הבחירה הטבעית: חמישה כימיקלים שממש לא תרצי למצוא בשמפו שלך

יש כל כך הרבה דברים בחיים שאין לך שליטה עליהם, אבל לא כדאי שתחפפי כשזה מגיע לתכשירי הטיפוח שלך. מה הם באמת מכילים ואיך תשמרי על בריאותך?

כדאי שתקדישי דקה למחשבה על החומרים במוצרי הטיפוח שלך ותמזערי את החשיפה לאלה שעלולים לסכן את הבריאות שלך (צילום: Shutterstock)
כדאי שתקדישי דקה למחשבה על החומרים במוצרי הטיפוח שלך ותמזערי את החשיפה לאלה שעלולים לסכן את הבריאות שלך (צילום: Shutterstock)

אומרים שבחיים הכל עניין של שליטה, אבל סיבוב קצר ברחובות העיר, בקניון או נסיעה קצרה בכביש כבר יבהירו לך שיש לא מעט גורמים סביבתיים (פיח, עשן, חומרי ניקוי, מפיצי ריח ועוד) שעם כל הזהירות והרצון הטוב שלך – לעולם לא תוכלי לשלוט בהם. באותה נשימה את גם יודעת שיש כאלה שכן, כמו

למשל תכשירי הטיפוח שלך. אי שם, במעמקי הראש, את יודעת שכדאי לך לבדוק מה הם מכילים, אבל איכשהו בכל פעם שאת עומדת מול המדפים העמוסים בתכשירי הטיפוח - את מאבדת את זה. צודקת. האותיות קטנות מאוד, ושמות המרכיבים נהירים בעיקר רק לרוקחים.

 

ובכל זאת, אולי כדאי שתקדישי דקה למחשבה על החומרים במוצרי הטיפוח שלך ותמזערי את החשיפה לאלה שעלולים לסכן את הבריאות שלך. לפנייך חמישה מרכיבים נפוצים במוצרי טיפוח לעור ולשיער. אחרי שתקראי מה הם עלולים לגרום לך, יש מצב שתעדיפי אותם קצת יותר רחוק מהגוף שלך.

 

פראבנים

מה זה: חומרי שימור נפוצים בתכשירי שיער, איפור וקוסמטיקה שנועדו למנוע שגשוג חיידקים ועובש וכך להאריך את חיי המדף של התכשיר.

 

נזק אפשרי: הם עלולים לגרום לאלרגיות ולפריחות על העור, אך חשודים גם כבעלי השפעה אסטרוגנית. לפי החשד הזה, הפראבנים פועלים במסלול דומה לזה של הורמון המין הנשי אסטרוגן, ועל פי אחת הסברות - גם משבשים את פירוק האסטרוגן הטבעי.

 

שמן פרפין (Petrolatum)

מה זה: תוצר לוואי של נפט הידוע גם בשם "שמן מינרלי" ומשמש בתכשירי לחות שונים לעור ולשיער.

 

נזק אפשרי: זהו חומר צמיגי האוטם את העור, מונע ממנו להפריש החוצה לכלוך ורעלים ועלול לגרום לאלרגיות ואפילו לזיהום עורי. כמו כן, הוא מונע מהעור לייצר ולהפריש את השמנים הטבעיים שלו, וכתוצאה מכך גורם למעשה לתוצאה ההפוכה שלה הוא נועד ומוביל להופעת בקעים בעור וליובש.

 

צבעים סינתטיים

מה זה: צבעים מלאכותיים שנועדו להפוך את התכשיר לאטרקטיבי יותר ולעודד רכישת לא מעט תכשירי טיפוח. לא אחת מכיוון שהצבע מספק אשליה של טבע, כמו למשל במקרה של ג'ל אלוורה שצבעו הטבעי שקוף, אבל יצרנים שונים מוסיפים לו צבע סינתטי ירוק כדי לחזק את מעמדו כמוצר טבעי.

 

נזק אפשרי: ישנם צבעים סינתטיים המבוססים על זפת. הם מסומנים בדרך כלל באותיות FD&C או D&C וחשודים כעלולים להגביר את הסיכון לסרטן. בנוסף הם עלולים להכיל רעלים ממתכות כבדות ואלומיניום, חומר בעייתי כשלעצמו.

 

פתאלטים

מה זה: קבוצת כימיקלים מלאכותיים שמשמשים בתעשיית הפלסטיק והטיפוח לריכוך ומסומנים לרוב תחת האותיות DIDP ,DEHP ו־DINP. בתעשיית הטיפוח והקוסמטיקה הם מצויים במגוון רחב של תכשירים, ובהם צלליות לעיניים, לקים, קרמי לחות, סבונים ועוד.

 

נזק אפשרי: הם חשודים כבעלי השפעה על המערכת ההורמונלית. ההשפעות הבריאותיות שלהם עדיין נחקרות, אך כבר כיום נשים בהיריון מוגדרות כקבוצת סיכון וההמלצה היא שעליהן לנסות לצמצם ככל האפשר את החשיפה לחומרים אלה.

 

סיליקונים

מה זה: תרכובת סינתטית צמיגית ואוטמת ממשפחת הפולימרים המעניקה תחושה חלקלקה ועוטפת. בתעשיית הטיפוח נעשה בהם שימוש נרחב במוצרים לשיער, בסרומים, בפריימרים, בקרמים לגוף ולידיים.

 

נזק אפשרי: הסיליקון מצפה את השערה אך מגיע גם לקרקפת ועלול לאטום אותה ולמנוע ממנה להפריש שומן טבעי החיוני לבריאות השיער. כמו כן, למרות התחושה שהוא מחזק את השיער, הוא אוטם את השערה ועלול לגרום לה להיחלש ולהישבר, במיוחד כשמדובר בשיער דק ועדין. בשימוש על עור הפנים הוא עלול לאטום את הנקבוביות, לגרום לזיהום ולהביא להופעת פצעונים.

 

 

 (צילום: בן יוסטר)

  היכנסי ל־Safe Zone

  אוקיי, את ודאי אומרת לעצמך עכשיו, הלכה שגרת הטיפוח? ובכן, לא בדיוק. החדשות הטובות הן שלכל הכימיקלים האלה יש חלופות טבעיות ובטוחות לשימוש, וגם דרך אחת קצרה במיוחד שתחסוך ממך את קריאת האותיות הקטנות שעל תכשירי הטיפוח לשיער שלך. ב-bio:renew Herbal Essences - סדרת השמפו והמרככים החדשה והטבעית של Herbal Essences, היעדר הכימיקלים מסומן באותיות גדולות בצדה הקדמי של האריזה. התכשירים השונים בסדרה מבוססים על מרכיבים צמחיים ואינם מכילים כימיקלים החשודים כמסוכנים לבריאות, ובהם פראבנים, שמן מינרלי, צבעי זפת ופתאלטים. כמו כן, הם אינם מכילים רכיבים אלרגניים שמקורם בסויה, גלוטן, חלב, ביצים, שעורה, שיפון ודגים.

   

   (צילום: בן יוסטר)
   (צילום: בן יוסטר)

     

   סגנון: דיאנה לינדר

    

   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: גורן ליובונצ'יץ)
   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: גורן ליובונצ'יץ)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד