הביזאר הגדול: חייזרים וטרנסג'נדרים הם המשפיענים החדשים באופנה

הילדה עם המראה האנדרוגיני שחורכת את מסלולי האופנה, הזוג החייזרי שנחת ב"ווג" ואפילו ביורק שמצליחה להיראות מוזר משהייתה. מכוער וביזאר זה היפה החדש

מהמסלולים של גוצ'י ומקווין. שני מעצבים שמתרגמים את עולם הפנטזיה הטרנסג'נדרי והביזארי לבגדים בחנויות (צילום: Karl Prouse,Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
מהמסלולים של גוצ'י ומקווין. שני מעצבים שמתרגמים את עולם הפנטזיה הטרנסג'נדרי והביזארי לבגדים בחנויות (צילום: Karl Prouse,Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
שורשיה של תופעת המוזרות הנוכחית נטועים אי שם בשנים 2009-1998, בקולקציות האייקוניות של אלכסנדר מקווין (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
שורשיה של תופעת המוזרות הנוכחית נטועים אי שם בשנים 2009-1998, בקולקציות האייקוניות של אלכסנדר מקווין (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

עולם האופנה נמצא בטלטלה, ויעידו על כך מספר הזרמים השונים שמהם הוא מושפע. מצד אחד, הסגנון הקרדשיאני המלוקק והמלוטש עד כאב, שלא רואה אור יום בלי מגוון של פילטרים ופוטושופ, ומנגד - הזרם הגרוטסקי והביזארי שמגיע מעולם הבלוגרים ומאומץ גם על ידי מעצבים ובתי אופנה.

 

חברות כמו אוף־ווייט, וטמנטס ובלנסיאגה כבר הפכו למובילות הדגל של הביגוד החדש העונה לשם "אופנה מכוערת", כזו שאינה תמיד מחמיאה לגוף ולפעמים נראית כמו משהו לעוס מן העבר. אבל מי שעושה זאת בחוכמה ובאמת מגדיר מחדש את הטעם של המאה החדשה הוא אלסנדרו מיקלה , המעצב הראשי של גוצ'י, שמצליח לייצר קקופוניה עיצובית מושלמת עם שילובי צבעים מוגזמים, עבודת יד איכותית על דוגמנים בעלי מראה חייזרי, שלא לדבר על דוגמנים שנושאים על המסלול ראש כרות של עצמם כאביזר אופנה.

 

מספיק ביזאר בשבילכם? תצוגה של אלסנדרו מיקלה (צילום: GettyimagesIL)
  מספיק ביזאר בשבילכם? תצוגה של אלסנדרו מיקלה(צילום: GettyimagesIL)

   

  כמו קודמו, אלכסנדר מקווין, שיצר קולקציות אייקוניות עוד בסוף המאה הקודמת, עם גזרות לא מקובלות של מכנסיים או נעלי ארמדילו שנראו הכלאה של נעליים ויצור על־טבעי, גם מיקלה מנסה למתוח את עולמות האסתטיקה המקובלים עם הביזאר והשונה. אז מיהם אותם אנשים שמתחילים להיות הבון טון של עולם האופנה, אלו שמעצבי־העל שואבים מהם השראה ובעקבותיהם משלבים טרנסג'נדרים וקוויר־ג'נדרים בתצוגות ובקמפיינים הנחשקים?

    

  מה קרה לביורק

  באלבומה האחרון "אוטופיה" ביורק מתעלה על עצמה בעולם דימויים חייזרי בעל רמיזות מיניות בלתי מוגדרות באמצעות סטיילינג מדהים, ובעיקר על ידי עבודת ידי אמן באיפור דמותה

  אחת הבולטות שבהן היא ביורק, שתמיד הייתה עוף מוזר (שלא לומר ברבור מוזר) בכל הקשור למראה ולסטייל, אך בתקליטה האחרון היא הפכה גם לכזו המקדמת את העולם החדש ומנגישה לנו חוויות שלא הכרנו בעבר. באלבומה האחרון "אוטופיה" ביורק מתעלה על עצמה בעולם דימויים חייזרי בעל רמיזות מיניות בלתי מוגדרות באמצעות סטיילינג מדהים, ובעיקר על ידי עבודת ידי אמן באיפור דמותה.

   

   

  A post shared by Hungry (@isshehungry) on

   

  המאפרת המסתורית isshehungry@, שהיא גם כוכבת דראג, אמנית צעירה מברלין בעלת 276 אלף עוקבים באינסטגרם, הצליחה לנכס לעצמה בארבע שנותיה כמאפרת חזות ייחודית ומעריצים רבים. מישל, שאינה מוכנה להזדהות בשמה המלא באף פלטפורמה, הבינה מהר מאוד שלא חסרות בנות יפות באינסטגרם ולקחה את אמנות האיפור לרמה חדשה של וואו. הלוקים שלה חייזריים, פניה מפוקסלות והיא משתמשת בגופה כקנבס ליצירה גרוטסקית.

     

  החייזרית שחטפה את אנה ווינטור

  לצידה יש עוד לא מעט דמויות שצמחו מתוך האינסטגרם לתוך עולם המציאות והאופנה, כמו זוג היוצרים הקנדים האנה רוז דלטון וסטיבן ראז' בסקאראן, שלפרופיל שלהם יש את השם מרתיע Fecal Matter, המתורגם בצורה חד משמעית ל"צואה". הפרופיל מונה לא פחות מ־264 אלף עוקבים - והזוג, שבנה את הפרופיל במשך שנתיים, נמצא בין השאר בין יועצי התדמית של "ווג" האמריקאי.

   

   

  בני הזוג אימצו מראה פנטזיונרי לחלוטין הכולל תווים לא אנושיים, ולא פעם בכתבות שונות, לרבות במגזין "ווג" ו־i-D, הם מספרים שמרגע תחילת המהפך לדמויות הם נתקלו ועדיין נתקלים בבריונות רבה הן ברשת והן ברחוב
  האנה וסטיבן נפגשו בבית ספר לעיצוב במונטיריאול. האנה נולדה בניו זילנד וגדלה בקנדה, סטיבן בילה עשור מילדותו בגינאה, כשסביבו עוני נוראי ותרבות פרימיטיבית אלימה ומיזוגינית. הסלידה מן הרגיל והנורמלי הובילה אותם להקים את המותג שתחתיו יצרו בגדים מורכבים, מוזיקה אקספרימנטלית והפקות צילום הזויות, שהציגו לוקים עם איפור כבד עד כדי חוסר יכולת לזהות את האדם המאופר, ורידים חשופים, עדשות בצורת עיני זוחלים, פרוטזות גוף למיניהן ונעליים מעור דמוי אדם.

   

  הזוג טוען שכוונתו לאתגר את הצופה לכיוונים לא צפויים ולעודד יצירת עולם פנימי אישי וייחודי בניגוד לכלל ולסטיגמות. בני הזוג אימצו מראה פנטזיונרי לחלוטין הכולל תווים לא אנושיים, ולא פעם בכתבות שונות, לרבות במגזין "ווג" ו־i-D, הם מספרים שמרגע תחילת המהפך לדמויות הם נתקלו ועדיין נתקלים בבריונות רבה הן ברשת והן ברחוב.

   

  סטיבן מספר בכתבה שסבל מאוד בילדותו עקב היותו גיי בארון שנים רבות בגלל משפחתו המסורתית ששורשיה בסרי לנקה וגינאה. לטענתו האיפור והבגדים שהם יוצרים הם דרך ביטוי לחופש עבורו.

   

  האנה מגדירה את עצמה כאקטיביסטית וחייזרית. דרכם להילחם באלימות כזו, להגדרתם, היא להמשיך ליצור לוקים מתריסים יותר ויותר המשקפים את מצב הנפש והצלקות שצברו בחייהם מאשר את מצב הגוף האופטימלי בעיני הכלל. רבים יגידו שמדובר בדרך מתוחכמת למדי למשוך טונות של תשומת לב – היי, אפילו אנה ווינטור נתפסה.

   

  כיעור כמרד אופנתי

  כמותם, כך כנראה חשבה גם salviia@, טרנסג'נדרית בת 22 בעלת פרופיל שופע עם 123 אלף עוקבים. סלביה הוולשית משדרת אסתטיקת כיעור רדיקלית הדומה לזו של המוזכרים למעלה, אך עם זאת היא מעוררת עניין רב בקרב סטייליסטים בעולם. היא טוענת שדרך התחפושות והאיפור היא למדה לאהוב את מה שהטבע נתן לה, ושבכלל יופי הוא דבר סובייקטיבי בעולמנו.

   

   

  בלי פאסון, עם קרחת

  חשוב לציין שלצד אוונגרד זמני, ייתכן שנוצרת כאן נישה שבעקבותיה ייפתחו אפיקים חדשים לחלוטין. דוגמה מעולה לכך היא ג'יזל זנוטי משיקגו, uglyworldwide@ הוא שם הפרופיל שלה, עם 454 אלף עוקבים. ג'יזל היא ילדה היפסטרית חמודה שאִמה, איטלקייה אמריקאית, ואביה, אפרו־אמריקאי, חינכו אותה לשוויון ואהבת אדם. כמה אכזרי ואירוני שכל ילדותה ג'יזל הקטנה סבלה מהצקות בגלל המראה השונה והמוזר שלה והוריה ה"מעורבים".

     

   

  המראה האנדרוגיני והמתוק שלה, הכולל עיני שקד והבעה נערית, התגלה באינסטגרם על ידי הצלם Nick Knight, ומזה כשנה היא חורכת את מסלולי האופנה, דפי המגזינים ועמודי האינטרנט. ג'יזל אמנם יפה אמיתית, אך רחוקה מלענות על הגדרת הדוגמנית הקלאסית. הדבר מודגש בקרחת הבוהקת שלה, גילוח הגבות, ענידת גריל על שיניה הלא שוות וחוסר עניין בלשמור על פאסון עם הבעה חמוצה ומתנשאת שמאפיינת את עולם האופנה.

   

  את הבגדים שלה היא קונה בזול, רק בחנויות יד שנייה, ובכל הזדמנות שניתנת לה לדבר היא מעודדת אנשים ללייף סטייל ידידותי לסביבה ועוסקת בזכויות אדם ולא בטפל, כמו אידיאל היופי המלוטש. היא בעצם החוליה המקשרת בין העולם הגרוטסקי לבין עולם האופנה, שמנסה כל פעם למתוח את גבולותיו לשני הצדדים.

  _______________________________________________________

   

  "מפלצות" יפות: הדוגמניות שהוכיחו שאפשר להצליח עם יופי חריג ומוזר:

   

  יפות עם שפתיים של טוויטי, אוזני חייזר ועיניים מרוחקות. הקליקו לכתבה (צילום: Gettyimages)
  יפות עם שפתיים של טוויטי, אוזני חייזר ועיניים מרוחקות. הקליקו לכתבה (צילום: Gettyimages)

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד