אייקון מאויר בשבוע: צביקה פיק הוא מלך הגלאם המקורי של ישראל

המאסטרו לא יוכל להשתתף בחתונת בתו דניאלה עם קוונטין טרנטינו השבוע, אך איש לא מסוגל להתחרות בכמות הזוהר שהוא מפזר בתרבות המקומית מאז שנות ה-70

ארז עמירןפורסם: 27.11.18 08:50
אין עוד פרסונה ציבורית בישראל, גברית או נשית, שמתקרבת למדד הדיווה הזוהר של צביקה פיק. המחווה שלי למאסטרו (איור: ארז עמירן)
אין עוד פרסונה ציבורית בישראל, גברית או נשית, שמתקרבת למדד הדיווה הזוהר של צביקה פיק. המחווה שלי למאסטרו (איור: ארז עמירן)

צביקה פיק

רגע, במי מדובר? זמר, מלחין, מוזיקאי, זוכה פרס מפעל חיים של אקו"ם, ובעיקר האיש שמאייש, כמעט לבדו, את מחלקת הגלאם הישראלית. התחנות בקריירה של פיק הן מיפוי מדויק של הזמר העברי האלטרנטיבי, שרגליו אינן נטועות במורשת הלהקות הצבאיות, האיינשטיינים והאלברשטיינים – החל בעירום פרונטלי חתרני במחזמר "שיער", ועד "מרי לו" שליקט את מיטב להיטיו על במה אחת בתיאטרון הלאומי הבימה. בדרך משם לשם הוא גם חתום על כמות בלתי נתפסת של קדם אירוויזיונים וקאמבקים מתוקשרים.

 

השנה האחרונה לא היתה קלה למאסטרו – ההתמוטטות, האשפוז, השיקום הארוך והסודי-למחצה, ולאחרונה ההודעה כי עקב מצבו הבריאותי לא ישתתף השבוע בחתונה ההוליוודית של בתו דניאלה ובח"לה קוונטין טרנטינו. הסבון בכה מאוד? הוא לא לבד.

 

למה אייקון? אין עוד פרסונה ציבורית בישראל, גברית או נשית, שמתקרבת למדד הדיווה הזוהר של צביקה פיק. הוא הכי כוכב פופ שיהיה לנו אי פעם, והוא עושה זאת בחריצות, בהתמדה עיקשת ועם כל הסטייל המופרך שאפשר לגייס למשימה.

 

בשדה הזמר העברי, ששומר על מהות קיבוצניקית, פיק הוא הדוד המגניב מאמריקה. עם הגינונים הססגוניים, השיער הארוך, האייליינר השחור, הסאטן, הפרווה, הקטיפה והפאייטים, הוא מסמן וי ליד כל סעיף שניתן להצמיד לתואר "שואו מן". ועל כל זה, אין לשכוח, מופקד איש שנולד בפולין בשם הנריק.

 

למה לא? כי אי אפשר להתקמבק כל כך הרבה פעמים בלי להיחשד בפאתטיות, ובגלל "מלאך או שטן" – הביוגרפיה עם השם הכי מביך בז'אנר. חייבים להודות, חוסר מודעות עצמית עלול להיות תכונה בעייתית.

 

ובכל זאת? הוא חד פעמי, בלתי נלאה, עומד מאחורי "מעלה מעלה", והצלחת הרומן שלו עם שירה מנור כנגד כל הסיכויים, הוכיחה אפילו לציניקנים שהם בכל זאת "האוהבים הצעירים של החיים". אין פלא שגם טרנטינו רוצה להיות חלק מהמשפחה שלו.

 

אין פלא שגם טרנטינו רוצה להיות חלק מהמשפחה שלו. צביקה פיק (צילום: איתן טל)
  אין פלא שגם טרנטינו רוצה להיות חלק מהמשפחה שלו. צביקה פיק(צילום: איתן טל)

   

  מה זה אייקון אחד בשבוע?

  עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

   

  בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים