"מישהו נכנס ושאל: 'את מי באתי לגלח?' ושנינו התחלנו לבכות"

אחרי שאיבד את אשתו האהובה כשהיא בת 23 בלבד, ובגלל זיכרון הרגע שבו נאלצה לגלח את שערה הארוך, הבטיח מעצב השיער אילן מרגלית לפעול למען חולות הסרטן

"שיער יפה הוא הכתר, הוא הביטחון שלך". אילן מרגלית ורוסלנה רודינה (צילום: באדיבות אילן מרגלית)
"שיער יפה הוא הכתר, הוא הביטחון שלך". אילן מרגלית ורוסלנה רודינה (צילום: באדיבות אילן מרגלית)

כבר כשהיה בן שש ידע אילן מרגלית (62) מה צופן לו העתיד המקצועי. "את יודעת, זה מצחיק", הוא אומר, "אבל כבר אז הייתי הולך עם אמא שלי למספרה השכונתית ומסתכל על עבודתה של הספרית. היא הביטה בי ואמרה לאִמי: 'הוא עוד יהיה ספר כשיהיה גדול. את תראי'. אִמי הפולנייה לא כל כך התלהבה מהרעיון ואמרה לה: 'חס וחלילה', אבל כנראה שכבר אז התחיל החיידק הזה אצלי". בגיל 14 כבר היה חמוש תמיד בזוג מספריים, מספר את כל החברים בטכניקות שהיה שולף בטבעיות. בסיום לימודיו התיכוניים החליט להפוך את חלום הילדות למקצוע ונרשם לבית ספר מקומי לספרות. "די מהר הבנתי שכל מה שמלמדים בבית הספר, אני כבר יודע מהניסיון שצברתי בעצמי, והחלום הגדול היה לנסוע ללמוד באנגליה אצל וידאל ששון".

 

"מישהו נכנס לחדר ואמר: 'את מי באתי לגלח?'. הסתכלתי בעיניה של אשתי היפהפייה ובשיער הארוך־ארוך שהיה לה ושנינו התחלנו לבכות"
את התוכניות המתוקות שרקם מרגלית קטעה מציאות קשה, כשאשתו הצעירה, אהבת נעוריו, ירדנה, חלתה בסרטן, ומרגלית התייצב לסעוד אותה במסירות ליד מיטת חוליה. "עברתי שנתיים של גיהינום", הוא מספר כאן בפתיחות בפעם הראשונה וגרונו נחנק מרוב התרגשות. "חוויית התאמת הפאה הייתה נוראית. מישהו נכנס לחדר ואמר: 'את מי באתי לגלח?'. הסתכלתי בעיניה של אשתי היפהפייה ובשיער הארוך־ארוך שהיה לה ושנינו התחלנו לבכות. החוויה הזו נחרטה לי כל כך עמוק בזיכרון, שהבטחתי לעצמי שיום יבוא ואקים מספרה בהתנדבות לחולי סרטן, שתעזור להם לעבור בצורה מכובדת את החוויה הקשה הזו".

 

לאחר מות אשתו בגיל הבלתי נתפס 23, שב אילן לתוכניתו המקורית ונסע לאנגליה כדי ללמוד אצל המאסטר ששון, ואחרי שלוש שנים וחצי של הכשרה ולימודים שקל לנסות את מזלו מעבר לים. "לקראת סוף השהות שלי בלונדון הכרתי את דניאלה", הוא מספר. דניאלה היא אלמנת צה"ל שעברה על בשרה פרידה כואבת, ומי כמוה היה יכול להבין ללִבו. "למרות שהציעו לי שם חוזה ענק, דניאלה לא רצתה לחיות שם. בתום הלימודים התחתנו, חזרתי לארץ ופתחתי עסק משלי, שנבנה לאט לאט. כעבור מספר חודשים כבר היו לי תורים ענקיים. אנשים הבינו שהגיע ספר מאנגליה שגוזר מעולה ושווה לחכות בשבילו. דניאלה הייתה המתנה הכי גדולה שיכולתי לקבל. רק היא יכלה להבין אותי. הבית החדש שבניתי איתה ועם ילדינו היה התקווה שלי, ומהם שאבתי את הכוח להמשיך הלאה".

 

המספרה של מרגלית ברמת גן נחשבת כיום לסוג של מוסד, עם כינויים לא רשמיים כמו "מספרת הסלבס הרמת־גנית". "החלום הראשוני שלי היה לפתוח מספרה בכיכר המדינה", הוא נזכר, "אבל לא היה לי מספיק כסף, אז פתחתי ברמת גן וגדלנו למימדים כאלה מדהימים שכבר לא היה טעם לעבור. הגעתי נקי ואמיתי ואנשים זיהו את זה. הבאתי את לונדון לרמת גן, והיום באים אליי אנשים מכל הארץ".

 

פאה לכל אישה

ומה לגבי ההבטחה שהבטיח לעצמו? "כבר לפני 15 שנה הצלחתי להגשים את החלום ולפתוח יחד עם שמעון וקנין וזיו בן שטרית מספרה לחולי סרטן בתל השומר. ההשתתפות של קופת חולים בפאה היא ממש גרוש וחצי. אי אפשר לקנות בה פאה טבעית. וגם ככה הנשים החולות מוכות מהמחלה ורוצות להרגיש נשיות וסקסיות, ושיער יפה הוא הכתר, הוא הביטחון שלך", הוא אומר בהתרגשות. "לכן מאוד חשוב לי לקדם את מפעל חיי. לדבר על העשייה החשובה הזו ולהביא לשינוי בחייהם של עוד ועוד חולים. בסוף אוקטובר נקיים לראשונה אירוע התרמה בשם 'פאה לכל אישה' בהנחייתם של צחי קומה ורוסלנה רודינה שיעזור להמשיך את הפעילות שלנו".

 

רודינה וקומה, אגב, הם מלקוחותיו הבולטים והמוכרים של מרגלית, יחד עם עינת שרוף, אודטה וחנה לסלאו, שקופצת לביקור מפעם לפעם. "רוסלנה היא הפרזנטורית הראשית שלי מזה שבע שנים", הוא מחייך. "פגשתי אותה ממש כשהיא התחילה לצאת עם אייל, כשהיא באה להתראיין אצלי לקמפיין. פגשתי יפהפייה שנראית כמו ילדה והתאהבתי מיד בדמות הביישנית והעדינה שלה. היום אני רואה רוסלנה אחרת, עדיין מדהימה - אבל הרבה יותר עוצמתית", הוא אומר.

 

ערב ההתרמה יתקיים ב־29 באוקטובר בתיאטרון היהלום ברמת גן בהשתתפות עילי בוטנר וילדי החוץ, רן דנקר וריטה. כל ההכנסות ייתרמו לטובת רכישת פאות למטופלות שידן אינה משגת. אפשר לרכוש כרטיסים דרך זאפה 9080*

 

עוד על אילן ופועלו למען נשים חולות סרטן בגיליון אוקטובר של Gostyle

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד