בתפקיד הנוכלת: הישראלית הכי עסוקה בהוליווד שאתם לא מכירים

איך הגיעה ענבר לביא (31) מחולון לקריירה הוליוודית משגשגת ולתפקיד ראשי בסדרה "המתחזים"? "עד שהגעתי להוליווד עברתי גיהינום - חודשים של קור, רעב ומחסור"

עברה לארה"ב לפני גיל 18 ולא הסתכלה לאחור (צילום: Erica Kiera)
עברה לארה"ב לפני גיל 18 ולא הסתכלה לאחור (צילום: Erica Kiera)
מאדי, הנוכלת המפתה מהסדרה "המתחזים" , עונה שנייה (צילום: Erica Kiera)
מאדי, הנוכלת המפתה מהסדרה "המתחזים" , עונה שנייה (צילום: Erica Kiera)
עשור של עבודה רצופה בתעשייה (צילום: Erica Kiera)
עשור של עבודה רצופה בתעשייה (צילום: Erica Kiera)
"השטיחים האדומים? מלחיצים" בפרימיירות, מסיבות וטקסים בהוליווד (David Buchan,Alberto E. Rodriguez,Frazer Harrison,Frederick M. Brown,Phillip Faraon /GettyimagesIL)
"השטיחים האדומים? מלחיצים" בפרימיירות, מסיבות וטקסים בהוליווד (David Buchan,Alberto E. Rodriguez,Frazer Harrison,Frederick M. Brown,Phillip Faraon /GettyimagesIL)

אם עד לפני כמה שנים ניתן היה לקרוא אחת לכמה חודשים כתבה חדשה על "הישראלי/ת הכי מצליח/ה בהוליווד", היום ברור שהטייטל הזה תפוס חזק על ידי אחת, גל גדות. אבל בזמן שגדות סינוורה את כולנו באור הזרקורים ששוטף אותה, בנתה נציגה נוספת של ארץ הקודש קריירה שיש בהחלט מה להתגאות בה. ענבר לביא (31) הגיעה להוליווד לפני יותר מעשור, ומאז 2008 היא עובדת בהתמדה בטלוויזיה וגם בקולנוע האמריקאי, עם תפקידים בסדרות כמו "הפמליה", "CSI מיאמי", "נמלטים" ועוד.

 

את התפקיד הגדול ביותר שלה, זה שהפך אותה סופית משחקנית לכוכבת, מצאה לביא בסדרה "המתחזים", (משודרת בימים אלה בעונה שנייה ב־HOT וסלקום TV), שם היא משחקת בתפקיד הראשי את הנוכלת המפתה מאדי, שעל כתפיה קמה ונופלת העלילה כולה. בישראל היא אולי עוד לא הפכה לשם שכל אחד מכיר, אבל על הוליווד היא כבר לגמרי יכולה לסמן וי, ואין הוכחה טובה מהופעתה ברשימת הנשים היפות בעולם של מגזין "פיפל" שהתפרסמה ממש לאחרונה.

 

מתחזים, העונה השנייה:

 

 

"הגעתי לניו יורק בגיל 17.5", מספרת לביא איך טסה בעקבות החלום. "זה היה בפברואר, סיימתי ללמוד, ואבא שלי שלח אותי לדודה שלו שגרה בלונג איילנד, 40 דקות ממנהטן. הם אספו אותי מהשדה ונסענו אליהם הביתה. אני זוכרת שהקור הִכה בי. לא הכרתי קור כזה. ישנתי עם כל זוגות הגרביים שהבאתי איתי. כבר ביום למחרת הלכתי לחפש עבודה, כי לא תכננתי להתחרע להם על הספה לאורך זמן. מעבר לגעגוע ולפחד מהלא נודע, הכי קשה היה לי הקור.

 

"היו לי הרבה רגעים של משבר והתפרקות" (צילום: Erica Kiera)
  "היו לי הרבה רגעים של משבר והתפרקות"(צילום: Erica Kiera)

   

  "הקור הניו יורקי עד היום לא פשוט לי. עד שהגעתי להוליווד עברתי גיהינום. חודשי ניו יורק שלי היו חודשים של קור ורעב ומחסור פיננסי. כל הדברים האלה מתגמדים אם את חוזרת בסוף היום הביתה לאמא ואבא או לחברים שאוהבים אותך ומחבקים אותך, אבל כשבסוף היום את חוזרת לבית ריק שאת לא מכירה והכל בשפה ובתרבות שונה, זה מאוד קשה לצוף. מבחינה טכנית עבדתי במלצרות וגרתי באיזשהו הוסטל ברחוב 100 וברודוויי. זה ממש על הגבול של הארלם, אזור לא סימפתי במיוחד, אבל זה היה המקום היחיד שיכולתי להרשות לעצמי, עד שגם את זה כבר לא יכולתי.

   

  "הכרתי בעבודה מישהי שסיפרה לי שהיא נכנסת לאיזשהו בייסמנט עם חבורה של ישראלים בברוקלין והציעה לי להצטרף. היינו חמישה, סחבנו מזרנים ושמיכות מהרחוב וככה ישנו יחד בקומונה"

  "היו לי באמת הרבה רגעים של משבר והתפרקות, אבל למזלי זכיתי בתמיכה מהבית שיכלה לגשר על פני אוקיינוסים. אבא שלי ענה לטלפון בכל שעה ביום והיה אוסף אותי ודוחף אותי להמשיך הלאה ולא לוותר, ואמא שלי ואחים שלי היו שולחים לי חבילות ומתנות וציורים מהארץ. כשכבר פוניתי מההוסטל ובאמת לא היה לי איפה לגור, הכרתי בעבודה מישהי שסיפרה לי שהיא נכנסת לאיזשהו בייסמנט עם חבורה של ישראלים בברוקלין והציעה לי להצטרף.

   

  "היינו חמישה, סחבנו מזרנים ושמיכות מהרחוב וככה ישנו יחד בקומונה. אחר כך באו עוד, כל ישראלי שהגיע לעבוד בעגלות הגיע אלינו, זה נהיה המקלט השכונתי של הישראלים בניו יורק. כל אחד היה מוזמן, היינו כמו פיטר פן ואי הילדים האבודים. היינו עושים ארוחת שישי וקידוש כשכל אחד מביא מלא שאריות מהמסעדה שבה הוא עבד. ככה הצלחנו לשרוד".

   

  כל שאר התפקידים היו הכנה

  לביא שרדה, עזבה את החוף המזרחי לטובת לוס אנג'לס והתקבלה לבית הספר הידוע של לי שטרסברג ללימודי משחק. משם, הרבה כישרון ולא מעט מזל סללו עבורה את הדרך הלאה. "כשהייתי בבית הספר למשחק, שיחקתי בהפקה של 'המלך ליר', וחבר טוב שלי, השחקן אסף כהן, ראה את ההצגה והמליץ לסוכן שלו לבוא לראות אותי. ביום שלמחרת כבר הייתי אצלו וחתמתי על חוזה. יש אנשים שנמצאים שנים בלוס אנג'לס ולא מצליחים להשיג ייצוג, וזה באמת נורא, כי סוכן הוא 50 אחוז מהעניין. הוא האדם שיכול לפתוח לך את הדלת ולהכניס אותך פנימה, אחרת אתה תקוע בבית עם כל הכישרון הזה".

   

  אז היה לך סוכן, ובכל זאת במשך עשור שלם שיחקת בעיקר תפקידי משנה.

  "התפקיד ב'מתחזים' באמת הגיע אליי בתקופה שכבר שבעתי מלשחק פחות או יותר את אותה הגברת בשינוי אדרת. גילמתי הרבה מאוד תפקידים, אבל זה כבר הרגיש לי שאני חוזרת על עצמי עם אותן דמויות לא מפותחות במיוחד. היה בי רעב לדמות יותר מאתגרת, יותר מסובכת ופחות מושלמת. הייתי מאושרת לקבל דמות שעושה כמעט תמיד את הדבר הלא נכון ופוגעת באנשים שאוהבים אותה, וברור ששמחתי גם מהגודל של התפקיד. הרגשתי שהגיע הזמן. מבחינתי זה התפקיד הראשון שאני עושה. כל השאר היה רק הכנה לזה".

   

  "כשאני עייפה או שתיתי קצת יין אז מתפלק לי המבטא" (צילום: Erica Kiera)
   "כשאני עייפה או שתיתי קצת יין אז מתפלק לי המבטא"(צילום: Erica Kiera)

   "כסף אף פעם לא עניין אותי" (צילום: Erica Kiera)
    "כסף אף פעם לא עניין אותי"(צילום: Erica Kiera)

     

    עבדת על המבטא שלך כדי לקבל את התפקיד?

    "אני עובדת על המבטא האמריקאי שלי מגיל אפס בערך. אבא שלי הכיר לי את הטלוויזיה והקולנוע האמריקאי בגיל צעיר וממש התאהבתי בתרבות הזו. הייתי מתאמנת על הצגות ושירים באנגלית והכרחתי את ההורים שלי לקרוא לי 'אמבר' במבטא אמריקאי . אמא שלי שלחה אותי לשיעורי אנגלית והייתי מאוד מכוונת. עד היום יש לי פנקס שאני כותבת בו מילים חדשות שאני נתקלת בהן כדי להעשיר את השפה. מצד שני, המבטא הישראלי שלי חי וקיים ויוצא בעיקר בסוף הערב, כשאני עייפה או שתיתי קצת יין. אז הוא מתפלק לי".

     

    ומה לגבי המשקל, גם על זה את צריכה לעבוד?

    "אני לא אגיד לך שלפעמים אני לא נופלת לתוך העניין של המשקל. כן, זה דפק לי את השכל. זו לא רק הוליווד, זו החברה כולה. אני גם גדלתי בסביבה של מחול, אז בכלל אללה יסתור"

    "אני לא אגיד לך שלפעמים אני לא נופלת לתוך העניין של המשקל. כן, זה דפק לי את השכל. זו לא רק הוליווד, זו החברה כולה. אני גם גדלתי בסביבה של מחול, אז בכלל אללה יסתור. יש לחץ אדיר להיראות כמו מודל של יופי ואסתטיקה שהתרגלנו אליו וזה כבד מאוד. יש ימים של סצנה אינטימית שאני אדלג בהם על ארוחות ואשתה קפה כל היום, או אוכל רק סיריאל בר כדי לשמור על איזו אשליה אופטית. בסוף זה מתנקם בי, כי אני לא מרגישה טוב ואין לי אנרגיה והכל מתחרבש. אני צריכה עוד לעבוד על זה, וזו מלחמה ביני לבין עצמי עם הגוף שלי ועם התדמית שלי. אני מקווה שיום אחד אני אנצח, כי זה לא באמת מה שמשנה ולא באמת עושה אותי מאושרת".

     

    אומה תורמן ("אני לא נושמת כשהיא על הסט") וגל גדות. "הבחורה הזו הגדירה מחדש את היכולות של נשים מכל קצוות תבל" (צילום: Dia Dipasupil,Jason Kempin/Gettyimages)
     אומה תורמן ("אני לא נושמת כשהיא על הסט") וגל גדות. "הבחורה הזו הגדירה מחדש את היכולות של נשים מכל קצוות תבל"(צילום: Dia Dipasupil,Jason Kempin/Gettyimages)

      

     איך זה לעבוד על הסט עם אומה תורמן?

     "עבדתי עם אומה בעונה הראשונה והשנייה של 'המתחזים' והיא באמת אישה מדהימה. היא עברה הרבה בחיים שלה ומבחינתי היא סמל לנשים חזקות ומעניינות, שונות ולא מוגדרות על ידי המוסכמות החברתיות של הוליווד. זו גם השאיפה שלי, אז אני בעיקר לומדת ממנה. אני סופר־בוׄקית לידה, אין יותר חנונית ממני, אני לא נושמת כשהיא על הסט כי אני ממש מעריצה אותה, ואז אני צריכה לעשות איתה סצנה ואין לי מושג איך אני מפליצה את זה. אני עובדת על עצמי להיות נונשלנט וסופר־קול, כי היא ברמה אחרת לגמרי של בן אדם. שואלים אותה אם היא דאון טו ארת', וזה מצחיק אותי כי איך היא יכולה להיות בכלל דאון טו ארת' - היא מחוץ לפלנטה הזו, זו אומה תורמן, היא האישה והאגדה".

      

     ולכוכבת אחרת שאני בטח לא הראשונה ששואלת אותך לגביה: מה את אומרת על גל גדות?

     "היא באמת סיפור הצלחה כביר, וזה בהחלט גדול כמו שזה נראה מישראל, אולי אפילו יותר. הבחורה הזו הגדירה מחדש את היכולות של נשים מכל קצוות תבל. יש בה קסם וצ'ארם שקשה להתעלם מהם והיא באמת מאוד מאוד נעימה. נעים להסתכל עליה ונעים לראות את העבודה שלה והיא עושה לאנשים מהמזרח התיכון שם מדהים. יש בה משהו נורא אנושי ותמים, ועם זאת היא גם 'בד אס', שזה שילוב קטלני. אני מאחלת לה שרק תמשיך לטפס, ויאללה בראבק... או בריבוק... (צוחקת)".

      

     אני סינגל כבר הרבה מאוד זמן

     עם תפקיד ראשי בסדרה אמריקאית מצליחה, לביא בהחלט עונה לקטגוריה של "מסודרת", אבל מסרבת להתרגש מהצד הכלכלי של ההצלחה. "כסף אף פעם לא עניין אותי", היא אומרת. "מבחינתי נכנסתי לעסק הזה בתור ילדה בת שלוש שאוהבת לקפוץ על ספות ולשיר בסלון שירים של מריה קארי. אם היו מציעים לי לעשות את הדמות של מאדי ב'מתחזים' בחינם, הייתי עושה את זה. ברור, אני מתבגרת ויש לי משכנתא וזה משמח אותי שאני מרוויחה טוב על הדבר הזה, אבל זה באמת לא העניין. מספרים זה ממני והלאה, אני שלוש יחידות במתמטיקה".

      

     מה לגבי הפרסום? השטיחים האדומים?

     "השטיחים האדומים האלה הם די מלחיצים. הם לא מקום סימפתי מבחינתי. זה הרבה עבודה ואני תמיד אעדיף שלא. אני נהנית לספר על העבודה שלי ולחלוק אותה עם הקהל, ואני יודעת שהקידום והשיווק חשובים וחשוב להיות בחוץ, לראות ולהיראות, אבל אם זו הייתה בחירה שלי, בכל יום נתון הייתי בוחרת במגפי האג בבית על פני הג'ימי צ'ו על השטיח".

      

     לא יודעת איפה היא תגדל את הילדים (צילום: Erica Kiera)
      לא יודעת איפה היא תגדל את הילדים(צילום: Erica Kiera)

       

      איך את מגדירה את הסגנון שלך?

      "ביומיום, הסגנון באל־איי בכלל מאוד מאוד קז'ואל, רגוע ולא מתאמץ. בגלל שאני מתעמלת המון, רוב הזמן אני במכנסי יוגה וסווטשירט, ורק אם יש לי פגישה אני לובשת משהו קצת יותר מחויט. בפרמיירות זה כבר מסתבך. אני די טום בוי ורוב הנעורים שלי הסתובבתי בבוקסר של אבא שלי, נעלי ד"ר מרטינס ואיזו בנדנה להסתיר את הליפה. מאז קצת השתדרגתי בעזרתן של סטייליסטיות, אבל זה עדיין הדנ"א שלי".

       

      את מרגישה היום שייכת לשם או לכאן?

      "גדלתי בחולון, בקריית בן גוריון, שזה ממש על הגבול של בת ים, וזה שמיים וארץ מלוס אנ'גלס. יש לי המון שלא היה לי אז, ואז היה לי המון שאין לי היום, ואני לא מנסה להפוך שום מקום למה שהוא לא, אלא לקבל כל סיטואציה שאני נמצאת בה באותו רגע בזמן. זה נשמע קצת פלצני, אבל ככה זה. בלוס אנג'לס יש המון דברים שאני אוהבת, היא נתנה לי הרבה ואני מרגישה פה בטוח ובבית. גם קניתי פה בית ויש לי כלבה שהיא כמו הבייבי שלי. גם חולון היא הבית, בעיקר בגלל האנשים, התרבות והפלאפל. איפה אני אגדל את הילדים שלי? לא יודעת, העיקר שהם ואני נהיה מאושרים".

       

      האקס כריסטוף סנדרס. "זה לא ממש עבד" (צילום: Jesse Grant/GettyimagesIL)
       האקס כריסטוף סנדרס. "זה לא ממש עבד"(צילום: Jesse Grant/GettyimagesIL)

        

       אפרופו ילדים, מה את מחפשת בבן זוג?

       "יצאתי עם כל מיני גברים מקסימים ומקסימים פחות, ועדיין לא מצאתי את הבחור שבא לי לראות כל בוקר ולהירדם איתו כל ערב"

       "ההתנסות שהייתה לי בזוגיות עם שחקן הייתה טובה. הרגשתי שיש הבנה מוחלטת לדרישות של המקצוע ממני. כשאני כשחקנית צריכה ליצור זוגיות על סט עם מישהו שהוא לא בן הזוג שלי, זה יכול להיות מאוד מורכב עבור בן זוג שהוא לא בביזנס ולא מבין את זה, ושם זה מאוד מקל ונעים. עם כריסטוף (השחקן האמריקאי כריסטוף סנדרס; מ"ז) הייתי שש שנים. היה לנו טוב מאוד ביחד, אבל עם זאת משהו היה חסר. תקופה ארוכה ניסיתי להתעלם מזה, אבל זה לא ממש עבד. בסופו של דבר נפרדנו והמשכתי הלאה.

        

       "מאז אני סינגל כבר הרבה מאוד זמן, שלוש שנים וחצי. אבל עם זאת אני לא מחפשת שחקן דווקא, אלא מישהו שיעשה לי טוב ושיהיו לנו אותם ערכים. יצאתי עם כל מיני גברים מקסימים ומקסימים פחות, ועדיין לא מצאתי את הבחור שבא לי לראות כל בוקר ולהירדם איתו כל ערב. יש לי את צ'ילי, הכלבה שלי, והכל טוב. אולי פחות סקסי אבל גם תופס".

        

       הטרדות מיניות? "לא פעם הציעו לי לזרום". הראיון המלא עם ענבר לביא בגיליון החדש של Gostyle

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד