צילום: דודי חסון

ארוחה לפני אימון בוקר: למי מומלץ לאכול ולמי כדאי יותר להתאפק

משכימים לאימון אופניים, ריצה או שחייה ומתלבטים אם להכניס משהו לפה? מסתבר שמדובר בשאלה מורכבת והתשובה עליה משתנה בהתאם ליכולת ולמטרת האימון

כשאתם מתאמנים על בטן ריקה, הגוף משכלל את היכולת להסתגל ולומד להפיק אנרגיה ביעילות רבה יותר (צילום: Sutterstock)
כשאתם מתאמנים על בטן ריקה, הגוף משכלל את היכולת להסתגל ולומד להפיק אנרגיה ביעילות רבה יותר (צילום: Sutterstock)

אם אתם מאלה שמכוונים את השעון לחמש וחצי בבוקר, זורקים את עצמכם מהמיטה ויוצאים לאימון אופניים, ריצה או שחייה, אתם ודאי מתלבטים אם להקדיש שלוש דקות כדי לחטוף משהו לאכול. מדובר בשאלה מורכבת, והתשובה עליה משתנה בהתאם לשאלה מי אתם ומהי מטרתכם. בן אל ברקוביץ, דיאטן ספורט קליני, חבר בעמותת הדיאטנים עתיד, מפרט:

 

1. אם אתם רוצים לראות שיפור בביצועי האימון הנוכחי, תאכלו. ארוחה קלה לפני האימון משפרת את הביצועים ומביאה לתוצאות טובות יותר במהירות, במרחק וכו'.

 

2. אם אתם מתאמנים מתחילים, תאכלו. אם אינכם מכירים היטב את התגובה של הגוף שלכם לאימונים, ובפרט אם אתם נוטים לפעמים לחוש ירידה של רמות הסוכר, יש סיכון שתחוו ירידת סוכר - אבל תתבלבלו בינה ובין תחושת קושי שיש להסכין ולהתמודד איתה ולא תדעו לעצור ולהפסיק. לעומת זאת, אם אתם מתאמנים מנוסים ומכירים את התחושות שמעורר בכם המאמץ הפיזי, אתם לא בסיכון.

 

3. אם אתם ספורטאים תחרותיים, אפשר לדלג על ארוחה לפעמים. מתברר שהעיקרון "קשה באימונים, קל בקרב" תקף כאן. כשאתם מתאמנים על בטן ריקה, הגוף משכלל את היכולת להסתגל ולומד להפיק אנרגיה ביעילות רבה יותר, מייצר יותר מיטוכונדריות (הרכיב שאחראי על יצירת אנרגיה) ואף מזרים דם בצורה טובה יותר - מנגנונים שכולם יעזרו לכם ביום התחרות.

 

4. אם אתם מתאמנים כדי לרזות, התשובה אינה חד משמעית. מצד אחד אימון בוקר שלא קדמה לו ארוחה יעודד את הגוף לפרק מאגרי שומן ויעזור לקדם את המטרה. מצד שני יכול להיות שאם תהיו רעבים, לא תצליחו להתאמן כהלכה ולא תשרפו אנרגיה, יעד שהוא רצוי לחותרים לרזות.

 

5. אם אתם מאלה שלא מסוגלים להכניס כלום לפה על הבוקר, תקשיבו לגוף שלכם. סביר להניח שאם תכריחו את עצמכם לאכול, תתקשו הרבה יותר להתאמן.

 

מה לאכול?

כדי שהגוף לא ייאלץ להזרים דם למערכת העיכול במקום לשרירים וייצור תחרות שעלולה לגרום לכאבי בטן, שהם אחד הגורמים השכיחים להפסקת האימון, כדאי להימנע מאכילת כמויות גדולות וכן מאכילת חלבון או שומן. הכי טוב לאכול פרי (בננה/תמר) או פרוסת לחם עם דבש שישמשו כמקור זמין לפחמימות אבל לא יהפכו למעמסה על העיכול.

 

ומה אתם עושים כשאתם קמים בבוקר? 

 

 

הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: דודי חסון)
הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: דודי חסון)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד