צילום: שי יחזקאל

מסר מאופרה ווינפרי: "תחשבי כמו מלכה. מלכה לא מפחדת להיכשל"

אחרי נאום שעורר הדים בטקס פרסי גלובוס הזהב ושמועות על מרוץ לנשיאות ב־2020 ורגע לפני סרט דיסני חדש בכיכובה, 19 שיעורי החיים הכי חשובים שלמדנו מאופרה

אחת הנשים מעוררות ההשראה החשובות ביותר שהיו לנו כאן. לחצו Play לצפייה
צילום: שאטרסטוק
ווינפרי שווה קרוב ל-3 מיליארד דולר. למטה - במקבץ שערי מגזינים מהשנה האחרונה (צילום: AP)
ווינפרי שווה קרוב ל-3 מיליארד דולר. למטה - במקבץ שערי מגזינים מהשנה האחרונה (צילום: AP)

1. להקשיב לאינסטינקטים, לא לאסטרטגיות

אופרה ווינפרי העידה על עצמה בכמה הזדמנויות שהיא לא אסטרטגית גדולה. במקום זאת היא מעדיפה להמתין להשראה, וזה מבחינתה המפתח להצלחה של החברה שלה, ששווה לפי מגזין "פורבס" 2.9 מיליארד דולר. "לא תכננתי דבר אחד, מעולם", אמרה ב־2008 למגזין "בלק אנטרפרייז". "נתתי לעצמי להיות מובלת על ידי האינסטינקטים שלי ועשיתי בחירות שהיו מבוססות על מה שהיה נכון עבורי באותו הזמן".

 

2. להפגין מוסר עבודה חזק

בזמן שווינפרי עבדה כמגישת חדשות אי שם בסוף שנות ה־70, היא גם לקחה על עצמה להגיש תוכנית בוקר בערוץ מקומי. לאורך כל הקריירה שלה עבודה קשה מעולם לא הרתיעה אותה, אפילו להפך - היא קיבלה אותה בשמחה.

 

3. לא לפחד ליזום

ווינפרי נחשבת ליזמית אמיצה שמעולם לא חוששת לקחת סיכונים, ולאורך הדרך זה תמיד השתלם לה. היא התנסתה במשחק ("הצבע ארגמן", "חמדת", "המשרת" ועוד), השקיעה בסטארטאפים כמו רשת הכבלים העצמאית לנשים, Oxygen, והשיקה את הרשת שלה, OWN.

 

בתפקיד גברת Which  בסרט החדש של דיסני "קמט בזמן" שעולה לאקרנים בארה"ב בסוף השבוע:

A post shared by Oprah (@oprah) on

 

4. להקיף את עצמכם באנשים שבאמת יתמכו בכם

כל מי שמכיר את ווינפרי, מכיר גם את גייל קינג, החברה הכי טובה שלה, שלעתים נחשדת כמאהבת שלה, וגם את סטנדמן גרהאם, בן הזוג של ווינפרי. השניים האלה תמיד היו שם לצדה, לטוב ולרע, בפרטי או בפומבי. מסוג מערכות היחסים שכבר לא רואים בהוליווד.

 

5. ליצור את הקשרים הנכונים

גם הקשרים העסקיים של ווינפרי הם כאלה ששרדו לאורך שנים. היא תמיד ידעה לחבור לאנשים הנכונים והמובילים, כאלה שתוכל לפנות אליהם לקבלת עצה בעת הצורך. ברק אובמה הוא אחת הדוגמאות הטובות לכך - אופרה תמכה בו לאורך קמפיין הבחירות שלו לנשיאות, והוא בתמורה מחשיב אותה לחברה קרובה.

 

6. לכבד את אלה שעובדים תחתיכם

"אני לא צועקת על אנשים, אני לא מתייחסת אליהם לא יפה", היא אמרה באותו ריאיון למגזין "בלק אנטרפרייז". "להתייחס לאנשים בכבוד זה הדבר הכי חשוב לי בעולם".

 

7. להכיר באחרים כמורים הכי טובים שלכם

בפרק הסיום של התוכנית המיתולוגית שלה, ששודר במאי 2011 לאחר 25 שנה באוויר, ווינפרי תיארה במילים שלה כמה חשוב לראות בכל אדם שפוגשים מורה פוטנציאלי: "משהו בתוכי נקשר לכל אחד ואחת מכם באופן כזה שאפשרתי לעצמי לראות את עצמי בכם", היא אמרה לצופים. "הפכתי להיות הסרוגייט שלכם, לשאול את השאלות, לספק את התשובות, ללמוד, לגדול, להרחיב את החשיבה שלי, לאתגר את האמונות שלי ואת האופן שבו אני מתבוננת בעולם. הקשבתי וגדלתי, ואני יודעת שאתם גדלתם יחד איתי".

 

"אף אחד מלבדכם לא אחראי לחיים שלכם" (צילום: Joe Seer / Shutterstock)
  "אף אחד מלבדכם לא אחראי לחיים שלכם"(צילום: Joe Seer / Shutterstock)

   

  8. לאפשר לאחרים לגדול

  הרבה מאוד מומחים שנתפסים כיום כמובילים בתחומם צמחו על ספת האירוח של ווינפרי. היא גידלה את ד"ר פיל, ד"ר אוז ומומחים רבים נוספים. יש לה יכולת אמיתית לזהות פוטנציאל ולהציג אותו לעולם, ועד היום הם חייבים לה את הקריירות שלהם. את ד"ר פיל, למשל, פגשה במהלך משפט שהתנהל נגדה במדינת טקסס. הוא שימש כיועץ, והיא התרשמה כל כך מהכישורים שלו, שהחליטה לתת לו ספוט בתוכנית.

   

  "שהשיעור הכי חשוב שלמדתי מאופרה הוא ההשפעה של נדיבות הרוח". ד"ר אוז וד"ר פיל (צילום: Gettyimages)
   "שהשיעור הכי חשוב שלמדתי מאופרה הוא ההשפעה של נדיבות הרוח". ד"ר אוז וד"ר פיל(צילום: Gettyimages)

    

   "אני חושב שהשיעור הכי חשוב שלמדתי מאופרה הוא ההשפעה של נדיבות הרוח", אמר ד"ר פיל בריאיון למגזין "ביזנס אינסיידר". "כשאופרה נמצאת ליד אנשים הם מרגישים טוב יותר עם עצמם, והדרך שלה להיות ליד אנשים, לתקשר איתם ולגרום להם להרגיש טוב יותר עם עצמם היא כישרון אמיתי. למדתי את זה ממנה, ואני מנסה ליישם את זה כל הזמן".

    

   9. להקשיב למאיה אנג'לו

   מאיה אנג'לו הייתה משוררת וסופרת אפרו־אמריקאית, אישה מעוררת השראה, שנחשבה לאחת הדמויות המובילות בתנועה לזכויות האזרח בארצות הברית. ווינפרי פגשה את אנג'לו בתחילת דרכה, אירחה אותה בתוכנית כמה פעמים והפכה אותה לדמות מיינסטרים אהובה. היא נוהגת לצטט אותה לעתים קרובות.

    

   בריאיון האחרון שעשו, ווינפרי שאלה את אנג'לו מה העצה הכי טובה שאי פעם נתנה. אנג'לו השיבה: "העצה הכי טובה שאי פעם נתתי, אני מקווה, היא עצה שנתתי לבן שלי. כשהוא היה ילד, הוא אמר לי: 'אין לי חברים, איך אני יכול למצוא חברים?', אמרתי לו שני דברים: 'כדי למצוא חבר, אתה צריך להיות חבר', ועוד אמרתי לו: 'יש מקום בתוך עצמך שאתה צריך לשמור כבלתי מושג. אתה צריך לשמור עליו נקי, כך שלאף אחד לא תהיה הזכות לקלל אותך או להתנהג אליך לא יפה. לאף אחד, לא אמא שלך, לא אבא שלך, לא אשתך או בעלך. לאף אחד".

    

   10. לכל אחד יש ייעוד

   "אתם חייבים להתפרנס, אני מבינה את זה, אבל אתם גם חייבים לדעת מה מדליק בתוככם את הניצוץ הזה כדי שאתם, בדרככם שלכם, תוכלו לשנות את העולם"

   "לכולם יש ייעוד, והמשימה האמיתית שלכם בחיים היא לגלות מהו ולכבוש אותו. בכל פעם שראינו על הבמה הזאת אדם שנתפס כהצלחה בחיים שלו, הוא דיבר על השליחות הזאת ועל תחושת הצדק שהוא קיבל מעשיית מה שהוא ידע שנועד לעשות. הייעוד שלכם מאיר אתכם ומאפשר לכם לדעת בדיוק איפה אתם אמורים להיות ולעשות את מה שנועדתם לעשות. זה מה שאני מקווה שכולכם קיבלתם מהתוכנית הזאת – לחיות מהלב שלכם. אתם חייבים להתפרנס, אני מבינה את זה, אבל אתם גם חייבים לדעת מה מדליק בתוככם את הניצוץ הזה כדי שאתם, בדרככם שלכם, תוכלו לשנות את העולם" (ווינפרי, תוכנית הסיום, מאי 2011).

    

   11. לכל אחד יש פלטפורמה שבה הוא יכול להשפיע

   ווינפרי מעולם לא ייחסה חשיבות לפרסום ולכוח. היא באמת מאמינה שכל אדם הוא בעל השפעה בעולם. "אולי אלה 20 אנשים, 30 אנשים, 40 אנשים, המשפחה שלכם, החברים שלכם, השכנים שלכם... לא משנה איפה אתם, זו הפלטפורמה שלכם, הבמה שלכם, מעגל ההשפעה שלכם. כשאתם מראים להם מי אתם באמת, שם נמצא הכוח שלכם, זו תוכנית האירוח שלכם".

    

   12. אתם אחראים לחיים שלכם

   "אף אחד מלבדכם לא אחראי לחיים שלכם. זה לא משנה מה אמא שלכם עשתה, או מה אבא שלכם עשה. אתם אחראים לאנרגיה שאתם יוצרים לעצמכם ולאנרגיה שאתם נותנים לאחרים"

   ווינפרי נולדה במיסיסיפי לזוג הורים עניים בגילאי העשרה. נקודת ההתחלה שלה בחיים הייתה דלה למדי. היא גדלה במשפחות אומנה, הועברה לפנימייה ונבעטה משם בעקבות חוסר במיטות. היא גם עברה כמה מקרי אונס קשים. ולמרות האלימות והקושי שחוותה, היא לא נתנה להם לאפיין את המשך חייה. "אף אחד מלבדכם לא אחראי לחיים שלכם. זה לא משנה מה אמא שלכם עשתה, או מה אבא שלכם עשה. אתם אחראים לאנרגיה שאתם יוצרים לעצמכם ולאנרגיה שאתם נותנים לאחרים" (תוכנית הסיום, מאי 2011).

    

   13. אתם, כמו שאתם, זה מספיק

   "לעתים קרובות אנחנו 'חוסמים' את הברכות שיש בנו, כי אנחנו לא מרגישים טובים מספיק, חכמים מספיק, יפים מספיק או בעלי ערך מספיק. התוכנית שלי לימדה אותי שלכל אחד מאיתנו יש ערך מכיוון שנולדנו ומכיוון שאנחנו כאן. הנוכחות שלנו, העובדה שאנחנו בחיים, הופכות אותנו לבעלי ערך מרגע לידתנו. אנחנו, כשלעצמנו, זה מספיק" (תוכנית הסיום, מאי 2011).

    

   14. כל אחד זקוק לאישור

   "שוחחתי עם כמעט 30 אלף אנשים בתוכנית שלי, ולכולם היה דבר אחד במשותף: כולם היו זקוקים לאישור. הם רצו לדעת אם רואים אותם, אם שומעים אותם, אם יש להם משמעות. נסו את זה עם הילדים שלכם, עם בני הזוג שלכם, הבוס שלכם, החברים שלכם. תנו להם אישור. תגידו להם: 'אני רואה אותך, אני שומע אותך, מה שאתה אומר חשוב לי'" (תוכנית הסיום, מאי 2011).

    

   נאום מעורר השראה. אופרה מקבלת פרס מפעל חיים בטקס פרסי גלובוס הזהב האחרון (צילום: Gettyimages)
    נאום מעורר השראה. אופרה מקבלת פרס מפעל חיים בטקס פרסי גלובוס הזהב האחרון(צילום: Gettyimages)

     

    15. להיות מקור הביטחון של עצמכם

    אם ווינפרי הצליחה לעמוד על שתי הרגליים שלה אחרי שעברה אונס והפלה לפני שמלאו לה 20, כולנו יכולים. ולא רק זה: תוכנית האירוח שלה עלתה לאוויר בתקופה שבה הז'אנר הטלוויזיוני הזה לא נחשב לפופולרי במיוחד. למעשה, היא זו שהפכה את רצועת הדיי־טיים למקור של השראה ונחמה, בניגוד לתוכניות אחרות שהציגו בעיקר בני משפחה זועמים שקיללו זה את זה והלכו מכות. היא תמיד סומכת על עצמה, ולכן לא חוששת לפלוש לטריטוריות לא מוכרות או לא בטוחות. גם כשזה לא מצליח, היא לומדת מזה וממשיכה הלאה.

     

    16. ליצור סגנון משלכם

    האופן שבו ווינפרי קיימה את הראיונות שלה היה חדש בטלוויזיה האמריקאית. היא נתנה לתחושות הבטן שלה להוביל אותה מול המרואיינים והתחברה אליהם באופן רגשי שעבר גם לצופים. אף אחד לפניה לא הרשה לעצמו להיות מראיין חשוף וכן כמוה, והסגנון שלה חילץ גם מהמרואיינים כנות נוגעת ללב.

     

    מפזרת קסם של פיות:

    A post shared by Oprah (@oprah) on

     

    17. להיכשל ולקום מחדש

    "אנחנו לא יכולים להיות מי שנועדנו להיות על ידי כך שנישאר מי שאנחנו ונסרב לגדול"

    בתחילת דרכה כמגישת חדשות בבולטימור פוטרה ווינפרי מהתחנה לאחר שטענה כי הוטרדה מינית וסבלה מסקסיזם על ידי חלק מהעובדים במקום. זה לא מנע ממנה להפוך למלכת טלוויזיית הדיי־טיים. היא נכשלה פעמים רבות לאורך הדרך, בין היתר גם כשפרשה מהתוכנית שלה והקימה את רשת OWN שסבלה במשך תקופה ארוכה מנתוני רייטינג נמוכים ומחוסר עניין, אבל ווינפרי פשוט המשיכה לעשות את זה בדרך שלה. אחד הציטוטים הכי מפורסמים שלה הוא: "אנחנו לא יכולים להיות מי שנועדנו להיות על ידי כך שנישאר מי שאנחנו ונסרב לגדול". היא התכוונה לכך ששינוי הוא חלק מהותי והכרחי, וגם כשהרוח שלכם נשברת, אתם תמיד יכולים לעלות מהאפר ולהיות משהו חדש.

     

    18. לא לוותר, עד שמוצאים את הדרך

    אחד המאבקים המפורסמים ביותר של ווינפרי הוא המאבק במשקל העודף. לאורך ארבעה עשורים הקהל שלה צפה בה משילה קילוגרמים ומעלה אותם מחדש, מתנסה בדיאטות ותפריטים שונים, ותמיד שמע אותה מדברת על זה בכנות אינסופית. ב־2017 הצטרפה ווינפרי לתוכנית שומרי משקל והשילה יותר מ־20 קילו, אבל המסר החשוב באמת כאן הוא שהיא מעולם לא ויתרה, ובכל פעם שדרך אחת כשלה, היא פנתה לדרך אחרת. ואולי המסר החשוב מכולם הוא שהיא לא חייבת להיות רזה כדי להופיע על המסך, כי הקהל אהב אותה בכל משקל.

     

    19. להאמין שהשינוי אפשרי

    הנאום מעורר ההשראה של ווינפרי בטקס פרסי גלובוס הזהב האחרון, שם קיבלה פרס מפעל חיים, הזכיר לנו את האופטימיות הנצחית שלה שתמיד יכול להיות טוב יותר. "ראיינתי אנשים שהיו עדים לזוועות הכי גדולות שהחיים האלה יכולים להשליך עליך", היא אמרה, "והייתה תכונה אחת שהייתה משותפת לכולם - היכולת לשמור על תקווה לבוקר בהיר יותר גם במהלך הלילות החשוכים ביותר".

     

     

    הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
    הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד