מדירת רווקים לבית משפחתי ומודרני: מייקאובר ב-4 צעדים

ליעונה מנקלי החליטה לשפץ את דירתה המושכרת בשלושה ימים, בלי לשבור אריחים ולהוציא הון על רהיטים יקרים. כך גם אתם תוכלו לעשות את זה בעצמכם

ליעונה מנקלי

|

04.10.18 | 10:54

איך הופכים דירת סטודנטים מבולגנת לקן משפחתי חמים ומעוצב? לחצו Play לצפייה
צילום: ירון שרון
 הגוונים שנבחרו הם גווני פסטל רכים, שמאירים את החלל ו"פותחים" אותו, אך מציגים גם חזות צעירה, מודרנית ומעניינת (צילום: יובל חן)
הגוונים שנבחרו הם גווני פסטל רכים, שמאירים את החלל ו"פותחים" אותו, אך מציגים גם חזות צעירה, מודרנית ומעניינת (צילום: יובל חן)
שידה שנרכשה ב-200 שקל ושודרגה בעזרת טפטים דביקים וידיות חדשות (צילום: יובל חן)
שידה שנרכשה ב-200 שקל ושודרגה בעזרת טפטים דביקים וידיות חדשות (צילום: יובל חן)
יצירת חיץ בסלון למבואה מלאכותית (צילום: יובל חן)
יצירת חיץ בסלון למבואה מלאכותית (צילום: יובל חן)
שיפוץ קליל שמשנה את חדר האמבטיה לחלוטין (צילום: יובל חן)
שיפוץ קליל שמשנה את חדר האמבטיה לחלוטין (צילום: יובל חן)

אחרי שש שנות רילוקריישן בלונדון אליהן יצאנו כזוג, שבנו ארצה כמשפחה, אל הדירה שלנו שהושכרה במשך כל התקופה לסטודנטים, כדי לגלות שהיא נראית כמו, נו, דירה שהושכרה לסטודנטים.

 

התוכנית היתה פשוטה אבל מאתגרת: איך להפוך את דירת הרווקים למשפחתית ומודרנית, אבל להימנע מהוצאות גדולות וזמן שיפוץ ממושך. לצורך כך בחרתי להתמקד בשלושה חללים – סלון, פינת אוכל וחדר אמבטיה - ולהשאיר את חדרי השינה לטיפול בשלב מאוחר יותר.

 

בלי לשבור אריחים: מייקאובר בחדר האמבטיה

חדר האמבטיה המשופץ (צילום: יובל חן)
  חדר האמבטיה המשופץ(צילום: יובל חן)

   

  יכולתי להחליף את האריחים במחיר ידוע למ"ר, או להדביק אריחים דקיקים וחדשים על פני הקיימים, אבל בחרתי בשדרוג קליל עוד יותר, שלא יארך יותר מיומיים-שלושה, וטוב מזה: תוכלו לעשות אותו בעצמכם.

   

  על צבע לאריחים שמעתם? אם בעבר צביעת אריחים נעשתה רק בצבעי אפוקסי ודרשה גם מיומנות וגם לפנות את הבית מדייריו בשל הריח החזק, היום ישנם צבעים על בסיס שמן, שמעבר לניקיון בסיסי של האריחים הקיימים - אינם דורשים הכנות מקדימות, מיומנות מיוחדת, או יד של איש מקצוע. כל מי שהתנסה בצביעה פשוטה בגלגלת - יוכל גם לפרויקט הזה.

   

  חדר האמבטיה לפני (צילום: ליעונה מנקלי)
   חדר האמבטיה לפני(צילום: ליעונה מנקלי)

    

   מה צריך?
   • סופר צבע לצביעה על אריחים
   • סט מגשית ורולר ספוג (עם ספוג נוסף להחלפה)
   • נייר דבק
   • מחרצת יהלום ידנית

    

   מה עושים:
   1. מנקים את האריחים בעזרת אקונומיקה וסקוטש. יש לוודא שמסירים את כל הלכלוך והשומנים, וכן שאריות של דבק סיליקון מהאריחים, אם ישנן. ממתינים לייבוש מלא.
   2. אין צורך בהכנות מיוחדות של הקיר, או במריחת שכבת יסוד, למעט הדבקת מסקינטייפ בפינות או באיזורים אותם לא מעוניינים לצבוע.
   3. בוחשים היטב את הצבע בעזרת מקל עץ ושפכים מעט צבע למגשית. כדאי לשפוך בכל פעם מעט, ובעת הצורך להוסיף עוד.
   4. בעזרת הרולר מורחים שכבה ראשונה ואחידה על האריחים (מומלץ לעבוד בשטח מאוורר ורצוי עם נשמית על האף). גלגול הרולר צריך להיות ביד בוטחת על האריחים, ובתנועת ״ריחוף״ קלה מעל הרובה.
   5. הבטחנו בלי לנקות? במקום להתאמץ ולנקות את הרולר, כדאי לזרוק בתום השימוש ולהחליף לספוג חדש. את שאריות הצבע כדאי לשפוך חזרה לפחית הצבע, ומה שנשאר על המגשית יתייבש גם ככה עד למריחת השכבה הבאה, כך שאפשר יהיה להשתמש בה מחדש.
   6. ממתינים לפחות 12 שעות בין שכבה אחת לשניה. חוזרים על פעולת הצביעה לכיסוי מלא של האריחים.
   7. אם הרובה התלכלכה בצבע, אפשר להיעזר במחרצת יהלום ידנית ולגרד מעט את פני הרובה. במקרים חריגים אפשר להשלים מעט את הרובה בעזרת האצבעות, לאחר שהתייבשו האריחים, ולנקות את השאריות בעדינות בעזרת מטלית לחה.

    

   צביעת האריחים (צילום: ליעונה מנקלי)
    צביעת האריחים(צילום: ליעונה מנקלי)

     

    ניתן לצבוע את כל האריחים או חלקם, למראה משבצות, ואפשר, כמו שבחרתי כאן, להשלים את המראה בעזרת מדבקות דקורטיביות.

     

    אפשר להשתמש במדבקות ויניל ללא חשש בחדר הרטוב, אבל רצוי להרחיק מפינות שמועדות "לפורענות" כמו המקלחון עצמו.

     

    בחרתי בדוגמה גיאומטרית, מדדתי את גודל האריח, והזמנתי הדפסים חתוכים. כדי להדביק את אריחי המדבקה יש לנקות היטב את האריחים, לרסס מעט במים ולהדביק מהמרכז כלפי חוץ, כדי להימנע מבועות אוויר.

     

    מכיוון שהיו חסרים בחדר הרחצה מקומות אחסון נאותים, בחרתי להוסיף ארון אחסון ולהחליף את הכיור הישן בכיור ובברז מודרניים יותר. העדפתי את המראה המרחף, שישמור על הסגנון המינימליסטי ויתן תחושה של מרחב גם בחלל הקטן.

     

    את הרצפה חיפיתי בשטיח לינוליאום עם הדפס פרקט בגוון אפור. כאשר רוכשים יריעת לינוליאום כדאי למדוד את גודל החלל ולהוסיף לו כ-10 אחוזים נוספים. אם החלל משופע בזוויות ובפינות, אפשר להניח את היריעה במקום מרווח אחר, למדוד במדויק את השטח, להעתיק ולבצע חיתוך ראשוני על הלינוליאום. אחרת, אפשר פשוט להניח אותו על הרצפה, ולחתוך בעזרת סכין יפני (מומלץ להיעזר במרית מתכת כבסרגל) בסמוך לקצוות. לבסוף, אפשר להדביק את המשטח כולו אל הרצפה בעזרת דבק דו צדדי, או להדביק רק את הקצוות בעזרת דבק אקרילי.

     

    לסיום, את סולם העץ שרכשתי לאחסון תמרוקים ושאר אביזרי רחצה ריססתי בגוון מנטה עדין, כדי להקנות לו מראה חדש ורענן. אביזרי דקורציה כמו עציצים מלאכותיים, בשמים ודיספנסר זכוכית עבור הסבון הנוזלי הקנו לחדר הרחצה החדש מראה רומנטי ומעודן.

     

    משחקים גיאומטריים בסלון

     

    מבט אל החלון דרך הכוננית היוצרת את המבואה לבית (צילום: יובל חן)
     מבט אל החלון דרך הכוננית היוצרת את המבואה לבית(צילום: יובל חן)

     את הקיר הדומיננטי והרחב בסלון, החלטתי לחלק בצורה מעניינת, וכך ליצור גם מבואת כניסה מלאכותית, שהיתה חסרה לי.

      

     הקיר נצבע בצורות גיאומטריות לפי תרשים שהכנתי מראש. כאשר יש לפניכם תרשים, קל יותר "לתרגם" אותו על הקיר ולבצע את העבודה בצורה חלקה. הגוונים שנבחרו הם גווני פסטל רכים, שמאירים את החלל ו"פותחים" אותו, אך מציגים גם חזות צעירה, מודרנית ומעניינת.

      

     הסלון לפני (צילום: ליעונה מנקלי)
      הסלון לפני(צילום: ליעונה מנקלי)

       

      איך מבצעים צביעה צורנית על הקיר?
      1. משרטטים את הצורה המבוקשת על נייר.
      2. מציירים על הקיר בעזרת עיפרון, ונעזרים בסרט מידה, בפלס ובסרגל. מדי פעם צועדים אחורה ובודקים שהפרספקטיבה נכונה.
      3. מודדים ומסמנים בעזרת מסקינג-טייפ נייר ייעודי לצביעה על הקיר (שהדבק בו מוחלש). מצמידים את המסקינג-טייפ לקיר רק בצד שבו צובעים (אם לא צובעים מצדו השני – אין צורך להצמיד את כל המסקינג-טייפ לקיר).
      4. צובעים בתוך המקומות המסומנים. כדי להימנע מהתזת צבע מתחת למסקינג-טייפ, תוכלו להיעזר בטיפ הבא שיסגור ויאטום את הצבע: מכינים את צבע הבסיס של הקיר, וצובעים עם מברשת על המסקינג-טייפ. ממתינים לייבוש ואז צובעים בעזרת הצבע המבוקש. לאחר כרבע שעה מהצביעה, כשהצבע עדיין לח, מורידים בעדינות את המסקינג-טייפ. דואגים להתקרב אליו ולא למשוך אותו מרחוק, ושתנועת המשיכה תהיה תמיד לכיוון חוץ ולא לכיוון פנים (היכן שצבעתם).
      5. אם אתם מעדיפים למלא בצבע גם את הפסים שנותרו לאחר שהורדתם את המסקינג-טייפ, רצוי להמתין לפחות יום ולצבוע ביום שלמחרת, כדי למנוע את התקלפות הצבע החדש כשאתם נעזרים מחדש במסקינג-טייפ.

       

      את מבואת הכניסה המלאכותית תחמתי בעזרת כוורת תצוגה, שמוקמה במאונך לקיר. לצדה מוקמה שידת טלפון במראה רטרו, שם אפשר להתארגן לפני היציאה ליום העבודה ולגן.

       

      יצירת מבואה מלאכותית (צילום: יובל חן)
       יצירת מבואה מלאכותית(צילום: יובל חן)

        

       מייקאובר עליז לשידה שתעיז

       רק לכם תהיה כזו. השידה המשודרגת (צילום: יובל חן)
        רק לכם תהיה כזו. השידה המשודרגת(צילום: יובל חן)

         

        מכיוון שאנחנו נוטים, כמו רבים אחרים, למלא את השולחן בבלאגן שמצטבר, נרכשה שידת כניסה, שתסייע לאחסן את המכתבים, המפתחות ושאר חפצים. השידה שנרכשה היתה בסיסית, ושודרגה בעזרת טפטים דביקים ואביזרי סטיילינג שונים.

         

        השידה לפני השדרוג (צילום: ליעונה מנקלי)
         השידה לפני השדרוג(צילום: ליעונה מנקלי)

          

         איך מדביקים טפט בנישות השונות?
         1. נעזרים בצד האחורי של הטפט הדביק, שמסומנות במשבצות. מודדים את אורך ורוחב כל פאה, וגוזרים את הטפט לפי המידה.
         2. מתחילים מהצד המרוחק, מיישרים ככל האפשר את הטפט, ומסירים את הנייר שמאחור בהדרגה, כאשר נעזרים בכרטיס קשיח להידוק הטפט אל המשטח, ומשחררים בהתאמה את הנייר שמאחור.
         3. מיישרים, לפי הצורך, את קצות הטפט בעזרת סכין יפנית עם להב חד.
         4. אם צריך להדק עוד יותר את הדבק אל המשטח – אפשר להיעזר בפן חשמלי ולחמם את האיזור, ואז להדק בעזרת כרטיס קשיח.
         5. לניקוי הטפט היעזרו במברשת קשה, כמו שמנקים ספות וכורסאות.

          

          

         פינת אוכל נולדה

         רהיטים לא יקרים וסטיילינג ססגוני. פינת האוכל החדשה (צילום: יובל חן)
          רהיטים לא יקרים וסטיילינג ססגוני. פינת האוכל החדשה(צילום: יובל חן)

          איזור פינת האוכל, שלפני כן שימש כפינת עבודה מבולגנת, חזר למלא את ייעודו בחן. השולחן שנבחר - בעל קווים פשוטים ונקיים ואופציה להארכה, הטובה לאירוח של כ-10 אנשים. לשולחן צוותו 4 כיסאות פשוטים במראה רטרו.

           

          אזור פינת האוכל לפני (צילום: ליעונה מנקלי)
           אזור פינת האוכל לפני (צילום: ליעונה מנקלי)

            

           לקיר נרכש גליל טפט גריד משובץ, ומכיוון שלא הספיק לכסות את הקיר במלואו, צבענו את חלקו באלמנטים צורניים שמתכתבים עם הקיר בחדר המגורים שממולו. שתי תמונות שנרכשו אף הן באתר הסיני, מוסגרו בעזרת מסגרות פשוטות ומחמיאות לפינת החמד שנוצרה.

            

           איך מתקינים טפט על הקיר?
           1. מומלץ לקרוא את ההוראות שעל אריזת הטפט. לרוב תמצאו סימני חיצים שמסבירים האם ההדפסים אמורים להיות זה על זה, או מוצמדים זה לזה; האם הם מתכווצים, ולכן לא כדאי להצמיד אותם אלא להשאיר מרווח של מילימטר, וכדומה.
           2. מכינים את דבק הטפטים לפי הוראות היצרן. חשוב תמיד למזוג קודם את המים, ורק אז להוסיף את האבקה ולערבב תמיד בכיוון אחד.
           3. ודאו כי הקיר חלק ונטול בליטות. תמיד כדאי לשייף אותו קלות ולנגב היטב את האבק לפני שמתחילים בהתקנה.
           4. טיפ חשוב: למרוח שכבה נדיבה של דבק טפטים על הקיר המיועד ולתת לו להתייבש. כשתניחו עליו את הטפט שעליו דבק טפטים טרי – הוא יידבק ויוצמד טוב יותר אל הקיר.
           5. מדדו את אורך הקיר, ובדקו כמה פסי טפט דרושים לכם עבור הפרויקט. את הקו הראשון מומלץ למדוד בעזרת פלס, ולא להסתמך על התקרה או על הרצפה.
           6. סמנו סנטימטר- סנטימטר וחצי פחות מרוחב הטפט, והדביקו את פס הטפט הראשון בצמוד אליו. את השארית חתכו בעזרת סכין חיתוך בעלת להב חד. משם תוכלו להמשיך ולהדביק את שאר פסי הטפט, ולהבטיח שהדוגמה תהיה ישרה באמת.
           7. לגימור אלגנטי כדאי לרכוש פינת ניקל עדינה בגודל של סנטימטר על סנטימטר בלבד. מדדו את האורך הרצוי (בהתחשב בפאנל כמובן) וחתכו בעזרת מספרי פח. הדביקו אותה לפינת הקיר בעזרת דבק סיליקון שקוף שמרחתם באמצע והצמידו היטב. אם נותרו עודפים, נגבו בעזרת מטלית לבנה ולחה. כזו שלא תוריד צבע על הטפט החדש שלכם.

            

           ביצוע: פול דקור צביעה ושיפוצים

            

           רשימת קניות:

           סלון, מבואה ופינת אוכל:

           • גווני סופרקריל 2000: 1550P; 1241T; ;0162P 1551T; 0565T - טמבור.
           • ספה פינתית, כוורת תצוגה, גופי תאורה - ביתילי.
           • שידה - take it
           • טפטים דביקים - גולדשטיין גלרי טפט.
           • שולחן אוכל - איקאה.
           • כיסאות אוכל - אורבן.
           • בקבוק יין מבית יקב מינוטי, בעיצובה של האמנית האמריקאית אשלי מרי, חברת אקרמן.
           • רמקול Bluetooth מיני צבעוני נטען, עם אפשרות צילום Selfie בלחיצת כפתור - רשת סוהו.
           אמבטיה:

            

            

            
           הצג:
           אזהרה:
           פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד