"אלמנה? לא רואים!": קשיי הדייטינג של צעירים שאיבדו את בני זוגם

איך מעדכנים בן זוג פוטנציאלי שבעלך נפטר? ומה עושים כשבת הזוג מקנאה באשתך המנוחה? חברים בקבוצת 'אלמנים ואלמנות צעירים' על ההישרדות בעולם ההיכרויות

רונה שטרן. "חמותי הציעה לי לצאת עם מישהו. אמרתי לה: 'את לא יכולה לדבר איתי על זה!' היא אמרה לי: 'אני מבינה שאת צריכה להמשיך הלאה'" (צילום: גיל נחושתן)
רונה שטרן. "חמותי הציעה לי לצאת עם מישהו. אמרתי לה: 'את לא יכולה לדבר איתי על זה!' היא אמרה לי: 'אני מבינה שאת צריכה להמשיך הלאה'" (צילום: גיל נחושתן)

חמישה מחברי קבוצת הפייסבוק "אלמנים ואלמנות צעירים" מסבירים איך שורדים בעולם הדייטינג עם סטטוס כל כך יוצא דופן.

 

 

"זה לא פשוט למצוא שוב את האחד"

רונה שטרן (33), מנהלת תיקי לקוחות ומתאמת ייצוא בחברת "אבן קיסר", אמא לאלונה (בת שבע) ועידו (בן שש), גרה בבנימינה. בעלה גיא נפטר מסרטן המעי הגס לפני כחמש שנים, ארבעה ימים אחרי יום הולדתו ה־30.

 

איך התמודדת עם האובדן?

"בכיתי ללא הפסקה ימים על גבי ימים, עד שהבנתי שאני צריכה לאסוף את עצמי כי אין ברירה, יש לי שני ילדים שזקוקים לי. אני וגיא היינו יחד תשע שנים. לאט־לאט עיכלתי שזו המציאות החדשה. זה תהליך שנמשך עד היום. יש עליות וירידות וזה לא פשוט".

 

איך מכירים בסטטוס הזה?

"אני מאוד בררנית. יצאתי רק עם שני בחורים מאז שהתאלמנתי. היה רווק אחד בעבודה הקודמת שלי, שמאוד רצה לצאת איתי לדייט. הוא שיגע אותי בהודעות ווטסאפ במשך שבועיים. על פניו נראה שהסטטוס שלי לא מרתיע אותו. הסכמתי להיפגש איתו לכוס קפה, וכבר בדייט הרגשתי שהוא מתחיל להבין את המשמעות של שני ילדים שנמצאים איתי 24/7: אלה לא ילדים שהולכים בסוף השבוע לאבא שלהם. הוא נלחץ וזה הסתיים באותו קפה. מאוחר יותר דיברתי איתו על העניין והוא הודה: 'כן, נלחצתי, אני לא חושב שאעמוד בזה'.

"לפני שנה וחצי חמותי הציעה לי לצאת עם מישהו. אמרתי לה: 'את לא יכולה לדבר איתי על זה, את אמא של גיא!' היא אמרה לי: 'זה לא משנה, אני מבינה שאת צריכה להמשיך הלאה'. היינו יחד שלושה חודשים, וזה הסתיים יפה. זה פשוט לא התאים".

 

תעדיפי רווק, גרוש או אלמן?

"אם יגיע רווק בוגר ומכיל, אולי זה כן ילך. הסטטוס לא חשוב, חשובות הבשלות והמוכנות. זה לא פשוט למצוא שוב את האחד".

 

 

"יש כאלה שאומרות: 'זה גדול עליי'"

אביעד דרור (38), ראש צוות בחברת תוכנה, אבא לשיר (בת שבע) ומעיין (בן שש), גר בבת־חפר. אשתו פנינה נפטרה לפני שש שנים, כתוצאה מתסחיף מי שפיר במהלך לידת בנם, בגיל 32.

 

אביעד דרור. "הילדים רואים בכל בחורה שאני מביא הביתה אמא פוטנציאלית" (צילום: אביגיל עוזי)
  אביעד דרור. "הילדים רואים בכל בחורה שאני מביא הביתה אמא פוטנציאלית"(צילום: אביגיל עוזי)

   

  איך התמודדת עם האובדן?

  "חזרתי הביתה עם תינוק, לא היה לי זמן לתחושת שבר, הייתי במוד של הישרדות. המשפחות שלי ושל פנינה עזרו לי המון. מעיין קיבל חלב אם מנשים זרות, והיו שתי מתנדבות מארגון 'אם לאם' שבאו להיות איתי. במשך שנה וחצי הייתי בטיפול. הייתי מוכרח להבין ולקבל שזה המצב – ומפה ממשיכים הלאה. הכאב עדיין נמצא".

   

  מתי התחלת לחשוב על פרק ב'?

  "כמה חודשים לאחר מותה של פנינה. לאנשים זה נשמע מוזר, אבל פנינה ואני דיברנו על זה כשהייתה בחיים. אחרי שאביה נפטר היו לנו שיחות על המוות. באחת מהן היא אמרה: 'מה יקרה אם אמות לפניך?' אמרתי לה: 'אני מאמין שאני אמשיך מהר קדימה'. היא חשבה רציונלית ולא נעלבה מזה, אז הרגשתי שזה בסדר מבחינתה".

   

  איך מכירים בסטטוס הזה?

  "שידוכים של חברים, משפחה, אתרי היכרויות והיכרויות טבעיות. במשפט הראשון באתר ההיכרויות כתוב שאני אלמן. אני יודע שזה יכול לא להתאים לנשים מסוימות, אז אני רוצה לחסוך אנרגיה לשני הצדדים. אני טיפוס מאוד זוגי ויצאתי להרבה דייטים, בתדירות של פעם בשבוע אפילו. עד כה היו לי כמה קשרים, כשכל קשר נמשך כמה חודשים עד שנה. בארבעת החודשים האחרונים אני בזוגיות".

   

  אביעד עם פנינה ז"ל. "היא נמצאת בחיים שלי באופן משמעותי" (צילום: אלבום פרטי)
   אביעד עם פנינה ז"ל. "היא נמצאת בחיים שלי באופן משמעותי"(צילום: אלבום פרטי)

    

   איך נשים מגיבות כשאתה מספר שאתה אלמן?

   "לאף אחד זה לא עושה את זה בתור איזו מציאה. יש רווקות שאומרות: 'זה גדול עליי', ויש גרושות עם ילדים שיותר קל להן לדעת שיש לילדים של בן הזוג אמא. כל אחד מגיע למערכת יחסים עם האישוז שלו, וזה חלק מהאישוז שלי".

    

   כשאתה בזוגיות אתה מדבר על פנינה?

   "אני ופנינה היינו יחד במשך חמש שנים, והיא נמצאת בחיים שלי באופן משמעותי. מי שנמצאת איתי צריכה להיות מסוגלת להכיל את זה. לדעת להקשיב, להביע אמפתיה ולא להרגיש מאוימת. הייתה אחת שהיה לה קשה עם כל התמונות של פנינה בבית, היא העדיפה שנוריד אותן או שנעביר אותן לחדרים צדדיים. זה עורר בה קנאה. הקשר הזה הסתיים עקב חוסר התאמה, ולא בגלל זה".

    

   איך הילדים מגיבים כשאתה יוצא עם מישהי?

   "הם נורא רוצים אמא, ורואים בכל בחורה שאני מביא הביתה אמא פוטנציאלית. שיר תמיד מנצלת הזדמנויות שבהן האישה שאני יוצא איתה יושבת לבד בסלון, כשאני הולך להביא קפה למשל, ושואלת אותה: 'את רוצה להיות אמא שלנו?' אם לא הספקתי להכין את הבחורה לזה, מתמודדים. מי שתקום ותברח במצב כזה, פחות מתאימה".

    

    

   "לפעמים אני שואלת" זה באמת קרה לי?"

   מרינה פונס (32), עובדת סוציאלית, מומחית לצמיחה מתוך משבר, מטפלת בנשים ומנחת סדנאות מנס־ציונה. בימים אלה עובדת על פרויקט ליווי לאלמנות. אמא לאיתן (בן ארבע וחצי). בעלה ברק נפטר מסרטן בחוט השדרה לפני שנתיים וחצי, בגיל 34, אחרי חמש שנים של מאבק במחלה.

    

   מרינה פונס. "בן זוג של אלמנה חייב להיות מישהו עם דימוי עצמי חיובי, שלא ירגיש בתחרות עם אף אחד, כי באמת אין תחרות" (צילום: תומריקו)
    מרינה פונס. "בן זוג של אלמנה חייב להיות מישהו עם דימוי עצמי חיובי, שלא ירגיש בתחרות עם אף אחד, כי באמת אין תחרות"(צילום: תומריקו)

     

    איך עברה עלייך התקופה הראשונה אחרי מותו של ברק?

    "במשך ארבעה חודשים ישבתי בבית ולא עשיתי כלום. הייתי שמה את איתן בגן, חוזרת הביתה ובוכה. לא היה לי כוח לאף אחד ולא עניתי לחברות שרצו להיות איתי. רציתי להרגיש את זה הכי כואב שאפשר. היו חברים שלא הצליחו להכיל את זה והתרחקו ממני, וזה בסדר.

    "לפעמים אני שואלת את עצמי: זה באמת שלי, הסיפור הזה? זה באמת קרה לי ולברק? אחרי שהייתי בכל התהומות של המסכנות והרחמים העצמיים, כיום אני משתדלת

    לקבל את המציאות כפי שהיא. אני מתה מגעגועים אליו וכואב לי על הבן שלי, שגדל בלי אבא שלו".

     

    הייתה לך זוגיות מאז שברק נפטר?

    "הייתה לי מערכת יחסים שנמשכה כמעט שנה, עם רווק שצעיר ממני בחמש שנים. הכרנו דרך חברים, אז הוא ידע מה הסטטוס שלי. למרות שלא חיפשתי זוגיות, נוצר קשר. נפרדנו לפני כמה חודשים, בגלל חוסר התאמה, בלי קשר לאלמנות. כיום אני רוצה זוגיות, משפחה ועוד ילדים".

     

    מצאת את עצמך משווה את בן זוגך לברק?

    "מבחינתי אין תחרות בין אדם חי לאדם מת. אלה שני קווים מקבילים. מלכתחילה היה לי ברור שאני לא מחפשת גברים שדומים לברק. ברק היה חד־פעמי ולא יהיה לי עוד אחד כזה. מצד שני, כן דיברתי עליו המון עם בן זוגי. היינו ביחד שש שנים וחצי, רוב החוויות שלי מהשנים האחרונות היו איתו. הוא מהווה חלק נכבד מהחיים שלי ויש הרבה תמונות שלו בבית. האבל בא בגלים, יש ימים יותר טובים ופחות טובים. כשהיה לי עצוב הלכתי לבכות אצל בן זוגי. הוא ידע להכיל את זה ופשוט להיות שם בכאב, בגעגועים. הוא הבין שזה חלק מהמטען שלי. בן זוג של אלמנה חייב להיות מישהו עם דימוי עצמי חיובי, שלא ירגיש בתחרות עם אף אחד, כי באמת אין תחרות".

     

    מרינה עם ברק ז"ל. "אני מתה מגעגועים אליו וכואב לי על הבן שלי, שגדל בלי אבא שלו" (צילום: אלבום פרטי)
     מרינה עם ברק ז"ל. "אני מתה מגעגועים אליו וכואב לי על הבן שלי, שגדל בלי אבא שלו"(צילום: אלבום פרטי)

      

     באיזה שלב תספרי לדייט פוטנציאלי על הסטטוס שלך?

     "בשיחת הטלפון הראשונה. חלקם נבוכים ומתבלבלים, חלקם שואלים הרבה שאלות. אני מרגישה שזה יותר מסקרן אותם מאשר מרתיע. כשרואים אותי, מבינים שאני לא מה שאנשים חושבים על אלמנות – שהן יושבות וסורגות עם חתולים".

      

     יש הבדל בין מצב האלמנים בשוק ההיכרויות ובין זה של אלמנות?

     "יש הבדל גדול. כשגבר מתאלמן, הסביבה מאוד מתגייסת לעזור לו. 'מה, אתה גם עובד, גם מחזיק בית וגם מגדל שלושה ילדים? וואו'. זה דומה לגבר שמחליף חיתול לבּן שלו ומקבל על זה מדליה. הסביבה תומכת יותר באלמנים גם בהקשר של היכרויות חדשות. קראתי בקבוצה שכבר במהלך השבעה מתחילים להציע לאלמנים להכיר נשים! הסביבה פחות שופטת גברים שממשיכים הלאה. אלמן יוצא לדייט? הסביבה תקבל את זה ותפרגן לו, אבל אישה שתתחיל לצאת עם מישהו שלושה חודשים אחרי מות בעלה? אוי ואבוי.

      

     "בנוסף, אלמנים מרגישים שהם סחורה חמה בשוק, בשונה מגברים גרושים, שהיו נשואים ומשהו שם לא עבד. כאן אין גרושה ברקע והם לא משלמים מזונות, כך שמצבם הכלכלי טוב יותר. נשים רוצות לטפל באלמנים, אנחנו מטבענו כאלה. אישה תיכנס יותר בקלות לבית של אלמן עם ילדים מאשר גבר לבית של אלמנה עם ילדים, נשים מחליקות יותר בקלות לתפקיד האמא".

      

      

     "עד היום אני לא מעכלת"

     אמיליה אלקחים (37), מנהלת משרד מפתח־תקווה, אמא לנתנאל (בן שמונה וחצי), נועם (בן שש) ושי לי (בת שנתיים וארבעה חודשים). בעלה עידו נפטר מסרטן לפני שנתיים וארבעה חודשים, בגיל 37, שבועיים לפני לידת בתם.

      

     אמיליה אלקחים. "אני מופתעת בכל פעם מחדש כשאני אומרת 'אלמנה'" (צילום: צביקה טישלר)
      אמיליה אלקחים. "אני מופתעת בכל פעם מחדש כשאני אומרת 'אלמנה'"(צילום: צביקה טישלר)

       

      התרגלת כבר לסטטוס הזה, "אלמנה"?

      "עד היום אני לא מעכלת. אני מופתעת בכל פעם מחדש כשאני אומרת 'אלמנה'. לפעמים אני שואלת את עצמי: 'איך הגעת למצב הזה? איך זה קרה? אני ועידו היינו יחד 12 שנה. לפעמים אני מושיטה את היד לצד השני של המיטה וקר שם. תחושת הבדידות היא קשה.

      "בחצי השנה האחרונה יצאתי לכמה דייטים, אבל אף אחד מהם לא נמשך מעבר לפגישה אחת. כל מה שהבחורים רצו היה סקס. בגלל שאני אלמנה, הם חשבו שאני נוחה להשפעה או נואשת - ואני ממש לא. סקס בדייט ראשון זה בכלל לא לעניין ולא הסגנון שלי. בכלל, שוק ההיכרויות מאוד השתנה. כל האפליקציות מלאות בגברים נשואים, כולל אחד שיצאתי איתו וגיליתי בדייט שהוא נשוי. אני צריכה להיות זהירה, יש לי שלושה ילדים ואני מפחדת שהם ייפגעו".

       

      אמיליה עם עידו ז"ל. "היינו 12 שנה ביחד. תחושת הבדידות קשה" (צילום: אלבום פרטי)
       אמיליה עם עידו ז"ל. "היינו 12 שנה ביחד. תחושת הבדידות קשה"(צילום: אלבום פרטי)

        

       באיזה שלב את מעדכנת גברים שאת אלמנה?

       "באפליקציות שנרשמתי אליהן ציינתי שאני אלמנה. אין פה מה להסתיר. הרבה גברים מפספסים את זה ושואלים בטלפון: 'אז מה, את גרושה?' כשאני מתקנת אותם הם מגיבים בהלם, ואז: 'בטח קשה לך, איך את מסתדרת?' השאלה הבאה היא: 'כבר יצאת עם מישהו מאז שהוא נפטר?' היה גבר שדיברתי איתו בטלפון, לא הספקתי להגיד מה הסטטוס שלי והוא כבר שאל: 'מה דעתך על חופשה ספונטנית? בואי נברח לאן שהוא!' אמרתי לו: 'אין בעיה, בוא נשים את הילדים בבית הקברות, שאבא שלהם ישמור עליהם'".

        

       תעדיפי רווק, גרוש או אלמן?

       "רווק מִן הסתם רוצה ילדים. אני לא מתכננת עוד חתונה ועוד ילדים, אני רק רוצה חבר לחיים. אלמן וגרוש זה לפעמים אותו דבר. אם יש ברקע אישה חיה או מתה, בכל מקרה משהו מרחף שם".

        

        

       "לא זוכר איך עושים דייטים"

       טל פליקס־לוי (33), מנהל פרויקטים וכנסים ברשת "סינמה סיטי", אב לאריאל (בן חמש), גר ברמת־גן. אשתו הילה נפטרה לפני חצי שנה מסרטן צוואר הרחם, בגיל 32.

        

       טל פליקס-לוי. "אני שונא את אלה ששומעים שאתה אלמן ואומרים: 'אוי' ומטים את הראש הצדה" (צילום: צביקה טישלר)
        טל פליקס-לוי. "אני שונא את אלה ששומעים שאתה אלמן ואומרים: 'אוי' ומטים את הראש הצדה"(צילום: צביקה טישלר)

         

        הספקת לעכל את הסטטוס "אלמן"?

        "הילה הייתה חולה במשך שנתיים, כך שעברתי הכנה נפשית ארוכה לסטטוס הזה. היה לילה אחד, חצי שנה לפני מותה, שבו דיברנו הרבה. היא הרגישה שהיא לא תנצח את המחלה וכבר נפרדה ממני: 'אני רוצה שתמשיך הלאה'. באותו רגע לא יכולתי לקבל את זה. כיום אני יודע שזה עזר לי להתכונן נפשית למצב.

        "מאז שהתאלמנתי יצאתי לדייט רק פעם אחת, ועוד לפני שהוא התחיל הוא כבר היה גמור מבחינתי. ישבנו בבית קפה, התחלנו לדבר ותוך חצי שעה הבנתי שחשבתי שאני מוכן לזה, אבל אני עוד לא שם. זה נורא טרי עדיין. אני לא רוצה להיות לבד, אני רגיל לזוגיות ואני אדם של זוגיות, אבל להכניס מישהי זרה לחיים נראה לי קשה. הייתי עם הילה 12 שנה, וזו הייתה חוויה מוזרה לחזור לשוק ההיכרויות אחרי פרק זמן כזה. אני לא כל כך זוכר איך עושים דייטים".

         

        טל עם הילה ז"ל. "היינו ביחד 12 שנה, וזו הייתה חוויה מוזרה לחזור לשוק ההיכרויות אחרי פרק זמן כזה" (צילום: אלבום פרטי)
         טל עם הילה ז"ל. "היינו ביחד 12 שנה, וזו הייתה חוויה מוזרה לחזור לשוק ההיכרויות אחרי פרק זמן כזה"(צילום: אלבום פרטי)

          

         איך אריאל מגיב לאובדן?

         "חודשיים אחרי שהילה נפטרה הוא שאל: 'מה, אבא, רק אני ואתה נישאר? חסרה לנו אמא'. לפני שלושה שבועות, בנסיעה בדרך לגן, הוא אמר לי: 'אבא, החלטתי. אני רוצה שתמצא לך מישהי שתבוא לגור איתנו'. כמעט עשיתי תאונה. אחרי שבוע הוא שאל אותי: 'עדיין לא מצאת מישהי בעבודה? לך לעבודה ותכיר מישהי'.

         "הילד שלי צריך אבא שמח, ולא מלנכולי כמו שהחברה מצפה. אני שונא את אלה ששומעים שאתה אלמן ואומרים: 'אוי' ומטים את הראש הצדה, אני קורא להם מכופפי הראש. לפעמים אני מרגיש שאני בפינת ליטוף".

          

         כשתהיה בשל לזוגיות, תעדיף לצאת עם אלמנה, גרושה או רווקה?

         "אני משער שלרווקה יהיה מאוד קשה להכיל את הסטטוס שלי. אלמן עם אלמנה? וואו. זה נשמע לי כמו אורגיה מטורפת, ארבעה אנשים בזוגיות אחת".

          

         לאלמנים קל יותר מלאלמנות?

         "נראה לי שהרבה יותר קשה להן להמשיך הלאה. גבר הוא פחות רגשי ויותר מנתח סיטואציות: אני אלמן, מה עכשיו? בזמן שאישה אומרת לעצמה: אני אלמנה, איזו באסה" 

          

          

         "עוד לא עברה שנה"!

         היועצת הזוגית טל וילנסקי, שבעצמה התאלמנה, מסבירה איך להתמודד

         "כשאדם מתגרש, הסביבה מאוד מעודדת אותו למצוא זוגיות חדשה, אך כשאדם מתאלמן הסביבה ממש לא דוחפת לכך", אומרת טל וילנסקי, יועצת זוגית שבעצמה התאלמנה בגיל 40, כשהייתה אמא לשני ילדים קטנים. "לרוב, משפחתו של המנוח לא כל כך רוצה שהאלמנה תמצא זוגיות חדשה: 'עוד לא עברה שנה', 'מה יהיה עם הילדים' וכו'. ויש עוד קשיים: אם הקשר הזוגי היה מדהים נורא קשה להתחיל קשר חדש, כיוון שיש כל הזמן מקום להשוואה. אדם שנכנס לקשר עם אלמן או אלמנה עלול לחוש שנכנס לתוך מערכת שלא הסתיימה: יש תמונות של המנוח/ה בכל החדרים, יש הרבה סיפורים, הילדים שם. אני מעודדת אלמנים לדבר עם דמויות מרכזיות בחייהם, דוגמת הורי הנפטר/ת או הילדים, כדי לשמוע מהם כמה שזה יהיה טוב אם ימצאו בן/בת זוג חדש/ה".

          

         כמה זמן מומלץ להמתין לפני חיפוש פרק ב'?

         "אין פרק זמן מומלץ. זה מאוד אינדיבידואלי ותלוי איפה אתה נמצא מבחינה רגשית. לי לקח שנתיים עד שהתחלתי פרק ב', זה זמן שבו את מבינה מה חשוב לך ועל מה את מוכנה להתפשר. אלמנים ואלמנות צריכים להפנים שהם חלק מהחיים ולא מהמוות – ולהתקדם הלאה".

          

          

         הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
         הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד