מהפך בתצוגות הבוגרים באופנה: המחלקה של ויצו חיפה מנצחת בגמר

אמש הגיע לסיומו סבב תצוגות הגמר של המחלקות הבולטות לאופנה בישראל. הכירו את המעצבים המבטיחים של הדור הבא, ואת ההפתעה הגדולה שנרשמה על המסלול

איתי יעקב

|

05.07.18 | 14:02

צפו: תצוגת הגמר החזקה והטובה ביותר מבין המחלקות. בוגרי ויצו חיפה על המסלול
צילום ועריכה: רוני דלמאי
פרויקט הגמר הבולט והמוצלח ביותר של השנה, שהשאיר אותנו נדהמים. אהרון גניש (צילום: הרצי שפירא)
פרויקט הגמר הבולט והמוצלח ביותר של השנה, שהשאיר אותנו נדהמים. אהרון גניש (צילום: הרצי שפירא)
הציף את המסלול באחד מנושאי הטאבו הגדולים בחברה החרדית – אונס בישיבה על ידי בעל סמכות. אהרון גניש (צילום: הרצי שפירא)
הציף את המסלול באחד מנושאי הטאבו הגדולים בחברה החרדית – אונס בישיבה על ידי בעל סמכות. אהרון גניש (צילום: הרצי שפירא)
קולקציה אופנתית ועכשווית, מלאה בהומור. עמית מוזר (צילום: הרצי שפירא)
קולקציה אופנתית ועכשווית, מלאה בהומור. עמית מוזר (צילום: הרצי שפירא)
מחייל ישראלי לגיבור על. עמית מוזר (צילום: הרצי שפירא)
מחייל ישראלי לגיבור על. עמית מוזר (צילום: הרצי שפירא)
מתח שנשמר לאורך כל הפרויקט. מייקל לונגו (צילום: הרצי שפירא)
מתח שנשמר לאורך כל הפרויקט. מייקל לונגו (צילום: הרצי שפירא)
פרופורציות גוף מעניינות וחיבורים מצוינים בין חומר, טקסטורה, צבע וגזרות נינוחות. טלי לייטנר (צילום: עודד אנטמן)
פרופורציות גוף מעניינות וחיבורים מצוינים בין חומר, טקסטורה, צבע וגזרות נינוחות. טלי לייטנר (צילום: עודד אנטמן)
מצליחה לשלב לא מעט הומור, למרות סיפורה קורע הלב. קסנש ישנה (צילום: עודד אנטמן)
מצליחה לשלב לא מעט הומור, למרות סיפורה קורע הלב. קסנש ישנה (צילום: עודד אנטמן)
המיתוס המצ'ואיסטי של הקיבוצניק והיפוכו. עגור מן (צילום: אבי ולדמן)
המיתוס המצ'ואיסטי של הקיבוצניק והיפוכו. עגור מן (צילום: אבי ולדמן)
עמדה פיוטית על עולם הילדות. בנימין יענקלביץ' (צילום: אבי ולדמן)
עמדה פיוטית על עולם הילדות. בנימין יענקלביץ' (צילום: אבי ולדמן)
אי של שקט ושפיות. מאיה הכהן (צילום: אבי ולדמן)
אי של שקט ושפיות. מאיה הכהן (צילום: אבי ולדמן)

93 בוגרים סיימו השנה את לימודיהם בשלוש מחלקות האופנה המרכזיות בישראל, ויצו חיפה, בצלאל ושנקר, ויוצאים אל שוק האופנה המקומי, שידע בשנה החולפת משברים לא פשוטים. הפתעת השנה בתצוגות הבוגרים שהסתיימו אמש, מגיחה מהמחלקה בויצו חיפה, שלאחר מגמת שיפור בשנה שעברה, תחת שרביטה של ראשת המחלקה הנכנסת מירב לביא, חתומה השנה על תצוגת הגמר החזקה והטובה ביותר מבין המחלקות. נראה כי לסטודנטים של ויצו חיפה, שעד לאחרונה היתה המחלקה המדשדשת הרבה מאחורי בצלאל והרבה יותר מאחורי שנקר, כבר אין סיבה להתבייש. רמת הביצוע של רוב הפרויקטים היתה גבוהה, והסטודנטים הצליחו לתרגם את הקונספטים שבחרו לכדי קולקציות מגובשת וסטיילינג תומך. יתרה מכך, כמעט כל הפרויקטים הצליחו לשמור על איזון בין קונספטואליות תיאטרלית לבין התכתבות עם מגמות אופנתיות, מה ששמר על שפה אישית ומעודכנת למגמות בעולם, מבלי לגרוע מכתב היד של כל אחד מן הבוגרים.

 

רוחות קלילות של שינוי נשבו העונה גם מכיוון המחלקה לאופנה וצורפות בבצלאל, אבל שם עוד נכונה לראשת המחלקה הנכנסת שלי סתת קומבור מלאכה מרובה. בעוד המסלול לצורפות והפרויקטים בתחום הנעליים ממשיכים להוביל את התחום בישראל, בכל הנוגע לבגדים, ניכר כי הסטודנטים עדיין זקוקים ליד מכוונת ונוקשה יותר, שמתחילה בשלב המעבר המסובך מנושא הפרויקט לפרשנות העיצובית, ומשם לשלב הביצוע, שהשתפר בקווים המחויטים בלבד. בתצוגה שנערכה השבוע במוזיאון ישראל בירושלים, ניכר היה כי עריכה טובה היתה מצילה רבים מהפרויקטים, ומאפשרת לבוגרים לזקק את האמירה שלהם לכדי תוצרים בעלי מבע ויזואלי חזק, קוהרנטי ומדויק.

 

רמת ביצוע גבוהה ומנה נאה של כישרון ליוו גם את עבודותיהם של בוגרי המחלקה הוותיקה והמוערכת לאופנה בשנקר, אך רובן לא הצליחו לרגש על המסלול ונראו כמו שטנץ שמתחיל לחזור על עצמו ממחזור למחזור במחלקה, אולי כתוצאה מהיעדר רענון של מנחי פרויקט הגמר מזה זמן רב. על המסלול של שנקר ניכרה בעיקר התחרות בין הסטודנטים על התואר הקולקציה המפתיעה והמוגזמת ביותר, אך לזיעה, כידוע, יש ריח ונראות על הבגדים, והתוצאה ברוב המקרים היתה מאכזבת. כמו כן, הצורך להתכתב עם הנעשה בעולם האופנה, הביא אל המסלול פרויקטים עם ציטוטים ברורים ועכשוויים ממסלולים של מותגים גדולים בעולם – מה שהקשה על איתור שפה אישית וכתב יד אינדיבידואלי אצל דור העתיד.

 

ואלה שמות הבוגרים המבטיחים שסימנו בכל אחת מהמחלקות, בתקווה לראותם משתלבים בהצלחה בתעשיית האופנה המקומית ומחוצה לה, מעבר לים.

 

המכללה האקדמית ויצו חיפה

 

1. אהרון גניש: לא תשתוק!

הפרויקט הבולט והמוצלח ביותר של השנה במחלקה, וכנראה גם ביחס לכל יתר המחלקות האקדמיות לאופנה בארץ, הוא של הבוגר אהרון גניש, תלמיד ישיבה לשעבר, שהחליט להציף את המסלול באחד מנושאי הטאבו הגדולים בחברה החרדית – אונס בישיבה על ידי בעל סמכות. גניש יצר שבע מערכות לבוש דרמטיות ואפלות של ילדות נכזבת אל מול עולם המבוגרים, שהציגו רמת ביצוע גבוהה וטיפול קונספטואלי רגיש ומרשים, עם השפעות ניכרות ממעצבים אוונגרדיים כמו ריי קוואקובו וג'ון גליאנו. קשה היה להתעלם מדמותו של ילד שנרקמה על גב אחת ממערכות הלבוש, שפניו שובצו פנינים ודמעות קטיפה זולגות מעיניו; וכן ממסכות הפנים המרהיבות שכיסו את פני הדוגמנים, ומהסטיילינג העשיר באביזרים שיצרו יחד עולם ומלואו.

 

 רמת ביצוע גבוהה וטיפול קונספטואלי רגיש ומרשים. אהרון גניש (צילום: רימון גלבוע)
  רמת ביצוע גבוהה וטיפול קונספטואלי רגיש ומרשים. אהרון גניש(צילום: רימון גלבוע)

   

  כל פרט במקום. אהרון גניש (צילום: הרצי שפירא)
   כל פרט במקום. אהרון גניש(צילום: הרצי שפירא)

    

   2. עמית מוזר: בבקשה תישאר חיובי

   הפרויקט של עמית מוזר החל את דרכו כמחווה לביגוד, לסמלים ולציוד של החייל הישראלי בזמן השירות הצבאי, אבל על מסלול התצוגה הנושא המשומש קיבל טוויסט של גיבורי על שיוצאים לקרב. מוזר הציג קולקציה אופנתית ועכשווית, מלאה בהומור דוגמת שקיות ציוד של במבה וקוקה קולה, אבות המזון של החייל הישראלי, ציטוטים רלוונטים מאופנת הרחוב המעודכנת, כמו חגורות אוברסייז בסגנון המותג "אוף וויט", ושפה מגובשת עם הרמוניה צבעונית, שנשמרה לכל אורך שש מערכות הלבוש שהציג.

    

   שפה מגובשת עם הרמוניה צבעונית. עמית מוזר (צילום: ינון כלפון)
    שפה מגובשת עם הרמוניה צבעונית. עמית מוזר(צילום: ינון כלפון)

     

    3. מייקל לונגו: מרוסיה בשנאה

    המתח שנשמר לאורך כל הפרויקט של לונגו בין הגזרות המחויטות לשמלות ענני הצבע בדיגום חופשי, הצליח לתרגם כהלכה את הקונפליקט שניצב מאחורי עבודת הגמר שלו: מאבק אידיאולוגי בין האופן בו אביו הרוסי, שעזב אותו לפני עשרים שנה, תופס את ההומוסקסואליות והאופי ה"נשי" של בנו הרקדן. למרות שנדרשו כמה דיוקים נוספים ברמת הביצוע, לונגו העמיד חמש מערכות לבוש מאוזנות ומסקרנות, ועוד מערכת לבוש מרהיבה אחת של ז'קט אוברסייז מבד סקובה בצבע אפור עם חצאית טול מתחת.

     

    בין גזרות מחויטות לשמלות ענני צבע בדיגום חופשי. מייקל לונגו (צילום: ינון כלפון)
     בין גזרות מחויטות לשמלות ענני צבע בדיגום חופשי. מייקל לונגו(צילום: ינון כלפון)

      

     הצליח לתרגם כהלכה את הקונפליקט שניצב מאחורי עבודת הגמר שלו. מייקל לונגו (צילום: הרצי שפירא)
      הצליח לתרגם כהלכה את הקונפליקט שניצב מאחורי עבודת הגמר שלו. מייקל לונגו(צילום: הרצי שפירא)

       

      המחלקה לאופנה ולצורפות, בצלאל

       

      1. נאדין רם: שלד טיטניום

      לבוגרת נאדין רם היה חלום: להיוולד עם עקבים בילט אין. ככה זה כשגובה הוא לא מהתכונות שזכית להיוולד איתן. הפרויקט של רם הוא פריצת דרך טכנולוגית שנעשתה בשיתוף פעולה עם מכון המתכות הישראלי בטכניון. רם הדפיסה נעליים עשויות טיטניום בטכניקת תלת ממד, עם מדרכים אנטומים עשויים מפולימר שקוף, והתוצאה: נעליים במראה דקיק ועדין, ובמשקל קליל במיוחד, אך בעלות חוזק ועמידות, ונראות כחלק אינטגרלי מהגוף.

       

      פריצת דרך טכנולוגית שנעשתה בשיתוף פעולה עם מכון המתכות הישראלי בטכניון. נאדין רם (צילום: הילה מרסלה קוק)
       פריצת דרך טכנולוגית שנעשתה בשיתוף פעולה עם מכון המתכות הישראלי בטכניון. נאדין רם(צילום: הילה מרסלה קוק)

        

        

       2. טלי לייטנר: Interelations

       הבוגרת טלי לייטנר חקרה מערכות יחסים אישיות, תוך התבוננות בחיבורים ומחברים של בגדים, אך הטקסט הלא קוהרנטי שמופיע בקטלוג הבוגרים עושה עוול לעבודה היפה שהוצגה על המסלול. לייטנר יצרה חמש מערכות לבוש לגברים, שהציגו פרופורציות גוף מעניינות וחיבורים מצוינים בין חומר, טקסטורה, צבע וגזרות נינוחות, אשר הדגימו חשיבה מחודשת על אופנת גברים עכשווית.

        

       חשיבה מחודשת על אופנת גברים עכשווית. טלי לייטנר (צילום: הילה מרסלה קוק)
        חשיבה מחודשת על אופנת גברים עכשווית. טלי לייטנר(צילום: הילה מרסלה קוק)

         

        3. קסנש ישנה: בשר אחד / One Flesh

        לפני עשור הגיעה קסנש ישנה לארץ כמבקשת מקלט מאתיופיה. מאז היא מועמדת לגירוש מישראל, על אף שהיא דוברת עברית והשלימה לימודים לתואר ראשון בבצלאל. נושא הגג של פרויקט הגמר בעיצובה הוא "פמיניזם שחור", אולם כשיורדים לעומקן של שש מערכות הלבוש שהציגה, זוכים להכיר את עולמה הפנימי: מעבודת רקמה של דמות האם שנותרה מאחור, דרך שאלות על מגדר, ועד גזרות שמתכתבות עם הלבוש האתיופי המסורתי. למרות סיפורה קורע הלב, ישנה מצליחה לשלב גם לא מעט הומור בעבודה, כמו מזלף פלסטיק כחול שתלוי על הגב, כמעין כד מים תנ"כי בגרסה מודרנית.

         

        מערכות לבוש המספקות הצצה לעולמה הפנימי של המעצבת. קסנש ישנה (צילום: הילה מרסלה קוק)
         מערכות לבוש המספקות הצצה לעולמה הפנימי של המעצבת. קסנש ישנה(צילום: הילה מרסלה קוק)

          

         המחלקה לאופנה, שנקר

          

         1. עגור מן: מי מכיר מי יודע

         פרויקט הגמר של עגור מן חוזר אל מכבסת הקיבוץ בו גדל, ששימשה השראה לשבע מערכות הלבוש בעיצובו. על פניו, מכבסה עם בגדי עבודה גנריים הם בדיוק ההפך מאופנה, אך מן הצליח ליצור מתוך הצמצום הסוציאליסטי של אופנת הקיבוץ קולקציית גברים בגווני פסטל רכים מלאה בהומור, שעומדת בסתירה מוחלטת למיתוס המצ'ואיסטי של הקיבוצניק וקוד הלבוש שלו.

          

         מתוך הצמצום הסוציאליסטי של אופנת הקיבוץ נולדה קולקציית גברים בגווני פסטל רכים מלאה בהומור. עגור מן (צילום: גיא כושי ויריב פיין, אחיקם בן-יוסף)
          מתוך הצמצום הסוציאליסטי של אופנת הקיבוץ נולדה קולקציית גברים בגווני פסטל רכים מלאה בהומור. עגור מן(צילום: גיא כושי ויריב פיין, אחיקם בן-יוסף)

           

          2. בנימין יענקלביץ': פרק 54: בו אוליבר פוגש את פו

          קלאסיקות הילדים "פו הדב" ו"אוליבר טוויסט" עמדו במרכז פרויקט הגמר הזה אך בהיפוך תפקידים - יענקלביץ' בדק מה היה קורה אילו דיקנס היה כותב את פו הדב, וא.א מילן את אוליבר טוויסט. קשה להגיד שהבגדים שהציג יענקלביץ' הצליחו לענות על השאלה הספרותית במהותה, אבל הם בהחלט הצליחו להביע עמדה פיוטית על עולם הילדות, עם משחקי פרופורציות של גוף ולבוש, כשחלק מהדוגמנים נראו כאילו גדלו בתוך הבגד שנראה קטן עליהם בצורה מכוונת, ולהפך, בדומה לפו הדב שתפח בתוך הגופייה מעודף צריכת דבש. לצד הצבעוניות היפהפייה בגווני חרדל, אדמה, חום וגווני פסטל של תכלת ואפרסק, שבע מערכות הלבוש הללו הביאו אל המסלול שאלות על מיניות, גבריות והקו הדק שנפרש בין עולם הילדות לעולם המבוגרים.

           

          שאלות על מיניות, גבריות והקו הדק שנפרש בין עולם הילדות לעולם המבוגרים. בנימין יענקלביץ' (צילום: אבי ולדמן)
           שאלות על מיניות, גבריות והקו הדק שנפרש בין עולם הילדות לעולם המבוגרים. בנימין יענקלביץ'(צילום: אבי ולדמן)

            

           3. מאיה הכהן, חלוצות תל אביב

           בתוך הרעש, העומס והצעקנות של תצוגות הבוגרים, שמתחרות על תשומת הלב והלייקים באינסטגרם - הקולקציה של מאיה הכהן היא אי של שקט ושפיות. הכהן הגישה פרויקט של פריטים מחויטים שנראה מגובש ותפור לעילא, עם צבעוניות הרמונית שיכולה לעבור בקלות מהמסלול אל הקולבים בחנות ולהימכר בהצלחה, וזו בהחלט מחמאה ששמורה לבודדים בשלב פרויקט הגמר. נושא הפרויקט הוא שעטנז סגנוני בין בגדי החלוצות והלבוש הבורגני בישראל בתחילת המאה ה-20, תוך ציטוט של פריטי לבוש כמו אוברול פסטלי, שחלקו התחתון מזכיר את מכנסי החאקי הקצרים (שכונו אז "שרווארס", במעין שיבוש של המילה הערבית שרוואל), עם קו מותן גבוה הדוק בגומי, וסטיילינג שארז את הכול בדיוק רב, עם סנדלי עור שטוחים וכובעי טמבל פסטליים במראה אלגנטי. בנוסף, יצרה המעצבת טכניקת רקמה חדשנית, העושה שימוש בציורי פרחים בעט תלת ממד הנרקמים על הבגד.

            

           פרויקט של פריטים מחויטים שנראה מגובש ותפור לעילא, עם צבעוניות הרמונית שיכולה לעבור בקלות מהמסלול אל הקולבים בחנות ולהימכר בהצלחה. מאיה הכהן (צילום: אבי ולדמן)
            פרויקט של פריטים מחויטים שנראה מגובש ותפור לעילא, עם צבעוניות הרמונית שיכולה לעבור בקלות מהמסלול אל הקולבים בחנות ולהימכר בהצלחה. מאיה הכהן(צילום: אבי ולדמן)

             

            ______________________________________________________

             

            ואיך נראו הרגעים הגדולים של שבוע ההוט קוטור בפריז?

            שמלות לנסיכות ולחלומות: הרגעים היפים משבוע ההוט קוטור בפריז. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
            שמלות לנסיכות ולחלומות: הרגעים היפים משבוע ההוט קוטור בפריז. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

             

             

             

             

             

             
            הצג:
            אזהרה:
            פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד