כמה קלוריות לצרוך בהנקה - ועוד 7 שאלות ותשובות על תזונה וחלב אם

כל אנשי הרפואה מסכימים כי חלב אם הוא המזון הטוב ביותר עבור תינוקות. אבל כדי שהוא יהיה מזין, תזונת האם צריכה להיות נכונה - כך תשמרו עליה

סיון ורקר-פלג

|

18.08.18 | 19:55

תזונה בהנקה היא לא מדע מדויק אבל יש מספר כללים פשוטים (צילום: Shutterstock)
תזונה בהנקה היא לא מדע מדויק אבל יש מספר כללים פשוטים (צילום: Shutterstock)

מעטים הם התחומים ברפואה שיש עליהם הסכמה כלל עולמית. ברוב הנושאים קיימות דעות מנוגדות ומחקרים שתוצאותיהם מצביעות לכיוונים שונים. לא כך הדבר בנושא ההנקה. קיימת תמימות דעים מרשימה לגבי הטענה כי חלב אם הוא המזון הטוב ביותר עבור התינוק, אבל מה גבי תזונתה של האם? קבלי 8 המלצות חשובות (אם בחרת להניק, כמובן):

 

1. זה לא הזמן לדיאטה!

בתקופה שלאחר הלידה, ההנקה אינה מתבססת מיידית. לכן, חשוב לנצל את התקופה הזו למנוחה (עד כמה שניתן כמובן), ולתזונה מאוזנת ובריאה על מנת לסייע לייצור החלב.

 

אם חשוב לך לרדת במשקל כדאי שתדעי כי זה לא הזמן לפצוח בדיאטת הרזיה. הגוף צריך זמן להתאושש ולהשתקם מטראומת הלידה ויש לתת לו את הזמן הדרוש לכך. אל תסתכלי על אחרות: כל אחת והזמן שלה, כאשר ידוע ששישה שבועות הם ממש לא זמן ריאלי מספק לכולן. יהיה לך די זמן לפעול לשם ירידה במשקל בהמשך.

 

2. כמה קלוריות?

עלייך לצרוך לפחות 1800 קלוריות ליום ואף יותר, ואל לך להיבהל מכך. ייצור החלב דורש אנרגיה והגוף צריך מספיק קלוריות לשם פעולה חשובה זו. מעבר לכך, יש חשיבות גדולה למקור הקלוריות הללו ולכן ההרכב התזונתי שלך צריך לכלול כמות נאותה של פחמימות, חלבונים, שומנים, ויטמינים ומינרלים. כדאי ללכת לדיאטנ/ית קליני/ת לשם הרכבת תפריט יומי מאוזן ומומלץ עבורך.

 

3 . מספיק מים

על מנת שכל הטוב הזה יוכל להתקיים, את חייבת גם לשתות מספיק. ההמלצות מדברות על צריכה של 3.8 ליטר של נוזלים ליום כאשר מתוך הכמות זו על כ-3 ליטרים להגיע מן השתייה. רצוי להקפיד על ההנחיות הכלליות לאורח חיים בריא ולשתות פשוט מים.

 

4. בעניין הגזים

אחת התופעות שמטרידות לרוב את האימהות היא תופעת הגזים השכיחה מאוד אצל תינוקות. מדובר בהתכווצות של שרירי המעי אשר גורמת לכאבים. כמו כן, מערכת העיכול של התינוקות אינה מפותחת דיה בשלב זה, ולכן גם אינה מקלה על העניין. יחד עם זאת, חשוב מאוד להבחין בין תינוק הסובל מגזים מדי פעם לבין תינוק הסובל מתופעה הנקראית 'קוליק'.

 

קוליק הוא מצב שבו תינוק בריא שגדל בצורה תקינה בוכה במשך 3 שעות ביום (לפחות), במהלך לפחות 3 ימים בשבוע, למשך 3 שבועות. קיימות מגוון השערות לגבי הגורם לקוליק אך הסיבה המלאה עדיין אינה ידועה. השאלה הגדולה היא, האם ניתן להקל או למנוע את התקפי הקוליק באמצעות הימנעות ממזונות מסוימים בתזונת האם?

 

התשובה באופן מאוד לא מפתיע היא שאין תשובה חד משמעית: מחקרים נערכו בנושא וכללו בין השאר בדיקת ההשפעה של מאכלים שונים (כמו ירקות ממשפחת המצליבים, מוצרי חלב ועוד) על הופעת תסמיני הקוליק. מספר מחקרים הראו התחלה של קשר אך מסקנותיהם הוטלו בספק בגלל גורמים שונים (ביניהם: דיווח לא מדויק של האימהות או הגדרה לא מדוייקת של הקוליק).

 

למרות כל זאת, אם אם מניקה מרגישה כי מזון מסוים גורם לאי נוחות וכאב אצל התינוק, כדאי לה להיוועץ עם דיאטנ/ית ולבדוק כיצד ניתן להוריד אותו מהתפריט בצורה חכמה, תוך שמירה על תזונה מאוזנת, שמכילה את כל הרכיבים החיוניים.

 

5. מה יגביר את ייצור החלב?

התשובה לשאלה הזאת ממש פשוטה - הנקה. כאשר השד מתרוקן מהחלב, הוא מאותת לגוף לייצר עוד חלב ולכן הנקה, הנקה ועוד הנקה תגרום לייצור תקין של חלב. עם זאת, אימהות רבות שואלות האם מאכלים/מרכיבים מסוימים יכולים להגביר את ייצור החלב?

 

החילבה מוזכרת במקומות רבים כבעלת פוטנציאל לריבוי חלב, אולם המחקר המדעי לא מצא עדויות חותכות ליעילותה או מנגד לחוסר יעילות שלה. העדויות הקיימות אינן חד משמעיות, כך שאם בכל זאת התקבלה ההחלטה ליטול חילבה, חשוב לא לעבור את המינון המומלץ ויש להתייעץ עם יועצת הנקה טרם השימוש.

 

למרבה הצער המחקר המדעי לא מצא גם קשר בין ייצור מוגבר של חלב לבין שקדים, אגוזים, אספרגוס, שומר ואף בירה שחורה. התכשירים הקיימים בשוק והמתהדרים ביכולתם להגביר חלב אם, יכולים להכיל תמציות של צמחים שונים בעלי פעילות פרמקולוגית (כמו של תרופה) וחשוב לציין כי השפעתם לא נחקרה דייה. באופן כללי רצוי להימנע מנטילת תכשירים שהשפעתם לא ברורה, בייחוד בתקופה רגישה כמו הנקה.

 

6. מה יפחית ייצור חלב?

ישנן עדויות שמצביעות על נענע כבעלת יכולת להפחית את ייצור החלב אך מדובר על כמות גדולה מאוד ולא בכמות ששמים בכוס תה. כנ"ל תקף גם לגבי מרווה.

 

7. ממה כדאי להיזהר?

אלכוהול - מכיוון שגוף התינוק אינו יודע לפרק אלכוהול כהלכה יש לעשות רווח של 4 שעות בין צריכת אלהוכול לבין הנקה.

קפאין - למרות שההריון כבר הסתיים, ההמלצה להפחית בצריכתו עדיין קיימת מכיוון שגוף התינוק מפנה את הקפאין לאט מאוד ולכן מומלץ להקפיד על כמות של בערך 2 כוסות קפה ליום.

 

8. הנקה וירידה במשקל

ציינו כבר שהגוף משתמש באנרגיה רבה על מנת לייצר את החלב. למרות זאת, העובדה שהגוף 'שורף' הרבה אנרגיה לא בהכרח גורמת לירידה במשקל. נשים רבות מציינות כי דווקא בתקופת ההנקה הן חשו רעבות יותר. מה גם שהמחסור בשעות השינה ואי זמינותו של מזון בריא בוודאי לא תורמים לעניין.

 

לעומתן, יש נשים שמציינות כי דווקא בתקופת ההנקה הן ירדו במשקל. אז ברפואה כמו ברפואה, אין תמיד אחידות כי הנושא אינו מתמטי. חשוב לדעת כי בהחלט ניתן לרדת במשקל בתקופת ההנקה אך יש לעשות זאת נכון ובאופן מבוקר, כדי לא לפגוע בהנקה או בבריאותה של האם.

 

סיון פלג היא דיאטנית קלינית המתמחה בירידה במשקל ובתזונת נשים הרות ולאחר לידה

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

תיכף מסיימת להניק? מה כדאי לך לדעת על ביסוס אכילה שפויה:

 

 לחצי על התמונה כדי להגיע לכתבה (צילום: Shutterstock)
לחצי על התמונה כדי להגיע לכתבה (צילום: Shutterstock)

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד