"דתיות מומחיות בסקס על יבש": העיתונאית שחושפת סודות מהמגזר

אורית נבון, שגדלה בבית דתי, מציפה בסדרה חדשה "מונולוגים מהאולפנה" שאלות שמטרידות כל נערה ואישה מהמגזר, ומסבירה למה, מבחינתה, בתולה בת 30 זה מחדל

אורית נבון. "לא התחתנתי בתולה, כי לא רציתי לקנות חתול בשק" (צילום: דנה קופל)
אורית נבון. "לא התחתנתי בתולה, כי לא רציתי לקנות חתול בשק" (צילום: דנה קופל)
כשגיא, בנה של העיתונאית אורית נבון, סיפר לה לאחרונה שהוא למד על אורגזמה בבית הספר, היא קודם כל נחנקה ממבוכה. אחר כך היא שלחה אותו לבעלה, שהוא יתמודד עם תפוח האדמה הלוהט הזה. "זה לא שאני מתחמקת, חלילה, אבל זה נורא מוזר לי", היא צוחקת במבוכה.

 

אחרי שצופים ב"מונולוגים מהאולפנה", סדרת הרשת שיצרה נבון לתאגיד "כאן", קשה להאמין שהמילה "אורגזמה" מצליחה להביך אותה כל כך. באמצעות שיחות עם שמונה נשים, שש מהן דתיות ושתיים דתל"שיות, חושפת נבון את אחורי הקלעים של המיניות הנשית במגזר הדתי, ומנסה לענות על שורה של שאלות מטרידות: האם להתחתן בתולה זה טוב? האם הבתולים באמת שמרו עלינו, או שבסך הכל אנחנו שמרנו על הבתולים? האם נשים אמורות לרצות אורגזמה? ומה תורמת האוננות לזוגיות?

 

 

 

קשה להאמין שב־2018 מישהו עוד עושה עניין מדיבורים על סקס, אבל כשמבינים את הקונטקסט קשה שלא להוריד את הכובע בפני המרואיינות על האומץ שהפגינו והפתיחות שבה הן מדברות על נושא שהוא הס מלהזכיר. כך למשל מורן רוטבלט, מורה בת 35 מגבעת־שמואל, שמספרת לנבון שמרוב פחד היא סירבה לקיים יחסי מין גם אחרי נישואיה. "לא יכולתי לדבר על זה עם אף אחד, גם לא עם חברות. זה הגיע ליועץ נישואים ושם זה נפתר", היא מתארת. "בדיעבד, גיליתי שיש בנות שלא הגיעו בתולות לליל הכלולות. כמה תמימה הייתי".

 

"הייתי בת 21", משתפת בר גרינוולד, אדריכלית בת 42 מירושלים, "ושמעתי על מישהי שהכרתי ששכבה עם החבר שלה. שאלתי את עצמי: 'מה נותר לה בחיים?'".

 

"כששמעתי בפעם הראשונה על אורגזמה, חשבתי על אורגזמה גברית. לא ידעתי שגם לנשים יש", מודה מוריה דביר, עיתונאית בת 30 מירושלים. "אף פעם לא חשבתי שזה משהו שנשים עושות בשביל עצמן, אבל באיזשהו שלב הגוף מתעורר ואת לא מבינה. אישה לא אמורה לרצות דברים כאלה".

 

"בתור התחלה הלכתי על ארבעה נושאים שנראו לי הכי רלוונטיים: בתולים, אורגזמה, ניסיון מיני ואוננות", אומרת נבון, ואת המילה האחרונה היא הוגה כמעט בלחישה. "שמת לב שפתאום הקול שלי ירד?" היא שואלת, ועונה: "כי זה הארד קור. שאלתי את עצמי אם נשים יסכימו לדבר איתי על אוננות. הרי גם במגזר החילוני נשים מתקשות לדבר על זה בפתיחות. בסוף יצא שהפרק על האוננות הוא הכי חזק בעיניי".

 

 

בנים זה לא חייזרים

 

נבון (40) נשואה לאלעד, איש הייטק, ואם לשניים (גיא, 12 ומיקה, שמונה). בני הזוג מתגוררים בשוהם, ומנהלים אורח חיים "דתי לייט", למרות שהיא עצמה מתנגדת להגדרות כלשהן. היא לא מדליקה אש בשבת, אבל מדליקה אור; שומרת כשרות, אך מוכנה לאכול במסעדות חלביות ללא תעודה. "אני לא מגדירה את עצמי בדיוק כדי לא לתת את הרשימה הזאת, אבל אם מוכרחים אז 'דתייה מסורתית'", היא אומרת.

 

את הולכת למקווה?

"הלכתי עד לפני כמה שנים, אבל הפסקתי, כי אני לא מרגישה טהורה יותר כשאני יוצאת משם, ולא נעים לי כשהבלנית נוגעת בי. זה הגעיל אותי ממש".

"הלכתי למקווה עד לפני כמה שנים, אבל הפסקתי, כי אני לא מרגישה טהורה יותר כשאני יוצאת משם, ולא נעים לי כשהבלנית נוגעת בי. זה הגעיל אותי ממש"

 

את העולם המתואר בסדרה היא מכירה מקרוב. היא נולדה למשפחה דתית בלב רמת־גן החילונית, בכורה מבין שלושה ילדים. אחותה נשארה דתייה, אחיה חילוני וכך גם אמה, שחזרה בשאלה. נבון למדה בבית ספר ממלכתי דתי, הלכה לבני עקיבא, ובגיל 14, כשכל חברותיה עברו לתיכון דתי, נשלחה בניגוד לרצונה לאולפנה לבנות של הציונות הדתית בבני־ברק.

 

"בשבילי זה היה שוק, הלם תרבות ממש", היא מספרת. "הייתה לי התחלה נורא קשה והייתי נורא עצובה, אבל הרגשתי שאני צריכה לרצות את ההורים שלי".

 

מה היה שם כל כך נורא?

"לא התאים לי החנק. שולחים אותך הביתה אם החצאית לא מכסה את הברך, אסור עגילים, אסור סיכה לראש, בגיל שבו הכי חשוב לך איך את נראית.

"הרגשתי הכי מכוערת, מתוסכלת מזה שאני לא יכולה להביא לידי ביטוי את הנשיות שלי. הרגשתי שדווקא שם, במקום שאמור היה לשמור עליי, כל הזמן מודדים אותי ומתייחסים אליי כאל אובייקט מיני. בבית לא דיברו איתי על מין. למשל, כשזוג היה מתנשק בטלוויזיה אמא שלי הייתה שואלת 'אורית, מה השעה?', כדי שאסתכל על השעון ולא על הטלוויזיה".

 

איזו אינטראקציה הייתה לך בתקופה הזאת עם בנים?

"בנים לא היו אף פעם חייזרים מבחינתי. בגיל 16 התחלתי לצאת עם בנים, אבל את יודעת, בלי נגיעה, אפילו לא יד ביד, שזה אגב נורא בעיניי. אני אף פעם לא שמרתי נגיעה, אבל הבנים שיצאתי איתם שמרו. הייתה פעם אחת ויחידה שהעזתי לדבר על זה עם חברה שלי, אמרתי לה שאני בטח לא מושכת, והיא אמרה 'אורית, הוא מכבד אותך'".

"בבית לא דיברו איתי על מין. למשל, כשזוג היה מתנשק בטלוויזיה אמא שלי הייתה שואלת 'אורית, מה השעה?', כדי שאסתכל על השעון ולא על הטלוויזיה"

 

מתי יצאת לראשונה עם בחור שלא שמר נגיעה?

"בגיל 19. מזמוז על יבש במושב האחורי של פיאט פונטו מצ'וקמקת. האמת היא שקצת מביך אותי להגיד את זה, אני לא רוצה לצאת פרחה, אבל דתיות מומחיות בסקס על יבש. את לא רוצה להרגיש מופקרת, כי את סוחבת איתך את כל החינוך השמרני שקיבלת. לאורך כל גיל ההתבגרות בנות מפנימות שהן צריכות לשמור את עצמן לאחרי החתונה, ושסקס זה עניין לנשים נשואות.

 

"האבסורד הוא שהיו לי מערכות יחסים משמעותיות עם בחורים בלי לשכב איתם. עשיתי הכל עד התחתונים, וזה נורא מתסכל בגלל שאת כן רוצה. את אוהבת אותו ואת רוצה להתחבר, אבל משהו לא נותן לך, ואני אפילו לא יכולה להסביר את זה. כל מי שלמדה באולפנה שיחקו לה בראש. יש לא מעט שבדיעבד מזדעזעות מזה, כמוני. למה הסתירו ממני עולם שלם? הכינו אותי לחיי נישואים והלכות תשמיש ונידה, ולא דיברו איתי על ההנאה שבזה. רק כשהגעתי לאוניברסיטה גיליתי שיש שיחות סקס בין בנות. באולפנה סקס בכלל לא היה חלק מהעולם שלנו, ולכן לא דיברנו על זה בכלל. את קולטת את הטירוף הזה? בגיל שבו ההורמונים הכי משתוללים, אי־אפשר לדבר על זה עם חברה טובה".

 

"רק כשהגעתי לאוניברסיטה גיליתי שיש שיחות סקס בין בנות" (צילום: דנה קופל)
  "רק כשהגעתי לאוניברסיטה גיליתי שיש שיחות סקס בין בנות"(צילום: דנה קופל)

   

  בעיניי זה דפוק

   

  בגיל 24 נישאה לאלעד ("הוא פרטנר מדהים, במזל גדול נפלתי טוב"), אחרי שנה וחצי של זוגיות. "לא התחתנתי בתולה, כי לא רציתי לקנות חתול בשק. הייתי ילדה מאוד טובה, ועדיין לא הסכמתי לשכב עם בעלי רק אחרי החתונה. זו נראתה לי כבר אז דרישה מוגזמת. ברווקות שלי לא שמרתי נגיעה, אבל כן שמרתי חדירה, ולכן רק כשהבנתי שאלעד הוא הבנאדם שאני הולכת להתחתן אתו, עליתי שלב. בגלל זה כל כך מצחיק אותי כשדתיים שמרנים אומרים לי עכשיו 'עשית את הסדרה בשביל להכשיר את השרץ, כדי להצדיק את זה שלא התחתנת עם הראשון שלך'. על מה אתם מדברים, אני חצי בתולה בכלל, וממש לא גאה בזה. בעיניי זה דפוק".

  "היו לי מערכות יחסים משמעותיות עם בחורים בלי לשכב איתם. עשיתי הכל עד התחתונים, וזה נורא מתסכל בגלל שאת כן רוצה"

   

  לא הבנתי את החתול בשק.

  "אני מכירה מישהי שהתחתנה בתולה, ורק אחרי החתונה גילתה שבעלה לא פעיל מינית. מה היא אמורה לעשות עכשיו? העליתי את השאלה הזו מול אחת המרואיינות בסדרה - רונית כהן, גננת בת 52. היא אמרה 'יכולות להיות הרבה הפתעות אחרי החתונה. ואם הוא קמצן?' תראי, זאת גם גישה, ואני לא מזלזלת בה. נורא נוח שיש ספר הוראות, אפילו קצת מעורר קנאה. אני מקנאה בנשים שהולכות עם כיסוי ראש ולא חושבות שזה פוגם ביופיין, אלא להפך, הן מרגישות בנות מלך. הכל כל כך ברור להן, והחיים הרבה יותר קלים".

   

  מיטליה ארוסי, אחת המרואיינות, סיפרה שכיועצת מינית במגזר, פגשה אישה שבמשך 19 שנות נישואים לא חוותה אורגזמה.

  "זה באמת הצד העצוב של הסיפור הזה. אותה אישה לא הבינה מה לא בסדר בזה. היא חשבה שיש כאלה שחוות אורגזמה ויש כאלה שלא. זה שילוב של בורות וחוסר ניסיון מאוד מוגזם. הבחורה הזאת לא יודעת שזה מגיע לה ושזה חלק בלתי נפרד מהזוגיות שלה. אם את נשואה 19 שנים ולא חווית אורגזמה, תיקני אביזר".

   

  מה המחיר שנשים משלמות על החינוך הדתי שהן מקבלות?

  "שההנאה ממין באה עם אשמה. לוקח המון זמן להשתחרר מזה, כי את גדלה על הסברה המוטעית שלרצות אורגזמה זו בושה. גם אני, במושב האחורי באוטו, נורא רציתי את זה, אבל יש כל הזמן משהו שמזמזם לך 'רגע, את לא יכולה להוריד את הבגדים'".

   

   

   

  כמו כדור שלג

   

  בגיל 16 החלה נבון לכתוב ב"מעריב לנוער" ("באולפנה לא אהבו את זה"). בהמשך כתבה במגזין "רייטינג", הייתה סגנית עורכת של מוסף "סגנון" של "מעריב", ואז הצטרפה לצוות ההקמה של אתר מאקו, שם שימשה כעורכת וכתבת. אחרי תשע שנים עברה לתאגיד השידור הציבורי, שבו היא משמשת כבמאית, מגישה וכותבת.

  "כל מי שלמדה באולפנה שיחקו לה בראש. למה הסתירו ממני עולם שלם? הכינו אותי לחיי נישואים והלכות תשמיש ונידה, ולא דיברו איתי על ההנאה שבזה"

   

  הרעיון לסדרה נולד לפני שנה, במסיבת אירוסים של זוג בני 19 שאליה הוזמנה. "ראיתי שבני הזוג עומדים במרחק רציני זה מזה. הם היו הכי חמודים, אבל וואלה, כשמסתכלים על זה מהצד זה נראה לא טבעי. אמרתי לעצמי: 'מישהו צריך לדבר על זה, אז למה לא אני?' זה נורא הדליק אותי. כבר שנים אני כותבת על מיניות בחברה הדתית. לפני כמה שנים כתבתי טור שהכותרת שלו הייתה: 'בתולה בת 27? אלוהים ישמור', על הקטע הזה שנשים במגזר הדתי מגיעות לגיל 30 וצפונה בתולות. זה מחדל בעיניי. מין זה לא מותרות, זה כמו אוכל ושתייה".

   

  איך הצלחת לשכנע נשים להתראיין?

  "לא שכנעתי. זה עבר מפה לאוזן, התחיל להתגלגל כמו כדור שלג. היו כאלה שפנו אליי בעצמן".

   

  אילו תגובות הסדרה מקבלת?

  "בעלי מאוד תומך, הוא אמנם דתי אבל מאוד פתוח מן הסתם, אחרת הוא לא היה בעלי. אבא שלי לא מדבר איתי על זה, גם אחותי לא. היא מרגישה לא נוח עם זה. אמא שלי, שהיא חילונית היום, מאוד גאה בי, ולחמותי מאוד קשה עם זה. זה מפריע לה מאוד, והיא גם אמרה לי את זה. יש הרבה ביקורת ברשת, זה מרגיש כמעט לינץ'. לפעמים חברות שלי עונות ומתייגות אותי. אנשים שואלים 'אבל למה צריך לכבס בחוץ?'"

  "אבא שלי לא מדבר איתי על הסדרה, גם אחותי לא. לחמותי מאוד קשה עם זה. יש הרבה ביקורת ברשת, זה מרגיש כמעט לינץ'"

   

  הייתה תגובה שהפתיעה אותך?

  "הפתיעה אותי הביקורת הפומבית של גברים דתיים, כי הם בעצם מודים שהם ראו את זה. הם יושבים ורואים נשים שמדברות על סקס ומעזים להטיף מוסר. כנראה לחצתי להם על איזה כפתור. לחברה הדתית קשה לקבל ביקורת, כי אחד הקלפים החזקים של הציונות הדתית הוא החינוך, ופתאום באה מישהי ונועצת סיכה בבלון הזה".

   

  את ילדיה נבון שלחה תחילה לחינוך הממלכתי דתי, ובהמשך לבית ספר מעורב. בנה לומד כיום בחטיבה חילונית, אבל חשוב לה להדגיש שגם לחינוך החילוני יש חסרונות בעיניה. "אני לא מתה על חינוך מיני כל כך חופשי, ועל זה שנערה יכולה לסיים י"ב כשמאחוריה כבר שלוש מערכות יחסים. אני לא מתה על זה שהנשיקה הראשונה שלה בגיל 14 והיא מתחילה לקיים יחסי מין בגיל 16. הלוואי שהיה אמצע בין החינוך השמרני שאני קיבלתי, שבו נערה מסיימת י"ב ואין לה מושג מה היא יכולה להפיק מהגוף שלה, לחינוך החילוני".

   

  מה תגידי לבתך אם היא תתייעץ איתך בנושא?

  "היא רק בת שמונה, כך שכרגע זה קצת רחוק ממני, אבל אני לגמרי הולכת לחנך אותה שלנשיקה צריך להגיע מהר. שניים־שלושה דייטים והוא מוצא חן בעינייך? תבדקי איך הוא מנשק. מנשיקה אפשר להבין על בנאדם פשוט המון".

   

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד