אלדד ציטרין, תזמורת של איש אחד: "פחדתי שיגידו שהתחרפנתי לגמרי"

הוא עבד עם ריטה, שלומי שבן, עידן רייכל, נינט טייב, אברהם טל ועוד, אבל בתור מי שמנגן באינספור כלים, גאוותו הגדולה היא במוזיקה שעשה בלי עזרה של אף אחד

איתי חכמה

|

27.12.18 | 01:53

אלדד ציטרין. "בסך הכל רציתי להבהיר שאני לא עוד זמר שיושב ליד פסנתר ושר. שאני לא כמו דניאל סלומון, שלומי שבן או רמי קלינשטיין"" (צילום: אביגיל עוזי)
אלדד ציטרין. "בסך הכל רציתי להבהיר שאני לא עוד זמר שיושב ליד פסנתר ושר. שאני לא כמו דניאל סלומון, שלומי שבן או רמי קלינשטיין"" (צילום: אביגיל עוזי)
עם ריטה. "היא חברה מאוד טובה שלי. יש לנו את הצחוקים שלנו" (צילום: שלומי פינטו)
עם ריטה. "היא חברה מאוד טובה שלי. יש לנו את הצחוקים שלנו" (צילום: שלומי פינטו)
עם שלומי שבן. "אמא שלי אומרת שהייתי מחפש את המנגינות ששמעתי ברדיו, ואז הולך לפסנתר ומוצא אותן" (צילום: רגב גל)
עם שלומי שבן. "אמא שלי אומרת שהייתי מחפש את המנגינות ששמעתי ברדיו, ואז הולך לפסנתר ומוצא אותן" (צילום: רגב גל)
עם אברהם טל. "רק בזכות הילדים הצלחתי להוציא את עצמי החוצה" (צילום: רגב גל)
עם אברהם טל. "רק בזכות הילדים הצלחתי להוציא את עצמי החוצה" (צילום: רגב גל)
ציטרין באולפן, בין הכלים. למטה: הקליפ לשיר "אוויר לעוד שנים", שבו מופיעה גם בתו דריה (צילום: אביגיל עוזי)
ציטרין באולפן, בין הכלים. למטה: הקליפ לשיר "אוויר לעוד שנים", שבו מופיעה גם בתו דריה (צילום: אביגיל עוזי)

לפני כשנתיים החליט אלדד ציטרין לעשות משהו שונה, חריג, שישמש כתעודת זהות שלו ויבדיל בינו לבין מוזיקאים אחרים - וצילם את עצמו כתזמורת של איש אחד. המוזיקאי המנוסה, שליווה את מיטב אמני ישראל, ישב לבד באולפן כשמסביבו פסנתר, אקורדיון, תופים וקלידים, נדד בין כל הכלים וביצע את שירו "האם שמעת". אחר כך הוא פתח עמוד בפייסבוק, וכעבור יומיים העלה את הסרטון. גם עכשיו הוא מתרגש כשהוא נזכר בזה. "רטטתי בכל גופי לקראת הרגע הזה", הוא מספר. "הכנתי את הטקסט לפוסט, ישבתי וחיכיתי שהסרטון יעלה, וברגע שלחצתי על הכפתור ששיגר אותו לעולם, התפרקתי נפשית ברמה של בכי. הרגשתי ששחררתי מעצמי עול של שנים".

 

>> תאהבו אותנו גם בפייסבוק

 

עוד בערוץ אנשים:

 

 

אחרי שהפוסט עלה, סגר ציטרין את המחשב, השתיק את מכשיר הטלפון, כיסה את עצמו בשמיכה ונרדם. "כשהתעוררתי, התחלתי להבין שמשהו קורה. התברר שזה התפשט מיידית, ובתוך 24 שעות היו מאות לייקים ושיתופים. לא ידעתי למה לצפות: עשיתי משהו שונה, ולא יכולתי לדעת איך יגיבו לזה. היה בי חשש שאנשים יגידו שהתחרפנתי לגמרי: 'מי הוא חושב שהוא? זו שחצנות ברמות הקשות ביותר'. אבל זה לא בא מהמקום הזה. בסך הכל רציתי להבהיר שאני לא עוד זמר שיושב ליד פסנתר ושר. שאני לא כמו דניאל סלומון, שלומי שבן או רמי קלינשטיין".

 

המטרה שלו הושגה: הסרטון צבר עד היום כ-120 אלף צפיות בפייסבוק, זכה לאלפי שיתופים ולמאות תגובות ועלה גם בפלטפורמות אחרות. ציטרין בהחלט מיתג את עצמו כמוזיקאי מסוג אחר, לא כמו כולם.

 

צפו בסרטון:

 

 

עם הזנב בין הרגליים

 

אלדד ציטרין (38), שבשנים האחרונות מנהל מוזיקלית את הופעותיה של ריטה ומשתף פעולה עם דודו טסה, אביתר בנאי, עידן רייכל, אמיר דדון ואחרים, נמשך למוזיקה כבר בגיל שלוש כשהחל לנגן באקורדיון צעצוע ובפסנתר שהיה בבית הוריו בתל אביב. "אמא שלי אומרת שהייתי מחפש את המנגינות ששמעתי ברדיו, ואז הולך לפסנתר ומוצא אותן", הוא מספר. בגיל חמש החל בלימודי פסנתר, שנמשכו תשע שנים, ובתקופת התיכון עבר לסקסופון ולג'אז והתחיל לכתוב שירים. מאז ועד היום למד לנגן בכלים נוספים, וכיום הוא מנגן בכלים הבאים (קחו אוויר): אקורדיון, פסנתר, סקסופון, גיטרות, מנדולינות, חלילים, קסילופון, כלי הקשה וכלים אלקטרוניים.

 

"החלוקה ביני לבין זוגתי אביבית היא ברורה: אני עובד - היא מגדלת את הילדים. יש ימים שלמים שאני לא בבית, וזה גומר עליי. זו נקודה מאוד קשה, שאין לה כל כך פתרון"

אחרי לימודים בתיכון תלמה ילין ושירות בחיל האוויר, נסע לניו יורק כדי ללמוד פסנתר אצל מורה מסוים, שבסוף לא יכול היה ללמד אותו. בכל זאת, הוא נשאר שם. "ראיתי הופעות מגניבות", הוא מספר, "חוויתי את ניו יורק במשך חצי שנה, זו הייתה חוויה טובה, אבל לא מצאתי תכלית לשאלה למה אני נמצא שם, וחזרתי לארץ עם הזנב בין הרגליים".

 

עם חזרתו השתלב בתעשיית המוזיקה בישראל והחל ללוות אמנים שונים, בהם נינט טייב, הראל מויאל, גבי שושן, שימי תבורי, מיקה קרני – וריטה, שהעבודה איתה הייתה הגשמת חלום עבורו. "כששמעתי שלא מוצאים קלידן להפקה שלה 'רמזים', מיד אמרתי שאני משתלט על זה. הרמתי טלפון לעדי גולדשטיין, שהיה הקלידן שלה, וביקשתי שיגיד משהו". מאז עברו 12 שנה, וציטרין עדיין מלווה את ריטה בהופעות. בשנים האחרונות הוא גם המפיק המוזיקלי שלהן. "אני עדיין זוכר את החזרה הראשונה שלי עם ריטה: הייתי מרוגש מאוד. מאוחר יותר הגענו לקיסריה ועליתי לבמה שחלמתי לנגן עליה עם הזמרת שחלמתי לנגן איתה. עוד שנייה השפרצתי ניטים. זו הרגשה שאי אפשר לתאר. היום היא חברה מאוד טובה שלי. יש לנו את הצחוקים שלנו".

 

תוך כדי עבודה עם ריטה התחיל להפיק את אלבומו הראשון. "כשהייתי בשנות ה-20 שלי הקלטתי שני אלבומים שנגנזו. היום אני יודע להגיד שזה היה בוסרי. הפעם החלטתי לעבוד ברצינות. פניתי לניר מימון, שהחלטתי שאיתו אני רוצה לעבוד, ונתתי לו להוביל את הספינה". במקביל, פנתה אליו השחקנית והזמרת אירית דקל וביקשה שיפיק מוזיקלית מופע ג'אז שרצתה להעלות. בתוך זמן קצר הוחלט שזה יהיה פרויקט משותף. "בזמן ההקלטות פתאום היא אומרת לי: 'תשמע, זה מרגיש שאנחנו צריכים להיות צמד. אני רוצה שתהיה בפרונט'. ככה עברתי לקדמת הבמה, בפעם הראשונה. הפרויקט הזה, 'Last of Songs', נתן לי כוח להאמין שאני יכול ללכת קדימה".

 

מתוך הפרויקט המשותף:

 

 

אולי ננסה את רייכל

 

באותה תקופה הוא גם השלים את אלבומו הראשון, "אוויר לעוד שנים" וכשזה ראה אור, החליט לעלות לבמה ולבצע את שיריו בצורה לא שגרתית. "ידעתי שאם אשים את עצמי מאחורי פסנתר ומיקרופון ואשיר את השירים, זה לא יהיה חדש לאף אחד. ישבצו אותי בנישה שיש בה הרבה אחרים, ואני רק אפסיד". כשראה ביוטיוב סרטון של האמן ההולנדי Binkbeats, שמהווה תזמורת של איש אחד, החליט ללכת בדרכו. "זה לא קל", הוא אומר, "כי בסופו של דבר יש לי רק שתי רגליים ושתי ידיים, כך שאני מוגבל במה שאני יכול לעשות בו זמנית. הייתי צריך לבחור את הרכב הכלים בצורה שתיצור עניין מבחינה מוזיקלית, ועדיין לשים דגש על על הטקסט והמנגינה. זה מעל הכל".

 

החשיפה הגדולה הגיעה עם אותו סרטון לשיר "האם שמעת" שהעלה לפייסבוק. לאחר מכן נפסק שיתוף הפעולה עם אירית דקל, וציטרין המשיך לעבוד עם אמנים אחרים ולבד. לפני מספר חודשים הוציא אלבום נוסף, "Three Old Words", שהופעת ההשקה שלו נערכה בהשתתפות עידן רייכל. "כשסגרנו את ההופעה, רצינו להביא אורח גדול, ופתאום אמרתי: 'אולי ננסה להביא את רייכל'. ידענו שהוא לא מתארח בהופעות של אחרים, ויש עליו סיפורים שהוא לא בן אדם פשוט, ולא קל להגיע אליו. בכל זאת אמרתי, מה אכפת לי להרים טלפון? מה יקרה? במקרה הכי גרוע, הוא יגיד לי לא. התקשרתי, סיפרתי לו על ההופעה, והוא מיד אמר: 'סבבה, סגור'".

 

לאחר מכן יצר ציטרין שיתוף פעולה עם אמן אחר, ישי ריבו, שאיתו הופיע בפסטיבל הפסנתר. במארס הקרוב ייצאו השניים לסיבוב הופעות.

 

ציטרין עם עידן עמדי. "כשהילדים מבקשים שנשים ביוטיוב קליפ של אבא, זה מדהים"
  ציטרין עם עידן עמדי. "כשהילדים מבקשים שנשים ביוטיוב קליפ של אבא, זה מדהים"

   

  כואב בטירוף

   

  ציטרין נמצא בזוגיות, ויש לו שני ילדים, דריה (שמונה וחצי) ולי (חמש). "רק בזכותם הצלחתי להוציא את עצמי החוצה", הוא אומר. "האהבה המוחלטת הזו כנראה שחררה אותי בתור אמן ואפשרה לי לצאת החוצה ולהגיד מה שאני רוצה. הרגשתי בטוח בעצמי, כי יש לי את הילדים, והם העוגן שלי".

   

  עד כמה אתה שותף בגידול שלהם?

  "מעט מדי. החלוקה ביני לבין זוגתי אביבית היא ברורה: אני עובד - היא מגדלת את הילדים. יש ימים שלמים שאני לא בבית, וזה גומר עליי. זו נקודה מאוד קשה, שאין לה כל כך פתרון, וזה כואב בטירוף. בסופי שבוע אני לא עובד, אלא אם כן יש הופעות. בימי חול אני לוקח אותם כל בוקר לגן ומשתדל להגיע הביתה בשעות שהם עדיין ערים ומתפקדים".

   

  נקודת האור היא שהילדים מעורבים בעשייה שלו. "הם מאוד אוהבים את המוזיקה שלי: היו בהופעות, מכירים את השירים. הבת שלי מופיעה איתי בקליפ לשיר 'אוויר לעוד שנים' (ראו סרטון בראש הכתבה – א.ח), וכיף שזה מונצח. כשהם מבקשים שנשים ביוטיוב שיר של אבא, זה מדהים".

   

   

    

   ניגנה באלבום הראשון של אלדד ציטרין. הקליקו על התמונה:

    

   "מעניין אותי שישמיעו אותי ברדיו, אבל לא אכתוב שיר במיוחד בשביל לקלוע לטעמם של העורכים שם". הקליקו על התמונה (צילום: יובל חן)
   "מעניין אותי שישמיעו אותי ברדיו, אבל לא אכתוב שיר במיוחד בשביל לקלוע לטעמם של העורכים שם". הקליקו על התמונה (צילום: יובל חן)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד