האזינו בלי דיעה קדומה: העובדת הסוציאלית שנהפכה לזמרת בגיל 50

משבר אמצע החיים של עדינה אבן זוהר הפך לקריירה מוזיקלית מפתיעה והיום היא מופיעה, מוציאה תקליטים ועובדת עם המפיקים המוזיקלים הכי מבוקשים בישראל

איתי חכמה

|

16.11.18 | 10:55

עדינה אבן זהר. "הייתי שואלת 'מה אני עושה? מי רוצה לשמוע אותי? מה אני מטורפת?'" (צילום: שאול גולן)
עדינה אבן זהר. "הייתי שואלת 'מה אני עושה? מי רוצה לשמוע אותי? מה אני מטורפת?'" (צילום: שאול גולן)

לכאורה, בגיל 47 היה לעדינה אבן זוהר הכל: היא גרה בנוחות עם בעלה ושלושת ילדיהם ביישוב הפסטורלי כמון, הצופה אל נופי הגליל. אך משהו לא עבד. "חי הנישואים שלי התחילו להתפורר", מספרת אבן זוהר, "אני זוכרת שישבתי וחשבתי על מה אצטער כשאהיה על ערש דווי. בגלל שהכרתי את כל המגרעות שלי, ידעתי שלא אחזור לעסוק בעבודה סוציאלית, ושללמוד מקצוע חדש באוניברסיטה יהיה לי קשה, ולכן החלטתי להגשים חלום ישן, להיות שחקנית וזמרת".

 

עם קבלת ההחלטה, נסעה אבן זהר לתל אביב במטרה להירשם לסדנת משחק באחד מבתי הספר בעיר. "כמעט בכולם נאמר לי 'את מבוגרת מדי ואנחנו לא מקבלים אנשים בגילך'". אבל אבן זוהר לא התייאשה והמשיכה לחפש עד שמצאה את המורה לפיתוח קול כרמלה יינוב, "נכנסתי לסטודיו שלה וישר הרגשתי שקורה לי משהו, ואחרי שנה של שיעורים הבנתי שאני חייבת לשיר".

 

ב-15 השנים שחלפו מאז, הספיקה אבן זוהר להתגרש, לעזוב את הנוף הכפרי הצפוני לטובת העיר הגדולה תל אביב, ולאחרונה הוציאה את אלבומה השלישי, שהופק בידי שלושה מפיקים מוזיקליים שנחשבים לדמויות מפתח בעולם המוזיקה העולמי והישראלי: לואי להב (שלמה ארצי, גידי גוב, שלום חנוך), אשר ביטנסקי (בי.בי קינג, מתי כספי, אריק איינשטיין) ויועד נבו (סיה, בריאן אדמס, מובי ואחרים).

 

אבן זוהר (62), נולדה בחיפה, וכשהייתה בת 3 עברה עם משפחתה לארצות הברית. בגיל 18, לאחר שסיימה תואר ראשון בסוציולוגיה באוניברסיטת פילדלפיה, ולמרות שיכלה ללמוד בכל אוניברסיטה שרק תבחר, היא נרשמה ללימודי תואר שני בקרימינולוגיה בישראל. "היום אני יכולה להגיד, שכנראה רציתי לנסוע הכי רחוק שיכולתי מההורים שלי בלי לגרום ליותר מדי מלחמות. גרתי בירושלים ומיד מצאתי עבודה בכלא מעשיהו, ותוך שלושה שבועות פגשתי בחור והתאהבתי בו. ישראל הייתה ארץ כזו כיפית, יפה וחופשייה".

 

"לא ידעתי למה אני מסוגלת מבחינה מקצועית, גם התשובה לשאלה 'מי אני', נהייתה מטושטשת" (צילום: שאול גולן)
  "לא ידעתי למה אני מסוגלת מבחינה מקצועית, גם התשובה לשאלה 'מי אני', נהייתה מטושטשת"(צילום: שאול גולן)

   

  בעקבות האהבה, החליטה להשתקע בארץ. תחילה גרה בחיפה, שם למדה עבודה סוציאלית ועבדה עם ילדים בגיל הרך. מאוחר יותר עברו בני הזוג ליישוב כמון, שבו עבדה במרכז שיקום עד שילדה את בתה הראשונה, גבריאלה, והבינה שהעבודה הסוציאלית לא בשבילה. "לא הרגשתי שאני מחוברת למקצוע ועושה את המיטב שמצופה ממני" היא מספרת, "אחרי זה נולד הבן השני, איתמר, וחשבתי 'מה אני רוצה לעשות'. ניסיתי כל מיני דברים, אבל לא היה לי מושג מה הכיוון. ישבתי בבית עם הילדים, עד שנסענו לקליפורניה, שם במשך שנתיים עבדתי בתור 'ציידת ראשים' בעמק הסיליקון, עד שילדתי את בתי השלישית וחזרנו לארץ, ושוב הקדשתי את עצמי לאימהות".

   

  במשך כעשר שנים נשאבה אבן זוהר לחיי המשפחה והאמהות, "לא ידעתי למה אני מסוגלת מבחינה מקצועית, גם התשובה לשאלה 'מי אני', נהייתה מטושטשת. השנים האלה באמהות מאד מהנות אבל תובעניות. ואז מגיע השלב שאת לא רוצה להיות יותר אשתו של, עד שהחלטתי להגשים את עצמי ולהיות זמרת".

   

  נדרש אומץ רב לעזוב את איזור הנוחות וללכת אל תחום שמעולם לא עסקת בו.

  "אנשים מאד מתפלאים שבגיל כזה שיניתי את הכיוון, ואני חושבת שהשירה היא זו שמפתיעה. אני מכירה לא מעט נשים שבשנות ה-50-40 עושות שינוי, אחרי שהשקיעו בילדים ובמשפחה. ופתאום כשהילדים גדלו, והבעל גדל, יש אנרגיות פנויות שמאפשרות להן ללמוד ציור, רפואה סינית, פילוסופיה".

   

  בחרת בתחום שמצריך השקעה כספית לא קטנה, ואף אחד לא מבטיח לך הצלחה, בייחוד כשהגיל עלול להוות מכשול.

  "פעם שאלתי את אחד מבתי הספר למשחק, למה אתם לא מקבלים אנשים מבוגרים. התשובה הייתה כי בבית ספר הם צריכים לשבור ולבנות אותך מחדש, ובגילאים מבוגרים יותר קשה להשתנות.

   

  "אני מודה שבשנים הראשונות עם כרמלה, היה לי קשה לוותר על האחיזה בעצמי. בסופו של דבר, מקצוע השירה מזוהה יותר עם אנשים צעירים כשגם אם תשקיע את הכל, זה לא מבטיח לך שום דבר. מצד שני, מצאתי את עצמי מחוברת לעולם הזה".

   

  Adina E - I Couldn't Help Myself:

   

   

  מה, אני מטורפת?

  אחרי שהצליחה להשתחרר ולהכיר את עצמה, החלה לעבוד עם הפסנתרן גיורא ליננברג, שמלווה אותה עד היום. "גיורא עודד אותי כשהייתי יושבת אצלו בסלון ובוכה", מספרת אבן זוהר, "הייתי שואלת 'מה אני עושה? מי רוצה לשמוע אותי? מה אני מטורפת?' והוא ענה לי 'תעשי מה שעושה לך טוב'".

   

  ב-2005, עלתה בפעם הראשונה על הבמה בסלון ביתה שהיה אז עדיין בכמון. "התחושה הייתה כמו לידה. הזמנתי את כל החברים והשכנים, אתה נורא חשוף, אבל הצורך לעשות את זה היה כל כך חזק שאנשים פרגנו. כמובן שכשאתה מזמין חברים, הפרגון מגיע באופן טבעי".

   

  בתום המופע, החליטה לשמור על המומנטום ושריינה מופע נוסף בגליל ולאחריו נקבעו הופעות נוספות. "הגעתי למקומות שלא חשבתי שאגיע, הופעתי בקמלוט הרצליה שהפך ל"זאפה", כרטיסים נמכרו. עבדתי נורא קשה כדי להגיע לשם".

   

  ואיך הייתה התחושה על הבמה? בכל זאת, מעולם לא היית בסיטואציה כזו.

  "בשנים הראשונות, לפני שהייתי עולה לבמה, הייתי אומרת לעצמי: 'טוב עדינה, בואי נסקור את כל הדברים שעברת בחיים: ילדת וגידלת שלושה ילדים, עברת מלחמה עם הבעל שלך שבמזל חזר ממנה, עברת ניתוח. אז את עולה על הבמה – מה כבר יכול לקרות? שיהיה זוועה? אז בסדר...'. אנשים חושבים שללדת ולגדל 3 ילדים, זה קל ופשוט אבל זו העבודה הכי קשה שיש ואנשים עושים אותה בלי לחשוב יותר מדי".

   

  ברשימה אחת עם שלמה ארצי, גידי גוב ושלום חנוך

  ארבע שנים לאחר מכן, הגיעה אבן זוהר לאחד המפיקים והמעבדים המוזיקלים העסוקים ביותר בישראל, לואי להב, שהפיק בין השאר אלבומים ללהקת תמוז, שלמה ארצי ("תרקוד", "חום יולי אוגוסט"), גידי גוב ("דרך ארץ"), שלום חנוך ואחרים.

   

  "לא נעים להגיד, אבל לא הכרתי אותו. כשאתה מקשיב למוזיקה, אתה לא תמיד בודק מי עומד מאחורי כל ההפקה הזו. התחלתי לעבוד עם לואי, והוצאנו יחד את האלבום הראשון, For The First Time, אלבום קאברים, ולא ידעתי אם אוציא אלבום נוסף".

   

  אבן זוהר הרבתה לכתוב ועם הזמן צברה ערימה של שירים שחיפשה להם מנגינה. "אמרתי ללואי שאני רוצה שהאלבום הבא יהיה משירים שאני כתבתי. פניתי לאילה אשרוב, ישראלית שגרה בארצות הברית, וכתבה בין היתר את "לאורך הים" ששרה עפרה חזה ז"ל. היא בדיוק סיימה פרויקט וחיפשה משהו חדש והתעניינה במילים." כך יצא אלבומה השני, "Adina E", שזה גם שם הבמה שלה, שכלל 10 שירים מקוריים שהלחינו אשרוב, ליננברג ועופר בשן וכן שתי גרסאות כיסוי, אחת מהן היא תרגום מפתיע שלה לשירם של עלי מוהר ויוני רכטר -"בנגיעה אחת רכה".

   

  Adina E - A Single Warm Embrace (תרגום לשיר "בנגיעה אחת רכה"):

   

   

  זמן קצר לאחר הוצאת האלבום השני, התחילו אבן זוהר ושותפיה לעבוד על האלבום השלישי, כשלהב הציע לגייס לכוחותיהם את אשר ביטנסקי ויועד נבו. "ביטנסקי ולואי חיים ביחד את המוזיקה הישראלית ומאד צעירים ברוחם, כיף גדול לשמוע את שניהם מדברים וזורקים רעיונות." השיר הראשון שיצא לתחנות הרדיו, היה Changing, שזהו גם שם האלבום, שנכתב בישראל והולחן באנגליה על ידי נבו, "החלטנו שלואי ייסע ליועד, שיושב באנגליה, כשהוא לוקח רעיונות ממשפטים שהיו לי וחוזר בכל פעם עם שירים יפהפיים.

   

  "אני לא מבינה איך יועד ונינה סמית', הבחורה שהוא עובד איתה, מצליחים לכתוב שלושה  שירים מדהימים בשבוע. אמרתי לנינה שהרגשתי שהיא כאילו נכנסה לנשמה שלי והוציאה לי את המילים מהפה". השיר יצא לווה בקליפ שנוצר על ידי האנימטור, יוני גודמן, שאחראי גם לבימוי האנימציה בסרטים "ואלס עם באשיר" ו"כנס העתידינים" שיצר ארי פולמן.

   

   adina E - Changing:

   

   

  לפני כחודש השיקה את אלבומה השלישי, וב-22 בנובמבר, תצא במופע חדש "אור אחרון" שיתקיים בצוותא, תל אביב ובו תשלב שירים מהאלבום עם שירים של אגדות רוק, כמו לינקין פארק, דיוויד בואי ואחרים.

   

  מה עם פרק ב' בזוגיות?

  "זה פרק ב' שלי, יש גם חיים בלי זוגיות, לעשות את מה שאני אוהבת. כשאני עומדת על במה מול קהל, אני מרגישה שאני במקום הנכון. אם תגיע זוגיות? אהלן וסהלן, הדלת פתוחה".

   

  ועכשיו כשאת מדמיינת את עצמך על ערש דווי, יש משהו שאת מצטערת עליו?

  "לא. אין משהו שפספסתי. העולם גדול, יש הרבה מה לראות ואני אוהבת לטייל. ולמרות זאת, הרבה פעמים הכי טוב לי ליד המיקרופון ולאו דווקא לעלות על מטוס. אני פשוט מאושרת, אנשים אומרים לי שאני השראה בעבורם - וזה המון בשבילי. אני יודעת שאם הייתי לומדת ציור ומציירת, לא היו עושים מזה עניין. הרעיון של לעמוד על במה כשכולם מסתכלים עליך ערומה לגמרי, גם כשאת טועה או נופלת. כנראה שזה דבר שדורש הרבה ביצים".

   

   החוקרת הבכירה עשתה הסבה מקצועית, ובעיות הבריאות נעלמו, הקליקו על התמונה:

    

   ד"ר מירב בר שמעון. "מרוויחה הרבה פחות כסף, אבל הרווחתי שמחת חיים" (צילום: גדי קבלו)
   ד"ר מירב בר שמעון. "מרוויחה הרבה פחות כסף, אבל הרווחתי שמחת חיים" (צילום: גדי קבלו)

    

    

    

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד