רואים רחוק, רואים שקוף: כך מייצרים זכוכית בישראל - מאחורי הקלעים

ייצור הזכוכית נותר כמעט זהה במרוצת השנים, אך שימושיה הפכו מגוונים. איך מייצרים 500 טון זכוכית ביום שהופכים ל-12 אלף חלונות ולאיזה טמפ' מכויל תנור ההיתוך? הצטרפנו לפס הייצור

בשיתוף פניציה

|

31.05.18 | 07:01

איך מייצרים זכוכית? צפו בפס הייצור
צילום: ירון שרון עריכה: גיא פוקס

מה אתם רואים כשאתם מסתכלים דרך החלון? סביר להניח את מה שיש מהעבר השני של הזכוכית, משום שזו הפכה לשקופה ממש מבחינתנו, ולמה לא? זה הרי התפקיד שלה, אבל לא רק.

איך עושים זכוכית? (צילום: באדיבות פניציה)
  איך עושים זכוכית?(צילום: באדיבות פניציה)

  קודם כל, אם אתם חושבים שהיא אחד החומרים השבירים שיש, תחשבו שוב - זכוכית היא חומר עמיד וחזק (כמובן, תלוי מה עושים לה), היא עמידה בשחיקה ובדרך-כלל גם עמידה מבחינה כימית וביולוגית (זוכרים בסרטים על אסונות ביולוגיים/ כימיים את החדרים המבודדים? הם עשויים מזכוכית). חוץ מזה, היא מכילה חול, שברי זכוכית וחומרים נוספים, ובמשך תהליך יצירתה, היא עוברת תהליכים שהופכים אותה לחזקה ועמידה יותר מאשר ממה שהיא הייתה בעבר.  

   

  התנור שלא מפסיק לבעור (צילום: באדיבות פניציה)
   התנור שלא מפסיק לבעור(צילום: באדיבות פניציה)

   עוקבים אחרי כל זכוכית (צילום: באדיבות פניציה)
    עוקבים אחרי כל זכוכית(צילום: באדיבות פניציה)

    אז איך מייצרים את הזכוכית, האם באמת מחול שאפשר למצוא בכל מקום? מה זה זכוכית דלת ברזל, ומה לגבי החימום המאסיבי שלה, איזה תנור יכול להכיל ולייצר את הזכוכית ומה הטמפ' שצריך כדי להפוך חול לחומר שקוף שמשמש את כולנו בחיי היומיום? הצטרפנו לסיור בפס הייצור של חברת פניציה הישראלית, המייצרת זכוכית מאז שנת 1934 כדי ללמוד את הסוד.

     

     (צילום: באדיבות פניציה)
     (צילום: באדיבות פניציה)

      

     בשיתוף פניציה

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד