מילון הריון: למה בדיוק מתכוונים כשאומרים בחדר לידה "היא גמורה"?

וגם מה זה שלב לטנטי, אמניו אינפיוז'ן ואוקסיפיטו פוסטריור? קבלו את מילון המושגים השלם של אנשי צוות בחדרי לידה. כשתגיעו ללדת, תבינו על מה לעזאזל הם מדברים

תקשיבו טוב, נראה לי שהעובר לא עבר את הספּינות ובגלל מצב המקוניום נלך על סקציה (צילום: Shutterstock)
תקשיבו טוב, נראה לי שהעובר לא עבר את הספּינות ובגלל מצב המקוניום נלך על סקציה (צילום: Shutterstock)

כל מקצוע והמונחים האופייניים רק לו, כל עיסוק והסלנג שלו, כל ברנז'ה וקיצורי המילים שמובנים לה בלבד. אבל בעוד שלרובנו לא דחוף להבין את שפתם המקצועית של רואי החשבון או הנגרים, כולנו רוצים מאוד לדעת למה מתכוונת הגינקולוגית שלנו בחדר הלידה כשהיא אומרת למיילדת "היא גמורה".

 

אז נכון, צוות האחיות והרופאים עושים ככל יכולתם ליילד תינוק בריא ולשמור על אמו, אבל בדרך הם נוהגים להשמיע מעל ראשנו מקבץ מושגים רפואיים, שאין לנו מושג ירוק מה פירושם. וחוסר הבנה, כמו שכולנו יודעות, רק מגביר את סף החרדה.

 

לרגל העונה החדשה של "בייבי בום" (ערוץ עשר, 14 בשלט) ביקשנו מד"ר רוני חן, מנהל חדרי הלידה בבילינסון ואחד מגיבורי העונה של הסדרה הפופולרית, לפענח 16 מושגים שכיחים, כדי שבפעם הבאה שנגיע לחדר הלידה, נבין בדיוק על מה לעזאזל הם מדברים.

 

 

אובליק (OBLIQUE)

מנח אלכסוני של ראש היילוד. במהלך הלידה, ראש היילוד עושה סיבוב של 90 מעלות, ממנח רוחבי (כשהראש פונה לצד) למנח ורטיקלי (ישר כלפי מטה). אם הסיבוב עדיין לא הושלם והראש נמצא במצב אלכסוני, על הצוות לתת לו זמן להשלים את הסיבוב ולבדוק אם יש משהו שמפריע להתקדמות הלידה. זאת, כדי לאפשר לידה וגינלית.

 

אוגמנטציה (AUGMEMNTATION)

הגברה. מצב שבו לאישה יש פתיחה, אך הצירים אינם חזקים דיים ויש להגבירם בהתערבות חיצונית כדי לזרז את התהליך האקטיבי של הלידה.

 

אינטרנל פרשר (INTERNAL PRESSURE)

מדידת הלחץ האמיתי שיוצרים הצירים בתוך חלל הרחם. בעוד שניטור חיצוני מודד את תדירות הצירים, סדירותם ומשכם, מדידת הלחץ האמיתי אומדת גם את עוצמתם.

 

אמניו אינפיוז'ן (AMNIO INFUSION)

בזמן ציר עלול להיווצר לחץ על חבל הטבור, מצב שעלול לגרום לעובר האטה בקצב הלב. כדי למנוע את התופעה משתמשים בהזלפת נוזלים חמים לחלל הרחם, באמצעות צינורית.

 

אוקסיפיטו פוסטריור (OCCIPITO POSTERIOR)

מצב שבו עצם האוקסיפיטל, שנמצאת בחלק האחורי של הגולגולת של העובר, מופנית לכיוון גב היולדת, מנח שמאריך במעט את תהליך הלידה. זאת, לעומת מצב של אוקסיפיטו אנטריור (OCCIPITO ANTERIOR), מצב שבו עצם האוקסיפיטל מופנית אל בטנה של היולדת, האופייני לרוב הלידות.

 

בראדי (קיצור של BRADICARDIA)

קצב לב אטי של העובר (ראי גם "האטה").

 

האטה

ירידה בקצב הלב התקין של העובר בתהליך הלידה, מצב המחייב התייחסות של הצוות.

 

"היא גמורה"

ביטוי שפירושו הושלם תהליך הפתיחה של צוואר הרחם. בתהליך הלידה מתקדמים לפי מספר הסנטימטרים של פתיחת צוואר הרחם. כשצוואר הרחם מגיע לפתיחה של עשרה סנטימטרים, פירושו שהגיע שלב הלידה הפעילה.

 

מוניטור פנימי

בדרך כלל שמים על בטן היולדת שני מתמרים, האחד לבדיקת תדירותם ומשכם של הצירים והשני כדי לעקוב אחר דופק העובר. כשהרישום החיצוני אינו תקין מסיבה כלשהי, מצמידים (דרך הנרתיק של האם) את האלקטרודה לקרקפת העובר וכך אפשר לקרוא את הדופק של העובר.

 

מקוניום (MECONIUM)

מצב שבו העובר עושה את צרכיו ברחם והופך את מי השפיר לירקרקים. זה יכול לבטא סטרס כלשהו שעבר על העובר באחד השלבים האחרונים של ההיריון.

 

סקציה (SECTION)

ביטוי רפואי לניתוח קיסרי, הנדרש במצבים שאינם מאפשרים לידה וגינלית רגילה. כשאומרים "סקציה", הכוונה היא לכך שהלידה תסתיים בניתוח קיסרי.

 

ספּינה (SPINA)

בתהליך הלידה מודדים היכן ממוקם ראש היילוד יחסית לגובה הספּינות, שהן שני זיזים בעצמות האגן. המונחים "ספינה 1", "ספינה 1+" או "ספינה 2+" מעידים על כך שתהליך הלידה מתקדם כראוי, כי ראש העובר עבר את הספינות.

 

פיטוצין (PITOCIN)

חומר הזהה להורמון האוקסיטוצין, שתפקידו ליצור התכווצויות ברחם, ומוזרם ליולדת דרך הווריד כדי ליצור צירים מוגברים ולזרז את הלידה.

 

פקיעת קרומים

העובר נמצא בתוך שק מי שפיר שבנוי משני קרומים. פקיעת הקרומים נעשית כדי לקדם את הלידה, במקרים שבהם ירידת מי השפיר לא מתרחשת ספונטנית.

 

PPH

דימום מוגבר לאחר לידה, שמחייב התייחסות רפואית מיידית, כמו הזלפת נוזלים, עיסוי הרחם ומתן תרופות לכיווץ הרחם.

 

שלב לטנטי (LATENT PHASE)

הלידה מחולקת לשלושה שלבים. הלטנטי הוא השלב הראשון, שבו פתיחת צוואר הרחם מתקדמת עד חמישה ס"מ והוא אטי וממושך יותר מהאחרים. אחריו - שלב יציאת העובר והשליה. כשמשתמשים במונח שלב לטנטי, משמעות הדבר היא שהלידה תימשך עוד זמן.

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי פרנקו, סגנון: נופר אריאלי)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי פרנקו, סגנון: נופר אריאלי)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד