חפשו אותם בין הערימות: עשרה ספרי ילדים חדשים ומומלצים

היום נפתח ברחבי הארץ שבוע הספר העברי והמדפים עמוסים באופציות טובות יותר או פחות. מיה מיטב עם כמה כמה המלצות חמות עבור הקטנטנים שבחבורה

מיה מיטב

|

06.06.18 | 08:22

כדאי להגיע מוכנים. מול השפע הצבעוני והמזמין של המדפים - כל ילד יכול להתבלבל (צילום: משה מילנר,לע"מ)
כדאי להגיע מוכנים. מול השפע הצבעוני והמזמין של המדפים - כל ילד יכול להתבלבל (צילום: משה מילנר,לע"מ)

לקראת שבוע הספר העברי, הוצאות הספרים מחממות מנועים ומוציאות לאור מבחר של ספרים חדשים, מקטן ועד גדול. כל היופי הזה מתווסף אל הכותרים שכבר נמצאים בשוק, קלאסיקות וספרים טובים ומומלצים. מול השפע הצבעוני והמזמין אשר צובע את המדפים, כל ילד עלול להתבלבל, כך שכמו בכל סוגיה הנוגעת לגידול ילדינו – טוב נעשה אם נגיע מוכנים.

 

כדי לקצר את הסיפור, קיבצתי כמה המלצות על ספרים חדשים ומוצלחים במיוחד, אשר יעשירו כל ספרייה ביתית. מפאת רוחב היריעה וכבוד לשפת אימנו, התרכזתי בספרים שנכתבו בעברית במקור, מקטנטנים ועד ראשית קריאה. ספרי הנוער בינתיים נערמים ומתאזרים בסבלנות לתורם.

 

ספרים לקטנטנים

- - - - - - - - - - - -  

ספרים המתאימים לפעוטות העושים את צעדיהם הראשונים בעולם הספרים, ועל כן יפה שההוצאות משקיעות ומדפיסות אותם בכריכה קשה, כדי להאריך את ימיהם ולהתאים גם למי שנמצאים בשלב האוראלי.

 

אילו הייתי קוף / חנה גולדברג

לפנינו עוד סיפור מחורז מבית היוצר של "אילו הייתי אריה", אשר שעשע בהצלחה פעוטות ברחבי הארץ. גם כאן אנו פוגשים ילד שתוהה מה היה קורה אם היה הופך לחיות שונות, ומגלה בסופו של דבר שהכי כדאי להיות "אני". הכתיבה של הסופרת והפזמונאית חנה גולדברג קולחת ושופעת הומור, והאיורים של אביאל בסיל, אחד המאיירים העסוקים בארץ, מקסימים ועמוסי פרטים מהנים שינעימו את זמנם של קטנים כגדולים.

אייר: אביאל בסיל

הוצאת עם עובד

 


 

פיקצ'ר בוקס ("ספרים מאוירים")

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

בספרים אלו נמצא שהטקסט והאיורים משתלבים זה בזה, כך שהאיור משלים את הסיפור, מעשיר ומוסיף עליו רבדים. חווית קריאה שלא נמאסת על הילד והוריו גם בפעם האלף.

 

פעם עקב אחרי לוויתן / אורית ארגמן

אורית ברגמן היא סופרת ומאירת עטורת פרסים, ולא בכדי. כל ספר שלה הוא פנינה בנוף המקומי ותענוג צרוף. הפעם לקחה הסופרת נושא לא פשוט, של פרידה מחברה טובה, ותחושת העצב המלווה את הגיבורה, ונתנה לעצב הזה מקום וצורה מוחשית של לוויתן גדול ושחור. אנו מלווים את הילדה במסע הפנימי שהיא עוברת ומצטרפים אליה להרפתקה ממנה נצא כולנו בכוחות מחוזקים. אני רוצה להאמין, שבפעם הבאה בה תפגוש הילדה "לוויתן" בחיים, היא כבר תדע מה לעשות איתו. האיורים הנפלאים המשלבים צבעוניות אופטימית על אף הנושא ה"כבד" נשזרים בהרמוניה לטקסט, כראוי ליצירה של סופרת-מאיירת.

הוצאת כתר

 


 

מחזיק השמיים / יונה טפר

כל הילדים שואלים "למה?" וגם הגוזל הקטן והסקרן שנקרא "סתם ציפ". הוא מתלונן על אפרוריות שמו בפני אמו, שמסבירה לו שכל גוזל שבוקע מהביצה נקרא "ציפ", עד אשר ירוויח שם קבוע על פי מעשיו. באווירה אינדיאנית זו נפתח הספר היפהפה שכתבה הסופרת והעורכת הוותיקה יונה טפר. מרוב שאלות התחילו אחיו הגדולים לקרוא לו "למה", אבל האם מחזירה אותם לקרקע.

 

השאלה שהכי מטרידה את ציפ היא מי מחזיק את השמים. הוא יוצא לגלות בעצמו את התשובה, במהלך אמיץ ומבריק מכל הבחינות וכך זוכה בשם המיוחד: "מחזיק השמיים". איוריה של ליאורה גרוסמן, מבכירי המאיירים בארץ, מלווים את הספר בצבעי עיפרון ובסגנונה הייחודי, ומעניקים לו פן נוסף של עירוב מציאות ודמיון, כפי שבוודאי חווה הגוזל הקטן במסעו.

איירה: ליאורה גרוסמן

הוצאת ספריית פועלים

 


 

אלטע זאכן / רינת הופר

אחרי שהקראתי לפעוט הבית את הספר שלוש פעמים ברצף, אפשר לסכם כי עוד להיט של רינת הופר נולד. בימים בהם כמעט בושה להודות בשורשים אשכנזיים, ספר הנושא בגאון את השם "אלטע זאכן" ("דברים ישנים" ביידיש) נשמע כמעט חתרני.

 

זהו סיפור שכולו שיר אהבה לימים בהם הסבתות היו קשישות חביבות, והילדים שיחקו בחצר גרוטאות ולא היו דבוקים למסכים. בקצב וחריזה נהדרים, רקמה היוצרת סיפור על געגוע ופרידה מסבתא, על חברות וכושר המצאה, בשילוב עם איורים מלאי הומור וקריצה סגנונית לימים עברו.

הוצאת כנרת זמורה ביתן

 


 

ביוגרפיות לילדים

- - - - - - - - - - - -  

ז'אנר אשר צובר תאוצה, וטוב שכך. מה יכול לתת לילדינו (ולנו) יותר השראה ומוטיבציה מאשר א/נשים שהצליחו בדרכם?

 

ממציאים ומגלים, אָלֶכְּסַנְדֶר גְרָהָם בֵּל / תָּמִי שֵׁם-טוֹב

סדרת "ממציאים ומגלים", אשר החלה לכתוב תמר כוכב ז"ל, וממשיכה אותה באהבה הסופרת עטורת הפרסים תמי שם טוב, התחבבה מאוד על ילדי ישראל וגם על בן העשר הפרטי שלי. יש כאן הכל – סיפורים מרגשים על המצאת יש מאין, עקשנות והתמדה, למידה והתפתחות, והכל על גלי ההיסטוריה, אשר לא היתה נכתבת כך ללא אותם א/נשים.

 

את הספר החדש על אלכסנדר גרהם בל קראתי בשקיקה, והתוודעתי אל סיפור חייו המרתק של ממציא הטלפון. הסופרת תמי שם טוב הצליחה לתאר כל תמונה בפרקי חייו של בל באופן מעניין ומעורר השראה לכל גיל, ואיוריה של אלינה גורבן מוסיפים עוד מידע מעבר לכתוב ומוסיפים גם הומור ואהבת אדם.

איורים: אלינה גורבן

הוצאת כנרת זמורה ביתן

 


 

הישראליות, שרה אהרונסון / דורית גני

הידד להוצאת "צלטנר" אשר מקדישה כר נרחב לביוגרפיות מאוירות ומושקעות לילדים, עם דגש על נשים פורצות דרך. לאחר הצלחת סדרת "קטנות גדולות" המתורגמת, המיזם עושה עליה ולא פחות מארבעה ספרים נמצאים כרגע בתהליך עבודה של סדרת "הישראליות". זוהי סדרה מרשימה ומעוצבת לעילא, ולמרות שהספרים נראים כמתאימים לילדי גן, השפה והתוכן ידברו יותר לגילאי 7 ומעלה.

 

הספר הראשון שיצא לאור הוא על שרה אהרונסון. זוהי אגדה ישראלית בלי הפי-אנד, המוגשת במעטה יפהפה עם איוריה של מורן יוגב ובעיצוב מוקפד. המיתוס של הגיבורה עליו גדלו דורות בישראל (במיוחד מי שקראו בשקיקה את ספרה של דבורה עומר "שרה גיבורת ניל"י), צומצם, הושטח ורוכך עבור ילדים צעירים, אשר לא מכירים את הסיפור. האם כל זה היה שווה? בראי ההיסטוריה אין אמת אחת, אבל התואר "גיבורה" יישאר כנראה לנצח.

איירה: מורן יוגב

הוצאת צלטנר

 

עוד בסדרה: ספר מקסים ונוגע ללב על הציירת אנה טיכו, אשר כתבה בעדינות ובקסם הסופרת והמתרגמת הנפלאה אבירמה גולן, ואיירה בחן ענבל לייטנר, וגם סיפורה מעורר ההשראה של ראשת הממשלה הראשונה שלנו, גולדה מאיר, אשר כתבה דורית גני ואיירה לי-אור עצמון פרואין.

 


 

ראשית קריאה

- - - - - - - - - -

ספרים אשר מתאימים להקראה לילדי הגן, אבל מעניינים דיים כדי שאלו העושים את צעדיהם הראשונים בקריאה יוכלו לקרוא לגמרי לבד. מנוקדים ומשלבים איורים.

 

אל"ף בי"ת / איתמר ציגלר

האם אפשר לחדש בספר עם נושא כה שחוק בלי ליפול לדידקטיות יתר? מתברר שבהחלט כן. בני הזוג המוזיקאי איתמר ציגלר והמאיירת נסה ראין, תפרו אות לאות באופן מעורר מחשבה ומדליק את בלוטות הדמיון. כל אות מקבלת כפולת עמודים השוזרת מילים ואיורים לכדי יצירת אמנות קטנה עם חיים משלה. למשל האות ד': "דל"ת זה דמיון... (ומזה יש לי המון)". מתאים לילדים שמתחילים להתעניין באותן צורות מוזרות המסמלות גשר מעולם ההקשבה לסיפורים אל עולם הקריאה.

איירה: נסה ראין

הוצאת ידיעות ספרים

 


 

אלימיאו / יהונתן גפן

אגדה מודרנית על איש בודד מכפר מוזר בשם אליהו, אשר התחיל להאכיל את כל חתולי הסביבה עד שלבסוף הפך בעצמו ל... חתול. את יהונתן גפן אין צורך להציג, וכמו כל ספריו גם הספר הזה כתוב בהומור המיוחד לו, ומזמן את הילדים לפגוש נושאים פחות "נעימים", כמו: זקנה ובדידות. אין ספק כי גפן מכיר מקרוב את חיי הכפר ואנשיו, וככל הנראה גם כמה חתולים.

 

איוריה של אילנה זפרן, שכבר הוכתרה באופן בלתי רשמי כמלכת איורי החתולים ("פינת ליטוף" בעיתון הארץ, הספר "ג'ורג'י" מאת דקלה קידר), מרחיבים את יריעת הסיפור ומתבלים את הקריאה בחיוכים.

איירה: אילנה זפרן

הוצאת כנרת זמורה ביתן

 


 

אנשים נגעו בירח / אורית גדילי

ספר פיוטי ונוגע ללב על מחירם היקר מפז של זיכרונות, פער הדורות ויחסים בין בני אדם. אמנם הספר נראה כמו פיקצ'ר בוק, אבל נדמה לי שהתוכן ידבר לילדים קצת יותר גדולים. אני מכירה סבתא אחת שמאוד התרגשה מהספר, ומיד קיבלה אותו במתנה.

 

איש זקן משתכנע למכור זיכרון על רוז'י, "הזקנה שלו", ל"אלטע זכרונות" ובנו תמורת כמה "גרושקלים", ומיד מתחרט. בכוחותיו הדלים הוא יוצא בעקבותיהם ומבקש להחליף את הזיכרון על רוז'י בתמורה לזיכרון אחר, על היום בו חזו במו עיניהם בנחיתה על הירח. תמי בצלאלי איירה ברישומי עפרון ובצמצום צבעים את מילותיה היפות כתחרה עדינה של הסופרת והמשוררת אורית גדילי, וביחד נוצר פה אוצר קטן שיכול להצטרף אל מדף ספרי המתנה המתאימים לכל גיל.

איירה: תמי בצלאלי

הוצאת כנרת זמורה ביתן

 


 

תעלומה במגדל השעון / ישי (אישי) רון

איזו שערורייה! השעון המפורסם ביותר בלונדון ובממלכה המאוחדת כולה הפסיק בוקר אחד לעבוד. מה יגידו אזרחי המדינה, השגרירים, העיתונאים ותושבי העולם כולו? כך נפתח ספרו השני והמוצלח לילדים של ישי (אישי) רון ("האף של וינסנט", הוצאת רימונים 2017).

 

אנו נוחתים בלבה של תעלומה המעמידה את עוצמתה של הממלכה המדושנת והיהירה אל מול שבריריותו ויופיו של הטבע המגולם כציפור קטנה ונדירה. למי תאמין הוד רוממותה המלכה ויקטוריה – ללורד אוז המרושע ששם עצמו לחוקר הראשי של התעלומה, או לנכדו של השען המלכותי, ילד חובב ציפורים בשם אוליבר? כל זאת ועוד נפרש בפנינו במהלך הקריאה, שבסופה כמובן הטוב מנצח.

 

איוריה של ליאורה גרוסמן, אשר ערכה תחקיר מדוקדק אודות התקופה, מתאימים לסיפור ככפפה ליד בריטית ענוגה, ומבטיחים כי נסיים את הקריאה עם רצון עז מתמיד לבקר בלונדון.

איירה: ליאורה גרוסמן

הוצאת רימונים

 


 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד