המסכה יורדת, הצביעות חוגגת: השקר הגדול של טרנד ה"בלי איפור"

הסלבס מתגאות בתמונות טבעיות שרק גורמות לנו להרגיש עוד יותר רע עם הפנים שמביטות אלינו מהמראה. בואו נודה: ל"יופי הטבעי" שלהן אין קשר לטבע

ארז עמירןפורסם: 10.04.18 08:56
טרנד שמרים למורמות ומעצים את המועצמות. 1. ג'יזל בונדשן | 2. אדווה אבואה | 3. כריסטינה אגילרה | 4. מילה קוניס | 5. אלישיה קיז | 6. פרנסס מקדורמנד | 7. קרי וושינגטון | 8. טילדה סווינטון | 9. אליסיה ויקנדר (צילום: AP, Pascal Le Segretain/GettyImages IL, Rich Fury/GettyImages IL)
טרנד שמרים למורמות ומעצים את המועצמות. 1. ג'יזל בונדשן | 2. אדווה אבואה | 3. כריסטינה אגילרה | 4. מילה קוניס | 5. אלישיה קיז | 6. פרנסס מקדורמנד | 7. קרי וושינגטון | 8. טילדה סווינטון | 9. אליסיה ויקנדר (צילום: AP, Pascal Le Segretain/GettyImages IL, Rich Fury/GettyImages IL)

אחרי שצילמנו את עצמנו מקושטים בכל פילטר אפשרי והתמכרנו לסרטוני יוטיוב המבטיחים להפוך אותנו "מג'יפה לדיווה" בחמש דקות וחמישים גוונים של ליפסטיק, היה ברור שתגובת הנגד תמהר להגיע. שוטפים את הפנים, עולים על נטורל ותגידו יפה שלום לסלפי העירום.

 

טרנד ה"בלי איפור" מתיימר להחזיר את אמון הציבור ל"ככה אנחנו נראים באמת" – אמון שהלך ונשחק בשנים האחרונות עם התפתחות הרשתות החברתיות, שמאפשרות לנו לשקר את עצמנו לדעת בכל דרך אפשרית. לכאורה, מדובר ביוזמה מבורכת – חוזרים למראה טבעי, עם הפרצוף שהבאנו מהבית, בלי איפור, בלי פוטושופ ובלי פילטרים שמרחמים לנו על הקמטים והחצ'קונים.

 

אבל הנה הבעיה: זה עובד לבני האלים שבאמת לא צריכים את כל הטכנולוגיה הזו כדי להיראות נפלא, אבל הרבה פחות מתאים לכל השאר, אתם יודעים, בני התמותה. עבורנו, שלא נולדנו גל גדות, מראה ה"בלי איפור", כמו גם תאומו האינסטגרמי "בלי פילטר", הוא אחד הטרנדים היותר מיותרים, שלא לומר מרגיזים, שבהם הוצף הפיד.

כל הטולרנטיות הציבורית לפנים עירומות שמורה לדוגמניות והכוכבות הצעירות שרק סיימו את גיל ההתבגרות - או למי שמתחזקת ומשנה את המראה עם הזרקות, שאיבות, מתיחות וכל מה שכסף יכול לקנות, תוך העמדת פנים שהדבר היחיד שמפריד בין טבעי ללא טבעי זו שכבת מייק אפ

 

הוא עושה חסד עם נשים שזכו מראש בגנטיקה נפלאה ומחזיקות בממון רב וגישה יומית לטיפולים קוסמטיים. כל השאר, כואב להודות, מתבקשות להמשיך להעמיס עם שפכטל על הפנים ולחכות לטרנד הבא.

 

כך שהאיפור אולי ירד, אבל הצביעות חוגגת. כל הטולרנטיות הציבורית לפנים עירומות שמורה לדוגמניות והכוכבות הצעירות שרק סיימו את גיל ההתבגרות - או למי שמתחזקת ומשנה את המראה עם הזרקות, ניתוחים פלסטיים, שאיבות, מתיחות וכל מה שכסף יכול לקנות, תוך העמדת פנים שהדבר היחיד שמפריד בין טבעי ללא טבעי זו שכבת מייק אפ. זאת אומרת, טבעי זה לגמרי בסטייל, כל עוד הוא כולל רק את המרכיבים שאותם אנחנו במילא מגדירים כיפים, ולא משנה איך השגת אותם.

 

אנחנו מוכנים, בשם הכנות, לסבול לכלוכים קטנים, פגמים בכאילו – כמו תפזורת נמשים, נקודות חן, רווח בין השיניים, או אפילו שמץ של שקית מתחת לעיניים – אבל אם ה"טבעי" שלך כולל כתמים, קמטים ונקבוביות פעורות, אז עם כל הכבוד, מתוקה, קחי את הפרצוף שלך למקצה שיפורים אצל מיקי בוגנים ואל תחזרי לכאן בלי פוטושופ.

 

כשהפנים שאת משחררת לעולם אינן צעירות במיוחד, נגיד, אם את פרנסס מקדורמנד בת ה-60 שבאמת לא נעזרת בניתוחים והזרקות, ומופיעה בשיער שיבה ובלי איפור לטקס האוסקר, אז העולם יתחלק מיד לשניים: אלה שיסקלו אותך בטוקבקים נגעלים, ומולם אלה שיריעו לאומץ שלך, כאילו ההימנעות מהסתרת הקמטים היא אקט הרואי שראוי לאות גבורה.

 

הטרנד הזה, שמרים למורמות ומעצים את המועצמות, אפילו לא מאפשר לנחם את עצמנו עם אמירה כמו "נו טוב, בלי איפור היא בטח מפלצת", כי הנה – היא לא, אלה רק אנחנו.

 

או שאולי לא. הרי אף אחד לא טורח לספר לנו את הסוד שמסתתר מאחורי ה"אין איפור" ועד כמה הוא באמת מתנה מאמא טבע. החלקת קמטים, הקטנת האף, מילוי שפתיים, סידור גבות, הסרת שיערות, קוסמטיקאית בספיד-דייל וטיפול שבועי בעלוקות הם חלק מיצרני הזוהר ה"טבעי", שהכוכבות מקבלות לרוב בחינם ומפרסמות עבור מי שחולמת להיראות כמוהן ומוכנה לשם כך להיכנס לאוברדראפט. כך שמי שמראש לא זקוקה למייק אפ נהנית מתהילת היופי הטבעי, ומי שזקוקה למשענת היופי הזו מוקעת כמזויפת. זה מרגיז, בדיוק כמו הדוגמניות שמספרות כמה קשה להן להשמין.

אנחנו מוכנים, בשם הכנות, לסבול לכלוכים קטנים, פגמים בכאילו – כמו תפזורת נמשים, נקודות חן, רווח בין השיניים, או אפילו שמץ של שקית מתחת לעיניים – אבל אם ה"טבעי" שלך כולל כתמים, קמטים ונקבוביות פעורות, אז עם כל הכבוד, מתוקה, קחי את הפרצוף שלך למקצה שיפורים אצל מיקי בוגנים ואל תחזרי לכאן בלי פוטושופ

 

אז הנה מסר לכל הרזות באופן טבעי, לשוכחות לאכול, לאלה שהשיער מסתדר להן מעצמו, ולאלה שקמות בבוקר עם אותו פרצוף שאיתו הן יצאו לבילוי בערב: אתן לא עושות טובה לאף אחת עם הסלפי א-לה נטורל שלכן. להפך.

 

מאחורי מסווה של "טוהר הנשק" ו"האמת בפרסום" מסתתר בסך הכול עוד טרנד שמזין את חוסר האונים שלנו מול ייצוגים שהם הכי לא אנחנו, ועוד מוסיף חטא על פשע עם הטענה המובלעת שכך אמור להיראות "יופי טבעי". אתן נראות אחרת? לכו להתבייש בפינה.

 

באופן אירוני, ההשפעה של הצילומים ה"טבעיים" על מודל היופי זהה להשפעת התמונות האובר-מרוטשות. בשני המקרים מדובר באמות מידה שרובנו לא יכולים לעמוד בהן. לשלל הסלבס שמרפדות את האינסטגרם ואת מגזיני האופנה בפרצופן ה"חף מפגמים באופן טבעי", אין קשר לטבע – לפחות לא לזה שמשתקף אלינו דרך המראה באמבטיה. הן לא מייצרות הזדהות וסולידריות, רק מגדילות את ערוגות התסכול שאנחנו מגדלים בחצר האחורית של מוחנו. ותסכול, כידוע, הוא ממריץ פעיל בדרך לטבוע בתוך צנצנת נוטלה. בדיוק הנחמה שהופכת את הפרצוף הפרטי שלנו לשדה של פצעונים ומרחיקה אותנו עוד קילומטר מצילום לשער של מגזין.

 

__________________________________________________________________________

 

ואיך נראות הכוכבות הישראליות בלי איפור מול המראה באמבטיה?

רונית יודקביץ, נטלי דדון, סיגל שחמון ומפורסמות נוספות חושפות את הפנים האמיתיות שלהן. לחצו לצפייה (צילום: תומריקו)
רונית יודקביץ, נטלי דדון, סיגל שחמון ומפורסמות נוספות חושפות את הפנים האמיתיות שלהן. לחצו לצפייה (צילום: תומריקו)

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים