יעל גולדמן: "כשאת לא מצליחה להניק, השבר הוא גדול"

רגע אחרי לידה ושנייה לפני גיל 40 יעל גולדמן מדברת על משברי הגיל שלה ושל בעלה, קשיי ההנקה וגם למה ולמי נשלחו תמונות שלה מתקלחת עם אוזניות

"עכשיו אני שבעה ק"ג יותר מבדרך כלל, ואני כל הזמן מקבלת מחמאות". יעל גולדמן (צילום: אלון שפרנסקי, סטיילינג: חיה וידר)
"עכשיו אני שבעה ק"ג יותר מבדרך כלל, ואני כל הזמן מקבלת מחמאות". יעל גולדמן (צילום: אלון שפרנסקי, סטיילינג: חיה וידר)

קצת לפני גיל ארבעים, עם זוגיות בת יותר מעשור, שתי בנות בבית ותינוק חדש־חדש, יעל גולדמן כבר יודעת להבדיל בין קלישאה שחוקה לבין אמת אוניברסאלית. ביקשנו ממנה למיין קלשיאות ל"נכון" ו"לא נכון":

 

תמיד צפו לבלתי צפוי

נכון

"וואו, כמה זה מדויק, במיוחד בכל הקשור להריונות וילדים. את הילדות - עמנואל (6.5) ובילי (4.5) - הנקתי שנה כל אחת. בעבודה מכירים אותי כזו שהניקה בכל מקום, הגיעה לסט עם משאבה וחולצות מטפטפות וביקשה הפסקה כל שלוש שעות לשאיבה. ופתאום עם איתן - כלום. זה לא הולך. אם יש משהו שידעתי שיקרה, זו ההנקה. לא ידעתי איך תהיה הלידה או איך אני אעבור את הברית, אבל ידעתי שאניק. אפקט ההלם היה גדול. זה תפס אותי לא מוכנה וגרם לי לבכות הרבה זמן. התאבלתי, נאבקתי. למרות שהוא פצע אותי, ממש הכרחתי אותו לקחת את הציצי שלי, כי לא הייתי מוכנה להשלים עם זה. בסוף הרמתי ידיים.

 

פגעה בעצב חשוף. הפוסט של גולדמן (צילום: מתוך האינסטגרם של yaelgoldmanpfeffer@)
  פגעה בעצב חשוף. הפוסט של גולדמן(צילום: מתוך האינסטגרם של yaelgoldmanpfeffer@)

   

  "אפקט ההלם היה גדול. זה תפס אותי לא מוכנה וגרם לי לבכות הרבה זמן. התאבלתי, נאבקתי. למרות שהוא פצע אותי, ממש הכרחתי אותו לקחת את הציצי שלי, כי לא הייתי מוכנה להשלים עם זה. בסוף הרמתי ידיים"
  "בחרתי לשתף את זה. הרגשתי שאני חייבת להוציא וכתבתי פוסט באינסטגרם. קיבלתי תגובות מדהימות ומחממות את הלב. אני חושבת שבלי להתכוון פגעתי בעצב מאוד חשוף אצל נשים. הציפייה של הסביבה והציפייה שלך מעצמך להניק היום היא מאוד גדולה. את יודעת שזה באמת הכי טוב לתינוק שלך, וכשאת לא מצליחה, השבר הוא גדול".

   

  בגיל מסוים זה או הפנים או התחת

  נכון

  "תשמעי, עכשיו אני שבעה ק"ג יותר מבדרך כלל, ואני כל הזמן מקבלת מחמאות. אני יודעת שזה בזכות השבעה ק"ג האלה, שמאוד מחמיאים לפנים שלי. אלו שבעה ק"ג שהייתי שמחה שיישארו על הפנים, אבל לא בירכיים. אני רוצה לחזור לעצמי, אני רוצה את הג'ינסים שלי בחזרה. כל אישה יכולה להבין את זה. גם עם הבנות עליתי במשקל, אבל הייתה לי יותר סבלנות. עכשיו בא לי צ'יק צ'אק".

   

  את הכי יפה כשנוח לך

  לא נכון

  "בתחילת הדרך לא הבנתי כלום באופנה. בגיל 20, כשהגעתי מקריית אונו, לא ידעתי מה זה מותגים. לא ידעתי כלום. אני מראה לך תמונות שלי ושל מלי (מלי לוי, חברתה הטובה של גולדמן, שחלקה איתה דירת דוגמניות בתחילת הדרך; מ"ז) ואת בוכה, באמת. התלבשנו הכי נורא שיכול להיות. באיזשהו שלב לקחו אותי לשיחה בסוכנות במילאנו והסבירו לי שאני לא יכולה להמשיך להגיע לאודישנים ככה. הייתי מחרידה.

   

  "היום אני חושבת שזה גם הגיל שמחייב אותי להתלבש טוב יותר ולהתאפר. אני כבר לא יוצאת עם הוויאנס. גם אין כבר מצב שאצא מהבית בלי איפור בכלל. לשופינג אין לי באמת סבלנות, אבל אני פרזנטורית של חברת גולף והם מארגנים לי לוקים ושולחים לי הביתה".

   

  "אני כל כך גרועה בכסף! אני לא נכנסת לחשבון הבנק. יש לי קושי להבין שאני צריכה להיות המבוגר האחראי" (צילום: אלון שפרנסקי, סטיילינג: חיה וידר)
   "אני כל כך גרועה בכסף! אני לא נכנסת לחשבון הבנק. יש לי קושי להבין שאני צריכה להיות המבוגר האחראי" (צילום: אלון שפרנסקי, סטיילינג: חיה וידר)

    

   כל הריון קשה יותר מקודמו

   נכון

   "לצערי זה לגמרי נכון במקרה שלי. בהריון הזה היה לי סימפיזיוליזיס. זו תופעה די נפוצה, מסתבר, ואיומה ביותר. הכאבים הם בלתי נסבלים. במהלך ההריון מופרשים הורמונים שמגמישים את רצועות האגן כדי שיוכלו להימתח במהלך הלידה, ויש כאלה שאצלן זה פשוט קורה יותר מדי, ואז הכאבים איומים.

    

   "משבוע 30 הייתי גמורה, אופטלגינים וכאבים, הייתי מסכנה. לא הייתה לי שום יכולת לצאת מהבית, ממש רק מה שהייתי חייבת. צילמתי עדיין תוכנית עם עמוס רולידר ופעם בשבוע פשוט אספתי את עצמי לשעה, לקחתי משככי כאבים שמותר לקחת בהריון ועשיתי את זה. בכל שאר הזמן אפשר היה לראות עליי כמה אני סובלת".

    

   גיל 40 = משבר גיל ה־40

   נכון

   "המשבר נובע בעיקר מזה שאני לא מרגישה בת גילי. מבחינתי אני בת 28 עדיין. גם אורי חווה את המשבר. התוצאה אצלו היא הארלי דיווידסון שיושב אצלי עכשיו בחניה"

   "באוגוסט אני אהיה בת 40, ואת המשבר שלי חוויתי בגיל 39. התוצאה שלו היא ההריון. אמרתי לעצמי: 'בגיל 40 אני מסיימת את פרק הילודה בחיי', ועשיתי את זה. המשבר נובע בעיקר מזה שאני לא מרגישה בת גילי. מבחינתי אני בת 28 עדיין, זה לא ממש הגיוני לי. גם אורי חווה את המשבר. התוצאה אצלו היא הארלי דיווידסון שיושב אצלי עכשיו בחניה".

    

   אם לא תבקשי, לא תקבלי

   נכון

   "עם השנים גיליתי שצריך לעשות את זה. החיים גלגלו אותי לדוגמנות, ומשם להנחיה. זה פשוט קרה לי, אבל גיליתי שיש גבול לגלגול של הדברים. זה עוצר במקום מסוים, ואת כן צריכה לזרוק את החכות שלך ולעבוד בזה. היום אני הרבה יותר מעזה לכוון את עצמי, לרצות וגם לומר את זה בקול רם. אם פעם היה לי רעיון, הוא היה נשאר בגדר רעיון, והנה עכשיו היה לי רעיון אחד לדוקו טלוויזיוני על משבר גיל ה־40, והלכתי איתו. אישרו לי אותו ונתנו לי כסף, וממש עכשיו הוא מצטלם ל'קשת'. היום יש לי יותר ביטחון להגיד את החלומות שלי בקול רם. אני לא יודעת אם לצעוק, אבל להגיד כן. אולי זה עניין של גיל, אבל לקח לי זמן להתבשל. נראה לי שבני 16 לא יבינו זאת. זה דור אחר. אנחנו דור טיפה יותר צנוע, במובן האמיתי של המילה".

    

   קשה לגדל ילדים בעיר

   לא נכון

   "אני גרה בלב תל אביב ואני משתגעת כשאנשים אומרים לי את זה. מה קשה? קשה לרדת לים ברגל? קשה שאני יכולה ללכת עם עמנואל לשתות שייק בערב מתחת לבית? קשה לפגוש חברות כל הזמן רק כי הן עוברות פה? אני באה מקריית אונו, ובהתחלה באמת היה לי קשה, אבל היום אני מאוהבת בעיר ולא רואה את עצמי עושה את זה בשום מקום אחר.

    

   "הספונטניות החברתית היא משהו שאני חיה בשבילו. הנה היום מיה (מיה דגן, גיסתה שנשואה לערן פפר, אח של אורי; מ"ז) קפצה אליי לארוחת בוקר, כי היו לה שעתיים. זה לא היה קורה אם הייתי גרה עכשיו במושב. מה שכן חסר לי זו הקִרבה של ההורים. שלי נמצאים בקריית אונו ושל אורי בירושלים, אז יש לי הרבה בייביסיטרים".

    

   זוגיות זו עבודה

   נכון

   "חגגנו עכשיו יום נישואים תשיעי, ואנחנו כבר עשור יחד. כשנפגשנו אורי הציג את עצמו, שאל מה אני רוצה לשתות ואמר לי: 'אני הולך להתחתן איתך, את תהיי אשתי'. זה מדהים שיש ידיעה כזו עמוקה, זה ממש הרומן הרומנטי. אבל, ואני מצטערת להגיד את זה, שם הרומן הרומנטי נגמר. יש שחיקה וצריך לעבוד בזה.

    

   "אורי לא נמצא פה הרבה כי הוא עובד המון בחו"ל, וזה יוצר מצב שאני אף פעם לא איתו לבד. אז אנחנו מייצרים דייטים, שיחות וגם חופשות, אם זה מתאפשר. אתמול גנבנו שעה בצהריים ואכלנו ביחד בחוץ לכבוד יום הנישואים. בשבוע שעבר לקחנו איתנו את איתן ונסענו ללילה. מבחינתי, גם לשבת בסלון ולראות סרט ביחד זה ממש נחמד".

     

   יש לנו קבוצת ווטסאפ מאוד פעילה, שבה אורי מביך אותי על בסיס קבוע (צילום: אלון שפרנסקי, סטיילינג: חיה וידר)
    יש לנו קבוצת ווטסאפ מאוד פעילה, שבה אורי מביך אותי על בסיס קבוע(צילום: אלון שפרנסקי, סטיילינג: חיה וידר)

     

    כסף זה לא הכל בחיים

    נכון

    "אני כל כך גרועה בכסף! אני לא במינוסים וכאלה, אבל אין לי מושג מה הולך איתי. אני לא נכנסת לחשבון הבנק. זה שנינו, גם אורי לא על זה. יש מצב שלא שילמו לי על משהו שעשיתי ואני לא אדע מזה. ההתנהלות היומיומית שלי במקום הזה היא איומה. יש לי קושי להבין שאני צריכה להיות המבוגר האחראי.

     

    "עכשיו בפעם הראשונה בחיי נכנסתי כשותפה לעסק. קוראים לו 'אולאה אסנס' והוא מותג טיפוח ישראלי שמבוסס על שמן זית ועושה חיל בחו"ל. זה עסק משפחתי. הכרתי אותם דרך חברים והתאהבתי. הם רצו אותי כפרזנטורית, וכשהגיעה שעת השין אמרתי להם: 'בואו נתקדם לשלב הבא ואהיה שותפה'. זה כמו להיכנס לסטארט־אפ. אני מעורבת מאוד, בשיחות טלפון, פגישות וישיבות. אני מרגישה שאני תורמת הרבה מהניסיון שלי. אני בטוחה שזו חברה שתתפוצץ, כי היא לא כמו שום דבר אחר. מי יודע, בסוף אני אעשה איזה אקזיט..."

     

    חופשה עם ילדים היא לא חופשה

    לא נכון

    "לפני שנה היינו בפיליפינים לשבועיים עם הילדות באחת החופשות הכי מדהימות שהיו לי בחיים. עשינו שנורקלינג וטיולים מדהימים והיה כיף חיים. לראות עולם עם הילדים זה אחד הדברים הכי מדהימים שאפשר לעשות. היינו גם באוסטרליה כמה חודשים יחד. אורי צילם סרט והציע לנו להצטרף. בהתחלה לא רציתי לנסוע. בסוף הוצאנו את הבנות מהגנים, רשמנו אותן לגנים שם - והיה חלום.

     

    חברים הולכים ובאים, משפחה זה לנצח

    לא נכון

    "יש לנו קבוצת ווטסאפ מאוד פעילה, שבה אורי מביך אותי על בסיס קבוע. כשהייתי בהריון הוא שלח להם הקלטה שלי נוחרת, ואתמול הוא שלח להם סרטון שלי מתקלחת עם אוזניות בלוטות'"

    "מה אני בלי החברות שלי? יש לי חברות טובות והן מאוד דומיננטיות בחיים שלי. אני זקוקה להן והן חלק מאוד קריטי בחיי. יש לי כמה חבורות של חברות: יש את החברות מהבית, יש את רותם ולירון (רותם סלע ולירון ויצמן; מ"ז) ויש גם את מלי (לוי; מ"ז) שמצטרפת בשמחה לחבורה.

     

    "חוץ מזה יש לי ולאורי גם חברים משותפים. יש לנו קבוצת ווטסאפ מאוד פעילה, שבה אורי מביך אותי על בסיס קבוע. כשהייתי בהריון הוא שלח להם הקלטה שלי נוחרת, ואתמול הוא שלח להם סרטון שלי מתקלחת עם אוזניות בלוטות'. זה הקטע של הווטסאפ הזה, את מבינה? להסתלבט עליי".

     

    הכתבה המלאה במגזין Gostyle

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד