המחלה המסמיקה: איך אפשר לנצח את האדמומיות בפנים?

סובלים מהסמקות חוזרות ונשנות ואדמומיות קבועה בפנים? יכול להיות שיש לכם רוזציאה. מהם הסימפטומים ואיך מטפלים באופן יעיל?

"הרבה אנשים אינם יודעים כלל שיש להם רוזציאה .זוהי למעשה מחלה פרוגרסיבית כך שעיכוב בטיפול עלול להחמיר עם הזמן את הסימפטומים." יפית כהן (צילום: באדיבות יפית כהן)
"הרבה אנשים אינם יודעים כלל שיש להם רוזציאה .זוהי למעשה מחלה פרוגרסיבית כך שעיכוב בטיפול עלול להחמיר עם הזמן את הסימפטומים." יפית כהן (צילום: באדיבות יפית כהן)

יפית כהן בעלת קליניקה המתמחה בטיפול בהפרעת העור רוזציאה הנגרמת בין היתר ממצבים של שגשוג חריג של טפיל הדמודקס ובנוסף, טיפולים בנימי דם ואדמומיות בפנים עם התמקצעות בעור רגיש. כהן גם מרצה בכנסים מקצועיים בתחום האבחון והטיפול ברוזציאה.

 

מהי מחלת הרוזציאה ואדמומיות בפנים?

"רוזציאה הינה הפרעת עור כרונית, המתבטאת בהסמקות חוזרות ונשנות ומתאפיינת באדמומיות קבועה בפנים, אליה נלווים נימי דם ולעיתים פצעונים דמויי אקנה. לעיתים תתכן מעורבות עינית, המתבטאת בסימפטומים של דלקות עיניים, גרד וצריבה בעפעפיים ובמקרים אקוטיים, תיתכן התעבות של רקמת האף, מצב השכיח יותר בקרב גברים. סימפטומים נוספים המאפיינים מחלה זאת הינם: צריבה, תחושה של בעירה פנימית, גלי חום, יובש ולעיתים נפיחות וגרד מתמשך בעור הפנים. רוזציאה אינה מדבקת והיא ניתנת לאבחנה בקרב אנשים רבים בעלי גון עור בהיר בגילאי 30 ואילך ואפילו בגילאים צעירים יותר. זהו מצב עורי הפוגע בתחושת הביטחון העצמי והעלול לפגוע גם בהיבט האישי, תעסוקתי ואפילו הזוגי".

 

 (צילום: באדיבות יפית כהן)

   

  לכל אדמומיות כרונית בפנים קוראים רוזציאה?

  "לא כל אדמומיות בפנים הינה רוזציאה ובשל הסימפטומים הקליניים הדומים, יש המאבחנים אותה בשוגג כסבוריאה, אקנה מבוגרים, אלרגיה ואפילו אקזמה חולפת. קיימים מצבים בהם רוזציאה מאובחנת עם שגשוג חריג של טפיל הדמודקס מייטס, החי באופן טבעי בעורנו. לעיתים מאבחנים אדמומיות ופצעונים הנובעים משגשוג של טפיל זה ללא מעורבות של מחלת הרוזציאה".

   

  האם קיימים הרגלים יומיומיים שעלולים לגרום להתפרצות של מחלת הרוזציאה?

  "הגורם המדויק למחלת הרוזציאה אינו ידוע אבל קיימים הרגלים יומיומיים היכולים להחמיר את הסימפטומים האופייניים. בחירה שגויה של תכשירי קוסמטיקה, סבון שמפו, מסנני קרינה ואפילו מייק אפ עלולים להחמיר אדמומיות ופצעונים, על כן חשוב מאד לבדוק את מרכיבי התכשיר. במצבים בהם קיימת מעורבות של טפיל הדמודקס, מומלץ להימנע משימוש בתכשירים המכילים שמן קוקוס ומיני שמנים העלולים להחמיר עוד יותר את מצב העור וכמובן חשיפה לא מבוקרת לשמש העלולה להחמיר היווצרותם של נימי דם בעור".

   

  מתי חשוב לפנות לייעוץ מקצועי ולמי כדאי לפנות?

  "הרבה אנשים אינם יודעים כלל שיש להם רוזציאה .זוהי למעשה מחלה פרוגרסיבית כך שעיכוב בטיפול עלול להחמיר עם הזמן את הסימפטומים. אודם ואפילו פצעונים או מעין תפרחת שהופיעו על לחי אחת, עלולים להתפשט ללחי שניה ולאזורים נוספים בפנים. על כן יש צורך לפנות בהקדם לרופא עור או איש מקצוע המתמחים באבחון ובטיפול של מחלה זאת".

   

   (צילום: באדיבות יפית כהן)

    

   מהן השיטות שלך לטיפול ברוזציאה?

   "אני מייחסת חשיבות רבה לאבחון הקליני, בו אני מבצעת שימוש בטכנולוגיה מתקדמת של דימות, המאפשרת צפייה בנעשה בעומק העור. טכנולוגיה זאת מאפשרת לי לאבחן את כלל הסימפטומים וכך להתאים בצורה מדויקת טיפול מערכתי הנתמך בפרוצדורות אסתטיות".

    

   האם זכור לך מקרה קשה של לקוח/ה שהפך לסיפור הצלחה?

   "טיפלתי בחולת רוזציאה אשר נאמר לה כי האדמומיות הכרונית בעור פניה הינה תוצאה של אקזמה חולפת. אבחון מדויק והתאמה נכונה של פרוטוקול טיפולי, היטיבו עד מאד עם עור פניה. הבנתי, שאני יכולה לחולל מהפכה טיפולית ויצירת ערך ואיכות חיים עבור רבים ממטופליי".

    

    (צילום: באדיבות יפית כהן)

     

    טיפ חשוב למניעת החמרה של המחלה?

    "ממליצה להימנע לחלוטין משימוש בתכשירים המכילים סטרואידים, העלולים לגרום להחמרה בסימפטומים עם הפסקתם, וכמובן להקדים טיפול עם הופעתם של סימפטומים התחלתיים".

     

    לפרטים וקביעת תור:

    קבוצת תמיכה ברוזציאה, טפיל דמודקס ואדמומיות בפנים - Rosacea Israel 

     

     

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד