נועה תשבי: "גברים בהוליווד מפחדים ללחוץ את היד. זה כבר הפך לבדיחה"

תשבי לא הופתעה כשפרשת הארווי ויינשטיין התפוצצה. גם אותה הוא הטריד, והוא לא היחיד. עכשיו היא מספקת הצצה לביתה באל-איי, ומספרת בכנות על השינויים בחייה

נועה תישבי. "כמעט שנתיים הייתי בבית, אמא במשרה כמה שיותר מלאה. ההכנסות שלי ירדו, לא היה לי דחוף לעבוד" (צילום: מאיר שביט)
נועה תישבי. "כמעט שנתיים הייתי בבית, אמא במשרה כמה שיותר מלאה. ההכנסות שלי ירדו, לא היה לי דחוף לעבוד" (צילום: מאיר שביט)
בדירתה באל-איי. עין כחולה שעשתה את כל הדרך משוק הפשפשים ואיור של דוד בן-גוריון (צילום: מאיר שביט)
בדירתה באל-איי. עין כחולה שעשתה את כל הדרך משוק הפשפשים ואיור של דוד בן-גוריון (צילום: מאיר שביט)

כשנועה תשבי הייתה בהיריון, היא תכננה כל מיני פרויקטים לימים שאחרי הלידה. חופשת לידה, בטח לא חופשה ארוכה, בכלל לא הייתה על הפרק. בנובמבר 2015 נולד ארי פורד תשבי־הינקל, והיא הבינה לראשונה על מה מדברות נשים כשהן נקרעות בין עבודה לילדים.

 

"כל אישה עושה החלטות לפני הלידה", היא אומרת, "אבל אחרי הלידה אין לה מושג מי היא בכלל. הלידה של ארי הייתה מטלטלת עבורי. בגלל שאמא שלי היא אשת קריירה, היה לי ברור שאני מיד אחזור לעבודה במלוא המרץ, והייתי בשוק שזה לא קרה".

 

למה?

"לא יכולתי. לא עניין אותי לחזור לעבודה, לא הייתה לי אנרגיה. הייתי בחרדות על הילד כל היום. הרגשתי קרועה. אני יזמית שעושה פרויקטים שעל רובם אנשים בארץ לא יודעים. אין לי משרד ושעות עבודה קבועות. כשיש לך עבודה קבועה, את יודעת שאת חוזרת לג'וב ספציפי. אני לא ידעתי כלום, גם לא מתי אקבל כסף על הפרויקט שאני עובדת עליו וכמה שעות אצטרך לעבוד. כל הזמן חשבתי, ליזום סדרה חדשה או להישאר בבית עם ארי? הבנתי את הדילמה הכי קשה שלנו, הנשים. הייתי מבולבלת, לא הכרתי את עצמי, נבהלתי מהמחשבה להשאיר אותו עם מישהי אחרת".

 

 

עם בנה ארי. "בגלל שאמא שלי היא אשת קריירה, היה לי ברור שאני מיד אחזור לעבודה במלוא המרץ, והייתי בשוק שזה לא קרה" (צילום: רוס הינקל)
  עם בנה ארי. "בגלל שאמא שלי היא אשת קריירה, היה לי ברור שאני מיד אחזור לעבודה במלוא המרץ, והייתי בשוק שזה לא קרה"(צילום: רוס הינקל)

   

  כמה זמן נמשך המצב הזה?

  "כמעט שנתיים הייתי בבית, אמא במשרה כמה שיותר מלאה, כולל חוגים ופעילויות ושיעורי שחייה ויוגה. חלק מההכנסות שלי ירדו כי עבדתי בצמצום. לא היה לי דחוף לצאת לעבוד. הופתעתי כשמצאתי את עצמי רוצה פתאום להיות עקרת בית. חשבתי, מה יותר חשוב מלהאכיל אותו ולתת לו את הבטטה הראשונה? כלום. וזה מה שעשיתי". 

   

  בסוף, כמו תמיד אצל נועה תשבי (42), הדברים הסתדרו. לפני כארבעה

  "לא היה לי דחוף לצאת לעבוד. הופתעתי כשמצאתי את עצמי רוצה פתאום להיות עקרת בית. חשבתי, מה יותר חשוב מלהאכיל אותו ולתת לו את הבטטה הראשונה? כלום. וזה מה שעשיתי"

  חודשים, סביב גיל שנתיים, ארי התחיל ללכת לגן יהודי בלוס אנג'לס. "פתאום היה איזה טוויסט. ארי מאוד אהב את הגן ולא רצה לחזור הביתה. החיים נראים אחרת, יש לי ימים שלמים פנויים. בהתחלה, כשהייתי באה לאסוף אותו, הוא היה מתיישב על הרצפה עם ספר ואומר: 'בואי נקרא'. הוא רצה להמשיך לשחק שם. כשהתחיל את הגן הוא נשאר עד שלוש בצהריים, היום הוא נשאר עד חמש, אבל אני באה לקחת אותו קודם כי אני מתגעגעת".

   

  תחושת החופש והתמוססותם ההדרגתית של רגשות האשמה החזירו את תשבי לפעילות מלאה. בחודש שעבר קפצה לשמונה ימים בישראל והצטלמה במשך ארבעה ימים לעונה של "על הסט עם נועה תשבי" בערוץ החיים הטובים (שעולה ב־22.3 ותשודר בימי חמישי ב־22:50, ובהמשך גם בקשת 12). 

   

  "התמונה הזאת היא מתנת יומולדת מרוס. זה הבניין של תקליטי קפיטול - בניין ישן, ידוע ואייקוני בעיר. הציור הוזמן במיוחד מאמן מקומי ששמו Marz jr , לפי צבעים שאני אוהבת" (צילום: מאיר שביט)
   "התמונה הזאת היא מתנת יומולדת מרוס. זה הבניין של תקליטי קפיטול - בניין ישן, ידוע ואייקוני בעיר. הציור הוזמן במיוחד מאמן מקומי ששמו Marz jr , לפי צבעים שאני אוהבת"(צילום: מאיר שביט)

    

   כבר 21 שנה שהיא באל־איי. רוב הזמן בווסט הוליווד, השכונה שבה היא מתגוררת היום עם בן זוגה, רוס הינקל (38), ועם ארי, בנם הפעוט. דירתה המשופצת מזכירה בעיצובה דווקא חלל ניו־יורקי, ויש בה שפע יצירות אמנות שרכשה במשך השנים. בניגוד למה שאולי חשבתם, אין לה אופר צמודה. היא אחראית על הבישול בבית ("אמא אכלה לנו את הראש על אוכל בריא וזה מה שאני מבשלת היום") ועל הכביסות. 

    

   הנה עוד כמה דברים שלא ידעתן שהיא עושה: שותפה במיזם חדש שעוסק באבטחת מידע ברשת ("זה ידבר לאמהות רבות בשואו ביזנס"), וגם פרזנטורית ושותפה בחברת "גאיה קוסמטיקס" הישראלית. בימים אלה היא בשלבי טרום הפקה של סרט אמריקאי. "אני מפיקה, יחד עם שותף ישראלי, סרט שרכשתי את הזכויות שלו, סיפור חיים מדהים, ואנחנו כבר בדיבורים על בחירת במאי ותסריטאי. יש לנו כבר את כל הכסף להפיק כי מצאנו משקיע". במקביל, היא ממשיכה עם פעילות הסברה. ב"יום האישה" הוזמנה כאורחת לאו"ם. עכשיו היא מעורבת בארגון חדש, Women Teaching Men, יוזמה של אנשי עסקים מארגון SUMMIT, שהקימו מיזם כנסים לגברים בלבד, שבו נשים מרצות בנושאים שונים. הכנס הראשון יתקיים ביולי.

   A post shared by Noa Tishby (@noatishby) on

    

   באוקטובר האחרון, כשהתפוצצה פרשת המפיק ההוליוודי הארווי ויינשטיין, הבינה תשבי שגם היא לא רוצה לשתוק יותר. היא פרסמה ב"ג'רוזלם פוסט" צילומי מסך של הודעות הטקסט, שקיבלה ממי שהיה הסוכן שלה פעם והציע לה סקס מלא או אוראלי.

    

   "ברגע שכל אחת התחילה לספר את הסיפור שלה, נזכרתי בסוכן הזה ולא הייתה לי התלבטות אם לפרסם את זה. אגב, הוא כבר לא היה הסוכן שלי כשהסמס ההוא נשלח. אבל מצאתי את כל ההתכתבויות והחלטתי לחלוק. די זעזע אותי לראות איך הגבתי

   "הארווי וינשטיין סיפר לי שאשתו והוא זה כבר לא זה. הסתכלתי עליו בחצי חיוך ואמרתי,

   אתה לא רציני, נכון? הוא הסתכל עליי בחזרה ואמר, 'זה לא יעבוד איתך, אה?' לא שמעתי ממנו יותר"

    בנחמדות. כמה אנרגיה אנחנו משקיעות רק בפוליטיקה נשית־גברית־מינית. העניין הוא שברגע שגבר מציע כזאת הצעה, באותה שנייה הפסדת, לא משנה מה תעשי".

    

   איך הגיב הסוכן ההוא על הפרסום?

   "לא קיבלתי שום תגובה, אני מניחה שגם לא אקבל".

    

   כששמעת על הארווי ויינשטיין, מה חשבת?

   "ממש לא הופתעתי. גם לי יש סמסים ממנו, אני עברתי בדיוק את אותה מסכת שנשים אחרות עברו אצלו, בדיוק באותה שיטה. הכרנו לפני כמה שנים כשהוא ראה אותי בסוהו, מועדון חברים באל־איי, והתחיל לדבר איתי. ידעתי מיהו כמובן. הייתי אחרי כמה פרויקטים, והוא הזמין אותי לארוחת צהריים במלון 'פנינסולה'. היו איתנו עוד כל מיני 'אקזקיוטיב' כאלה, נשים מהחברה שלו, שבהמשך נעלמו מהמקום. הוא סיפר לי שאשתו והוא זה כבר לא זה. הסתכלתי עליו בחצי חיוך ואמרתי, אתה לא רציני, נכון? הוא הסתכל עליי בחזרה בחצי חיוך ואמר: 'זה לא יעבוד איתך, אה?' לא שמעתי ממנו יותר. ככה זה, אם את לא משחקת, אז לא משחקים. אגב, בשבוע שעבר פגשתי במכון הכושר את אחת הנשים שישבו איתנו במסעדה והייתה לנו שיחה קשה. היא עבדה אצלו 20 שנה ותובעים אותה עכשיו. היא בפוסט טראומה. היא אמרה לי: 'ידענו שהוא מפלצת, אבל לא ידענו שהוא אנס'".

    

   נתקלת בו שוב אחר כך?

   "כן. הוא היה נחמד, מנומס וחביב, אמר 'היי' ונתן נשיקה ושאל מה העניינים. הוא לא באמת מתרגש מבחורות שאמרו לו 'לא'. הוא בנאדם ללא בושה. הארווי הוא רק אחד מני אלף גברים שהציעו הצעות מגונות כאלה ואחרות. אני יודעת בוודאות שהפסדתי הזדמנויות והשקעות, אבל אני יכולה לישון בלילה".

    

   איך האווירה בהוליווד בימים אלה?

   "גברים מפחדים ללחוץ את היד. זה כבר הפך לבדיחה, את יודעת. כל תפיסת מערכות היחסים בין גברים לנשים משתנה עכשיו. דברים לא יחזרו להיות כמו שהיו, אבל הקלילות תחזור ויהיה בסדר. אנחנו ממש לא מעוניינות לכתוש גברים ולעשות להם רע, רק להעמיד אותם במקום".

    

   • הראיון המלא עם נועה תישבי בגליון לאשה החדש, עכשיו בדוכנים

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי פרנקו, סגנון: נופר נוריאל)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי פרנקו, סגנון: נופר נוריאל)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד