בעקבות שמלה חשופה: השחקנית המצרייה ראניה יוסף תעמוד למשפט

הבגד השקוף שהציג את רגליה של יוסף על השטיח האדום בפסטיבל הקולנוע בקהיר, הוביל לתביעה נגדה על "הסתה להתהוללות" – עבירה שעונשה עד חמש שנות מאסר

איתי יעקב

|

02.12.18 | 10:31

ראניה יוסף. "הופעתה של יוסף לא עלתה בקנה אחד עם הערכים החברתיים, המסורתיים והמוסריים, ולכן פגעה במוניטין של הפסטיבל ובמוניטין של נשים מצריות בפרט", מסר אחד התובעים (צילום: AFP)
ראניה יוסף. "הופעתה של יוסף לא עלתה בקנה אחד עם הערכים החברתיים, המסורתיים והמוסריים, ולכן פגעה במוניטין של הפסטיבל ובמוניטין של נשים מצריות בפרט", מסר אחד התובעים (צילום: AFP)

ביום חמישי האחרון התייצבה שחקנית הקולנוע המצרייה ראניה יוסף על השטיח האדום בערב הנעילה של פסטיבל הקולנוע בקהיר. יוסף בת ה-45 בחרה בשמלת ערב שחורה וחושפנית ללא שרוולים של המעצבת אליזביתה פרנקי, המורכבת מבגד גוף שחור שעליו שכבה עליונה מבד משי שיפון וסרטים בעיטור אבנים.

 

"זו היתה הפעם הראשונה שלבשתי את השמלה, ולא הבנתי שהיא תצית כל כך הרבה כעס". ראניה יוסף (צילום: AFP)
  "זו היתה הפעם הראשונה שלבשתי את השמלה, ולא הבנתי שהיא תצית כל כך הרבה כעס". ראניה יוסף(צילום: AFP)

   

  התמונות של יוסף מהאירוע לא עברו בשתיקה, ובסוף השבוע דיווחה סוכנות הידיעות הצרפתית כי בית המשפט המצרי הודיע שיוסף תעמוד בחודש הבא למשפט על כך שלבשה שמלה שקופה, לאחר שעורכי הדין עמרו עבד-א-סלאם וסמיר סברי הגישו נגד השחקנית תביעה בגין "הסתה להוללות" – עבירה עם עונש של עד חמש שנות מאסר. "הופעתה של יוסף לא עלתה בקנה אחד עם הערכים החברתיים, המסורתיים והמוסריים, ולכן פגעה במוניטין של הפסטיבל ובמוניטין של נשים מצריות בפרט", מסר סברי לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP.

   

  "אני מחויבת לערכים שעליהם גדלתי במצרים" (צילום: AFP)
   "אני מחויבת לערכים שעליהם גדלתי במצרים"(צילום: AFP)

    

   תביעה מסוג זה אינה איום סרק. בדצמבר אשתקד נידונה זמרת הפופ המצרית שיימה בת ה-25 לשנתיים מאסר בגין עבירות של הסתה לפריצות. הזמרת, שכיכבה בתחרות "עֲרָב איידול", נעצרה לאחר השקת הקליפ "יש לי בעיות", שבו היא לבושה בצורה חושפנית ואוכלת בננה. עם זאת, יש לזכור שדקדוקי הצניעות בחברה הערבית במצרים נתונים לפרשנות. בתמונות מערב הפתיחה של הפסטיבל ובמהלכו, ניתן היה לראות כוכבות מצריות אחרות על השטיח האדום בשמלות סטרפלס או בעלות שסע עמוק. נראה כי במקרה של יוסף, השקיפות של השמלה היא זו שעוררה את הביקורת הנוקבת מצד גורמים שמרניים במדינה.

    

   ראניה יוסף בפסטיבל הקולנוע בקהיר (צילום: AFP)
    ראניה יוסף בפסטיבל הקולנוע בקהיר(צילום: AFP)

     

    אתמול (שבת) החליטה יוסף לפנות למעריציה ברשתות החברתיות כדי להתנצל על השמלה שלבשה. בציוץ בטוויטר (אל 588 אלף עוקביה) ובפוסט שהעלתה באינסטגרם (בפני 660 אלף העוקבים) כתבה יוסף כי "זו היתה הפעם הראשונה שלבשתי את השמלה, ולא הבנתי שהיא תצית כל כך הרבה כעס". בהמשך הוסיפה: "ככל הנראה עשיתי טעות כאשר בחרתי ללבוש את השמלה הזאת. אני מחויבת לערכים שעליהם גדלתי במצרים".

     

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד