החלקת קרטין, מחליק שיער או פֶן: מה הורס לכן את השיער יותר?

עם תום הקיץ (לפחות בתיאוריה) קבלו מדריך לטיפול נמרץ: איך לשקם את השיער מנזקי השמש, הכלור, ההחלקות והפֶנים התכופים שעשינו לו במשך כל הקיץ

העדיפי תמיד להבריש את השיער רק אחרי חפיפה במרכך כשהשיער עדיין לח (צילום: Shutterstock)
העדיפי תמיד להבריש את השיער רק אחרי חפיפה במרכך כשהשיער עדיין לח (צילום: Shutterstock)

הקיץ כמעט מאחורינו, אבל נזקיו לגמרי כאן. מזג האוויר הלח, החשיפה המוגברת לקרינת השמש, הכלור מהבריכה, ההחלקות והפֶנים התכופים שעשינו כדי להתגבר על התילתולת - כל אלו הותירו את השיער שלנו חבוט ופגום. אז מה עושים? כינסנו צוות מומחים שייתן לנו טיפים לשיקומו מנזקי הקיץ ומהנזקים שאנחנו, במו ידינו השמאליות, גרמנו.

 

1. תירגעי עם הקוקטיילים

ושתי הרבה מים: מתברר כי שתיית מים אינה יעילה רק לעור בריא ומתוח, אלא גם לשמירה על לחות השיער. כאשר עור הקרקפת רווי במים, השורשים צומחים רכים וטבעיים יותר ומראה השיער משתפר. עם זאת, שתייה של משקאות המכילים אלכוהול עלולה לגרום לפעולה הפוכה ולייבש את השיער.

 

2. עדיין מנצלת את המנוי לקאנטרי או משכשכת בים לעת ערב?

כלור ומלח גורמים לפירוק חלבון הקרטין ולהתייבשות מהירה של השערה. התגברו על הפאדיחה והשתמשו בכובע ים אטום שעשוי מסיליקון מבודד כדי למנוע מגע ישיר עם השיער. בושות ואין מצב? דרך הגנה נוספת היא למרוח, טרם הטבילה, כמות קטנה של מסכה לשיער המועשרת בחלבון קרטין, המזין את השערה ואוטם אותה. כך אנו מעניקות שכבת הגנה נוספת לשערה. אחרי השחייה חשוב לחפוף את השיער ביסודיות בחפיפה כפולה.

 

3. בעלת שיער פגום?

אל תתחילי את עיצוב השיער בעזרת מכשיר חשמלי לפני ייבוש של 80 אחוז משערך. הייבוש גורם לשערה להיסגר, וכך פחות להישבר בעיצוב.

 

4. העדיפי תמיד להבריש את השיער רק אחרי חפיפה במרכך כשהשיער עדיין לח

 הברשת שיער יבש תגרום לקריעתו ולהיווצרות חשמל סטטי.

 

5. מדוושת לך על אופניים בשעות החמות?

היזהרי מטיגון השיער! רבות מאיתנו משתמשות בחומרים שונים לשיער המכילים שמנים בריאים שמזינים אותו, כדוגמת שמן מרוקאי ושיאה. המפגש של שמנים אלו עם קרני השמש הלוהטות גורם ל"טיגון" השערה ולתוצאה הרסנית. אם את נחשפת לשמש בשעות היום, הימנעי מחומרים מבוססי שמנים והעדיפי חומרים מבוססי סיליקון.

 

6. שלטי בטמפרטורה של מחליק השיער

דווקא עכשיו, כשהשיער שלך יבש ודורש שיפוץ, מחליק השיער הוא חיוני לעיצוב, אבל בטמפרטורת השיא שלו, כ־230 מעלות, הוא מייבש ומפצל את השערה. רצוי מאוד להשתמש בדרגת חום נמוכה יותר (עד 150 מעלות, בדומה לפן) ולא לחזור על אותה קווצת שיער יותר מפעם אחת.

 

7. אל תצאי כובע טמבל

את אמנם סופר־אופנתית עם הכובעים האלה שאת מחליפה כל יום, אבל שימי לב: חבישת כובע צמוד לראש במשך שעות רבות עלולה לפגוע בזרימת הדם לעור הקרקפת, ובכך לגרום לנשירת השיער, אז לא כל יום.

 

8. לא כל הנוצץ, סילבר

שמפו סילבר, שצבר פופולריות לאחרונה בקרב בלונדיניות והופך את הבלונד שלהן לבלונד אפרורי אלגנטי, מייבש מאוד את השיער עד כדי קריעה. אל תשתמשי בו בכל חפיפה, הסתפקי בפעם בשבועיים.

 

ומה עם ההחלקות שהישראליות כל כך אוהבות?

תחום החלקות השיער מתפתח כל העת. הישראליות התאהבו ברגע, גדשו את המספרות, ואז הגיע משרד הבריאות וקטע את ההתלהבות עם איסור השימוש בחומר הפורמלין, אשר הוכח כמסוכן וכגורם סרטני במינונים מסוימים.

 

לילי פסקינו, הבעלים של "פסקינו מרכז הפתרונות לשיקום שיער", מסבירה: "שערנו עשוי מחלבון הנקרא קרטין, וכאשר זה נפגם וצפיפותו פוחתת, השיער מקבל מראה עייף, חסר חיים וברק. תפקידו של חלבון הקרטין הוא למעשה לחדור אל סדקים אלו, לצפות את השערה ולהחזיר לשיער את המראה הטבעי. בשל היעדר הפורמלין, החלקה זו אינה מיועדת לבעלות שיער מתולתל במיוחד והיא תיתן תוצאות חלקיות. ככל החלקה, רצוי לבקש מאיש המקצוע לבצע טסט טרם הביצוע כדי לראות את תגובת השיער ולהימנע מעוגמת נפש. משך השפעת ההחלקה נע בין שלושה לשישה חודשים, תלוי במינון חלבון הקרטין, בסוג השיער ובשמירה על ההחלקה לאחר הטיפול".

 

"החלקת קרטין, החלקה אורגנית או החלקה בוטנית – איך שלא יקראו להן, הן לא בריאות לשיער", טוענת להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור. "בכל ההחלקות יש חומרים כימיים חזקים וההמלצה שלנו היא לא לעבור אותן. זו פרוצדורה אגרסיבית שבמהלכה משתמשים בחומרים כימיים שעלולים לגרום לשיער ליובש ולשבירות ואני ממליצה לשמור אותה כמוצא אחרון. את ההחלקה יש לעשות במקום מקצועי ומיומן, שקרוב לוודאי משתמש בחומרים פחות מזיקים. רצוי מאוד לבקש מהספר להשתמש במייבש שיער ולא במחליק, מאחר שהשילוב בין הטמפרטורה הגבוהה של המחליק לחומר החזק של הקרטין עשוי לעשות יותר נזק מתועלת. אגב, אם ההחלקה זולה מאוד, כנראה שהחומרים בה מזיקים.

 

"פֶן חוזר פחות בעייתי מבחינתי מהחלקות, אבל גם כאן חשוב מאוד מי מבצע אותו. פן חזק מדי עלול לשרוף את השיער ולגרום לשבירות יתר שלו. אל תיתנו למעצב השיער להחזיק את המכשיר קרוב מדי, ואם שורף לכן בקרקפת, סימן שהחום לא מתאים. אם הפן לא ייעשה נכון, הוא יזיק כמו החלקה. במחליק שיער הכי פחות מומלץ להשתמש, בטח לא כטיפול קבוע ושוטף. מדי פעם זה בסדר, אבל על בסיס קבוע הוא פחות מומלץ כי הוא בא במגע ישיר עם השיער וחומו גבוה".

 

האם שימוש בהחלקות ובמחליקים יכול לגרום לנשירת שיער?

"בוודאי. אם תראי אצל אישה נשירת שיער לפני העשורים 30 עד 40, רוב הסיכויים שזה לא בגלל גנטיקה. יש גם נשירת שיער מסיבות אחרות, כמו נטילת תרופות, חוסר ברזל או הפרעה בבלוטת התריס, ונשירה עקב שימוש בגורמים פיזיקליים מכאניים כמו פֶנים חזקים, החלקות או מניפולציות כימיות אחרות, ואפילו אצל כאלה שמושכות את השיער לקוקו הדוק מדי באופן קבוע".

 

מחלקת שיקום

מדפי הקוסמטיקה בארץ מציעים לנו שלל קולקציות חדשות ומוצרי איפור מעוצבים, שמפתים אותנו לחזור איתם הביתה. אבל למי בדיוק יש אפשרות לבדוק הכל, להשוות מרקמים ומחירים ולדעת איזה מהם הוא לא רק יפה אלא גם הכי טוב? עשינו עבורכן את העבודה הלא שחורה בכלל (מאוד צבעונית, למען האמת) וריכזנו את המוצלחים ביותר בכל קטגוריה:

 

משקמי שיער מומלצים
  משקמי שיער מומלצים

   

  1. מסכה לשיער פגום, "נוטריטיב מסקנטס". 179.9 שקל, קרסטס;

  2. רוטס HR, תוסף תזונה לחיזוק שורשי השיער. 160 שקל;

  3. ספריי קונדישנר של שוורצקופף פרופשיונל לשיער פגום, 78 שקל;

  4. שמן קוקוס טהור, 14 שקל, רשת ביוטיקייר;

  5. שמפו אינטנס ריפר וולה פרופשיונלס, מסייע בשיקום שיער פגום, 90 שקל

  6. HairMax, מברשת בטכנולוגיית לייזר שמטרתה למנוע את דלילות השיער. 1,790 שקל, hairmax.co.il

  7. חומץ פטל של איב רושה, נוזל שטיפה ייחודי למראה חיוני ומבריק. 39 שקל

  8. מרכך של פיטו פריז, על בסיס פורמולה צמחית הכוללת שמן חוחובה, שמן קיקיון וזרעי אנג'ליקה, 75 שקל

  9. מסכה של קיל'ס לשיער פגום, 250 מ"ל, 90 שקל

   

  ייעוץ: לילי פסקינו, בעלת "פסקינו מרכז הפתרונות לשיקום שיער" ; ד"ר צחי שלקוביץ, מומחה ברפואת עור, בעל מרכז לטיפול בהתקרחות; ד"ר להבית אקרמן, מומחית לרפואת עור; נועה חנין, נטורופתית, ארומתרפיסטית ובעלת מותג לקוסמטיקה טבעית Noa`s Nature; אילן מרגלית, מעצב שיער.

   

  עוד טיפים טבעיים ושווים במיוחד לטיפוח ולשיקום השיער והקרקפת בתוך המגזין!

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד