עינב גלילי: "אני לא מוכנה להתבייש בגיל שלי. לא עשיתי שום דבר רע"

רגע לפני גיל 50, עינב גלילי עולה עם סדרת דוקו חדשה שעוסקת בפחד מההתבגרות, ומסבירה מדוע היא לא מתגעגעת לנעורים, ומה הסרטן בבלוטת התריס לימד אותה

עינב גלילי עונה על 10 שאלות ב-60 שניות
צילום: אורי דוידוביץ'
עינב גלילי."יש אנשים שהיו נורא מאושרים כשהיו צעירים, אני לא פגשתי הרבה מהם (צילום: עדי אורני, סגנון: מיקי ממון)
עינב גלילי."יש אנשים שהיו נורא מאושרים כשהיו צעירים, אני לא פגשתי הרבה מהם (צילום: עדי אורני, סגנון: מיקי ממון)
במסגרת ההכנות לקראת שינוי הקידומת, מסתובבת עינב גלילי (49) עם שמחת חיים מתפרצת. כלומר, יחסית לעצמה. כבר שלוש שנים שהיא עושה כל מיני דברים שלא הייתם מאמינים עליה. למשל, נודדת עם חומרי סטנדאפ סודיים במועדונים, משדרת שוב ברדיו ואפילו לומדת באדיקות צרפתית, ומרגישה שזה מעט מגוחך, "כי אחרי שלוש שנים אני יודעת להגיד רק: 'אני רוצה בקבוק מים'", היא צוחקת. "אם הייתי צריכה להזמין אוכל בצרפתית, הייתי גוועת ברעב".
"אני אדם לא נוסטלגי ולא מתרפקת על כלום. כלום. גם לא הייתי מאוד מאושרת בתור בחורה צעירה. החוויה של לא לדעת מי אני היא בולען לדימוי העצמי"

 

את התשוקה שלה לחיים זיקקה גלילי לסדרה דוקומנטרית חדשה, רצינית ומצחיקה בו־בזמן, "נגד הזמן" (ערוץ עשר) שיצרה עם הבמאית טליה ענבר ועולה בשבוע הבא. גלילי עוסקת בשאלה איך להישאר צעירים ולצורך העניין ראיינה, בין היתר, את הפסיכיאטר פרופ' ארווין יאלום, שוחחה עם חוקרי גנטיקה בכירים, נפגשה עם גורי אלפי, מרגלית צנעני ואביעד קיסוס לארוחת ערב פלוס תובנות, נכנסה עם רבקה מיכאלי לתא לחץ ודיברה עם נערות בנות 16 כדי לחדד מסקנות שיש בהן עניין לציבור. היא אף עברה בדיקות מיוחדות כדי לדעת מהו הגיל הביולוגי האמיתי שלה – לא נעשה ספוילר. ובכל זאת, עכשיו היא נשבעת על כוס יין שאין משבר גיל באופק, ושהיא לא מעוניינת, חלילה, לחזור לאחור.

 

למה?

"כי אני אדם לא נוסטלגי ולא מתרפקת על כלום. כלום. גם לא הייתי מאוד מאושרת בתור בחורה צעירה. החוויה של לא לדעת מי אני היא בולען לדימוי העצמי. הייתה לי יכולת פחות טובה לבחור איפה נכון ולא נכון להיות. חוץ מזה, כשאני מסתכלת אחורה זה בעיקר רצף של תסרוקות מאוד גרועות. בניינטיז הסתפרתי אצל חינאווי (רשת קצבים, אמ"ר). ברוב התמונות אני עם קארה קסדה. קשה לי מאוד להתרפק על כמה יפה הייתי".

 

 

 

התחקירנית ראתה בליטה בצוואר

 

בגיל 33 התמודדה עם סרטן בבלוטת התריס, ששינה את תפיסת עולמה. "יש לי הכרה עמוקה ולא דיכאונית בעובדה שאנחנו זמניים ושהחיים חולפים. הבנתי את זה בתקופה שהייתי חולה. הגשתי אז תוכנית בוקר, הייתי באולפן ותחקירנית שהייתה למעלה בקונטרול ראתה אותי במוניטור ואמרה: 'כשסובבת את הראש, ראיתי בליטה'. אבחנה את זה על המסך. היה שם רופא שהגיע לאולפן, ואמרתי לו: 'אתה יכול לגעת בזה?' הוא מישש ואמר: 'כן, יש שם משהו'. וברגע אחד את בתוך סרט".

"הייתי באולפן ותחקירנית שראתה אותי במוניטור ואמרה: 'כשסובבת את הראש, ראיתי בליטה'. אבחנה את זה על המסך"

 

כמה פחדת למות?

"הפחד היה בעיקר לפני שקיבלתי את האבחנה המדויקת. כל מי שחיכה אי פעם לתוצאות של בדיקה כזאת, יודע שההמתנה היא חוויה מורטת עצבים שמערערת באופן שאי־אפשר לתפוס. כשהגיעה הדיאגנוזה כבר ידעתי שזה יהיה בסדר, כי זה סרטן עם 80 אחוז אחוזי החלמה. ידעתי שאפטר מזה ואמשיך בחיי, אבל מאותו רגע הבנתי שזה יכול לקרות לי. היה לי שוק מזה שזה בכלל נוגע לי, ושבעצם הכל יכול לקרות. כשאת חווה את זה על בשרך, זו חוויה מטלטלת".

 

הרבה נשים מתחילות להרגיש שקופות מול גברים בגילאים האלה. קרה לך?

"אני עובדת עם חברים גברים, בלי להיות בתפקיד מגדרי, ולא מרגישה שקופה בכלל. חשוב לי שיעריכו אותי, שיכבדו אותי ושישלמו לי כסף על העבודה שלי. פשוט לא אכפת לי אם מישהו חושב שאני כוסית".


 

"יש לי הכרה עמוקה ולא דיכאונית בעובדה שאנחנו זמניים ושהחיים חולפים" (צילום: עדי אורני, סגנון: מיקי ממון)
  "יש לי הכרה עמוקה ולא דיכאונית בעובדה שאנחנו זמניים ושהחיים חולפים"(צילום: עדי אורני, סגנון: מיקי ממון)

   

  איך נראית שגרת התחזוקה העצמית שלך?

  "בשביל להיראות טוב בעיני עצמי, אני עושה כל מה שמוכר למדע (צוחקת), ומוכנה לנסות גם דברים שאינם מוכרים למדע. אני מזמינה שרלטנים להציע לי את מרכולתם. אני קהל מטומטם ומוכנה לשלם לכם כסף על דברים בלתי מוכחים בעליל. אני פשוט לא חושבת שזה פותר את הבעיה שהזמן עובר ובסוף אנחנו מתים, זה הכל".

  "בשביל להיראות טוב בעיני עצמי, אני עושה כל מה שמוכר למדע, ומוכנה לנסות גם דברים שאינם מוכרים למדע. אני קהל מטומטם ומוכנה לשלם לכם כסף על דברים בלתי מוכחים בעליל"

   

  פרופ' יאלום בן ה־87 אומר בסדרה שרוב הצעירים פחות מאושרים בהשוואה לאושר הצפוי להם בגרסתם המבוגרת. אם כך, למה אנחנו מפחדים להתבגר?

  "אנחנו כמהים לנעורים תיאורטיים, ויש איזו אגדה שבה יש לך עור פנים נפלא וחילוף חומרים של בת 17 ואת מנווטת את דרכך בביטחון ובסקס אפיל. יש אנשים שהיו נורא מאושרים כשהיו צעירים, אני לא פגשתי הרבה מהם.

  "תשמעי, קרה דבר מטורף, בתוך 150 שנה תוחלת החיים הכפילה את עצמה. נפתחו 30 שנה שלא היו קודם, שבהן אנחנו כבר לא נורא צעירים וגם לא זקנים. רובנו לא באמת יכולים לפרוש בגיל 60 ולעבור לדיג. המעמד של השנים האלה עדיין מתעצב. בגלל שאנחנו מדינה נורא צעירה, בהמון תחומים חסרים לנו מודלים. בגיל שלי אין הרבה מודלים של נשים שהתבגרו נהדר בתוך המקצוע. אין מגדלור. פעם יהיה.

  "חנה לסלאו, שמשתתפת בתוכנית, בת 65 עם קריירה בפריחה. היא אישה שאין דבר שהיא לא תצחק עליו, כולל השערות שצומחות לך במקומות שלא ידעת, אבל במשך שלוש שנים בחייה הטלפון לא צלצל. היום קשה לקבוע חצי יום צילום פנוי בלו"ז שלה".

   

  "לא מרגישה שקופה בכלל" (צילום: עדי אורני, סגנון: מיקי ממון)
   "לא מרגישה שקופה בכלל"(צילום: עדי אורני, סגנון: מיקי ממון)

    

   מה הכי הדהים אותך במהלך הצילומים?

   "פרופ' ניר ברזילי, גנטיקאי וישראלי לשעבר, עשה מחקר על יהודים שעברו את גיל מאה כדי לדעת מה מאפיין אותם גנטית ונמצא שזה לא שהם היו חולים כל הזמן ומתו בגיל 110, אלא אנשים שבגיל 99 הלכו לשחק גולף ורכבו על אופניים ובסוף הידרדרו ונפטרו. הוא מצא גם שהם לא בהכרח ניהלו אורח חיים בריא, חלקם עישנו, אבל משהו בגנטיקה שלהם הגן עליהם מפני נזקים".

    

   ועם התובנה שרצוי להצטייד בגנטיקה טובה, סיימת את הצילומים מבואסת או שמחה?

   "אופטימית. אני לא שולטת בכמה העפעפיים שלי ייפלו, אני בטח אעשה ניתוח מתישהו, אבל אני כן שולטת בכמה אני נשארת מעוניינת ומעורבת בחיים, וזה המון. יש לנו שר פנים שהוא עבריין מורשע שישב בכלא, אבל נשים אומרות: 'אני בת 38' כאילו זו עבירה שיש עמה קלון. אני לא מוכנה שהעולם המטומטם והמעוות והסקסיסטי הזה יגרום לי להתבייש בגיל שלי. לא עשיתי שום דבר רע".

    

   • הראיון המלא עם עינב גלילי בגליון "לאשה" החדש, השבוע בדוכנים

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד