עשירות מסופקות יותר: 10 עובדות מפתיעות על האורגזמה הנשית

מה הקשר בין עוצמת האורגזמה לחשבון הבנק? האם סיפוק מיני תלוי בגנטיקה שלנו? למה שימוש בוויברטור טוב לבריאות? ועל מה חושבות נשים כשהן גומרות?

יותר מ־40% מהנשים אמרו כי הן מעדיפות שלא לחרוג מצורת המגע המועדפת עליהן, ומעדיפות לחזור עליה בכל פעם שהן מקיימות יחסי מין או מאוננות (צילום: Shutterstock)
יותר מ־40% מהנשים אמרו כי הן מעדיפות שלא לחרוג מצורת המגע המועדפת עליהן, ומעדיפות לחזור עליה בכל פעם שהן מקיימות יחסי מין או מאוננות (צילום: Shutterstock)

מאחורי מחקר מקיף ורחב ממדים, שכלל מאות מפגשים וראיונות עם 2,000 נשים אמריקאיות בגילים שבין 18 ל־94 ופורסם בכתב העתThe Journal of Sex and Marital Therapy תחת הכותרת "התנסויות של נשים בנגיעות באיברי המין, עונג מיני ואורגזמה" - עומדים המרכז לקידום הבריאות המינית באוניברסיטת אינדיאנה וחברת OMGYes לקידום הידע הקשור בעונג המיני הנשי.

 

מסקנתם העיקרית: קיימת שונות עצומה בין העדפותיהן של נשים בכל הקשור למגע בגופן בזמן קיום יחסי מין. ועוד מסקנה חשובה: אין סוג אחד של אורגזמה נשית, וגם אין אורגזמה "טובה" או "אמיתית" יותר, כפי שמקובל היה לחשוב במשך שנים.

 

 

1. סקסולוגים מיומנים יכולים להסיק את ההיסטוריה האורגזמתית של אישה על פי צורת ההליכה שלה

כך עולה ממחקר שפורסם בכתב העת The Journal of Sexual Medicine ואשר נערך בשיתוף פעולה בין חוקרים מאוניברסיטת מערב סקוטלנד ועמיתיהם מבלגיה. במסגרת המחקר נתבקשו עשרות נשים לענות על שאלונים בנוגעים להתנהגותן המינית, והן גם צולמו בווידיאו בזמן שצעדו במרחבים ציבוריים. בסרטונים צפו חוקרים מתחום הסקסולוגיה, והם דירגו את הסרטונים מבלי לדעת מראש מהי ההיסטוריה המינית של כל אישה. התוצאות הצביעו על כך שסקסולוגים מיומנים יכלו להעריך נכונה אילו מבין הנשים חוות באופן תדיר אורגזמות וגינליות. מידת הדיוק שלהם הייתה 80 אחוז.

 

איך זה אפשרי? המומחים הסבירו כי הצליחו להגיע להערכה נכונה על פי צורת הצעדים והאופן שבו נעות חוליות עמוד השדרה של הנשים. הם סבורים כי ייתכן שיש נשים שהמבנה האנטומי שלהן מאפשר להן לחוות אורגזמות וגינליות בקלות רבה יותר.

ייתכן שיש נשים שהמבנה האנטומי שלהן מאפשר להן לחוות אורגזמות וגינליות בקלות רבה יותר

 

 

2. האורגזמה נלחמת בסרטן, במחלות לב ובמתח נפשי

מלבד תחושת עונג, קרבה וסיפוק, יש מחקרים מדעיים הטוענים כי להורמון אוקסיטוצין המופרש בעת האורגזמה יש חלק בהגנה על הגוף מפני סוגים שונים של סרטן ומחלות לב. אותו הורמון, בשילוב עם אנדורפינים המופרשים במהלך האורגזמה אצל נשים וגם גברים, גם מסייע בהורדת מתח.

 

להורמון אוקסיטוצין המופרש בעת האורגזמה יש חלק בהגנה על הגוף מפני מחלות (צילום: Shutterstock)
  להורמון אוקסיטוצין המופרש בעת האורגזמה יש חלק בהגנה על הגוף מפני מחלות(צילום: Shutterstock)

   

   

  3. המוח הנשי מסוגל לעסוק בנושאים אחרים גם ברגעים המלהיבים של האורגזמה

  את העובדה הזו אנו לומדים ממחקר שפורסם בכתב העת The Journal of Sexual Medicine. מתברר כי הנטייה הנשית למולטי־טאסקינג אינה נעלמת כשאנחנו מגיעות לפורקן מיני. מסריקות מוח של נשים בעת שחוו אורגזמות מתברר כי הן אינן חושבות על "שום דבר", כפי שמקובל היה להניח, אלא שיש דווקא פעילות מוגברת באזורים של המוח האחראים לחושים, לפעילות המוטורית ואפילו במרכזי הרגש והתגמול. עם זאת, אזורי המוח האחראים על כאב נוטים לפעילות נמוכה יותר, ולכן אורגזמות עשויות להועיל בהפחתת כאבים.

   

   

  4. בנות 80 דיווחו על אורגזמות תכופות 

  חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קליפורניה בסן־דייגו, בשיתוף מערך בריאות הקשישים המקומי, ערכו את מחקרם בקרב 806 נשים המתגוררות בדיור מוגן. החוקרים עקבו אחר תדירות הפעילות המינית שלהן, הרגלי הבריאות ובהם נטילת הורמונים, שימוש בחומרי סיכה, דיווחים אישיים על תכיפות העוררות המינית והאורגזמות, מקרים של כאב בעת קיום יחסי מין, תשוקה מינית וסיפוק.

   

  להפתעת כותבי המחקר, שהתפרסם לאחרונה בכתב העת The American Journal of Medicine, דווקא בנות ה־80 ומעלה דיווחו על סיפוק רב יותר ממין, ועל אורגזמות תכופות כשהן נעזרות בחומרי סיכה. החוקרים מניחים כי בגיל מבוגר, גם אם התשוקה פוחתת, מידת הסיפוק עולה וכך גם הרצון לעסוק במין לא כאמצעי לסיפוק תשוקה, אלא כפעילות המעודדת ומאששת את המשך התפקוד התקין בחיים. המסקנות האלה תואמות למסקנות של מחקרים קודמים, שבהם התברר כי נשים הלוקות במחלות כרוניות או במחלות סופניות מגלות עניין בסקס כדרך לחוש שהן עדיין מחוברות לחיים.

   

  ההנחה היא שבגיל מבוגר, גם אם התשוקה פוחתת, מידת הסיפוק עולה וכך גם הרצון לעסוק במין כפעילות המעודדת ומאששת את המשך התפקוד התקין בחיים (צילום: Shutterstock)
   ההנחה היא שבגיל מבוגר, גם אם התשוקה פוחתת, מידת הסיפוק עולה וכך גם הרצון לעסוק במין כפעילות המעודדת ומאששת את המשך התפקוד התקין בחיים(צילום: Shutterstock)

    

    

   5. לנשים במעמד כלכלי גבוה יש חיי מין טובים יותר

   כך עולה מסקר בריאות מינית לאומי, שנערך בספרד ובחן את הקשר בין גורמים סוציו־אקונומיים ומידת הסיפוק ממין. מן הסקר עולה כי אנשים במעמד כלכלי נמוך מרגישים פחות סיפוק מחיי המין שלהם, ואצל נשים הפער הזה גדול עוד יותר.

    

   מה ההסבר לכך? לדברי החוקרים, נשים ממעמד חברתי וכלכלי נמוך חוו בחייהן יותר מקרים של מין שנכפה עליהן או התעללות מינית, וכעת הן חשות פחות בטוחות בחיי המין שלהן. לעומתן, נשים החיות בעושר וברווחה מודעות יותר לצורכיהן, מסוגלות לקבל עזרה בעת הצורך, להגן על עצמן מהריונות לא רצויים ולפתח את המיניות שלהן באופן המביא ליותר סיפוק.

   נשים החיות בעושר וברווחה מודעות יותר לצורכיהן ויכולות לפתח את המיניות שלהן יותר

    

    

   6. נשים המשתמשות בוויברטור חוות פחות כאב בעת יחסי מין

   נתון זה עולה משני מחקרים שונים שנעשו באוניברסיטת אינדיאנה, שלפיהם 53 אחוז מהנשים בארצות־הברית בגילים 60-18 משתמשות בוויברטור, והוא מסייע להן לא רק ליהנות אלא גם לשמור על תפקוד משופר.

   מן הממצאים עולה כי נשים המשתמשות בוויברטור כדי להגיע לאורגזמה חשות תשוקה מינית גבוהה ויציבה, הן חוות פחות כאב בעת יחסי מין, ומשתמשות פחות בחומרי סיכה. נשים אלה גם מכירות טוב יותר את גופן, ומסוגלות להגיע לאורגזמה בקלות רבה יותר מחברותיהן גם בעת קיום יחסי מין ללא שימוש בוויברטור.

    

   מן הממצאים עולה כי נשים המשתמשות בוויברטור חשות תשוקה מינית גבוהה ויציבה וחוות פחות כאב בעת יחסי מין (צילום: Shutterstock)
    מן הממצאים עולה כי נשים המשתמשות בוויברטור חשות תשוקה מינית גבוהה ויציבה וחוות פחות כאב בעת יחסי מין(צילום: Shutterstock)

     

     

    7. ייתכן שבאבולוציה לאורגזמה הנשית היה תפקיד בעידוד הביוץ

    מחקר ראשון מסוגו, שנעשה באוניברסיטת ייל, מנסה לפענח את האורגזמה הנשית במונחים אבולוציוניים ואינו מתמקד בגוף האישה בצורתו הנוכחית בלבד. פרופ' גונתר ואגנר, מומחה לאקולוגיה וביולוגיה אבולוציונית, מסביר כי ממחקר שנעשה על יונקים בעלי שליה, עולה כי אצל חלקם הדגדגן ממוקם במקום שבו ניתן לגרות אותו רק בעת חדירה. מכך הוא מסיק שסביר מאוד שלאורגזמה היה תפקיד מרכזי בעידוד הביוץ ובהגברת סיכוייה של האישה להרות.

     

     

    8. יש נשים החוות אורגזמות במהלך תרגילי התעמלות

    זה קורה בעיקר אם התרגילים קשורים לשרירים העמוקים של הבטן, אך הדבר עשוי לקרות גם באימוני משקולות, ספינינג וטיפוס על חבל. החוקרים מכנים את התופעה בשם coregasm וטוענים כי יש לבדוק את האפשרות שאורגזמה אינה תופעה מינית בלבד, אלא שיש לה תפקודים נוספים בגוף שטרם ברורים לנו.

     

    מנתוני מחקר שעוסק בכך ואשר פורסם בכתב העת Sexual and Relationship Therapy, עולה כי 40 אחוז מהנשים שחוו אורגזמה כזו התנסו בחוויה לפחות עשר פעמים, אף שלא היו שקועות בפנטזיה מינית ולא חשו עוררות קודם לכן.

     

     40 אחוז מהנשים שחוו אורגזמה המהלך התעמלות התנסו בחוויה לפחות עשר פעמים (צילום: Shutterstock)
     40 אחוז מהנשים שחוו אורגזמה המהלך התעמלות התנסו בחוויה לפחות עשר פעמים(צילום: Shutterstock)

      

      

     9. לתכיפות האורגזמה יש מרכיב גנטי

     במחקר גנטי ראשון של האורגזמה הנשית, שהתפרסם בכתב העת היוקרתי New Scientist, התברר כי 45 אחוז מהיכולת הנשית לחוות אורגזמות תלויים בגנים - וכי נשים שאינן מסוגלות לחוות אורגזמה במהלך קיום יחסי מין ואפילו באוננות, סובלות כנראה גם מגנטיקה המקשה עליהן לעשות זאת, ולא רק מנסיבות פסיכולוגיות או גופניות.

     נשים שאינן מסוגלות לחוות אורגזמה במהלך קיום יחסי מין ואפילו באוננות, סובלות כנראה גם מגנטיקה המקשה עליהן לעשות זאת

      

      

     10. לסביות מענגות את בנות זוגן יותר מאשר גברים את הפרטנריות שלהם

     כך נטען במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Archives of Sexual Behavior. חוקרים מאוניברסיטת צ'פמן ניתחו שאלונים של יותר מ־52 אלף נשים אמריקאיות, בגילאי 65-18, לסביות, סטרייטיות ודו־מיניות, שנוהגות לקיים יחסי מין עם בן/בת זוג אחד/אחת בלבד. הם גילו "פערי אורגזמות" בין נשים שונות, עם יתרון אורגזמתי ללסביות, והם סבורים כי הדבר נובע מכך שנשים השוכבות עם נשים נוטות להתאמץ יותר כדי להביא את בנות זוגן לאורגזמה, ומשתמשות בגירוי ישיר של הדגדגן, נשיקות עמוקות ומין אוראלי, יותר משעושים גברים.

      

     ההשערה היא שנשים השוכבות עם נשים נוטות להתאמץ יותר כדי להביא את בנות זוגן לאורגזמה (צילום: Shutterstock)
      ההשערה היא שנשים השוכבות עם נשים נוטות להתאמץ יותר כדי להביא את בנות זוגן לאורגזמה(צילום: Shutterstock)

       

      הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד