"אחותי, בבקשה תבואי ללוויה שלי": מה גרם להתאבדותה של המעצבת?

עולם האופנה המום ממותה של מייסדת אימפריית התיקים קייט ספייד. למה תלתה עצמה בצעיף, מה כתבה לבתה במכתב שהשאירה, ומה הוביל אותה לשים קץ לחייה?

איתי יעקב

|

06.06.18 | 10:24

קייט ספייד. "היא תמיד היתה מעט רגישה, והרגשתי שכל הלחץ שבו היא היתה עם המותג שלה קצת סובב אותה, עד שלבסוף היא סבלה ממאניה דיפרסיה", אמרה אחותה של המעצבת, ריטה סאפו (צילום: AP)
קייט ספייד. "היא תמיד היתה מעט רגישה, והרגשתי שכל הלחץ שבו היא היתה עם המותג שלה קצת סובב אותה, עד שלבסוף היא סבלה ממאניה דיפרסיה", אמרה אחותה של המעצבת, ריטה סאפו (צילום: AP)
בשנת 1994 הקימה ספייד את המותג Kate Spade New York עם הון עצמי של 35 אלף דולר בלבד (צילום: AP)
בשנת 1994 הקימה ספייד את המותג Kate Spade New York עם הון עצמי של 35 אלף דולר בלבד (צילום: AP)

הידיעות על התאבדותה של מעצבת התיקים קייט ספייד, 55, שזרמו אתמול בשעות הבוקר המאוחרות (שעון ניו יורק), הכו בתדהמה את עולם האופנה, אבל לא הפתיעו את האנשים הקרובים אליה. ריטה סאפו, אחותה הגדולה של ספייד, סיפרה בראיון לאתר The Kansas City Star, עיר הולדתן, כי "ההתאבדות לא הפתיעה אותי. לפעמים אתה פשוט לא יכול להציל אנשים מעצמם! קייט סבלה מדיכאון בשנים האחרונות, וטסתי 3-4 פעמים לניו יורק כדי לעזור לה לקבל את הטיפול שהיא זקוקה לו. היא סירבה לקבל טיפול. היא תמיד היתה מעט רגישה, והרגשתי שכל הלחץ שבו היא היתה עם המותג שלה קצת סובב אותה, עד שלבסוף היא סבלה ממאניה דיפרסיה. ולמרות שהתעקשתי על טיפול, קייט חששה להתאשפז. היא היתה מודאגת שזה עלול להזיק לדימוי השמח של המותג 'קייט ספייד ניו יורק".

 

קייט ואנדי ספייד. במכתב ההתאבדות כתבה לבתה: "בי, תמיד אהבתי אותך. זאת לא אשמתך. תשאלי את אבא!" (צילום: Matthew Peyton/GettyimagesIL)
  קייט ואנדי ספייד. במכתב ההתאבדות כתבה לבתה: "בי, תמיד אהבתי אותך. זאת לא אשמתך. תשאלי את אבא!"(צילום: Matthew Peyton/GettyimagesIL)

   

  אתמול בשעה 10 בבוקר נמצאה גופתה של ספייד בחדר השינה על ידי עוזרת הבית. היא תלתה את עצמה על צעיף אדום, ונמצאה ללא רוח חיים בדירת היוקרה בפארק אווניו 850 באפר איסט סייד במנהטן. לטענת אתר הרכילות TMZ, בדירה נכח אותה שעה בעלה ומי שהיה גם שותפה העסקי, אנדי ספייד (אחיו של השחקן דיוויד ספייד), אולם המשטרה סירבה לאשר או להכחיש את הפרטים. בתם המשותפת בת ה-13, פרנסס ביאטריס, היתה אותה עת בבית הספר. במכתב ההתאבדות שנחשף בצהובונים כתבה ספייד לבתה: "בי, תמיד אהבתי אותך. זאת לא אשמתך. תשאלי את אבא!". 

   

  גופתה של ספייד נמצאה בדירת היוקרה בפארק אווניו 850 באפר איסט סייד במנהטן (צילום: Drew Angerer/GettyimagesIL)
   גופתה של ספייד נמצאה בדירת היוקרה בפארק אווניו 850 באפר איסט סייד במנהטן(צילום: Drew Angerer/GettyimagesIL)

    

   בתקשורת מיד החלו בספקולציות כי ספייד התאבדה בגלל פרידה מבן הזוג, אולם סאפו מספרת כי ניסתה לשכנע אותה להתאשפז יותר מפעם אחת, ואפילו הציעה שיתאשפזו יחד כדי להקל על אחותה את הטיפול. "לאחר ניסיונות רבים הרפיתי", הוסיפה. "אחד הדברים האחרונים שהיא אמרה לי בטלפון היה: 'ריטה, אני יודעת שאת שונאת הלוויות ולא משתתפת בהן. אבל בשבילי, בבקשה, תבואי'. תמיד חששתי שיש לה תוכניות להתאבד, אבל היא התעקשה שלא. אחרי שרובין וויליאמס התאבד היא היתה אובססיבית בנושא, ועקבה אחריו בחדשות ללא הפסקה. אני חושבת שכבר אז היא גלגלה את המחשבה להתאבד".

    

   בעידן בו תיקים נחשבו לאביזר משלים ולא לפריט יוקרה, התיקים של המותג קייט ספייד הפכו לבשורה מרעננת בשוק (צילום: Robin Marchant, Cindy Ord/GettyimagesIL)
    בעידן בו תיקים נחשבו לאביזר משלים ולא לפריט יוקרה, התיקים של המותג קייט ספייד הפכו לבשורה מרעננת בשוק(צילום: Robin Marchant, Cindy Ord/GettyimagesIL)

     

    בתעשיית האופנה, כאמור, התאבדותה של ספייד התקבלה בהפתעה מוחלטת. בשמונה השנים האחרונות ידע הענף שלושה מקרי התאבדות של מעצבים נודעים, כולם עשו זאת בתלייה בביתם, שלושתם השתמשו בצעיף לביצוע ההתאבדות, ושלושתם סבלו מדיכאון ממושך. בשנת 2010 התאבד מעצב האופנה אלכסנדר מקווין, ב-2014 היתה זו המעצבת לורן סקוט, בת-זוגו של מיק ג'אגר, וכעבור ארבע שנים הגיע המקרה של ספייד. נראה כי אישיותם המוחצנת של מעצבים מתבטאת גם במעשה ההתאבדות עצמו, עם הבחירה בתלייה – אקט מתריס, אלים, דרמטי ומזעזע.

     

    במאי אשתקד נרכש המותג קייט ספייד על ידי קבוצת היוקרה Coach, ששילמה עבורו סכום אסטרונומי של 2.4 מיליארד דולר (צילום: Monica Schipper/GettyimagesIL)
     במאי אשתקד נרכש המותג קייט ספייד על ידי קבוצת היוקרה Coach, ששילמה עבורו סכום אסטרונומי של 2.4 מיליארד דולר(צילום: Monica Schipper/GettyimagesIL)

      

     על אף שלא היתה מפורסמת בישראל, ומוצריה לא נמכרו כאן, ספייד היתה ממעצבות התיקים והאופנה החשובות בעולם. בשנת 1994 היא הקימה את המותג Kate Spade New York עם הון עצמי של 35 אלף דולר בלבד. בעידן בו תיקים נחשבו כאביזר משלים ולא כפריט יוקרה, נחשבו התיקים הצבעוניים מניילון של המותג לבשורה מרעננת בשוק. רק כמה שנים לאחר מכן יחל בעולם הבום של תיקי היוקרה, כשמותגים כמו לואי ויטון, דיור וז'יבנשי יכניסו מנהלים אמנותיים צעירים וישקיעו הון עצום בפיתוח תיקים נחשקים. בשנת 1999 נמכרה החברה "קייט ספייד" תמורת 34 מיליון דולר לרשת בתי הכלבו נימן מרקוס.

      

     קייט ספייד. "לא רציתי להיות מזוהה יותר עם המותג שהקמתי" (צילום: Theo Wargo/GettyimagesIL)
      קייט ספייד. "לא רציתי להיות מזוהה יותר עם המותג שהקמתי"(צילום: Theo Wargo/GettyimagesIL)

       

      בשנת 2007 עזבה ספייד את החברה, שנה לאחר שזו נמכרה לתאגיד "ליז קלייבורן" תמורת 126 מיליון דולר. במאי אשתקד נרכש המותג על ידי קבוצת היוקרה Coach, ששילמה עבורו סכום אסטרונומי של 2.4 מיליארד דולר. כיום מחזיק המותג מאות חנויות בארצות הברית ובעולם, והתרחב לקולקציות הלבשה ואביזרים נוספים. לפני כשנתיים הקימה ספייד מותג אביזרים חדש בשם "פרנסס ולנטיין", על שם בתה היחידה, ואף שינתה את שם משפחתה לוולנטיין. "לא רציתי להיות מזוהה יותר עם המותג שהקמתי", אמרה בראיון. השם ולנטיין מזוהה עם תאריך הלידה של פרנסס: ולנטיין דיי.

       

      ______________________________________________________

       

      מי זכו בטקס פרסי האופנה האמריקאים ומה לבשו הסלבס?

      טקס פרסי האופנה האמריקאים: מי זכה, מי לבשה מה, ומי התפשטה? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)
      טקס פרסי האופנה האמריקאים: מי זכה, מי לבשה מה, ומי התפשטה? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד