הדי לאמאר, הפנים האמיתיות: כך הפכה היפה בנשים לפני צלקת

האגדה ההוליוודית שתגלם גל גדות בסדרה בהפקתה, היתה מחלוצות הניתוחים הפלסטיים, עד שהתמכרה לסכין המנתחים והפכה לקורבנה. "יופייה היה עבורה קללה"

איתי יעקב

|

09.08.18 | 09:06

דמותה של הדי לאמאר (משמאל) מתעוררת לחיים 18 שנה לאחר מותה בכיכובה של גל גדות (צילום: דודי חסון, AP)
דמותה של הדי לאמאר (משמאל) מתעוררת לחיים 18 שנה לאחר מותה בכיכובה של גל גדות (צילום: דודי חסון, AP)
שיחקה בעשרות סרטים, ביניהם "שמשון ודלילה" מ-1949 (בתמונה) (צילום: AP)
שיחקה בעשרות סרטים, ביניהם "שמשון ודלילה" מ-1949 (בתמונה) (צילום: AP)
היתה שבויה בדימוי "האישה היפה ביותר בעולם". הדי לאמאר בגיל 18 (צילום: rex/asap creative)
היתה שבויה בדימוי "האישה היפה ביותר בעולם". הדי לאמאר בגיל 18 (צילום: rex/asap creative)
בשנים האחרונות לחייה הסתתרה מעיני הציבור, לאחר שפניה היפות הושחתו בעשרות ניתוחים פלסטיים. בגיל 65 (צילום: AP)
בשנים האחרונות לחייה הסתתרה מעיני הציבור, לאחר שפניה היפות הושחתו בעשרות ניתוחים פלסטיים. בגיל 65 (צילום: AP)

18 שנה לאחר שנמצאה מתה בביתה שבאורלנדו, בודדה וערירית, מתעוררת לחיים דמותה של השחקנית האיקונית הדי לאמאר, שהשבוע פורסם כי השחקנית גל גדות תפיק יחד עם בעלה ירון ורסאנו סדרת טלוויזיה המבוססת על חייה. גדות בת ה-33 צפויה גם לגלם בסדרה את השחקנית שנודעה כאחת הנשים היפות בהוליווד, ושסיפור חייה הבלתי ייאמן נפרש בהרחבה בסרט התיעודי המצוין, "פצצה: סיפורה של הדי לאמאר", שהוקרן אשתקד בפסטיבל הקולנוע בירושלים.

 

"קשה להתחמק מהמסקנה שלולא היא היתה כזאת שחקנית יפהפייה, ולולא היתה אוטו דידקטית, כנראה שהיו לוקחים אותה יותר ברצינות". לאמאר בגיל 24 (צילום: rex/asap creative)
  "קשה להתחמק מהמסקנה שלולא היא היתה כזאת שחקנית יפהפייה, ולולא היתה אוטו דידקטית, כנראה שהיו לוקחים אותה יותר ברצינות". לאמאר בגיל 24(צילום: rex/asap creative)

   

  לאמאר הלכה לעולמה בגיל 85, לאחר שנים בהן נעלמה מאור הזרקורים, במהלכן גם נתפסה פעמיים על גניבה מבתי כלבו. בשנים האחרונות לחייה הסתתרה מעיני הציבור, לאחר שפניה היפות הושחתו בעשרות ניתוחים פלסטיים, והאישה היפה ביותר בתבל התביישה לצאת מפתח ביתה.

   

  "היא היתה מגיעה למנתחים פלסטיים עם רעיונות, כמו איך להחביא את הצלקות מאחורי האוזניים". בגיל 27 (צילום: AP)
   "היא היתה מגיעה למנתחים פלסטיים עם רעיונות, כמו איך להחביא את הצלקות מאחורי האוזניים". בגיל 27(צילום: AP)

    

   רבות נכתב על קריירת המשחק המפוארת של מי שנולדה למשפחה יהודית בווינה כהדוויג קיסלר, ובגיל 18 כבר זכתה להכרה בינלאומית בזכות הופעתה החושפנית בסרט השערורייתי אקסטזה, שבו כיכבה בעירום מלא והשתתפה בסצנה ארוטית. אבל הסיפור הטרגי של לאמאר, שהפכה מאייקון היופי הגדול של הוליווד בשנות ה-30 ואילך למפלצת החיה מאחורי תריסים מוגפים, נחשף בהרחבה בסרט התיעודי שביימה אלכסנדרה דין (תוכלו לצפות בו כאן בחינם, ללא תרגום לעברית). בני משפחתה וחבריה של לאמאר מספרים בסרט כי היתה שבויה בדימוי "האישה היפה ביותר בעולם", שהוצמד לה על ידי התעשייה ההוליוודית והתקשורת, ואז חזר אליה כבומרנג עם כותרות אכזריות בעיתונים, כמו "אלת הסקס של שנות ה-40 זקנה ומכוערת! לא תזהו אותה!"

    

   "הדי לאמאר היתה מודל לחיקוי בקרב שחקניות בהוליווד. הן היו מגיעות למנתחים ואומרות: ראינו שהדי עשתה כך וכך - אפשר גם?"
    "הדי לאמאר היתה מודל לחיקוי בקרב שחקניות בהוליווד. הן היו מגיעות למנתחים ואומרות: ראינו שהדי עשתה כך וכך - אפשר גם?"

     

    "הגיל העיק עליה, ובשנות ה-40 לחייה היא החלה לעשות ניתוחים פלסטיים", מספר בסרט חברה הקרוב רוי ווינדהאם. בשנות ה-60 היה תחום הפלסטיקה היה בחיתוליו, ולאמאר ראתה בתפקידה סוג של שליחות. "היו לה רעיונות משלה, והיא היתה מגיעה למנתחים פלסטיים עם רעיונות, כמו איך להחביא את הצלקות מאחורי האוזניים", מוסיף ווינדהאם, "והם הקשיבו לה. לא עשו את הדברים האלה קודם". ד"ר ליסה קסילת' מהמרפאה לפלסטיקה בבוורלי הילס מוסיפה, כי בשיחות שקיימה עם מנתחים פלסטיים מתקופתה הם סיפרו כי "הדי לאמאר היתה מודל לחיקוי בקרב שחקניות בהוליווד. הן היו מגיעות למנתחים ואומרות: ראינו שהדי עשתה כך וכך - אפשר גם? היא רצתה להיות ראשונה בכל דבר. לטעמה, לא היה משהו שלא ניתן לעשותו".

     

    "היא רצתה להיות ראשונה בכל דבר. לטעמה, לא היה משהו שלא ניתן לעשותו"
     "היא רצתה להיות ראשונה בכל דבר. לטעמה, לא היה משהו שלא ניתן לעשותו"

      

     כדי לתחזק ולשמר את פניה היפות, לאמאר שילמה מחיר גבוה. היא התמכרה לניתוחים פלסטיים, עד שקשה היה לראות מבעד לצלקות את קווי המתאר של הפנים שהפכו אותה לשחקנית אהובה ומפורסמת. "היא נראתה טוב לגילה, אבל כולם רצו את הדימוי הישן של הדי לאמאר", מספר בסרט אחד מחבריה. "הדבר היחיד שהיה פותר עבורה את הבעיה היה למות צעירה. היא עשתה ניתוחים פלסטיים רבים בחייה, כל ניתוח תיקן את הבעיה שיצר הקודם, עד שהיא כבר לא יכלה לצאת מהבית". "התקשורת והאנשים היו כל כך אכזריים כלפיה, שלא מפתיע שהיא בחרה להתבודד ולהיעלם", מספרת בסרט בתה, דניס לודר, בעוד שנכדתה של לאמאר, לודי לודר, מספרת כי ביקרה אותה בסך הכול פעמיים בחייה, וסיכמה כי "יופייה היה עבורה קללה".

      

     "היא נראתה טוב לגילה, אבל כולם רצו את הדימוי הישן של הדי לאמאר". בגיל 39 (צילום: AP)
      "היא נראתה טוב לגילה, אבל כולם רצו את הדימוי הישן של הדי לאמאר". בגיל 39(צילום: AP)

       

      אבל הדי לאמאר היתה יותר מסתם פנים יפות, וזו ודאי הסיבה לכך שגדות בחרה בסיפור חייה לסדרה בהפקתה וכיכובה. גם אם אין דמיון של ממש בתווי הפנים של השתיים, גדות ולאמאר נחשבות לסמלי יופי שהחלו לשחק במולדתן, מחוץ לגבולות ארצות הברית, ועשו את זה בגדול בהוליווד.

       

      "היא עשתה ניתוחים פלסטיים רבים בחייה, כל ניתוח תיקן את הבעיה שיצר הקודם, עד שהיא כבר לא יכלה לצאת מהבית". בגיל 52 (צילום: AP)
       "היא עשתה ניתוחים פלסטיים רבים בחייה, כל ניתוח תיקן את הבעיה שיצר הקודם, עד שהיא כבר לא יכלה לצאת מהבית". בגיל 52(צילום: AP)

        

       לאמאר נולדה אומנם למשפחה יהודית, אך מאוחר יותר התנצרה אמה וגידלה אותה כקתולית, מה שלמעשה הציל את חייה תחת השלטון הנאצי באירופה במלחמת העולם השנייה. היא נישאה בחייה שש פעמים, וניהלה שורה ארוכה של רומנים, לדבריה גם עם נשיא ארצות הברית המנוח ג'ון קנדי. בעלה הראשון היה סוחר הנשק האוסטרי פריץ מנדל, שהיה מקורב לאדולף היטלר ובניטו מוסוליני. הנישואים החזיקו שלוש שנים, ובסיומם ברחה לאמאר ללונדון, שם הכירה את מפיק הקולנוע לואיס מאייר והחלה לשחק בהפקות הוליוודיות של אולפני MGM שבבעלותו. היא שיחקה בעשרות סרטים, ביניהם אלג'יר, ושמשון ודלילה מ-1949, אולי התפקיד החשוב ביותר בקריירה הקולנועית שלה.

        

       "התקשורת והאנשים היו כל כך אכזריים כלפיה, שלא מפתיע שהיא בחרה להתבודד ולהיעלם". בגיל 65 (צילום: AP)
        "התקשורת והאנשים היו כל כך אכזריים כלפיה, שלא מפתיע שהיא בחרה להתבודד ולהיעלם". בגיל 65(צילום: AP)

         

        בשנים האחרונות זוכה לאמאר לכבוד שנגזל ממנה בחייה, על המצאת פטנט טכנולוגי של הצפנת מידע לשימוש צבא בעלות הברית במלחמת העולם השנייה, טכנולוגיה שהיתה בסיס לפיתוחים כמו תקשורת Wi-Fi בה אנו משתמשים גם היום. ההמצאה נמסרה לחיל הים האמריקאי, אך התקבלה בביטול על ידי הצבא, שהתעלם ממנה ולא עשה בה שימוש עד שנות ה-60. לאמאר לא זכתה בתמורה כספית, כי תוקף הפטנט שלה פג תוקף. "קשה להתחמק מהמסקנה שלולא היא היתה כזאת שחקנית יפהפייה, ולולא היתה אוטו דידקטית, כנראה שהיו לוקחים אותה יותר ברצינות", סיפרה הבמאית אלכסנדרה דין בראיון ל"הארץ". "יכול להיות שאם היתה משתפת פעולה עם מדען מוכר, היו מתייחסים אליה יותר ברצינות... יכול להיות שהם פשוט לא היו מסוגלים להבין אז את הטכנולוגיה הזאת, אבל אין לי ספק שהיה מעורב פה גם סקסיזם".

         

        ______________________________________________________

         

        ולמה בחרה קורין גדעון במעצבת שמלות כלה מהמגזר החרדי?

        שמלת הכלה של קורין גדעון: "חשוב לי לתמוך במעצבת מהמגזר החרדי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: רפי דלויה)
        שמלת הכלה של קורין גדעון: "חשוב לי לתמוך במעצבת מהמגזר החרדי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: רפי דלויה)

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד