לטפס עם הילדים למגדל אייפל: כך תתכננו חופשה משפחתית בפריז

עיר האורות נחשבת לרומנטית מכולן אבל יכולה בקלות להלהיב גם ילדים. יעל גרטי נסעה עם בתה לפריז ושבה עם לו"ז מקורי שיעסיק גם את הקטנטנים

פריז מלאה באטרקציות שיכולות להלהיב ילדים, וזו הסיבה שהיא מתאימה במיוחד לטיולי משפחות. גם כשהילדים קטנים וודאי אם מדובר במתבגרים (צילום: Shutterstock)
פריז מלאה באטרקציות שיכולות להלהיב ילדים, וזו הסיבה שהיא מתאימה במיוחד לטיולי משפחות. גם כשהילדים קטנים וודאי אם מדובר במתבגרים (צילום: Shutterstock)
קוראים לה "עיר האורות", מכנים אותה "העיר באפור", היא נחשבת להכי רומנטית ולהכי תרבותית, אבל פריז היא גם סוג של גן עדן לילדים. כי עם כל הכבוד למקומות החביבים על ילדים במאה ה-21, כמו פארקי שעשועים, קניונים מסחריים ומסעדות של מזון מהיר, לרושם שמותירים מגדל אייפל המואר בשעות הערב, טיפוס למרומי שער הניצחון, שיט על נהר הסיין או ביקור באולמות הראווה של יצרני המכוניות ומעצבי האופנה בשאנז אליזה – אין מתחרים.

 

פריז, יש לדעת, מלאה באטרקציות שיכולות להלהיב ילדים, וזו הסיבה שהיא מתאימה במיוחד לטיולי משפחות. גם כשהילדים קטנים וודאי אם מדובר במתבגרים. הנה כמה מהן, לאו דווקא אלה שעולות על דעתכם במחשבה ראשונה, אבל הילדים יודו לכם אחרי.

 

 

עמוק באדמה: הקטקומבות

 

 

הקטקומבות. לילדים שאינם מפחדים משלדים וגולגלות אדם (צילום: Shutterstock)
  הקטקומבות. לילדים שאינם מפחדים משלדים וגולגלות אדם(צילום: Shutterstock)

   

  בשלהי המאה ה-18, כשבתי הקברות שמוקמו עד אז בחצרות הכנסיות שברחבי פריז הפכו לעמוסים לעייפה ואף למוקדים להידבקות במחלות, הוחלט להמיר מחצבה עתיקה מהתקופה הרומית למערכת של חדרי קבורה ומחילות הטמנה. בהמשך, לאורך תקופה של עשרות שנים, הועברו אינספור עצמות אדם וגולגולות למחצבה האפלה, עמוק באדמה, שם סודרו למופת, כשבכל מתחם צוין מאיזו כנסיה הועברו שרידי המתים.

   

  יש אומרים, שמדובר בכ-300 ק"מ של מחילות ומנהרות, שהפכו לבתי קברות המוניים. מתוכם רק חלק קטן, כ-1.7 ק"מ אורכו, פתוחים כיום לציבור, לסיור שהוא ספק ביזארי אבל מאוד חווייתי. אם יש לכם מגבלה פיזית כלשהי, המקום הזה אינו מיועד לכם, שכן תחילתו וסופו ב-130 מדרגות היורדות לעומק 20 מטר. כדאי גם לדעת, שאי-אפשר להזמין כרטיסים ליום המתוכנן לביקור, אלא יום-יומיים מראש, וגם שבתקופות עמוסות בתיירים ההמתנה בכניסה עלולה להיות ארוכה, כי רק 200 איש יכולים לשהות בפנים בכל רגע נתון. אבל כל העניין שווה, ועוד איך.

   

  יורדים במדרגות התלולות, ולאורך המסדרונות תראו אינספור עצמות ומאות גולגולות המסודרות אלה על גב אלה באופן דקורטיבי-מורבידי. כדאי לשים לב לשמות של רחובות ושדרות, החקוקים בקירות המסדרונות האפלוליים. מדובר בטריק הגיוני: הצרפתים הדקדקנים סימנו את המיקום בהתאמה לרחובות המשתרעים מעליהם, על פני האדמה, שחלקם כבר אינם קיימים כיום. ביציאה מהקטקומבות תגלו שהתרחקתם פלאים ממקום הכניסה לאתר, מרחק הליכה של כ-15 דקות. אם ילדיכם אינם מפחדים מעצמות ומגולגולות אדם, הרי שמדובר במקום מיוחד ומהפנט, שישרה עליכם תחושה משונה ומיוחדת.

   

  מיקום:

  Les Catacombes, 1 Ave. du Colonel Henri Rol-Tanguy

   

  פתוח:

  כל יום (מלבד שני), מ-10:00 בבוקר עד 20:30 בערב (ניתן להיכנס עד 19:30 בערב).

   

  תחבורה:

  Metro & RER: Denfert-Rochereau (הכניסה לקטקומבות ממש מול היציאה מהמטרו).

   

  חשוב לדעת:

  • אין שירותים בכניסה לקטקומבות. ביציאה, כעבור 45 דקות הליכה, יש שירותים המיועדים לצוות, ורק אם אתם מוכרחים, בקשו רשות להשתמש בהם.

  • כדאי להגיע בנעלי הליכה נוחות.

  • במנהרות שוררים קור יחסי (14 מעלות) ולחות, ולעתים הרצפה חלקלקה.

  • אסור להיכנס עם תיקים גדולים או מזוודות.

   

  אתר:

  catacombes.paris.fr/en/homepage-catacombs-official-website

   

   

  פארק ומדעים: ז'רדן דה פלאנט

   

  ז'רדן דה פלאנט. גן צמחים, חממות וגלריות מרתקות (צילום: Shutterstock)
   ז'רדן דה פלאנט. גן צמחים, חממות וגלריות מרתקות(צילום: Shutterstock)
    

    

   בז'רדן דה פלאנט, גן הצמחים העצום המשתרע בין המסגד הגדול של פריז (שהוא מבנה לבן ומפתיע), לבין תחנת הרכבת אוסטרליץ, תוכלו לבקר מספר פעמים, וכל ביקור יוקדש לחלק אחר בגן. ב גן העתיר גינות ירק ופרחים, ממוקמים חלק מ-12 מבני המוזיאון הלאומי של מדעי הטבע (מבנים אחרים ממוקמים באזורים אחרים בעיר). תחילה ביקרנו ב"גלריה של האבולוציה" (Grande Galerie de l'Evolution), בגלריה לילדים, ובגלריה לפליאונותולוגיה ולאנטומיה השוואתית. כעבור מספר ימים שבנו למקום, כדי לבקר בחממות הטרופיות.

    

   מה לראות?

   • בגלריה של האבולוציה, הממוקמת במערב הגן וכוללת שלוש קומות, תמצאו מידע על כ-7,000 מינים של בעלי חיים, כולל פוחלצים של זברה, אריה, ג'ירף, קרנף, פרה, פיל, באפאלו, זאב, פינגווין, נמר, היפופוטם, צבוע ועוד.

   • בגלריה לילדים (שהכניסה אליה היא בתוספת תשלום, 11 אירו) תמצאו משחקים אינטראקטיביים, בדיוק כמו שהם אוהבים. למשל: בעזרת ג'ויסטיק עזרנו לסנאי למצוא אגוזים שהחביא באדמה, ואחרי שהצטלמנו ראינו את עצמנו בסרטון על רקע דמויות ונוף עירוני מימי הביניים וגם מהמאה ה-19. נחמד, לא יותר.

   • בגלריה לפליאונתולוגיה ואנטומיה השוואתית, הממוקמת במבנה גבוה ומרשים במזרח הגן, ראינו שלדים של מאות בעלי חיים, מדולפין ועד קרוקודיל ולוויתן כחול, וגם דינוזאורים ומאובנים, לצד איברי גוף אדם שמורים בפורמלין בתוך צנצנות וגם "מפלצות": תאומים סיאמיים של אדם, חזיר, כבשה ועוד.

   • בחממות הגדולות (Les Grandes Serres), הממוקמות בצפון הגן, צומחים שיחים ועצים רבים, בהם עצים טרופיים. במעמקי החממה, סמוך לבריכת הדגים השלווה, מתנוסס גרם מדרגות שיכול להלהיב כל ילד: עולים, יורדים, מדלגים בין אבנים מעל מים ומשקיפים ממעל על הג'ונגל המקסים.

    

   טיפ:

   חם בחממה, היו ערוכים להורדת שכבת בגדים.

    

   מיקום:

   36 rue Geoffroy Saint Hilaire

    

   תחבורה:

   מטרו: Censier Daubenton או Gare d’Austerlitz (טיפ: אם הולכים רק לגלריה לפליאונטולוגיה, אז תחנת אוסטרליץ קרובה יותר).

    

   טיפ:

   שימו לב לכרטיסי החינם לילדים ולצעירים.

    

   אתרים:

   ז'רדן דה פלאנט: jardindesplantes.net

   מוזיאון הטבע: mnhn.fr

    

    

   עולם המים: האקוואריום של פריז

    

   מאות יצורים ימיים באקוואריום של פריז (צילום: Shutterstock)
    מאות יצורים ימיים באקוואריום של פריז(צילום: Shutterstock)
     

     

    המיקום של ה-Aquarium de Paris Cinéaqua קרוב מאוד למגדל אייפל (ולא לבלבל עם אקווריום נוסף, הממוקם ב-Porte Doree). כאן תוכלו לראות מאות יצורים ימיים בהם שוניות אלמוגים, דגים, קיפודי ים, נחש ים, כוכבי ים, כרישים, מדוזות מהפנטות, ואפילו דג שדומה לנמו, גיבור הסרט הידוע. וכל אלה שלובים באופן מופלא באפלוליות המקום ובמוזיקת רקע שמעצימה את החוויה.

     

    במהלך המסלול ניתן לשבת ולצפות בשני סרטים ואף להיכנס למעין צוללת קטנה, ובקצה הדרך - בריכת דגי קוי, שמכונה באופן מפתיע "בריכת ליטוף". ואכן, מותר ללטף את הדגים (אין להם שיניים והם אינם נושכים), אך אסור לתת להם מזון.

     

    מיקום:

    5 Ave. Albert De Mun

     

    פתוח:

    כל יום, מ-10:00 בבוקר עד 19:00 (כניסה אחרונה ב-18:00).

     

    תחבורה:

    מטרו: Trocadéro

     

    אתר:

    cineaqua.com

     

     

    אוהבים מדע? מוזיאון האמנויות והמקצועות

     

    מוזיאון אומניות ומקצועות. לילדים המתעניינים בטכנולוגיה עתיקה (צילום: Shutterstock)
     מוזיאון אומניות ומקצועות. לילדים המתעניינים בטכנולוגיה עתיקה(צילום: Shutterstock)
      

      

     כיצד פועל מנוע טורבינה? ומנוע קיטור? לשאלות אלה ואחרות תוכלו למצוא תשובה במוזיאון הזה, Musée des arts et métiers שמו, שאינו מוכר לרבים. חלק ממבנה המוזיאון הוא כנסיה עתיקה, שבה ניתן לראות מכוניות עתיקות ויפהפיות, כרכרות, מטוסים התלויים מהתקרה, אופניים מהמאה ה-19, שעוני קיר, גלובוסים, כלי מדידה, מכונות מסוגים שונים (לתפירה, לכתיבה) ועוד.

      

     הכל יפה ושמור, עד שסטודנטים לאמנות באים לצייר את הפריטים השונים. אבל: לא כל מוצג מצויד בשילוט באנגלית, מכשיר "אודיוגייד" קולי לא מספק מידע עימושי, ולא כל הילדים מתעניינים בטכנולוגיה עתיקה. לאחרים – המוזיאון מרתק.

      

     מיקום:

     rue Réaumur 60

      

     תחבורה:

     מטרו: Arts et métiers

      

     פתוח:

     מ-10:00 עד 18:00 (בחמישי עד 21:30); בימי שני סגור.

      

     אתר:

     arts-et-metiers.net

      

      

     הרבה ירוק: פארק בוט שומון

      

     מקדש קטנקטן בפארק בוט שומון (צילום: Shutterstock)
      מקדש קטנקטן בפארק בוט שומון(צילום: Shutterstock)
       

       

      בצפון מזרח העיר, ברובע ה-19, שוכן פארק ענק ומיוחד, בוט שומון שמו (Parc des Buttes Chaumont), שנחנך בשנת 1867. בעוד "בוט" פירושו גבעות, מקור השם "שומון" במילים Chauve-mont, כלומר הר קֵרח, כיוון שהאזור היה צחיח וחף מצמחיה.

       

      כיום תמצאו כאן מדשאות ענק ירוקות להפליא, עצים בשלל צבעים (בעיקר בסתיו), שבילים רחבים להליכה וריצה, אגם מלאכותי שבמרכזו מתרומם הר קטן ועליו מקדש קטנטן. שני גשרים מחברים את הפארק לאי ולמקדש, שם ניתן לשבת, לנשום אוויר נהדר ולהביט אל הנוף הנפלא לכיוון צפון, הכולל את כנסיית סאקרה-קר הפריזאית. יש בפארק מעט מתקני שעשועים פשוטים לילדים (קטנים בעיקר) – אבל בעיקר מרחבים לשוטטות רגועה. בבית הקפה אפשר להתחמם עם כוס שוקו חם.

       

      מיקום:

      Parc des Buttes Chaumont

       

      תחבורה:

      Metro: Buttes Chaumont (היכונו להמון מדרגות ביציאה מהמטרו לכיוון הפארק).

       

      פתוח:

      מ-7:00 עד 20:00.

       

      אתר:

      goo.gl/MgUk7i

       

       

      חגיגה לקטנטנים: פארק מונסורי

       

      קרוסלות וברווזים פארק מונסורי (צילום: Shutterstock)
       קרוסלות וברווזים פארק מונסורי(צילום: Shutterstock)
        

        

       Parc Montsouris שוכן בדרום העיר, ברובע ה-14, בסמוך למעונות הסטודנטים הקרויים Cité Universitaire. מלבד מדשאות עצומות, שפע עצים ואגם גדול מלא ברווזים וברבורים שחורים, אפשר למצוא כאן סוסי פוני (בתשלום), קרוסלת מטוסים ומכוניות, נדנדות גדולות (בתשלום) וגן שעשועים מקסים, מרופד בגזירי עצים רכים המצוינים למקרה של נפילה. עוד במקום: מזנון שבו אפשר להצטייד בספל קפה חם, לשבת על ספסל ולהביט בברווזים.

        

       מיקום:

       הכניסות מהרחובות הבאים: Boulevard Jourdan, avenue Reille, rue Gazan, rue de la Cité-Universitaire

        

       פתוח:

       מ-7:00 עד 19:30.

        

       תחבורה:

       RER: Cité Universitaire

        

        

       כולם כאן: גני לוקסמבורג

        

       להשיט מפרשית קטנה בגני לוקסמבורג (צילום: Shutterstock)
        להשיט מפרשית קטנה בגני לוקסמבורג(צילום: Shutterstock)
         

         

        שמחתי לגלות, שבימי ראשון יכולים ילדים לשכור בגני לוקסמבורג (Jardin du Luxembourg) המפורסמים מפרשית קטנה תמורת 3.50 אירו לחצי שעה ולהשיטה בבריכה שבגן. ולא תהיו שם לבד, שכן הרעיון מרכז לכאן לא מעט ילדים והורים. הגן עצמו, שניצב בו גם ארמון לקסמבורג, מרהיב ומהנה.

         

        מיקום:

        כניסות מ- Boulevard Saint-Michelומרחובות Vaugirard, Médicis ועוד.

         

        פתוח:

        מ-08:00 בבוקר עד 16:45-21:00 – בהתאם לעונה.

         

        תחבורה:

        RER:Luxembourg (או מטרו Odéon והליכה של 10-15 דקות במעלה שדרות סן מישל).

         

         

        4 טיפים לסיום

        ============ 

        • קוראים צרפתית? בדקו את קטגוריית הילדים באתר quefaire.paris.fr מיד בהגיעכם לעיר האורות ותוכלו לגלות אירועים (גם חינמיים!) שרק המקומיים מכירים.
        • אל תחפשו מתנות לילדים בחנויות בתוך העיר, הן נדירות ויקרות, במיוחד באזורי התיירות. סעו לקניון הענק "ארבע העונות", הממוקם בתחנת המטרו La Defense (התחנה האחרונה של הקו הצהוב, לכיוון מערב). ביציאה מהתחנה חפשו את השילוט לקניון 4 Temps (ואל תתבלבלו עם החנויות של התחנה עצמה). מלבד שופינג מצוין להורים, תמצאו במקום חנות צעצועים ענקית, חנויות לבגדי ילדים ועוד.
        • עליתם לאייפל? רדו ברגל. לעלות קצת קשה, אבל לרדת זה קל, וזו אחלה חוויה לראות את המבנה הזה מבפנים, ולהבין איך הוא בנוי.
        • קפצו לראות מה קורה ברחבה של הוטל דה ויל (בית העיריה ההיסטורי). כמעט תמיד יש שם פעילויות מיוחדות. וממש על יד - קה דה סיין, מתחמים לאורך גדות הסיין שבהם ביטלו את הכביש לטובת מתחמי משחק מגניבים, תערוכות חוץ, דוכני מזון ובירה. מקסים ממש.

         

        הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
        הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד