהל מחקר, מומחה לסטטיסטיקה, ובעקבות משבר נפשי הפך למטפל שמדבר על תדר ריפוי אנרגטי, תקשור וזימון, ועוזר למטופלים שלו לצאת ממצבים נפשיים ופיזיים מורכבים. מבחינתו זה בדיוק המפתח לחיים על הפלנטה הזאת - למצוא את האיזון בין הרוח לחומר ולהשתמש בכלים משני העולמות כדי להגשים את הייעוד שלנו עלי אדמות: לחוות את עצמנו.

 

"הרבה אנשים מפקפקים בדברים שאני אומר, ובאופן כללי בקיומו של עולם הרוח, אבל בעיניי אין דרך אחרת לראות את העולם הזה", הוא אומר. "אני גם איש מדע, אבל אם אנחנו לא יודעים להסביר צירופי מקרים, גורל ומזל, יש לנו בעיה. המדע אומר: אני אסביר משהו מסוים, ואם אני לא מצליח להסביר, אפתח תיאוריות או שאסביר את זה כצירופי מקרים או מזל. המדע עושה חצי עבודה וזה מרגיז. אני חיפשתי תשובות במדע, ולא היו לו. הלכתי וחקרתי, ניסיתי להבין איך זה עובד, והעובדה היא, במציאות שלי לפחות, שאין דבר שזימנתי ולא קיבלתי. ואגב, גם לי יש ספקות, עד היום. אני רואה את כל הנסים והנפלאות שקורים פה ועדיין יש לי ספקות. הספקות מפתחים אותנו. בכל פעם שצץ ספק, זהו תרגול חשוב ביצירת אמונה".

 

הגעתי אליה בזחילה

שלמה, 46, גרוש ואבא לשתי בנות, ניהל חיים נורמטיביים לחלוטין עד תחילת שנות ה־30 לחייו. "גדלתי בפתח תקווה, הגעתי ממשפחה מסורתית, עשיתי שירות צבאי קרבי, תואר ראשון ושני במדעי החברה, ילדות, התחלתי אפילו דוקטורט", הוא מספר. "הייתי על המסלול המהיר לחיים – התחלתי כמנהל שיווק בהייטק ובהמשך מוניתי למנהל מחקר ב'מכון דחף למחקר סטטיסטי'.

 

"היו לי מחשבות טורדניות והתקפי כעס מטורפים. לא הצלחתי לקום מהמיטה. המשפחה התרחקה ממני, ובעבודה התחלתי לריב עם הבוסית שלי כל הזמן. השיא היה כשמצאתי את עצמי עם שתי שקיות אשפה שבתוכן כל הבגדים שלי"
"אבל אז הגיע המשבר הנפשי שריסק אותי. הוא נבנה לאורך כמה שנים. חוויתי התקפי זעם, הלכתי עם גרושתי לטיפול זוגי, הלכתי לפסיכולוגית. הייתי אדם מאוד לוגי, מאוד גברי, אבל משהו בתוכי בעבע עד שקרסתי. הקריסה הזאת הביאה אותי לתחתית – מצאתי את עצמי מתגרש, מאבד את העבודה, כולם התרחקו ממני. לאט־לאט הכל התפרק.

 

"הלכתי לפסיכיאטר והוא אבחן אותי עם OCD ורצה לתת לי כדורים, אבל לא רציתי. היו לי מחשבות טורדניות והתקפי כעס מטורפים. לא הצלחתי לקום מהמיטה. המשפחה התרחקה ממני, ובעבודה התחלתי לריב עם הבוסית שלי כל הזמן. השיא היה כשמצאתי את עצמי עם שתי שקיות אשפה שבתוכן כל הבגדים שלי, ואחרי שישנתי כמה לילות באוטו, דפקתי להורים שלי על הדלת. אז התחלתי את המסע הרוחני".

 

חבר המליץ לו ללכת למתקשרת שהוא מכיר, ויניב מצא את עצמו מתחבר לעולם הרוח. "הגעתי אליה ושאלתי אם להתגרש או לא. הייתי ממש מרוסק, לא היה לי כסף. הגעתי אליה בזחילה, והיא עזרה לי וטיפלה בי. גם עשיתי אצלה קורס ביו־אנרגיה ושם משהו נפתח אצלי. התחלתי מסע של לימודי רוח – סדנאות, פסטיבלים, טנטרה, בודהיזם, שמאניזם, ויפאסנה, הרצאות, קבוצות, לכל מה שהציעו לי, הלכתי.

 

"אבל אחרי שנה וחצי בערך הבנתי שככל שאני נעשה יותר רוחני, כך אני מתרחק מכולם, גם מהמשפחה, וקשה לי למצוא איתם שפה משותפת. המשפחה התקשתה לעכל את המסע שיצאתי אליו. הם היו בטוחים שאיבדתי את השפיות. פגשתי אנשים שחיים בקומונות, מחבקי עצים שנפגשים בסדנאות ופסטיבלים, ואהבתי את זה, אבל לא הצלחתי למצוא את החיבור לעולם החומרי, למציאות שאנחנו חיים בה. החלטתי שזו המטרה שלי, והצבתי לעצמי יעדים: להתקרב לבנות שלי, למצוא את האושר, ולעולם לא לקרוס שוב, כי ממש הייתי בתהום הנשייה".

 

"הסטטיסטיקה מרגיעה אותי. העולם הרוחני מאוד אמורפי, ובסטטיסטיקה יש משהו מאוד סופי ונחרץ" (צילום: יונתן בלום)
  "הסטטיסטיקה מרגיעה אותי. העולם הרוחני מאוד אמורפי, ובסטטיסטיקה יש משהו מאוד סופי ונחרץ"(צילום: יונתן בלום)

   

  הארה במהלך מסע לילי על אופניים

  אחרי שעזב את מכון דחף ויצא למסע הרוחני שלו, התחיל יניב לעבוד כיועץ סטטיסטי עצמאי. "עבדתי עם דוקטורנטים וחוקרים, ועשיתי את עיבוד הנתונים בשבילם. הסטטיסטיקה מרגיעה אותי, מאוד נעים לי לעבוד עם מודל סטטיסטי. העולם הרוחני מאוד אמורפי, ובסטטסטיקה יש משהו מאוד סופי ונחרץ".

   

  למרות המסע הרוחני שעבר, משהו עדיין לא עבד לגמרי עבורו. "אחרי שלמדתי ביו־אנרגיה, עלו לי כל מיני דברים שהדחקתי מהילדות במשך שנים. למעשה, הייתה לי ילדות קשה מאוד. אמא שלי הייתה סכיזופרנית וסבלה גם מ־OCD. עברתי התעללות מינית על ידי שכן ועל ידי חבורת נערים שהתעללו בי. פתאום הבנתי שעד גיל תשע הייתי מתקשר, ראיתי מלאכים, אבל אז סגרתי הכל ונאטמתי. כל חיי הייתי מאוד גברי, מאוד שכלי. רק אגו. אסור לבכות, אסור להביע רגש. כשהכל התחיל לצוף, עלו בי המון כאב וכעס".

   

  ב־2012, לאחר שחווה הארה במהלך מסע לילי על אופניים, בנה מודל לוגי, "סוג של אלגוריתם", לדבריו, לשילוב בין עולם הרוח לחומר. הוא ביסס הרבה ממנו על תורת הקוואנטים והפיזיקה וקרא לו "כתבים הפוכים". "הרעיון הבסיסי הוא כזה - במקום שהעולם החיצוני, החומרי, ישפיע על העולם הפנימי, צריך להפוך את זה. זה אומר שאם את רוצה להשיג משהו, ויש לך אפילו אחוזון קטן של אמונה בו, תוכלי להביא אותו מהעולם הפנימי שלך ולייצר אותו בעולם החיצוני, כי זו מהות ההוויה שלנו פה, לחוות את עצמנו.

   

  "היום כל מה שאני רוצה בחיים - זוגיות, קריירה, הדברים היומיומיים - הכל קורה כמו במטה קסם. אני שואל את עצמי בכל חודש, 'כמה משכורת אני רוצה?' וזה בדיוק מה שנכנס"
  "זה עובד גם לטובה וגם לרעה. התדר האנרגטי פה בעולם מאוד נמוך, לוחמני, קשה, כואב, ולכן קשה ליישם את זה, אבל אם מאמינים ודבקים באמונה ומתמסרים לה, בסוף מצליחים. אני יודע שקשה לשמוע את זה, אבל היום כל מה שאני רוצה בחיים - זוגיות, קריירה, הדברים היומיומיים - הכל קורה כמו במטה קסם. אני שואל את עצמי בכל חודש, 'כמה משכורת אני רוצה?' וזה בדיוק מה שנכנס. אני עדיין עוסק בסטטיסטיקה, מרכז פרויקטים מחקריים בתחום הרפואה, פרויקטים בינלאומיים ברפואה מניעתית".

   

  אז אם פשוט לזמן את זה, למה אתה לא פורש מהסטטיסטיקה ומרוויח מיליונים מטיפול?

  "בדיוק בגלל החיבור שאני רוצה לשמור עם עולם החומר. אני רוצה להיות על הקרקע, לנהל חיים נורמטיביים עם הבנות שלי. להיות רק ברוחניות כל הזמן – אין שם למידה. כבר הייתי שם. עולם החומר הוא כמו סילבוס של התפתחות. כל מה שקורה כאן מאפשר לך להתפתח".

   

  פתולוגיות הן רצף של חסימות אנרגטיות

  נדרש עוד זמן עד שהשיטה שפיתח התגבשה לדרך חיים. "הכתבים ההפוכים הייתה שיטה ליצירת מציאות, אבל אני עצמי התחלתי לפתח את תדר הריפוי. תמיד הייתי מחובר לתדר של ריפוי, זה תמיד היה בתוכי – אני שם את היד או שולח אנרגיה לאדם במצוקה ומצליח לרפא אותו. אבא שלי הגיע אלי יום אחד, שנייה לפני ניתוח בקע, והצלחתי לרפא אותו. ראיתי את הר המוגלה – סליחה על התיאור – פשוט הולך ונעלם מטיפול לטיפול".

   

  "בכל פעם שסיפרתי לרופאים מה אני עושה, הם קיבלו את זה ממש בהבנה" (צילום: יונתן בלום)
   "בכל פעם שסיפרתי לרופאים מה אני עושה, הם קיבלו את זה ממש בהבנה"(צילום: יונתן בלום)

    

   מה זה אומר בעצם, "תדר ריפוי"?

   "כל הפתולוגיות הקיימות, כמו OCD, חרדה, דיכאון קליני, הן רצף של חסימות שאפשר לשחרר. קשה מאוד להכיל את העובדה שאפשר לרפא מחלות בעזרת טיפול אנרגטי"

   "אנשים מגיעים אלי עם חסימות אנרגטיות שנוצרו בעקבות התנסות שהייתה ונעשתה בצורה לא מלאה, שהייתה בה התנגדות. הפתולוגיות הנפשיות הרפואיות, כמו OCD, חרדה, דיכאון קליני, הן ניסיון לשים תווית על משהו שהוא רציף. כל הפתולוגיות הקיימות, הנפשיות והפיזיות, הן רצף של חסימות אנרגטיות. כשאת צוברת את החסימות, נוצרות מחלות. הפסיכולוגיה והרפואה נותנות להן כל מיני תוויות, אבל עולם הרוח רואה בהן חסימות שאפשר לשחרר באמצעות ריפוי אנרגטי. קשה מאוד להכיל את העובדה שאפשר לרפא מחלות בעזרת טיפול אנרגטי, וצריך לאזן אותו עם אמונה כל הזמן".

    

   איך הרופאים שאתה עובד איתם מגיבים לזה?

   "אני פוגש רופאים, בייחוד בכנסים, וגם עובד עם רופא בכיר אחד שהגיע אלי לטיפול. בכל פעם שסיפרתי לרופאים מה אני עושה, הם קיבלו את זה ממש בהבנה. העולם הרפואי מבין שיש מקומות שהוא לא יכול להיכנס אליהם, שיש מחלות כרוניות שהוא כבר התייאש מהן ועבר לטפל רק בתסמינים. בכנסים שאני נוסע אליהם באירופה, רופאים שעובדים ברפואה מונעת מבינים את הרעיון להגיד לאנשים להאמין בעצמם. אבל הם פונים בעיקר לעולמות של רפואה אלטרנטיבית. בדרך כלל הם מתכוונים לשיאצו ולרפלקסולוגיה, והעולם שלי יותר אמורפי. אני אומר להם שמדובר בתדר ריפוי. הם מאוד נהנים לשמוע על זה".

    

   האקסטרים שבשגרה

   היום הוא מתמקד בעיקר בסיוע למטופלים שלו למצוא את האמונה העצמית שלהם. חלקם קוראים לו "הקוסם", "המכשף" וגם "המלאך". מטופלת שהגיעה עם בעיה כרונית בעיניים והשתחררה ממנה, מטופל שסובל מ־OCD ומצבו השתפר פלאים. העדויות בהחלט לטובתו, גם אם השיטה לא לגמרי ברורה. "אנשים מנסים להבין את הטיפול שלי עם חמשת החושים, אבל זה לא אפשרי", הוא מסביר. "גם לי בעצמי לקח הרבה זמן להכיל את יכולות הריפוי שלי ולהבין את מה שאני עושה, וכשהזנתי הכל לתוך מודל מחקר, זה עזר לי מאוד".

    

   "קשה למצוא אמונה עצמית כשנמצאים בתדר של מצוקה. לכן כשמטופלים מגיעים אלי, אני קודם משחרר את המצוקה ועוזר להם בעצם למצוא את האפשרות להאמין"
   אילו אנשים מגיעים אליך?

   "אנשים שיש להם איזושהי תקיעות מסוימת - חרדה, דיכאון, OCD - והם זקוקים לשינוי משמעותי. אני מאמין ששינוי יכול להתבצע באמצעות אמונה, אבל כדי להגיע לאמונה הזאת צריכים קודם כל להשתחרר מהפחדים ומהכאב הפיזי, הרגשי והנפשי. קשה למצוא אמונה עצמית כשנמצאים בתדר של מצוקה. לכן כשמטופלים מגיעים אלי, אני קודם משחרר את המצוקה ועוזר להם בעצם למצוא את האפשרות להאמין. רק לתרגל חשיבה חיובית זה לא מספיק. העולם שלנו קשה מדי".

    

   אז מה האמת של עולם הרוח?

   "האמת היא שצריך לקחת את החיים שלך כמו שהם בהווה, ולהוסיף להם היבט נוסף – אמונה וביטוי של ההשראה והתשוקה שלך, לקבל את הפחדים שלך מצד אחד ולהאמין בעצמך מצד שני, והמסע הוא כל הזמן להגשים את עצמך. להסתובב בעולם ולחוות את עצמך, כל הזמן. למצוא את ההרפתקה והאקסטרים בשגרה".

    

   זה נשמע מאוד נחמד, אבל מה עושים כשהחיים מכים בך ומשהו רע קורה?

   "בכל פעם שקורה לי משהו רע, אני מגביר את האמונה. לא כי אני מאמין שהעולם הוא מקום שכולו טוב, אלא כי אני מאמין שאני צריך להפוך אותו לטוב. למשל, אם יש לך חוב, את מקבלת את זה, לא רבה עם זה. השאלה היא מה יש בתוכך – לפעמים קורה משהו, כעסת או התאכזבת, אבל מתישהו הרי תצטרכי לשחרר את זה. אם זה קרה בחוץ, תקבלי את זה, תקבלי את הרגע הזה שבו קשה לך, ואחר כך תבקשי משהו אחר. זימון הוא לא משהו טכני, את לא מקבלת איקס רק כי זימנת אותו, זאת גישה שצריכה להתנהל ברקע כל הזמן".

    

    

   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד