אלירן (6), אלוף הארץ בשחמט: "אני מרגיש חזק. ידעתי שאני הולך לנצח"

יש לו חוג שחמט כל יום וגם מאמן אישי, הוא אוהב ללמוד ואובחן כמחונן והוא חולם להיות מדען, אבל רוצה להישאר ילד לנצח. הכירו את אלוף ישראל בשחמט לגילאי עד 7

גלי לויטה ליבוביץ

|

20.12.18 | 10:12

  (צילום: שחר שילון-אנקורי)
  (צילום: שחר שילון-אנקורי)
  (צילום: אלעד גרשגורן)
  (צילום: אלעד גרשגורן)
  (צילום: אלעד גרשגורן)
"'אתה מאמין? אתה אלוף ישראל!' אמר לי אבא כשזכיתי באליפות הארץ בשחמט. ידעתי שאני הולך לנצח, אני ברמה הכי גבוהה לגיל שלי. אני מרגיש שאני חזק. אלוף ישראל! אני יכול לנצח כל אחד אם רק אחשוב טוב. אני אמשיך לנשום שלוש פעמים לפני כל תחרות, להתאמן, לאכול נכון ואם אני בלחץ בזמן המשחק – לנשום פעמיים. זה נותן חמצן למוח. את יודעת שבגיל 7, בעוד כמה חודשים, אשתתף באליפות הארץ לגילאי שמונה ואולי אחר כך באליפות אירופה?"

 

המשפחה שלי

----------------

אני: אלירן שילון-רהב בן 6, אלוף ישראל (הטרי) בשחמט לילדים עד גיל 7.

 

אמא: אנושקה שילון-רהב (42), עוסקת בהיי טק ומכינה שניצלים ממש טעימים.

 

אבא: שחר שילון-אנקורי (42), מהנדס תוכנה ומלווה אותי לתחרויות שחמט. מעודד אותי בכל פעם מחדש.

 

אחים ואחיות: עילי (5), שיראן (3) וליעוז (2). אני האח הבכור ולמרות שאני בן 6 אני לא מרגיש ילד קטן. אני מרגיש אחראי על האחים הקטנים. אני צריך לעזור להם, ללמד אותם, להצחיק אותם, להרדים אותם עם סיפור.

 


 

משמעות השם שלי: אין משמעות מיוחדת. אני אוהב את השם שלי והוא מתאים לי.

 

ארוחה משפחתית: בדרך כלל כולנו יחד, אוכלים דברים טעימים שאמא מכינה וצופים בסרט.

 

המטלות שלי בבית: אני שומר על האחים שלי כשאמא עסוקה ואבא חוזר מאוחר. אני גם צריך לסדר את הבית ולהגיד לאחים שלי מה כל אחד צריך לעשות. בדרך כלל אני משאיר להם את הדברים הקלים, כמו סידור הלגו.

 

שחמט כל יום: אני מאוד אוהב לשחק שחמט. זה משחק חשיבה כייפי שבו אתה צריך להפעיל את המוח ולנתח. יש שם גם כלים שעושים דברים מגניבים, כמו ה'פרש' – אף כלי אחר לא יכול לזוז כמוהו. כמעט בכל יום יש לי חוג, אבל הכי מרגש זה התחרויות. לפני שמתחילים, אני לוקח משהו מתוק, אגוזי מלך, תמרים או בננה. זה עוזר למוח. אני גם מקפיד לנוח אחרי בית ספר ולפני כל תחרות. לפני שמתחילים, אני תמיד חושב לעצמי שאני הולך לנצח ומאוד מתרגש. זה לא נעים להפסיד ולפעמים גם קצת נמאס, אבל אני בכל זאת ממשיך – אם אני אפרוש לא יהיה לי צ'אנס להמשיך לנצח. חוץ מאליפות הארץ, שזכיתי בה לפני שבועיים, יש לי 21 נצחונות ו-19 גביעים מכל תחרויות השחמט שהיו בשנה האחרונה. 

 


 

הבית שלי

-----------

הישוב: כרגע אנחנו גרים בישוב חריש באופן זמני, עד שנסיים לבנות את הבית החדש שלנו במושב מאור. בחריש יש הרבה גני שעשועים וזה מאוד כיף. במושב מאור יהיה לנו הרבה מקום לשחק ובבית החדש תהיה לנו גינה גדולה.

 

הבית: עד שהבית שלנו יהיה מוכן, אנחנו גרים בשכירות בקומה ראשונה בבניין גבוה. עכשיו מתחילים לבנות שם את הקומה השנייה. יהיה לי חדר לבד וחצר גדולה. אני רוצה שיהיה לי גן שעשועים עם נדנדה.

 

החדר: כרגע אני ישן בחדר עם כל ארבעת האחים שלי. אנחנו ישנים על מזרנים. יש לנו מדף קטן עם הרבה ספרים ומראה גדולה שמחוברת לארון שמזיזים. לכל אחד יש מדף עם הבגדים שלו בארון ולפעמים אנחנו מתחלפים. לא הייתי רוצה להיות בחדר לבד. כיף לי ככה. יחד אנחנו ממציאים דמויות של גיבורי על ואחר כך בונים אותם מלגו.

 


 

בית הספר שלי

------------------

"תלמי רון" בחריש. אני אוהב ללכת לבית הספר. יש לי הרבה חברים ובהפסקות אנחנו משחקים כדורגל.

 

מה מיוחד בביה"ס שלי? כל שבוע, בכל יום בבוקר, אנחנו לומדים שיר חדש. ביום שישי באסיפה הכללית, כל התלמידים שרים יחד את השיר של אותו השבוע וגם מציינים ילדים מצטיינים. השבוע אני הולך להציג את שני הגביעים החדשים שלי ולספר על התחרות.

 

המקצוע שאני הכי אוהב: חשבון. בתרגילים יש דברים נסתרים ומעניינים. אני לומד חשבון של כיתות גבוהות כי אובחנתי כמחונן. אם אני אקרא כל יום עשר דקות – יקפיצו אותי כיתה, למרות שההורים שלי מעדיפים שלא. הם לא רוצים שאני אהיה עם ילדים גדולים מדי.

 

המורה האהובה עלי: המחנכת שלי דיאנה – היא מאתגרת אותי ונותנת לי משימות קשות וכיפיות ברמה שלי. היא גם לא צועקת. כשהבאתי את הגביע ה-19 מתחרות השח-מט, היא לקחה אותי למנהלת, כדי להתגאות. אני אוהב גם את משה קציר, המורה שלי לשחמט. הוא מלמד אותי פתיחוֹת בתחילת המשחק ומהלכים מול היריב וגם את המאמן האישי שלי - אבשלום תרוגמן, שנמצא איתי כל הזמן.

 

מה הכי חשוב שיהיה במורים? שיקשיבו. חשוב לי שיהיה לי מעניין בבית הספר ושהמורה תאתגר אותי.

 

אוהב ללמוד? מאוד. אני אוהב ללמוד ולעשות דברים שמאתגרים אותי. בעברית אני לומד חומרים של כיתה ד'. אבא ואמא יושבים ולומדים איתי. אני הבכור, אז יש זמן לשבת איתי.

 

איך יהיה לי יותר כיף ללמוד? מאוד כיף לי ללמוד. אני לא צריך שום דבר נוסף.

 

שיעורי בית: בדרך כלל אני לא עושה שיעורי בית. אני מסיים הכל בכיתה וגם את החוברות המתקדמות. לפעמים אני משלים בצהרון או בבית. יש לי תפקיד של מורה צעיר. אני עוזר לילדים אחרים לפי הצבע ברמזור: ילד שמבין את כל החומר מרים פתק בצבע ירוק. ילד שיש לו שאלות – מרים פתק בצבע צהוב. אני נותן לו רמזים ולא מגלה לו את התשובה. ילד שממש לא מבין, מרים פתק אדום ולפעמים גם צריך את המורה.

 


 

הזמן הפרטי שלי

-------------------

אחר הצהרים: אין לי הרבה זמן פנוי, כי יש לי מלא חוגים. כשיש לי זמן, אני אוהב לרכוב על אופניים עם האחים שלי.

 

הכי אוהב לעשות בעולם: כל מה שאני עושה אני אוהב, במיוחד לשחק בבריכה ולבנות בלגו.

 

מאכל אהוב: השניצלים של אמא והבורקסים של סבתא – שאנחנו הרבה פעמים מכינים יחד. כשסבא וסבתא באים איתי לתחרויות, הם מביאים לי בורקסים.

 

טלוויזיה: אני אוהב את סרט המיניונים החדש ביותר: 'גנוב על העולם'.

 

מחשב: אין לי מחשב בבית. כשאהיה בן 7 יקנו לי מחשב.

 

הכי אוהב לעשות עם אמא: להכין סלט יחד (בלי גמבה) ולקלף תפוחי אדמה.

 

הכי אוהב לעשות עם אבא: לבלות יחד ולשחק שחמט.

 

הכי אוהב לעשות עם האחים: לשחק איתם אקס בוקס, לעשות מלחמת ריקודים ולנסוע באופניים. אבא, האחים שלי ואני, מטיילים הרבה פעמים בהר הכרמל. אנחנו משחקים את משחק הנקודות. כל חיה שווה מספר שונה של נקודות, למשל: נמלה = נקודה אחת, כוורת נמלים = 10 נקודות, סרטנים, דורבנים, נחשים וצבים = 10 נקודות. מי שמוצא הכי הרבה חיות עם הניקוד הכי גבוה - הוא הזוכה.

 


 

הורים צריכים להיות יותר חברים או יותר מחנכים: הורים צריכים להיות גם וגם, בגלל שהם צריכים גם לשחק אתנו, אבל גם לחנך אותנו.

 

החבר הכי טוב: אין לי אחד. יש לי הרבה מהגן ומבית ספר. הרבה מהחברים שלי עלו איתי השנה לכיתה א'.

 

החלום שלי: להיות צ'יקי, גיבורת העל שהמצאתי עם האחים שלי.

 

כוח העל שהייתי רוצה שיהיה לי: את הכוח של צ'יקי. יש לה את השרביט הכי חזק. כל עוד הוא נמצא ביד שלה, כל מה שהיא אומרת קורה. יש לה גם כוחות של חור שחור. היא יכולה לבלוע או לירוק דברים ואז, אם יש משהו רע, היא יכולה לחסל אותו בבליעה.

 

כשאהיה גדול: אני רוצה להיות מדען. מעניין אותי לגלות את החומר שמפרישה המדוזה, שגורם לה להיות יותר צעירה בכל פעם מחדש. אני יכול להפיק את החומר הזה ולעזור לאנשים לא להזדקן. ככה כולנו נהפוך לצעירים, כולל אבא ואמא. אני רוצה גם לעקוף את אלוף העולם במד כושר. את יודעת מה זה מד כושר? זה ניקוד שמקבל כל שחקן ברגע שהוא נרשם לתחרות מקצועית באיגוד השחמט. ילד בגילי מקבל ניקוד התחלתי - 1200 וכל ניצחון נותן לו תוספת ניקוד. הניקוד הכי גבוה שיש לילדים זה 1226. לי יש 1470! 

 

מתי כועסים עלי? כשאני לא מקשיב לאמא וכשאני לא גומר את כל האוכל.

 

הרגע הכי כיפי שהיה לי: כשניצחתי בתחרות השחמט בפעם הראשונה בחיים שלי. זה היה בגן חובה. בהתחלה לא ידעתי אם אנצח, כי לא הבנתי שאני טוב בשחמט. כל הרגעים שאני משחק שחמט הם כיפיים, לא רק כשאני מנצח.

 

חוגים: חוג שחמט חמש עד שש פעמים בשבוע – כולל מאמן אישי. ג'אוג'יצו פעמיים בשבוע. הוקי גלגליות בימי שלישי. חוג כדורסל בימי שני וחמישי.

 

הייתי רוצה לחיות ב: בבית הקודם שלי, בפרדס חנה כרכור – שם גרנו עד לפני שנה. הייתה לי גינה ממש כמו גן שעשועים, עם נדנדה, מגלשה ובריכה.

 

לגדול או להישאר ילד לנצח? להישאר ילד לנצח! כיף להיות ילד. כשאתה גדל יש גם פחות חוגים.

 

ההמלצה שלי לספר: "הרפתקאות דוד אריה באוקיינוס הטיבטי". הסיפורים מאוד מעניינים ומצחיקים. דוד אריה לא באמת בצרה, אלא ממציא סיפורים. צפריר חושב שהכל אמיתי. לפעמים אמא מקריאה לי ולפעמים אני קורא לבד.

 

טקס שינה: אני אוכל ארוחת ערב, מתקלח, מצחצח שיניים ואז רואה סרט במיטה של אבא ואמא או שלפעמים מקריאים לי סיפורי לפני השינה.

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד