כרטיס לבן: כל הסיבות הטובות (וגם כמה שלא) לצאת לחופשת סקי

מחפשים לברוח רחוק מהמזרח התיכון, אבל גם לחוות חוויה שהיא לא סתם עוד חופשה? יכול להיות שהגיע הזמן לצאת לסקי. איך מתכוננים, ואילו אתרים הכי מומלצים בעולם?

סקי הוא תרבות אחרת, מעוררת קנאה, שמתפוצצת בפנים בגלים של קור, קצף של בירה, אינספור פנים מחייכות ואדים סמיכים של סאונה (צילום: Shutterstock)
סקי הוא תרבות אחרת, מעוררת קנאה, שמתפוצצת בפנים בגלים של קור, קצף של בירה, אינספור פנים מחייכות ואדים סמיכים של סאונה (צילום: Shutterstock)

אם יש חופשה שתזרוק אתכם הכי רחוק מהמזרח התיכון, מהחמסינים הלוהטים, מהלחות המזעזעת, מבלוני התבערה בעוטף עזה, מהפקקים באיילון ומהצפיפות ברכבת – זו חופשת סקי. מדובר בשבוע מזוקק של ניתוק מוחלט מכל מה שאתם מכירים. זוהי תרבות אחרת, מעוררת קנאה, שמתפוצצת בפנים בגלים של קור, קצף של בירה, אינספור פנים מחייכות ואדים סמיכים של סאונה. חופשה שממחישה כמה טוב יכול להיות, לפחות לפעמים, במקומות אחרים, בנופים אחרים.

 

סקי, לפני הכל, הוא חוויה. זו לא סתם "עוד חופשה", שבה מחליפים את שעות העבודה ואת הבילוי בבית במקום מגורים זמני (מלון) ובסביבה מעט שונה (מדינה אחרת, עיר אחרת). חופשת הסקי היא טוטאלית. היא מחייבת. אולי אפילו לא נכון לקרוא לה "חופשה", מכיוון שהיא מחייבת ליזום ולעשות ולהתאמץ ולהפעיל את השרירים והגוף והראש ומה לא. חופשה אמרנו? זאת עבודה! אבל עבודה שעושים בכיף. אומרים שהחיים הם בסך הכל אוסף של חוויות? אז הנה, בחופשת סקי תוכלו לאסוף חוויות רבות מכל סוג.

 

נתחיל מהגלישה עצמה: לא משנה באיזה סגנון תעשו זאת (סקי, סנובורד או מזחלת כלשהי), גלישה מעוררת חשש מסיכונים, מציפה את הגוף באדרנלין ומעניקה הרגשה מרוממת. מה שטוב כאן, זה שהתחושה הטובה מתקבלת כתוצאה מפעילות גופנית ולא כתוצר לוואי של משקה מסוים או חומר מעורר כלשהו.

 

נמשיך בכל השאר: סקי אינו הכל במהלך החופשה. מדובר, לפני הכל, במפגש חברתי עם אנשים מכל לאום, צבע, מין ושפה, ששמחים להתקבץ יחד כדי לעסוק בדבר המשותף לכולם. מה שאומר, שתמיד יהיו לכם נושאים רבים לשיחה ואינספור חוויות וטיפים לחלוק עם חברים שאך זה הכרתם.

 

ויש כמובן היבטים נוספים, כמו אוכל טוב, משקאות משובחים, ספא וסאונה, אוויר צח ונקי מזיהום וקרבה בריאה לטבע. איפה כל זה מול החיים השגרתיים שלכם – בפקקים בדרך לעבודה? רחוק כמזרח ממערב.

 

סקי אינו הכל במהלך החופשה. מדובר, לפני הכל, במפגש חברתי עם אנשים מכל לאום, צבע, מין ושפה, ששמחים להתקבץ יחד כדי לעסוק בדבר המשותף לכולם (צילום: Shutterstock)
  סקי אינו הכל במהלך החופשה. מדובר, לפני הכל, במפגש חברתי עם אנשים מכל לאום, צבע, מין ושפה, ששמחים להתקבץ יחד כדי לעסוק בדבר המשותף לכולם(צילום: Shutterstock)

   

  האתגר

   

  סקי הוא ספורט מאתגר. הוא דורש הכנה, כושר גופני, לימוד ותרגול מתיש ולא קל. בדרך כלל, עד שמתחילים ליהנות, חולף זמן. לפעמים זה כלל לא קורה בחופשת הסקי הראשונה שלכם.

   

  אבל יש שכר לטרחה: כאשר לומדים ומתנסים, מתמכרים. בתרבויות המקומיות של אירופה וצפון אמריקה (ובשנים האחרונות גם ביפן ובמקומות אחרים בעולם), סקי הוא חלק משגרת החיים, כמו בילוי על שפת הים אצלנו, בישראל. אנחנו טובים במטקות ובחסקה – והם בגלישה. לנו יש את החופש הגדול – להם את חופשות הסקי: בין חג המולד לראש השנה האזרחית, ובחופשת החורף – מתישהו בין ינואר לפברואר (בכל מדינה המועד שונה).

   

  טיפ: מועדי חופשות הסקי של האירופאים הם בדיוק הזמן שבו לנו, הישראלים, לא כדאי לצאת לחופשת סקי. באתרים יקר מדי וצפוף מדי, הכבישים פקוקים, שדות התעופה דחוסים ובתי המלון רועשים. מתכננים לצאת לסקי? מצאו תאריכים שקטים יותר, זולים יותר.

   

  בתרבויות המקומיות של אירופה וצפון אמריקה (ובשנים האחרונות גם ביפן ובמקומות אחרים בעולם), סקי הוא חלק משגרת החיים (צילום: Shutterstock)
   בתרבויות המקומיות של אירופה וצפון אמריקה (ובשנים האחרונות גם ביפן ובמקומות אחרים בעולם), סקי הוא חלק משגרת החיים(צילום: Shutterstock)

    

    

   החוויה

    

   כשאומרים "ספורט חורף", מתכוונים בדרך כלל לסקי או לסנובורד, אבל לא כל מי שמגיע לאתרי הסקי אכן עוסק בגלישה.

   אנשים רגועים, יסתפקו בדרך כלל במה שמציעים אירועי ה"אפרה סקי" ("אחרי הסקי", בתרגום חופשי), שהם אוסף של פעילויות שעושים אחרי שיורדים עייפים אך מרוצים מהמסלולים, בסוף היום: שתיית שוקו חם או בירה בפאב או בבית קפה-מסעדה, טבילה בבריכה חמה, בילוי בסאונה או טיפול בספא.

    

   נועזים יותר מחפשים חוויות חליפיות לסקי גלישה: למשל, הליכה בשלג (SnowShoeing) או רכיבה על MTB - Mountain Bike, שהם אופני הרים בעלי צמיגים עבים שאמורים לצלוח גם משטחי שלג רכים. יש שיעשו IceClimbing, שזה טיפוס על קירות קרח בעזרת מכושים, גרזני קרח ונעלי מסמרים מיוחדות לעניין, ואפשר לרכב על אופנועי שלג (SnowMobile), שהם כלים מדליקים למדי בעלי עבירות מצוינת וביצועים טובים.

    

   אבל כל אלו נחשבים עדיין לפעילויות המיועדות לחנונים. הנועזים האמיתיים עושים הרבה מעבר לזה. למשל, Ice Diving, שזה צלילה באגם מכוסה קרח, שאפשרית בכמה מקומות כמו למשל בואל טורנס (Val Thorens) או בטין (Tignes) שבהרי האלפים של צרפת; או גם לעשות Water Slide, שהיא גלישה מהירה במדרון מושלג שמסתיימת בבריכת מים (כמעט קפואים, אלא מה) שכדאי מאוד להחליק עליהם ולא לשקוע בהם (ב-Les Arcs שבצרפת, למשל). או לצאת לחוויה של מצנחי רחיפה מעל המצוקים המושלגים, לגלישה באומגה שאורכה לעתים מעל קילומטר, לגלישה במהירות מסחררת במזחלות ועוד. מגוון האפשרויות עצום, ובכל שנה מפתים וממציאים אנשי ההרים מתקנים חדשים ורעיונות מדליקים ונועזים כדי להעלות עוד את מפלס האדרנלין ולשעשע את הנופשים.

    

   נועזים יותר מחפשים חוויות חליפיות לסקי גלישה, למשל - Ice Climbing, שזה טיפוס על קירוח קרח בעזרת מכושים, גרזני קרח ונעלי מסמרים (צילום: Shutterstock)
    נועזים יותר מחפשים חוויות חליפיות לסקי גלישה, למשל - Ice Climbing, שזה טיפוס על קירוח קרח בעזרת מכושים, גרזני קרח ונעלי מסמרים(צילום: Shutterstock)

     

     

    סימני אזהרה

     

    ביטוח, ביטוח. סקי, חד-משמעית, הוא ספורט מסוכן. לעובדי תחנות העזרה הראשונה הממוקמות באתרים ובצדי המסלולים ולטייסי מסוקי החילוץ לא חסרה עבודה, ובעונת הגלישה מסתיים כל יום ממוצע במספר פצועים בדרגות חומרה שונות. כדאי לדעת, שרגל שבורה או יד נקועה הם המקרים הקלים יחסית. יש שיוצאים מהסיפור עם נכות לתמיד. זו הסיבה, שעם סקי לא משחקים. ביטוח מקיף הכולל כיסוי לספורט חורף, לחילוץ ולהטסה הוא בגדר חובה.

     

    חשוב לדעת: כל מי שנוסע לאתרי הסקי חייב בביטוח המכסה ספורט חורף, גם אם אינו מתכוון לגלוש. חברות הביטוח לא יפתחו בעבורכם את הארנק אם תיפצעו כתוצאה מהחלקה על מדרכה מכוסה בקרח או מדלת של קרון רכבל שייסגר על אצבעותיכם. מבחינתן – גם זה ספורט חורף. אל תחסכו בסעיף הזה.

     

    הדרכה מקצועית. יש אנשים, לא רבים, שהגלישה אצלם היא עניין כמעט טבעי. מראים להם פחות או יותר מה לעשות והם כבר על המסלול. אבל מדובר במיעוט מבוטל של מחוננים. רוב העוסקים בספורט החורף חייבים ללמוד את הנושא מהיסוד, והדרכה מקצועית, שבמהלך מספר ימים הופכת אתכם מאצנים על הליכון בחדר הכושר לגולשים ברמה בסיסית - היא חובה.

     

    כדאי לדעת, שגם מי שיודעים לגלוש וכבר בילו כמה וכמה פעמים על המסלולים, מתחילים את חופשת הסקי שלהם עם הדרכה מקצועית של כמה שעות לפחות, גם לצורך רענון וגם כדי להשתפר, ללמוד דברים חדשים ולעלות למסלולים מאתגרים (ומסוכנים) יותר.

    ציוד. השלג הלבן נראה צח ונקי ומקסים, אבל אחרי כמה שעות באתר שבמרומי ההרים, בטמפרטורה המביטה אל האפס מלמטה – יהיה לכם קר ורטוב ולא נעים, ואם תגלשו – אפילו תזיעו מתחת לבגדים. לכן – ספורט החורף אינו המקום לחפף בנושא ביגוד וציוד, בטח לא לאלתורים בנוסח חרמונית או דובון מעודפי צה"ל.

     

    ביגוד מתאים. כמו בנושא הביטוח – גם בביגוד אל תחסכו. לא חייבים את האופנה האחרונה אבל כן מומלץ לקנות ביגוד מקצועי באחת מהחנויות המתמחות בציוד סקי (למטייל, סקי-פס, ריקושט), שיכלול פריטים העשויים מאריגים מנדפי זיעה מחד אבל אטומים למים וללחות מאידך ומבודדים מקור.

     

    הגנה מהשמש. לא תמיד מעונן ומושלג באתרי הסקי, להפך: בימים רבים השמיים בהירים והשמש זורחת, והמשטחים הלבנים מגבירים את עוצמת הקרינה. קרם הגנה משובח הוא פריט ובה בציוד האישי של כל מי שמבקר באתרי הסקי, גם מי שאינו גולש.

     

    אל תשכחו להגן גם על העיניים מפני קרינת השמש, שמשטחי השלג הלבנים מגבירים פי כמה. שימו לב, משקפי שמש רגילות לא מספיקות, חייבים להצטייד ב"גוגלס" –משקפי סקי המכסים הכל ולא מאפשרים לבוהק שמחזיר משטח השלג לחדור לעיניים ולגרום לנזק ולכאב.

     

    בגרות ואחריות. כאמור, סקי זה ספורט מהנה – אבל גם מסוכן. קחו אותו ברצינות, גלו בגרות ואחריות אישית, ואל תעשו דברים פזיזים מתוך קלות דעת. אם מסלול נראה לכם מסוכן מדי, תלול מדי או קפוא מדי – השאירו אותו למקצוענים ממש, ולכו על בטוח. בסופו של דבר – הגעתם כדי ליהנות, ולא כדי לשוב הביתה בכיסא גלגלים או באלונקה.

     

    אל תשכחו להגן גם על העיניים מפני קרינת השמש, שמשטחי השלג הלבנים מגבירים פי כמה (צילום: Shutterstock)
     אל תשכחו להגן גם על העיניים מפני קרינת השמש, שמשטחי השלג הלבנים מגבירים פי כמה(צילום: Shutterstock)

      

      

     היכן להתחיל?

      

     גם מי שמעולם לא ראה שלג מקרוב, יודע שסקי עושים בהרי האלפים של אירופה. הם הכי גבוהים, הכי מושלגים, מסלולי הסקי שלהם הכי ארוכים והכי מושקעים, ואם רוצים להתפנק – אין כמו הצרפתים, האיטלקים, האוסטרים והשוויצרים בלתת שירות מעולה תמורת הכסף שלכם.

      

     אבל אתרי סקי קיימים במקומות רבים נוספים בעולם: בהרי הפירנאים של ספרד, צרפת ואנדורה; באלפים של סלובניה וגרמניה; בסרביה, בבולגריה, ברומניה, בפולין, ברוסיה, בטורקיה, בקפריסין, בקנדה, בארצות הברית ואפילו ביפן ובסין ובצ'ילה. רק תבחרו, רק תשלמו.

      

     אז היכן?

     בדרך כלל, נהוג לומר שכדאי להתחיל באתר זול יחסית, למשל באחד מאלה הממוקמים בבולגריה או ברומניה, כדי "לטעום" ולהתנסות, ורק אם משתלבים בספורט החדש – להמשיך לאתרים בגדולים והיקרים בהרבה של הרי האלפים.

      

     אבל קיימת גם גישה הפוכה. זו ממליצה להתחיל דווקא במקומות האיכותיים יותר, שבהם תוכלו לקבל הדרכה מקצועית וסבלנית יותר, אולי אפילו בשפה העברית. לעשות את הצעדים הראשונים דווקא באתרים היקרים, שבהם משלמים הרבה יותר אבל מקבלים הרבה יותר. כי כדאי לדעת: סקי הוא ספורט יקר, כך שאם כבר משלמים הרבה – כדאי למצוא מקום שיעניק יותר.

      

     אגב, גולשים בעלי ניסיון עושים בדרך כלל את המסלול הזה: הם מתחילים ברכישת חבילה מלאה הכוללת טיסה, העברות, לינה, הדרכה וסקי-פס, במועדונים גדולים ומסודרים שבהם מועסקים מדריכי הסקי הכי טובים, ושבהם מקבלים את השירותים הכי מפנקים, ורק אחרי שהם לומדים ומתרגלים והופכים למומחים – הם עוברים להרכבה עצמאית של חופשות: רוכשים בנפרד טיסות, שוכרים את המכונית, לנים במלון דירות זול יחסית ומשקיעים בכיף של הגלישה במחיר מופחת. אבל לשם מגיעים, כאמור, אחרי שכבר יודעים ומתורגלים.

      

     בין אתרי הסקי הפחות מוכרים בעולם: יפן, בסין וצ'ילה (צילום: Shutterstock)
      בין אתרי הסקי הפחות מוכרים בעולם: יפן, בסין וצ'ילה(צילום: Shutterstock)

       

       

      נו, לאן טסים?

      למתחילים ולא מנוסים מומלץ להתחיל עם שני מארגני הסקי תיירות הגדולים בישראל, קלאב-מד ו-SkiDeal. קלאב-מד מפעילים עשרות מועדוני סקי בהרי האלפים של צרפת, איטליה, שווייץ, ויפן ואפילו בסין, כולל מועדון חדש ומפואר, Les Arcs Panorama, שנפתח לאחרונה בצרפת.

       

      SkiDeal מציעים חופשות מקצועיות במגוון אתרים באיטליה ובמזרח אירופה, כולל גימיק של ממש: שבוע של סקי, מוזיקה והופעות של מגוון להקות ישראליות (בלקן ביט בוקס, התקווה 6, הדג נחש, טונה, נצ'י נצ', סקאזי ועוד), באתר סלה-רונדה שבאיטליה, שייערך בשבוע האחרון של מרץ 2019.

       

      שני משווקי התיירות הללו מציעים גם הדרכה בעברית, במגוון אתרים ובמועדים מסוימים (בעיקר בחופשות בתי הספר, חנוכה, פורים ולעתים גם בפסח).

       

      חבילות סקי תמצאו גם אצל סוכני התיירות הגדולים: אופיר טורס, איסתא, גרייבר, סקימולטור ובמגוון אתרים קטנים יותר, שלעתים מציעים חופשות זולות יותר.

       

      מגוון חופשות מקצועיות שכוללות, בנוסף לסקי, מוזיקה והופעות (צילום: Shutterstock)
       מגוון חופשות מקצועיות שכוללות, בנוסף לסקי, מוזיקה והופעות(צילום: Shutterstock)

        

        

       10 אתרי סקי שכדאי להכיר

        

       בנסקו, בולגריה

       Bansko, אתר הסקי הגדול ביותר בבולגריה, שוכן במרחק כ-150 ק"מ מסופיה, בירת המדינה. כמו רוב אתרי מזרח אירופה, מציע המקום מגוון מסלולים (כ-20) ברמות קושי שונות, ברמות מחיר זולות בעשרות אחוזים מאלה של הרי האלפים. אבל ל"זול" יש מחיר: רמת האטרקציות והשירותים בבנסקו עוד לא תואמת את המוכר במדינות מערב אירופה היקרות.

        

       אתר: banskoski.com/en

        

        

       פואיינה ברשוב, רומניה

        

       Poiana Brasov, אתר הסקי הנחשב ביותר ברומניה (צילום: Shutterstock)
        Poiana Brasov, אתר הסקי הנחשב ביותר ברומניה(צילום: Shutterstock)

         

        Poiana Brasov, אתר הסקי הנחשב ביותר ברומניה, הממוקם כ-190 ק"מ מבוקרשט הבירה. האתר אינו גדול מאוד בנוסח המוכר מאתרי האלפים של צרפת (רק כ-25 ק"מ של מסלולים), אבל בקרבתו תמצאו אטרקציות שאינן סקי כמו מבצר דרקולה המפורסם ועוד, ככה שהמקום מתאים גם למי שמעוניינים להיות באתר סקי אבל לא לעסוק בספורט הלבן בכל ימי החופשה.

         

        אתר: poianabrasov.com

         

         

        אספן, ארצות הברית

        Aspen, מהאתרים המפורסמים והיוקרתיים (והיקרים) של ארצות הברית. ממוקם הרחק בלב ההרים של מדינת קולורדו, מציע מעל 300 מסלולי גלישה ברמות קושי שונות אבל עם אפשרויות רבות גם לכל המשפחה, כולל בילוי אלטרנטיבי כמו אפרה סקי, שופינג ועוד.

         

        אתר: aspenchamber.org

         

         

        זרמט, שווייץ

         

        Zermatt, בו יש למעלה מ-140 מסלולים באורך ככולל של קרוב ל-200 ק"מ (צילום: Shutterstock)
         Zermatt, בו יש למעלה מ-140 מסלולים באורך ככולל של קרוב ל-200 ק"מ(צילום: Shutterstock)

          

         Zermatt, מהאתרים הגדולים והמשובחים של שווייץ, עם למעלה מ-140 מסלולים באורך ככולל של קרוב ל-200 ק"מ, בתי מלון משובחים ורמת בילוי יקרה (גם במחירים, כמקובל בשווייץ).

          

         אתר: zermatt.ch/en

          

          

         סלה רונדה, איטליה

         Sella Ronda, מתחם סקי ענק בהרי הדולומיטים של איטליה, עם מאות קילומטרים של מסלולי גלישה המחברים – במסלול מעגלי ענק - כמה עיירות סקי ומרחבי נוף, הרים ועמקים. פוופלרי מאוד, מהנה מאוד, יקר מעט פחות מאתרי צרפת.

          

         אתר: sella-ronda.info

          

          

         מאיירהופן, אוסטריה

          

         Mayrhofen, עיירת הרים טיפוסית שחלקים גדולים ממנה שומרים עדיין על אופי כפרי כמו פעם (צילום: LightField Studios/Shutterstock)
          Mayrhofen, עיירת הרים טיפוסית שחלקים גדולים ממנה שומרים עדיין על אופי כפרי כמו פעם(צילום: LightField Studios/Shutterstock)

           

          Mayrhofen, עיירת הרים טיפוסית שחלקים גדולים ממנה שומרים עדיין על אופי כפרי כמו פעם, ובכל זאת היא מאתרי הסקי הגדולים והמבוקשים באוסטריה. באתר קרוב ל-50 מסלולים בדרגות קושי שונות, אפרה סקי מעולה, חיי לילה סוערים ושדות התעופה הרלוונטיים – מינכן ואינסברוק – קרובים יחסית.

           

          אתר: mayrhofen.at

           

           

          לז ארק, צרפת

          Les Arcs, אתר ענק החוגג ב-2019 50 שנה להיווסדו הוא חלק ממרחב Paradiski (הכולל גם את האתרים לה פלאן ופייסי-וולנדרי), משוכלל ומצויד היטב במועדונים, דירות נופש, בתי ספר לגלישה, סניפים של קלאב-מד והעיקר – למעלה מ-100 מסלולים בכל דרגת קושי שהיא.

           

          לז ארק מורכז למעשה מארבעה כפרים-מתחמים, המכונים לפי גובהם: 1600, 1800, 1950 ו-2000, כש-1800 הוא הנחשב והטרנדי ביותר מביניהם.

           

          אתר: en.lesarcs.com

           

           

          ואל טורנס, צרפת

           

          Val Thorens, אחד האתרים הטרנדיים ביותר באלפים של צרפת (צילום: Shutterstock)
           Val Thorens, אחד האתרים הטרנדיים ביותר באלפים של צרפת(צילום: Shutterstock)

            

           Val Thorens, אחד האתרים הטרנדיים ביותר באלפים של צרפת, וחלק ממרחב הגלישה "3 העמקים" (Les 3 Vallees), הנחשב לגדול בעולם. בואל טורנס כ-80 מסלולי גלישה שאורכם כ-150 ק"מ, לצד מגוון עצום של פעילויות ספורט ואקסטרים נוספות.

            

           אתר: valthorens.com

            

            

           לה פלאן, צרפת

           La Plagne, אתר ענק, המורכב מכמה וכמה "כפרים" ומכיל למעלה מ-50 אלף מיטות במאות אתרי אירוח מכל סוג (יותר מיטות מאשר בכל בתי המלון בישראל גם יחד), לצד כ-130 מסלולים. תחבורה ציבורית חינמית מקשרת ללא הרף בין ה"כפרים" השונים, מעליות הסקי ומוקדי הבילוי והפעילויות.

            

           אתר: winter.la-plagne.com

            

            

           אישגל, אוסטריה

           Ischgl, אתר טרנדי ואופנתי, עם כ-200 ק"מ של מסלולים, חיי לילה, נוף נהדר ואווירה צעירה, לצד אפשרויות נגישות לדלג למסלולים של עיירות סקי שכנות.

            

           אתר: ischgl.com/en

            

            

           הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
           הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
            
           הצג:
           אזהרה:
           פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד