עונת הגמילה מחיתולים החלה: כך תעברו אותה בלי להחסיר שעות שינה

איך יודעים שבא אביב? מיליוני פעוטות נפרדים מהחיתול ויוצאים לדרך חדשה מלאה פספוסים. סיגל פולר, יועצת שינה, עם כמה הצעות לשינה טובה גם בתקופה מאתגרת זו

סיגל פולרפורסם: 13.03.18 07:58
חופש מהגן, מזג אוויר נעים - זמן מצוין להיפרד מהחיתול (צילום: Shutterstock)
חופש מהגן, מזג אוויר נעים - זמן מצוין להיפרד מהחיתול (צילום: Shutterstock)

נראה שהאביב כבר הגיע אלינו, מה שאומר בקרב הרבה משפחות - התחלה של גמילה מחיתולים. סביב גיל שנתיים נראה לרוב בשלות לגמילה אצל הילדים. זהו גיל בו הם מפתחים ושמים דגש על העצמאות שלהם ("אני לבד!" מצלצל לכם מוכר?) וכמובן, בחלק מהמשפחות נמצא גם גן העירייה ברקע, אליו צריך להגיע גמולים ומוכנים.

 

חופשת פסח הקרבה ובאה היא תקופה טובה ונוחה לגמילה. יש חופש מהגן, מזג האוויר מתחיל להיות נעים ואין בעיה לאפשר לקטנים להסתובב בבית עירומים או עם פחות שכבות, להתנסות וללמוד. אני לא יועצת גמילה והטור הזה לא מתמקד בהמלצות לגמילה מוצלחת, אלא כהרגלי נוגע בפן השינה - איך לשמור על הרגלי שינה טובים תוך ובמקביל לתהליך גמילה מחיתולים (כל ההמלצות מתייחסות לילדים עם הרגלי שינה טובים מלכתחילה).

 

פעולה מקדימה לטקס שינה

זמן פיפי. אמצו באופן קבוע בשגרת הערב שלכם הליכה לשירותים לפני הכניסה לחדר לטקס השינה. חשוב שזה יהיה חלק מסדר הפעולות החדש שלו ועוד זמן תרגול (אפילו כשאחרי זה, בשלב הראשוני, אתם מלבישים חיתול). חשוב להיות סבלניים ולדעת שזו יכולה להיות שהייה מעט ארוכה בשירותים. קבלו את זה בהבנה ואל תשדרו לחץ.

 

שמרו על ענייניות

בתחילת התהליך סביר שהילד יבקש לצאת מספר פעמים לשירותים. תנו לו, גם אם הוא עם חיתול. במהלך היום הוא לומד להתאפק ומנסה להרגיש וללמוד את זה בצורה פיזית. כשהולכים לשירותים הקפידו להיות הכי עניינים שיש. זה לא זמן לדיונים או דיבורים מיותרים. אם הוא יודע להסתדר לבד בשירותים, אפשר לחכות לו מחוץ לדלת, אם הוא צריך את עזרתכם, היו שם איתו אך רק לשם עזרה. אתם לא רוצים שזוהי תהיה יקיצה עם עניין עבורו, כי אז ירצה וימשיך בה גם כשכבר לא יהיה צורך. אם היקיצה תהיה מאוד משעממת מכיוונכם, לא יהיה לו עניין לקום יותר וזאת במקביל כמובן לביסוס הגמילה ביום.

 

 

אל תהפכו את הקימה לשירותים בלילה לכיף - אחרת יהיה לכם לילה ארוך-ארוך (צילום: Shutterstock)
  אל תהפכו את הקימה לשירותים בלילה לכיף - אחרת יהיה לכם לילה ארוך-ארוך(צילום: Shutterstock)

   

  סבלנות, סבלנות, סבלנות

  גמילה היא שינוי ענק עבור ילדכם. הוא היה רגיל במשך כל חייו לעשות את צרכיו בחיתול מבלי לשים לב לכך יותר מדי. שמרו על קור רוח ואל תשדרו לחץ, גם אם הוא מבקש הרבה פעמים לצאת לפיפי כשהוא במיטה. במקביל, אל תעשו מסיבה אם הוא מצליח לעשות פיפי בשירותים באחת מהיקיצות, כי זה עלול לקבע את היקיצה וגם לכיוון הנגדי, אל תתעצבנו מכמות הפעמים שהוא מבקש לצאת ותבינו שזו הדרך שלו ללמוד. עם הזמן כמות הבקשות לשירותים תפחת, אך חשוב שהתגובות שלכם יהיו ברורות ורגועות. באופן שוטף כמובן שמומלץ לעודד אותו בצורה מתונה גם על הצלחות וגם על פספוסים או כמעט הצלחה.

   

  אחידות ועקביות

  נכון שבאמצע הלילה לא ממש ברור לכם למה הילד מבקש לצאת לשירותים אם הוא ממילא עם חיתול, אבל זה שלב בדרך. אל תגידו לו לעשות בחיתול, אלא תנו לו את האופציה לגשת לשירותים. אחרת אתם מבלבלים אותו במסר שלכם אליו: במהלך היום אין חיתול ומצופה ממך לעשות בשירותים, אך בלילה הכללים שונים ואפשר לעשות פיפי בחיתול. הוא לא מבין את ההגיון הזה, שלנו ההורים כל כך ברור. שדרו מסר אחיד ועקבי - אם אתה מרגיש פיפי אתה יכול ללכת לשירותים, גם ביום וגם בלילה.

   

  מאחלת לכם שיהיה תהליך גמילה מוצלח עם המשך שינה טובה.

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יועצת שינה מוסמכת בשיטת "לילה טוב" - מענה תמידי ומיידי לבכי ומלווה משפחות לאחר לידה (פוסט פארטום דולה). חושבת שבכי של תינוק הוא השפה שלו ודרכו היחידה לתקשר עם העולם ולכן יש להיענות לו ולהיות שם עבורו בכל פעם שהוא זקוק לכם.

  נשואה לליאור ואמא לתומאס, שבזכותו ובזכות המון לילות לבנים והרדמות מורטות שיער הגעתי לאיפה שאני עכשיו. מאמינה בהעצמת ההורים, חיזוק האינטואיציה שלהם ומתן כלים להתמודדות עתידית.