איך אומרים אופנה בפולנית? עוד רשת זולה נוחתת כעת בישראל

למרות המצב העגום בענף, תחושת העודפות של רשתות והתחרות מול השופינג המקוון, המותג ריזרבד שצמח בפולין מבטיח: "אנחנו הולכים לשנות את השוק בישראל"

איתי יעקב

|

06.08.18 | 08:48

מחירי הרשת בישראל יהיו זהים למחירים בפולין. תמונות מקולקציית הסתיו הבא של ריזרבד (צילום: רשת ריזברד)
מחירי הרשת בישראל יהיו זהים למחירים בפולין. תמונות מקולקציית הסתיו הבא של ריזרבד (צילום: רשת ריזברד)
קסטרו? רנואר? "ריזרבד זה 'לבל' אחר" (צילום: רשת ריזברד)
קסטרו? רנואר? "ריזרבד זה 'לבל' אחר" (צילום: רשת ריזברד)

ביום רביעי הבא (15 באוגוסט) תיפתח בקניון איילון ברמת גן חנות ראשונה לרשת האופנה הפולנית Reserved, שבין הפרזנטוריות שלה בשנים האחרונות נמצאות דוגמניות בינ"ל מובילות כמו קייט מוס, סינדי קרופורד ובתה קאיה גרבר, ג'ורג'יה מיי ג'אגר, ברוקלין בקהאם ועוד. בשלב הראשון ייפתחו שתי חנויות בגודל 800 מ"ר לבגדי נשים בלבד (השנייה תושק במרץ 2019 בקניון גבעתיים), ובשלב הבא יעלה לאוויר גם אתר סחר ישראלי מקוון, ויפתחו חנויות בגודל 1,500 מ"ר בשלוש הערים הגדולות בארץ - תל אביב, ירושלים, חיפה - אליהן יצטרפו גם קווי הגברים והילדים. לדברי עמיר משה, מנכ"ל זכיינית הרשת בישראל, קבוצת H&O, עד 2020 מתכננת הרשת לפתוח 30 חנויות בישראל, ובעתיד הרחוק יעלו לישראל גם ארבעת המותגים הנוספים של קבוצת LLP, בעלי הבית של המותג.

 

הקולקציות של הרשת יגיעו לארץ במלואן, למעט פריטים שלא מתאימים לאקלים המקומי (צילום: רשת ריזברד)
  הקולקציות של הרשת יגיעו לארץ במלואן, למעט פריטים שלא מתאימים לאקלים המקומי(צילום: רשת ריזברד)

   

  היתרון היחסי שעליו מצביעים בריזרבד ישראל הוא תג המחיר הזול, לצד יכולת התגובה המהירה של הרשת לטרנדים העונתיים, כפי שעושים מותגי אופנה בינלאומיים אחרים כמו זארה, H&M, מנגו, ברשקה ועוד, שהציפו את הקניונים בישראל. בעידן בו רשתות אופנה מקומיות כמו הוניגמן ויפו תל-אביב נכנסו להקפאת הליכים, והרשת האמריקאית הזולה פוראבר 21 סגרה את חנויותיה בישראל, האם יש בכלל מקום לרשת אופנה נוספת שתתחרה על כיסו של הלקוח הישראלי? "המצב בישראל לא חריג ממה שקורה בתעשיית האופנה בעולם, כולם במצב לא טוב", אומר משה בשיחה עם Xnet. "בארצות הברית נסגרות חנויות של רשתות אופנה, ו-H&M סוגרת חנויות בכל העולם. כאן יש לנו בעיות אחרות שאנו צריכים להתמודד איתן, כמו היכולת להזמין אונליין מוצרים מחו"ל ללא מע"מ עד 75 דולר, שזו פגיעה אנושה במותגים ישראלים, וטיסות לואו קוסט. אנשים טסים היום לחו"ל בפחות מ-100 דולר".

   

  הישראלים נוסעים לעשות שופינג בפולין? "אנחנו נביא את פולין לישראל" (צילום: רשת ריזברד)
   הישראלים נוסעים לעשות שופינג בפולין? "אנחנו נביא את פולין לישראל"(צילום: רשת ריזברד)

    

   באופן אירוני, אחד היעדים הפופולאריים לחופשות עבור ישראלים היום הוא פולין. על פי נתונים של התאחדות סוכני הנסיעות בישראל, ב-2017 ביקרו בה למעלה מ-130 אלף ישראלים. רבים מהם נוסעים אליה כדי לעשות שופינג בקניונים הממוזגים של ורשה וקרקוב, שם ניתן לרכוש אופנה מקומית ובינלאומית במחירים זולים יחסית לישראל. בבדיקה מהירה שעשינו באתרי הסחר הבינלאומיים של המותגים מצאנו כמה דוגמאות מובהקות לכך. מכנסי סופר סקיני ג'ינס של H&M, למשל, שנמכרים בפולין ב-79.90 זלוטי (שווה ערך לשקל), נמכרים בישראל ב-99.90 שקל, ושמלת בייסיק בדוגמת זיגזג אפורה שנמכרת בפולין ב-49.90 זלוטי/שקל, תעלה לכם כאן 79.90 שקל. גם בין זארה ישראל לזארה פולין תמצאו פערי מחירים לרעת הלקוח הישראלי: שמלת פרחים אדומה שנמכרת בוורשה ב-139.90 זלוטי/שקל, עולה ברמת אביב 199.90 שקל; ואוברול לבן עם צווארון קולר, שבפולין עולה 199.90 זלוטי-שקל, יעלה לכם כאן 269.90 שקל. וזה עוד לפני שהתחלנו לדבר על מחירי "סופר פארם" בפולין, הזולים בעשרות אחוזים ממחיריהם בישראל.

    

   "לא יהיה מצב שלקוח שלנו ייכנס לסניף בוורשה ויראה מחיר זול יותר" (צילום: רשת ריזברד)
    "לא יהיה מצב שלקוח שלנו ייכנס לסניף בוורשה ויראה מחיר זול יותר"(צילום: רשת ריזברד)

     

    הנתונים האלה לא נעלמים גם מעיניו של משה, שמבטיח כי המחירים של ריזרבד בישראל יהיו זהים למחירים בפולין - הבטחה שניתן יהיה לאמת רק עם פתיחת החנות הראשונה בשבוע הבא. "אנשים לא יפסיקו לנסוע לפולין בגלל כניסת ריזרבד לארץ, אבל אנחנו מביאים את פולין לישראל", הוא אומר. "לא יהיה מצב שלקוח שלנו ייכנס לסניף בוורשה ויראה מחיר זול יותר. כהחלטה אסטרטגית, מחירי המותג בישראל יהיו זהים למחירים באירופה ויהיו זולים ממחירי המותגים המתחרים. אנחנו הולכים לשנות את השוק בישראל, ויש לנו מחירים פנטסטיים: מכנסי ג'ינס לנשים, החל מ-69 שקל, מכנסיים מחויטים, החל מ-79 שקל, חולצות טי, החל מ-39 שקל. אבל אנחנו לא נכנסים רק על המחיר, אלא גם על עדכניות וקולקציות קפסולה של משפיעניות, שייכנסו גם לחנויות בישראל".

     

    מי המתחרים שלך בישראל?

    "זארה, מנגו ו-H&M".

     

    ומה על חברות ישראליות כמו קסטרו ורנואר?

    "מה קשור?! אנחנו והם לא באותה רמה. המותגים בארץ נהדרים, אבל ריזרבד זה 'לבל' אחר".

     

    לאחר השלמת הרכישה של קבוצת הודיס, קסטרו היא כיום קבוצת האופנה הגדולה והחזקה בישראל.

    "גם אנחנו קבוצה חזקה, שעושה חצי מיליארד שקל, ורוצים להיות אחת הקבוצות החזקות בשוק. אני לא זארה ולא קסטרו, וגם פונה לקהל מסוים. הקהל שלי זה נשים בגילאי 35-20, אבל גם אישה בת 60 וגם נערה בת 18 ירגישו אצלנו סבבה. בנימה אישית, אשתי בת ה-50 והבנות שלי בנות 23 ו-18 עפו על המותג".

     

    בשנה האחרונה התחולל מאבק דיפלומטי בין פולין לישראל, בעקבות "חוק השואה" הפולני. אתה לא חושש שזה עלול לפגוע במותג פולני שיימכר כאן?

    "אנחנו כבר מזמן לא מותג פולני, אלא מותג בינלאומי. יש לנו 1,800 חנויות בכל העולם".

     

    ובכל זאת, המטה בפולין, המעצבים פולנים.

    "אין לנו שום חשש מזה. אנשים ממשיכים לנסוע לוורשה, לא?"

     

    לא חוששים ממיתוג בעייתי בגלל ארץ המוצא (צילום: רשת ריזברד)
     לא חוששים ממיתוג בעייתי בגלל ארץ המוצא(צילום: רשת ריזברד)

      

     בכל הנוגע לאופנתיות ועדכניות, נראה כי לריזרבד אין במה להתבייש. הרשת שנוסדה בשנת 1999, מגיעה לישראל אחרי שביססה עצמה ברחובות האופנה הגדולים בעולם. לדברי אילן בז'ה, סמנכ"ל הסחר של הקבוצה, הקולקציות צפויות להגיע לארץ במלואן. "הדברים שלא יגיעו לכאן הם בעיקר מסיבות אקלימיות - פריטים חמים מדי או הדפסי צלבים, שפחות מתאימים לכאן", הוא אומר. אם להסתמך על הקולקציות המופיעות באתר החברה הפולני, ריזרבד תשמש תחנת שופינג בעיקר עבור מי שמחפשים אופנת קז'ואל במחירים נוחים, דוגמת מעילים בסגנון יוניקלו בפחות מ-100 שקל. אולם האתגר הגדול של הרשת יהיה למתג עצמה כאכסניה קולית. בכל זאת, יש משהו מעט גלותי ברעיון האופנה הפולנית, למרות הניסיונות למתג את ורשה כברלין החדשה.

      

     ______________________________________________________

      

     ומהם חוקי הסטייל החדשים שלמדנו ממייגן מרקל?

     מייגן מרקל בת 37: חוקי הסטייל החדשים שלמדנו מהדוכסית. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: AP)
     מייגן מרקל בת 37: חוקי הסטייל החדשים שלמדנו מהדוכסית. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: AP)

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד