יש לכם סוכרת? נסו להחליף את הפחמימות בתפריט שלכם באגוזים

אתם כבר יודעים שאין מה לפחד מהשומן, אבל האם שמעתם שהוא יכול לסייע לכם לאזן את רמות הסוכר והכולסטרול בדם ואף לרדת במשקל?

עינת מזור-בקר

|

01.08.18 | 10:18

אגוזים במקום פרוסת לחם? (צילום: Shutterstock)
אגוזים במקום פרוסת לחם? (צילום: Shutterstock)

החלפת פחמימות באגוזים מסייעת לאזן את רמות הסוכר בדם ותורמת לבריאות הלב אצל אנשים עם סוכרת מסוג 2, כך קובע מחקר חדש שפורסם בירחון המדעי Diabetologia. החוקרים סיכמו כי אכילה של כ-70 גרם אגוזים ביום במקום פחמימות שמקורן בעמילן היא בעלת השפעה חיובית על הבריאות והדגישו כי לשומנים טובים יש מקום חשוב בתפריט של חולי סוכרת מסוג 2.

 

המחקר בוצע על 117 מבוגרים חולי סוכרת, שלא מטופלים באינסולין, זאת כדי להעריך את ההשפעה של אכילת האגוזים על רמות ה-HbA1c ועם רמות השומנים בדם, שני מדדים שמהווים סמן חשוב לבריאות המערכת הקרדיו-וסקולרית. משתתפי המחקר חולקו באקראי לשלוש קבוצות וקיבלו תפריט דיאטה שונה למשך שלושה חודשים.

 

הקבוצה הראשונה קיבלה באופן יומיומי בין היתר 70 גרם של תערובת אגוזים. התערובת הורכבה משקדים,קשיו, אגוזי לוז, צנוברים,פקאנים, אגוזי מלך, פיסטוקים ואגוזי מקדמיה - כולם טבעיים

 

  • הקבוצה השנייה קבלה באופן יומיומי כ-30 גרם תערובת אגוזים הנ"ל ליום וחצי מאפין מחיטה מלאה

 

הקבוצה השלישית קבלה באופן יומיומי, בין היתר מאפין שלם מחיטה מלאה

 

בעוד ששלושת סוגי התפריטים כללו מספר קלוריות זהה, אלה שאכלו כמות גדולה יותר של אגוזים (קבוצה ראשונה) צרכו כמות גדולה יותר של שומנים בריאים ופחות פחמימות. "בדיקותיה של הקבוצה הזו בתום שלושת החודשים של המחקר הציגו ירידה משמעותית בערכי ה-HbA1c בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות," אמר ד"ר דיויד ג'נקינס (David Jenkins ) ראש המחקר הנ"ל.  לדבריו, הם מצאו גם רמות נמוכות יותר של LDL  (ה'כולסטרול הרע') - שמהווה גורם סיכון למחלות קרדיו וסקולריות. 

 

חברה נוספת בצוות החוקרים, הוסיפה כי המחקר הצביע שהשיפור בערכי הסוכר והשומנים בדם, ניתן להשגה באמצעות שינוי בהרגלי תזונה וסגנון חיים. שינוי זה הוא משמעותי ויכול להוות חלק חשוב בטיפול בסוכרת מסוג 2. החלפת חלק מכמות הפחמימות היומית בשומנים בריאים שנמצאים באגוזים, היא אופציה בריאה וטעימה עבור אנשים עם סוכרת מסוג 2 שרוצים להגיע למשקל בריא.

 

אגוזים הם בחירה מועדפת בתוכנית דיאטה דלת פחמימות, שמסייעת לאנשים שאמצו אותה לאזן את רמות הסוכר בדם ולהפחית במשקל, באמצעות אכילה של שומנים בריאים. הפחתה בכמות הפחמימות במקביל להוספת שומנים בלתי רווים (המצויים באגוזים, בשמן זית, באבוקדו ובטחינה) יכולה לסייע לאנשים עם סוכרת מסוג 2 להגיע אפילו עד הפוגה (רמיסיה) בסוכרת. מבחינת כמויות הפחמימות, השומנים והחלבונים בתפריט – ההמלצות משתנות כתלות במספר גורמים אישיים ולכן מומלץ לפגוש דיאטנית לצורך הרכבת תפריט אישי.

 

עינת מזור-בקר היא דיאטנית קלינית במרפאת ההשמנה במרכז DMC

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

ואיך אוכלים אותם נכון? קראו את הכתבה הבאה

 

 לחצו על התמונה כדי להגיע לכתבה (צילום: Shutterstock)
לחצו על התמונה כדי להגיע לכתבה (צילום: Shutterstock)

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד