נפרדים ממלך השערים: צלם האופנה יקי הלפרין הלך לעולמו בגיל 71

הוא צילם כמות אדירה של טופ מודלס וכוכבות לשערי לאשה לאורך ארבעה עשורים, וגילה כמה מהכישרונות הבולטים של זמננו – תעשיית האופנה מרכינה ראש במותו המפתיע

איתי יעקב

|

25.03.18 | 12:01

יקי הלפרין עם יעל אבקסיס. "צלם שעסק בתחומי הפרסום השונים עשה קטלוגים, הפקות אופנה וגם צילומי אוכל. לא היתה הפרדה כמו היום, הצלם היה צריך לדעת איך עושים הכול", אמר ב-2006 (צילום: משה ששון)
יקי הלפרין עם יעל אבקסיס. "צלם שעסק בתחומי הפרסום השונים עשה קטלוגים, הפקות אופנה וגם צילומי אוכל. לא היתה הפרדה כמו היום, הצלם היה צריך לדעת איך עושים הכול", אמר ב-2006 (צילום: משה ששון)
"הוא היה אציל, ג'נטלמני, ולצערי אין את זה היום לאף אחד בתעשיית האופנה", צילומים של הלפרין בשערי "לאשה" (צילום: יקי הלפרין)
"הוא היה אציל, ג'נטלמני, ולצערי אין את זה היום לאף אחד בתעשיית האופנה", צילומים של הלפרין בשערי "לאשה" (צילום: יקי הלפרין)

יקי הלפרין, מצלמי האופנה הוותיקים והמובילים במדינת ישראל, מת הלילה מדום לב. הלפרין, 71, נולד בתל אביב שנה לפני קום המדינה, למד צילום בטכניון והתמחה בניו יורק בסטודיו של ריצ'ארד אבדון, מצלמי האופנה החשובים במאה ה-20. בסוף שנות ה-60 שב הלפרין לישראל, והחל לעבוד כעוזר צלם של גברא מנדיל, ובשנת 1973 פתח סטודיו עצמאי לצילום שהיה פעיל עד היום. הלפרין התגורר במושב בני ציון בשרון, והשאיר אחריו אישה, שני ילדים, עירן ויעל, וששה נכדים.

 

בשנת 1973 פתח סטודיו עצמאי לצילום שהיה פעיל עד היום. יקי הלפרין (צילום: יקי הלפרין)
  בשנת 1973 פתח סטודיו עצמאי לצילום שהיה פעיל עד היום. יקי הלפרין(צילום: יקי הלפרין)

   

  השער הראשון שצילם הלפרין ל"לאשה", מתוך מאות שערים שצולמו מאז ועד היום. רינה מור בשנת 1979 (צילום: יקי הלפרין)
   השער הראשון שצילם הלפרין ל"לאשה", מתוך מאות שערים שצולמו מאז ועד היום. רינה מור בשנת 1979(צילום: יקי הלפרין)

    

   במהלך כ-45 שנות קריירה פוריות הפך הלפרין לצלם השערים הקבוע של השבועון המצליח "לאשה", וצילם עבור מותגי האופנה המובילים בתולדות האופנה הישראלית, בין היתר למעצבים גדעון אוברזון ומיקה בשן, ולמותגים גוטקס, בגד עור, גבור סברינה, ליווי'ס, גולף וקסטרו. הוא צילם כ-375 שערים לירחוני האופנה המובילים בישראל, ועבד גם עבור מותגי אופנה בינלאומיים כמו קשארל וחברת הג'ינסים ג'ורדש. במקביל לצילומי אופנה, התמחה בצילומי ביוטי (איפור וקוסמטיקה), ועבד גם עבור חברות כמו קרליין (אותה ליווה מיום הקמתה), לוריאל, סופט-טאץ' ועוד.

    

   במהלך כ-45 שנות קריירה פוריות הפך הלפרין לצלם השערים הקבוע של השבועון המצליח "לאשה", וצילם עבור מותגי האופנה המובילים בתולדות האופנה הישראלית. קארן דנסקי (צילום: יקי הלפרין)
    במהלך כ-45 שנות קריירה פוריות הפך הלפרין לצלם השערים הקבוע של השבועון המצליח "לאשה", וצילם עבור מותגי האופנה המובילים בתולדות האופנה הישראלית. קארן דנסקי(צילום: יקי הלפרין)

     

    עפרה חזה (צילום: יקי הלפרין)
     עפרה חזה(צילום: יקי הלפרין)

      

     "בשנת 1972 הייתי בחור צעיר אחרי צבא", סיפר בראיון ב-2006 לוואלה. "הרגשתי שמשהו בצילום מוצא חן בעיניי, זה תחום שהתעניינתי בו מאוד. התחלתי לעבוד עם גברא, הצלם שנחשב אז לאריה המוביל של התחום. עבדתי איתו כאסיסטנט במשך כמה שנים. באותו זמן, הצלמים התחלקו לצלמי פרסום וצלמי עיתונות. צלם שעסק בתחומי הפרסום השונים עשה קטלוגים, הפקות אופנה וגם צילומי אוכל. לא היתה הפרדה כמו היום, הצלם היה צריך לדעת איך עושים הכול. אצל גברא למדתי את הבסיס הכי חשוב לעבודה כצלם עצמאי".

      

     יעל אבקסיס (צילום: יקי הלפרין)
      יעל אבקסיס(צילום: יקי הלפרין)

       

      רונית אלקבץ (צילום: יקי הלפרין)
       רונית אלקבץ(צילום: יקי הלפרין)

        

       במשך שנים ארוכות טיפח הלפרין את דור העתיד של האופנה הישראלית, ובין היתר גדלו יחד איתו גם המאפרות המובילות גלית ורטהיים וורד ספיבק, והדוגמניות שלי גפני, גלית גוטמן ושירלי בוגנים, שעבדו איתו בצמוד, וצלם האופנה אלכס ליפקין, שהיה אסיסטנט שלו במשך ארבע שנים.

        

       ספיר קופמן על שער גיליון "לאשה" בינואר 1996 (צילום: יקי הלפרין)
        ספיר קופמן על שער גיליון "לאשה" בינואר 1996(צילום: יקי הלפרין)

         

        "לפני 20 שנה התעשייה בישראל היתה כמו משפחה אחת גדולה, ויקי היה כמו אבא בשבילי", נזכרת המאפרת הוותיקה ויוצאת "הישרדות" ורד ספיבק. "הזיכרון הראשון שלי כמאפרת הוא יקי הלפרין. כשלמדתי איפור, בעלי אלי (ניסן, א"י) היה בלהקת פורטרט, והם הצטלמו עם שירלי בוגנים לקמפיין הלבשה תחתונה. הגעתי לשם והסתכלתי מהצד בסטודיו הגדול של יקי, וחלמתי לעבוד איתו". את החלום הגשימה ספיבק תוך מספר חודשים. "היו תקופות שעבדנו בצמוד יום יום, ותמיד יקי קיבל אותי בחיוך. הוא תמיד נתן לך להרגיש חלק בלתי נפרד מהצוות. היינו נוסעים מלא בעולם לצילומים, ותופרים פעמיים בחודש נסיעות לאילת, עבור קטלוגים של חברות בגדי ים בינלאומיות. מעבר להיותו צלם מוכשר, היה בו שקט פנימי, נעימות, והכלה".

         

        שירלי בן-מרדכי, מיכאלה ברקו, סיגל שחמון ומיקי ממון (צילום: יקי הלפרין)
         שירלי בן-מרדכי, מיכאלה ברקו, סיגל שחמון ומיקי ממון(צילום: יקי הלפרין)

          

         "יקי ואני עבדנו המון שנים יחד", מספרת הבוקר שירלי בוגנים בשיחה עם Xnet. "הוא היה מאסטר של עבודה עם תאורה, ולכן הוא חתום על צילומי הביוטי הכי יפים שלי. עצוב לאבד מישהו כזה בתעשיית האופנה. הוא ידע לכבד את האנשים סביבו ואת הדוגמניות בעיקר. הוא היה אציל, ג'נטלמני, ולצערי אין את זה היום לאף אחד בתעשיית האופנה".

          

         "התחלתי אצלו את דרכי כצלם אופנה", אומר הבוקר ליפקין. "יקי היה אדם סבלני ואנושי, תכונות די נדירות אצל צלמי אופנה בישראל".

          

         "היא היתה ילדת כפר מדהימה, טום בוי", אמר הלפרין על עמית מכטינגר, שאותה גילה כשהיתה בת 14 (צילום: יקי הלפרין)
          "היא היתה ילדת כפר מדהימה, טום בוי", אמר הלפרין על עמית מכטינגר, שאותה גילה כשהיתה בת 14(צילום: יקי הלפרין)

            

          הלפרין היה גם מי שגילה בגיל 14 את הדוגמנית עמית מכטינגר, לאחר שבנו עירן הלפרין היה איתה בתנועת הנוער. "עירן חזר הביתה ואמר לי 'מצאתי לך מציאה'", סיפר הלפרין בראיון למעריב ב-2007. "הזמנו אותה אלינו והאמת שנפלתי כבר אז. "היא היתה ילדת כפר מדהימה, טום בוי, שממש לא עשויה מחומרים של דוגמנית. הזמנתי אליי את ההורים שלה - אמא שלה בזמנו היתה אפילו יותר יפה ממנה. אחרי ההסתייגות הראשונה, ההורים היו בעניין והיתר היסטוריה", אמר הלפרין והוסיף, "לא ראיתי אותה כבר הרבה זמן, אבל בפעם האחרונה היא הגיעה לבקר עם 'יוקון' - ג'יפ GMC - ומאוד הסתדר לי לראות אותה בכזה דבר".

           

          מילי אביטל, יעל בר-זוהר, איילת זורר וריטה (צילום: יקי הלפרין)
           מילי אביטל, יעל בר-זוהר, איילת זורר וריטה(צילום: יקי הלפרין)

            

           "הוא וצפי היו כמו ההורים השניים שלי שנים ארוכות, ועירן בנו היה חבר טוב שלי", מספרת מכטינגר בשיחה עם Xnet הבוקר. "יקי שכנע אותי להשתתף בגיל 15 בתחרות 'תגלית השנה', ואמר שאם אני אזכה אני אוכל לקנות טרקטורון, שזה מה שרציתי. בנוסף להיותו צלם רציני ומקצועי, הוא היה איש פשוט ואוהב, עדין וטוב לב. אף פעם לא מתעצבן, תמיד נעים הליכות. אוצר".

            

            
           הצג:
           אזהרה:
           פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד