גברים ומזריקים לקמטים: ומעכשיו הם גם לא מתביישים לספר לחבר'ה

מגיש הטלוויזיה חיים אתגר מאשים את ה-HD ששלח אותו לטפל בדחיפות בהתקמטות, אך גם הרחק מהמסך צובר טרנד הזרקות הרעלנים תאוצה אצל גברים סטרייטים גאים

איתי יעקב

|

14.03.18 | 09:02

מזריקים או טבעיים? מימין למעלה, עם כיוון השעון: ג'ון טרבולטה, ג'ורג' קלוני, טום קרוז, רוברט דאוני ג'וניור, ליאונרדו דיקפריו ובראד פיט (צילום: Gettyimages)
מזריקים או טבעיים? מימין למעלה, עם כיוון השעון: ג'ון טרבולטה, ג'ורג' קלוני, טום קרוז, רוברט דאוני ג'וניור, ליאונרדו דיקפריו ובראד פיט (צילום: Gettyimages)

בשבוע שעבר נסע איזידור פלד, איש חינוך גופני ומדריך קראטה בן 63, לנחם אבלים בעיר מגוריו הקודמת, כרמיאל, אשר בה לא ביקר מזה עשור. חבר שלא ראה אותו מאז, התבלבל ושאל לגילו. "עניתי לו שאני בן 45 והוא האמין לי", צוחק פלד. "חבר אחר, בא אליי ואמר, 'וואלה, איזידור, אתה נראה מצוין!'". המחמאות שגורף פלד בשלוש השנים האחרונות הן תוצאה של סדרת טיפולים קוסמטיים שהחליט לעבור, הכוללים הזרקת בוטוליניום טוקסין, רעלן לריכוך קמטי הבעה, וחומרים למילוי קמטים. "הגעתי למסקנה שאם אני מטפל בגופי - חשוב גם לטפל בפנים. רוב הגברים מנפחים את השרירים ושוכחים להסתכל על הפנים במראה", הוא אומר. "הדור שלי הוא דור של גברים שמרנים, שיהיו מוכנים להזיע שעות בחדר כושר, להשקיע כסף במלתחה, ולהחליף לרכב חדש, אבל עד לטיפול בפנים. כשאתה מעיר להם, אתה מגלה רתיעה מהנושא".

 

"פעם יכולתי להגיע לשידור לא מגולח, מחוצ'קן ומרושל ועדיין לצאת טרבולטה. למרבה הצער, המרוץ הרצחני אחרי הצופים שינה את המציאות. מאדם חלק יחסית הפכתי לקלינט איסטווד". חיים אתגר (צילום: רפי דלויה)
  "פעם יכולתי להגיע לשידור לא מגולח, מחוצ'קן ומרושל ועדיין לצאת טרבולטה. למרבה הצער, המרוץ הרצחני אחרי הצופים שינה את המציאות. מאדם חלק יחסית הפכתי לקלינט איסטווד". חיים אתגר(צילום: רפי דלויה)

   

  פלד אינו בודד במערכה של זכרי האלפא שכבר לא חוששים לבקר אחת לכמה חודשים בקליניקות של פלסטיקאים, ולהזריק לפנים חומצות היאלורוניות ורעלנים לריכוך קמטי הבעה. מחקר שפרסם לאחרונה האיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית (ASPS), מגלה כי בחמש השנים האחרונות חלה עלייה של 27.3 אחוז בשימוש בפרוצדורות פלסטיות אצל גברים סטרייטים בגיל העמידה.

   

  הגדילה הזו מתבטאת גם בצמיחה כללית בתחום. בחודש מרץ אשתקד פרסם האיגוד כי רק בארצות הברית לבדה גלגלה תעשיית הקוסמטיקה הפלסטית כ-15 מיליארד דולר, עלייה של 11 אחוז מ-2016. שנה קודם לכן פרסם האיגוד מחקר נוסף עם נתונים מרעישים, כי החל משנת 1997 ועד 2015 רשמו הטיפולים הקוסמטיים וההתערבויות הכירורגיות לגברים גידול של 273 אחוז(!). בראיון לאתר פוקס ניוז סיפרה ד"ר אלן מרמור, דרמטולוגית מוסמכת מניו יורק, כי מתוך יותר מ-17 אלף מטופלים אצלה בקליניקה, 10 הלקוחות שמוציאים הכי הרבה כסף על טיפולים הם גברים.

   

  "רוב הגברים מנפחים את השרירים ושוכחים להסתכל על הפנים במראה". איזידור פלד
   "רוב הגברים מנפחים את השרירים ושוכחים להסתכל על הפנים במראה". איזידור פלד

    

   בישראל אין תיעוד מספרי המפלג את אחוזי המטופלים לגברים ונשים, אך בשיחה עם ד"ר אודי ארד, מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית ויועץ לחברת אלרגן, הוא מזהה עלייה ניכרת בשנים האחרונות אצל גברים בגילאי 40 ומעלה, ואומר כי אחוז המטופלים של גברים בישראל מקביל לנעשה בארצות הברית, כלומר, עומד על אחוזים בודדים ביחס לכלל המטופלים והמטופלות. בשנת 2016, למשל, מתוך 7 מיליון פרוצדורות פלסטיות שנערכו בארצות הברית, 450 אלף היו בגברים, שהם 6 אחוזים.

    

   "זה כבר לא טאבו, אלא נתפס כמשהו נורמטיבי אצל גברים", הוא אומר. "אם פעם זה נחשב למשהו מטרוסקסואלי, היום אתה רואה גברים מכל הסוגים מגיעים לקליניקה. אני מטפל בחקלאים, ספורטאים, שוטרים, אנשי עסקים, שחלקם מגיעים בהמלצת בנות הזוג. אני שומע הרבה גברים שאומרים לנשותיהם, 'עזבי, מה אני צריך את זה', אבל הן טוענות שבבית הם מתבטאים אחרת".

   ד"ר אודי ארד: "אם פעם זה נחשב למשהו מטרוסקסואלי, היום אתה רואה גברים מכל הסוגים מגיעים לקליניקה. אני מטפל בחקלאים, ספורטאים, שוטרים, אנשי עסקים, שחלקם מגיעים בהמלצת בנות הזוג"

    

   השיח סביב מחטים בפנים כבר מזמן חצה מגדרים, מגזרים וגילאים, ואינו שמור לנשים והומואים. לדברי ארד, ההוצאה הכספית של גברים בתחום היום זהה לזו של נשים, אולם תדירות הביקורים והטיפולים המבוקשים הם אחרים. "אם אישה רוצה פנים חלקות - גבר יעדיף מראה שישמר מעט את הקמטים - מראה שהוא לא נשי", הוא מדגיש.

    

   תחושת השחרור של גברים בכל הנוגע לנושא ההזרקות והטיפולים מגיעה בין היתר מהמודלים הגבריים שניבטים אלינו מן המסך, רבים מהם עוברים טיפולי הזרקות, וכעת נראה כי אט אט הם גם "יוצאים מהארון" בנושא. לאחרונה פרסם איש הטלוויזיה חיים אתגר טור במעריב, בו הסביר כי "נאלץ" לעשות טיפולים בעקבות המעבר לשידור בטכנולוגיית HD. "פעם יכולתי להגיע לשידור לא מגולח, מחוצ'קן ומרושל ועדיין לצאת טרבולטה", כתב המגיש בן ה-43. "למרבה הצער, המרוץ הרצחני אחרי הצופים שינה את המציאות. מאדם חלק יחסית הפכתי לקלינט איסטווד". לטובת אתגר ואחרים הסובלים מתחושתו, השיקה לאחרונה רונית רפאל את "טיפול HD", המבטיח טיפול בזק לאפקט מתיחה מיידי.

     

   אלא שהחיים האמיתיים מתקיימים בעיקר הרחק מהמסך, ומתברר שגם שם גברים רבים חווים את אותן תחושות. לפני כשנה וחצי הצטרף יוסי כץ לסטטיסטיקה של גברים במשבר גיל ה-40. זה התחיל בטיפול ליישור השיניים, המשיך במינוי לחדר כושר, והגיע עד לקליניקה של ד"ר להבית אקרמן, שעשתה לו הקפאת שומן של סנטר כפול, הזרקות בוטוליניום, טיפולי לייזר בפיגמנטציה ומילוי קמטים. כץ, גבר חובש כיפה סרוגה בן 43, נשוי + 4 מגבעת שמואל, עובד כמנהל תיקי לקוחות במגזין הדתי-לאומי "בשבע" ומדריך מסעות לפולין. "מידתיות היא דבר מאוד חשוב בנושא הזה", הוא מסביר. "לא תראה אותי עם עור פנים מתוח או מבריק, ויש לי גבולות אדומים ברורים מאוד: לא להיראות פתטי".

    

   אתה לא חושש שתתמכר לטיפולים האלה?

   "אין חשש כי החיים שלי לא סובבים סביב זה. אני אפילו לא משתמש בקרם פנים, ולא מבלה כל יום מול המראה".

    

   איך הגיבה אשתך על ההחלטה שלך?

   "היא תמכה בי מאוד. גם היא עושה, בקטנה".

    

   אתם מזריקים יחד כבילוי זוגי?

   "אנחנו לא הולכים ל'מסיבות בוטוקס'. אנחנו בית ערכי מאוד של בני עקיבא, והדגש אצלנו הוא לא על מראה. אני מחנך את הילדים שלי להיות בעד שינויים, אבל כאלה שהם ברי חלוף. מצד שני, אנחנו חיים בעידן שבו אנשים רוצים לשמור על מראה, בקטנה, להיראות יותר טוב".

    

   ומה התגובות בבית הכנסת?

   "לא היו תגובות כי השינויים מינוריים מאוד. זה לא שהופעתי עם שפתיים מנופחות".

    

   "אנחנו לא הולכים ל'מסיבות בוטוקס'. אנחנו בית ערכי מאוד של בני עקיבא, והדגש אצלנו הוא לא על מראה. אני מחנך את הילדים שלי להיות בעד שינויים, אבל כאלה שהם ברי חלוף". יוסי כץ (צילום: יוסי כץ)
    "אנחנו לא הולכים ל'מסיבות בוטוקס'. אנחנו בית ערכי מאוד של בני עקיבא, והדגש אצלנו הוא לא על מראה. אני מחנך את הילדים שלי להיות בעד שינויים, אבל כאלה שהם ברי חלוף". יוסי כץ(צילום: יוסי כץ)

     

    שינויים מינורים להרגשה טובה בחר לעשות גם אייל שלמה, קבלן בן 52 מתל אביב, נשוי+3, שהסיר 20 קילוגרם ממשקלו - מה שהוביל למראה גוף חטוב ופנים נפולות. עבודתו כקבלן בשמש רק תרמה לרצון שלו לחדש את מראה הפנים, והוא פנה אל ד"ר אברהם לוי, שמטפל בו באופן קבוע עם בוטוליניום טוקסין של חברת דיספורט לקמטים במצח, וחומצה היאלורונית למילוי בפנים. "אני רואה בזה חלק מטיפוח כולל של הגוף. כגבר שעובד שעות ארוכות בשמש, הטיפולים מחדשים לי את העור ומרעננים אותו", מסביר שלמה. "זה לא שאני מחפש לעשות שינוי דרסטי בפנים ולהיראות כמו בן 25. זה בסך הכול טיפול של חמש דקות".

     

    שלמה, כמו רוב המטופלים עמם שוחחנו, לא חושש מפגיעה בדימוי הגברי, ולא מהסס לדבר על הנושא בפומבי. "גבר לא צריך להירתע מטיפול קוסמטי בגלל שהוא גבר", הוא אומר. "אני אפילו לא מתעסק בסוגיה אם זה גברי או לא גברי", מוסיף פלד. "לפני עשר שנים כשעשיתי פילאטיס, לא מצאתי שם גברים נוספים כי זו פעילות גופנית שנתפסת כנשית, אבל כשג'וזף פילאטיס פיתח את השיטה לפני מאה שנה הוא בכלל עסק בריפוי רקדנים גברים. באותה מידה אתה יכול לשאול האם גברים שמנפחים בחדר כושר את מסת השריר לגודל לא טבעי זה גברי? זה נשי? בעיניי, זה פשוט מטומטם".

     

    אתה לא מוצא סתירה בין השמירה על הכושר ובריאות הגוף להזרקת רעלנים לפנים?

    "בוטוקס הוא רעלן שמשתמשים בו במינון נמוך מאוד, ובסופו של דבר המראה שלי טבעי ואני נראה טוב לגילי. כשאני מאמן ילדים בני שש הם לא רואים בי אדם מבוגר או כעוס, וזה יתרון. פעם שאל אותי ילד בן כמה אני, ואחרי שעניתי בן 45 הוא אמר, 'אבא שלי בן 40 ונראה זקן יותר'. אחרי זה אני מגלה להם את גילי האמיתי, 63".

     

    וזה לא נראה לך בעייתי שילדים שרואים בך מודל לחיקוי מבינים שגבר בן 63 צריך להיראות בן 40?

    "בעיה?! הדור משתנה. בני הדור שלך כבר הרבה יותר מודעים לטיפוח, ואין בזה שום בעיה. הבעיה מתחילה רק כשאנשים מגזימים ולא יודעים את הגבול. אבל תראה כמה נפלא נראות היום סופיה לורן בת ה-83, או טינה טרנר בת ה-78. אני לא רואה בזה בעיה - אלא חינוך לאסתטיקה מגיל צעיר".

     

    מה אתם חושבים על עור הפנים של הגברים בהוליווד?

     

     

    ______________________________________________________

     

    וכמה עלתה התספורת להסתרת הקרחת של הנסיך וויליאם?

    הנסיך וויליאם נפטר מהשיער המקליש. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)
    הנסיך וויליאם נפטר מהשיער המקליש. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד