מתחילה מחדש: אילנית מוציאה שיר חדש ומדברת על הפרידה מבן זוגה

אילנית מוציאה את הסינגל "המחשבה על המים", ומתייחסת לראשונה לפרידה מבן זוגה ב-38 השנים האחרונות: "נשים צריכות לאזור אומץ ולא לחשוש לעשות שינוי"

"עשיתי את השינוי כי אני רוצה לחיות. השמיים כחולים ואני עדיין רוצה ליהנות מהם" (צילום: איתן טל, סטיילינג: תמי ארד ברקאי)
"עשיתי את השינוי כי אני רוצה לחיות. השמיים כחולים ואני עדיין רוצה ליהנות מהם" (צילום: איתן טל, סטיילינג: תמי ארד ברקאי)

אחרי חמש שנים שבהם לא הוציאה אילנית סינגל חדש, היא משחררת את השיר "המחשבה על המים" של רחל שפירא. ב-29.11 היא תופיע במרכז ענב.

 

אפשר כבר לבנות על אלבום חדש?

"אני עוד לא שם, עוד אין מספיק חומרים. לפני חמש שנים הוצאתי סינגל לשיר נפלא שכתב יואב גינאי והלחין תומר הדדי. כרגע אני נהנית להוציא בכל פעם שיר אחד, אבל כן, אני פונה עכשיו לכל היוצרים שאני אוהבת, לכותבים כמו נועם חורב, והם יושבים לכתוב בשבילי. את עידן רייכל אני פוגשת בכל שנה באזכרה של שושנה דמארי, והלוואי שיום אחד נעבוד יחד".

 

את עדיין שומרת על קשר הדוק עם רחל שפירא, שכתבה את השיר החדש?

"רחל ואני בקשר לאורך כל השנים. אנחנו אמנם לא נפגשות, אבל יש בינינו קשר מיוחד. אני אוהבת אותה כאדם וכמשוררת. החיבור התחזק לפני שנתיים, כשהוזמנתי להופיע בערב שאותו היא הנחתה והקריאה בו משיריה. אני נענית בשמחה לכל פנייה שלה או של אנשים שמארגנים ערב לכבודה, כי אני פשוט נהנית לשיר משיריה. את לא מוצאת היום טקסטים יפים כאלה. היא כותבת מהלב, בשפה עשירה".

 

 

את "המחשבה על המים" היא כתבה לך?

"לא. היא כתבה אותו לפני שלוש שנים, בלי קשר אליי, אבל הזדהיתי איתו מאוד כי הוא מדבר על להתחיל מחדש. תומר הדדי, המלחין והמעבד, השמיע לי אותו בארץ כשהגיע לביקור מארצות־הברית, שם הוא מתגורר. הסימבוליות של השיר נגעה בי מאוד".

 

באיזה מובן?

"מים הם בעיניי חיים, הם מטהרים ונותנים כוח. השיר הזה נכון לכל שלב בחיים וכל אדם יכול לשאוב ממנו עידוד להתחיל מחדש, בחייו הפרטיים או בקריירה".

 

גם את מתחילה מחדש לאחר שנפרדת מבן זוגך, איש העסקים אלי טמיר.

"כן, נפרדתי מבן זוגי ב־38 השנים האחרונות ואני מתחילה מחדש באופן מסוים. עברתי לגור בבית חדש. מצאתי לעצמי פינה שקטה".

"אני חיה את חיי היומיום כמו כל אישה, והחלטתי שאני עושה את הצעד הזה כי לא היה לי טוב, והיו חילוקי דעות. בעיניי זה לגיטימי. נמנעתי מלהתראיין בנושא באותה תקופה, ולשמחתי הכל עבר חלק"

 

צריך אומץ לקום ולהתגרש אחרי כל כך הרבה שנים.

"כשעמדתי לעשות את הצעד הזה, הלכתי לייעוץ. בשלב ההוא חשבתי שאני היחידה בעולם שעושה את זה, ותתפלאי, גיליתי שעוד הרבה נשים עושות את זה. היה אפילו רגע שבו ישבתי וחיכיתי לתורי באיזו תוכנית טלוויזיה, ושמעתי שיחה מהצד בין המאפרת למעצב השיער. היא אמרה לו: 'אל תשאל, סבתי בת ה־85 החליטה לעזוב את סבי'.

"נשים צריכות לאזור אומץ ולהגיד: 'לא טוב לי בחיים האלה' ולא לחשוש לעשות שינוי. אני עשיתי את השינוי כי אני רוצה לחיות. השמיים כחולים ואני עדיין רוצה ליהנות מהם".

 

בספטמבר האחרון חגגת 71. את מרגישה את הגיל?

"נולדתי בספטמבר 1947, קצת לפני המדינה. למעשה יש לי תעודת לידה פלסטינית. אבל אני בכלל לא מרגישה בת 71, מבחינה פיזית ובריאותית. אני מחייכת כל בוקר ומקשיבה לציפורים.

"לפני כמה חודשים הפכתי לצמחונית כי החלטתי לנקות את עצמי. אני אוכלת דגים וביצים, אבל עיקר התזונה שלי היא ירקות ופירות, ומדי פעם איזו כוס יין טוב. אני אוהבת מאוד לשתות יין. אני מתעמלת במכון כושר עם מאמן פרטי, מרימה משקולות ועושה הליכות, שומרת על הבריאות שלי ועל המוח שלי, הולכת פעם בשבוע לשיעור פיתוח קול כבר שנים, ואני גם נהנית מילדיי ונכדיי. סוף־סוף יש לי זמן אליהם".

 

אילנית על שער "לאשה" בשנת 1966. "לא מרגישה בת 71" (צילום: מ.ג.מ)
  אילנית על שער "לאשה" בשנת 1966. "לא מרגישה בת 71"(צילום: מ.ג.מ)

   

  בין הופעה להופעה?

  "בשנה האחרונה אני באמת רצה עם מופע יחיד וזה עדיין מרגש מאוד, ובשנה הקרובה יש לי לוח הופעות עמוס. כנראה אחבור לאמן נוסף, כדי לעשות דברים יחד".

   

  ולכן החלטת גם להיחשף יותר בתקשורת?

  "תראי, היו לי שנים עמוסות מאוד מבחינת חשיפה ואני אוהבת את השקט שלי. אבל חזרתי לזה עכשיו כי אין מה לעשות, כשרוצים להמשיך ולעשות צריך להיחשף, ולי יש את את האהבה לשירה. בסופו של דבר אני רוצה לשמח אנשים, לכן אני מקדישה יותר זמן ומשאבים לפרסום".

  "גיליתי שהרבה נשים מתגרשות בגילים האלה. היה רגע שבו חיכיתי לתורי בתוכנית טלוויזיה, ושמעתי שיחה בין המאפרת למעצב השיער. היא אמרה לו: 'אל תשאל, סבתי בת ה־85 החליטה לעזוב את סבי'"

   

  קשה יותר לפרק זוגיות כשאת סלב?

  לא, כי אני לא מרגישה סלב. אני בסך הכל בנאדם, אישה רגילה עם כל הדברים הטובים והלא טובים. אני חיה את חיי היומיום כמו כל אישה, והחלטתי שאני עושה את הצעד הזה כי לא היה לי טוב, והיו חילוקי דעות. בעיניי זה לגיטימי. נמנעתי מלהתראיין בנושא באותה תקופה, ולשמחתי הכל עבר חלק. אני מאמינה שדברים יסתדרו. עובדה שאני בקשר נפלא עם שלמה צח, בעלי הראשון, ועם אשתו של נחום בעלי השני, ואנחנו נפגשים כולנו בסופי שבוע ונהנים יחד".

   

  מסר לנשים אחרות?

  "לא טוב לכן? קומו ועשו משהו למען עצמכן. והמלצה נוספת לנשים בגילי - תהיו פעילות, תעבדו, תתנדבו, חיו את החיים, היפגשו עם חברות, שמעו הרצאות והפעילו את המוח. כדאי לחיות באופן שנותן לחיים משמעות".

   

  העצה הכי טובה שקיבלתי: "לחשוב חיובי. אם נקטר בתוך תוכנו, זה יגרום לנו עוגמת נפש ויביא מחלות".

  העצה הכי גרועה שקיבלתי: "להישאר במקום שלא טוב לי בו".

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד