צילום: שי יחזקאל

שבע דרכים לשים ז*% על הכל
(ואולי גם להיות מאושר)

אחרי שמכר יותר ממיליון עותקים והוכתר על ידי "אמזון" לספר האמריקאי הכי מצליח השנה, קראנו את ספרו של מארק מנסון כדי לגלות איפה נמצא המפתח לאושר

"הרדיפה אחרי ה'יותר' היא זיוף אחד גדול. ברגע שתשימו זין על כל אלה, תתמקדו במה שחשוב לכם באמת: דברים שאתם באמת אוהבים לעשות". בתמונות למטה - מארק מנסון וכריכת הספר (צילום: Shutterstock)
"הרדיפה אחרי ה'יותר' היא זיוף אחד גדול. ברגע שתשימו זין על כל אלה, תתמקדו במה שחשוב לכם באמת: דברים שאתם באמת אוהבים לעשות". בתמונות למטה - מארק מנסון וכריכת הספר (צילום: Shutterstock)

הבלוגר מארק מנסון קם בוקר אחד בשנת 2016 והחליט שנמאס לו. הוא הרגיש שהוא לא יכול לשמוע על עוד ספר עזרה עצמית שמלמד אנשים איך להפוך להיות מאושרים יותר, להפוך לגרסה מוצלחת יותר של עצמם, לממש את הכישרונות שלהם או לחשוב חיובי. הוא ישב וכתב פוסט ארוך בפייסבוק שמסביר למה מה שמשתלם באמת הוא פשוט לא לשים ז*% על אף אחד ומדוע רעיונות החשיבה החיובית והשיפור העצמי הם קשקוש אחד גדול.

 

יותר ממיליון שיתופים מאוחר יותר הפך הפוסט של מנסון לאחד הטקסטים הכי ויראליים ברשת. רבים כתבו לו שהפוסט שינה את חייהם, גרם להם לצחוק בקול רם ולהבין שזה בדיוק מה שהם מרגישים כבר הרבה זמן, אבל לא הצליחו לבטא זאת עד כה. כעבור כמה חודשים פרסם מנסון את הספר The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good Life ("אמנות הלא לשים זין: גישה יעילה לחיים טובים" בתרגום חופשי). הספר הפך ללהיט חסר שליטה, יותר ממיליון עותקים נמכרו בתוך פחות מחצי שנה, ולא מזמן דורג על ידי אמזון כספר האמריקאי הנקרא ביותר בשנה האחרונה. הביקורות והתגובות מהללות ומספרות על גישה מהפכנית, גאונית ומשנה חיים.

 

"כל זיבולי חלומות ההצלחה המהירה רק גורמים לכם להתרכז בכל מה ששטחי ולא חשוב. הרדיפה אחרי ה'יותר' היא זיוף אחד גדול. ברגע שתשימו זין על כל אלה, תתמקדו במה שחשוב לכם באמת: דברים שאתם באמת אוהבים לעשות"
אל תצפו ממנסון, שלבלוג שלו יש יותר משתי מיליון כניסות בחודש ממנויים בתשלום, לעוד מצעד של קלישאות אמריקאיות חבוטות. מנסון לא ידבר איתכם על "ללכת אחרי הלב" ו"לשאוף הכי גבוה", הוא פשוט יסביר שאתם צריכים להיות אתם עצמכם: אתם לא צריכים להיות מאושרים יותר, להרוויח יותר כסף או לגור בבית החלומות עם זוגיות מושלמת. מה שאתם באמת צריכים זה ללמוד לשים פס על כולם ולעשות מה שבאמת מתחשק לכם - רק כך יגיע האושר האמיתי. אושר שנובע מכך שאתם לא מצייתים לחוקי החברה אלא באמת עושים מה שאתם רוצים עם החיים שלכם. ריכזנו לכם כאן כמה מהעצות של מנסון לחיים מאושרים יותר בגרסה החדה והמחוברת למציאות.

 

1. אתם בסדר כמו שאתם

"החברה שאנו חיים בה עוסקת באופן אובססיבי בהצלחות. כדי להיות מאושרים עליכם לפתוח את היום בארוחת בוקר בריאותית ולצאת לריצה של כמה קילומטרים על החוף, להגיע הביתה ולתת נשיקה לבת הזוג המושלמת שלכם, לעשות סלפי עם 2.5 הילדים היפים שלכם, ואז לקחת את ההליקופטר הפרטי ולטוס לעבודה המהממת שלכם, שכל כולה סיפוק ויצירה, תוך כדי תרומה לאיכות הסביבה.

 

"גם אם תשיגו את כל המטרות המופרכות האלה - מה שלא יקרה - במהלך התהליך תבינו היטב את המסר שעומד מאחוריהן: החיים שלכם גרועים עכשיו, ולכן אתם חייבים לשפר אותם. העצות 'איך לעשות כסף' רק מדגישות את העובדה שכרגע אתם לא מרוויחים מספיק כסף. כל ספרי ההדרכה שמטיפים להצלחה אומרים לכם באופן עקיף שאתם צריכים להיות לא מרוצים מחייכם והישגיכם כרגע.

 

"אבל אני אומר לכם שזה לא נכון, וזה נדון לכישלון. תמיד יהיו אנשים יותר מוצלחים מכם, עם עבודה טובה יותר. מה עושים עם זה? אומרים לעצמכם: אז מה? ולא שמים על זה זין. אחרי שתלמדו לא לשאוף לכל המטרות המופרכות האלה, תגלו מה באמת עושה לכם טוב בחיים. וזה מה שחשוב באמת".

 

אף פעם לא תגיעו ל'יותר' הזה כי תמיד יהיה מי שיצליח יותר מכם (צילום: Shutterstock)
  אף פעם לא תגיעו ל'יותר' הזה כי תמיד יהיה מי שיצליח יותר מכם

   

  2. אתם לא צריכים "יותר"

  "החברה המערבית מטיפה לנו כל הזמן לעשות הכל 'יותר' - להרוויח 'יותר', לקנות מכונית טובה 'יותר', להתגורר בבית טוב 'יותר', לרכוש טלוויזיה גדולה 'יותר', בגדים אופנתיים וחדשים 'יותר', לגדל ילדים מוצלחים 'יותר'. מה יוצא לכם מכל זה? רק תסכול. ל'יותר' הזה אין סוף. אף פעם לא תגיעו ל'יותר' הזה כי תמיד יהיה מי שיצליח יותר מכם, תהיה לו טלוויזיה גדולה יותר או שהבית שלו יהיה יפה וגדול יותר משלכם. וגם אם תהיו בפסגה אף אחד לא ירצה להיות חבר שלכם, כי הוא לא ירצה להרגיש שאתם 'יותר' ממנו. למרות שיש לנו כיום הכי הרבה חפצים וגישה לטכנולוגיה מתקדמת, החברה שלנו מעולם לא סבלה יותר מדיכאון. זו תמצית הבעיה עם תרבות ה'יותר'.

   

  "אני ממליץ לכם לשים זין על מכונית ה'יותר'. לשים זין על טלוויזיית ה'יותר'. וגם על חופשת ה'יותר' מחבריכם לעבודה. כי אם תשימו זין על הכל ולא תרגישו שאתם צריכים להיות 'יותר' בשום דבר, תחיו חיים אמיתיים ונעימים. כל זיבולי חלומות ההצלחה המהירה רק גורמים לכם להתרכז בכל מה ששטחי ולא חשוב. הרדיפה אחרי ה'יותר' היא זיוף אחד גדול. ברגע שתשימו זין על כל אלה, תתמקדו במה שחשוב לכם באמת: דברים שאתם באמת אוהבים לעשות".

   

  3. זה בסדר להיות רגיל

  "בשנים האחרונות ההגשמה העצמית והחשיבה החיובית שולטות בעולם. כולנו מאמינים שאם רק נרצה ונתאמץ מספיק, נצליח בגדול. כולנו מאמינים שכל אחד מיוחד במשהו, לכל אחד יש כישרון. כולם אומרים לנו את זה כל הזמן. אבל בואו נהיה כנים, זו לא האמת. בחברה שלנו יש מנצחים ויש מפסידים. זה לא הוגן וזו לא אשמתו של מישהו. זו פשוט האמת.

   

  "ברגע שנחבק את הפחדים שלנו, הכישלונות, חוסר הביטחון ואי הוודאות ונכיר באמיתות הכואבות, נמצא את האומץ והביטחון שאנו צריכים כדי לחיות חיים טובים של אנשים רגילים. זה בסדר להיות רגיל"

  "לא כולנו נולדנו עם כישרון. לא כולנו נולדנו בלתי רגילים. לא ייתכן שבחברה נורמלית כולם יהיו בלתי רגילים. בלתי רגיל הוא אחד למיליון. אז איך יכול להיות שכולנו בלתי רגילים? רוב האנשים בעולם רגילים. אני מציע שכל אחד יידע מה המגבלות שלו ויקבל אותן - זה הכוח האמיתי. ברגע שנחבק את הפחדים שלנו, הכישלונות, חוסר הביטחון ואי הוודאות ונכיר באמיתות הכואבות, נמצא את האומץ והביטחון שאנו צריכים כדי לחיות חיים טובים של אנשים רגילים. זה בסדר להיות רגיל.

   

  "ואם אתם חושבים מיד: 'ומה יהיה עם כל החלומות שלי? מה עם הבית על הנהר שאני חולם עליו? מה עם מכונית הפאר? אם אני אשים זין, לא אשיג שום דבר', אני אגיד לכם: זה לא נכון. ככל שתהיו מרוצים יותר ותשימו יותר זין על כל השטויות הלא חשובות, כך סיכויי ההצלחה שלכם יגברו. וגם אם לא תצליחו בגדול, זה בסדר. דווקא כשאנשים שמים זין על המוסכמות החברתיות ומכירים בחסרונות ובמגרעות שלהם, הם הופכים להיות יותר בטוחים בעצמם וכריזמטיים יותר, ואז הסיכוי שלהם להצליח גובר".

   

  4. לא חייבים לפרגן

  "אתם צופים בחדשות ורואים עוד מישהו שעשה אקזיט והרוויח 2 מיליון דולר. זה עושה לכם רע. למה אתם לא מצליחים כמוהו? במה הוא טוב מכם? אתם עוברים לפייסבוק וצופים בעשרות חברים מחייכים, שמחים ומאושרים, ואז אתם שואלים את עצמכם: 'למה הם כל כך מחייכים ומאושרים? למה אני לא מרגיש כל כך מאושר? למה רק אני לא בחופשה בחו"ל?'. אתם חושבים לעצמכם שהחיים שלכם גרועים.

   

  "תמיד יהיו אנשים יותר מוצלחים מכם, עם עבודה יותר טובה. מה עושים עם זה? אומרים לעצמכם: אז מה? ולא שמים על זה זין. אחרי שתלמדו לא לשאוף לכל המטרות המופרכות האלה, תגלו מה באמת עושה לכם טוב בחיים. וזה מה שחשוב באמת"
  "ואז אתם שואלים את עצמכם את השאלה הכי קשה: 'למה אני קנאי ולא מפרגן?'. המחשבות האלה גורמות לנו ללחץ נפשי ואז אנחנו מרגישים רע עוד יותר, כי אנחנו לא מפרגנים וזה גורם לנו לחשוב על עצמנו מחשבות שליליות יותר. אתם מרגישים אשמים על כך שהרגשתם רע, והתוצאה היא חרדה ודיכאון. לכן לא לשים זין היא התרופה לכל אלה. אתם מרגישים רע כי מישהו אחר הצליח? תרגישו רע. אתם אומרים לעצמכם: 'אני מרגיש רע, אבל אני לא שם זין על זה'. ואז אתם מפסיקים להרגיש רע בגלל שאתם מרגישים רע, כי אתם בסדר עם זה שאתם מרגישים רע. מותר לכם. זה חלק בלתי נפרד מהחיים להרגיש רע לפעמים. גם לקנא. גם לא לפרגן".

   

  5. אל תהיו עוד ג'ימי

  "מחקרים רבים שפורסמו בשנות ה־60 מצאו שאנשים עם ביטחון עצמי, שהסביבה מאמינה בהם, מצליחים יותר בחייהם. זה נכון, אבל החברה שלנו עושה זאת בהגזמה ויוצרת יותר מדי אנשים כמו החבר שלי ג'ימי. כולנו מכירים אנשים כמו ג'ימי, שלקחו ברצינות רבה מדי את כל מה שהמורים וההורים אמרו להם בילדות, על כך שהם מוכשרים, מצליחים ומיוחדים, ולכן הם מאמינים בעצמם יותר מדי.

   

  "בכל פעם שפגשתי את ג'ימי ושאלתי אותו לשלומו, הוא סיפר לי על איזה סטארט־אפ חדש שעומד להפוך אותו למיליונר. באיזשהו שלב אף אחד לא האמין לו יותר. בטח שלא המשפחה שלו, שנותרה מסובכת בחובות ובהלוואות. אבל ג'ימי המשיך להאמין בעצמו במשך עשרות שנים, שהנה, הנה, הוא הופך להיות ביל גייטס.

   

  "העולם שלנו מלא באנשים כמו ג'ימי בעקבות האמונה הכל כך פופולרית כיום שכל אחד יכול להצליח בגדול. ג'ימי הוא קורבן של הגישה הזאת. למרות שחייו התפרקו ואף אחד מבני המשפחה שלו לא דיבר איתו, הוא המשיך להאמין שהוא יהיה עשיר בלי מאמץ. אנשים כמו ג'ימי ממשיכים להאמין שהם מבריקים כמו ביל גייטס, אבל בפועל הם עושים מעצמם צחוק. מהניסיון שלי ולמרבה האירוניה והאבסורד, אנשים רבים כמו ג'ימי הופכים להיות מאמנים של אחרים איך להרוויח כסף בקלות ולהיות מיליונרים. אנשים כמו ג'ימי מכשילים אחרים ובעצם מלמדים אותם לעשות את מה שהם לא הצליחו לעשות בעצמם.

   

  "בואו נודה באמת: לא כולנו ביל גייטס. כדי להצליח בגדול צריך להשקיע המון שעות ומאמץ. ויש אנשים, כמו ג'ימי, שהם פשוט ממוצעים. רובנו די ממוצעים במה שאנחנו עושים. ככה זה בחברה: הרוב ממוצע ויש כמה יחידים שהם באמת מיוחדים ומצליחים באופן בלתי רגיל, כמו ביל גייטס".

   

  לא כולנו ביל גייטס (צילום: Shutterstock)
   לא כולנו ביל גייטס(צילום: Shutterstock)

    

   6. החיים גרועים לכולם

   "לא משנה כמה אתם עשירים ומוצלחים, לא תוכלו להתחמק מכך, והחיים שלכם יהיו לפעמים גרועים - יוזמות שלא הצליחו, עבודה שנכשלה, מריבה עם חבר, בני משפחה שהתרחקו, בעיות בריאות. אלה צרות רגילות שיש לכולנו. אני יכול להבטיח לכם שאין אדם בעולם הזה שלא מתמודד עם קשיים וצרות. יכול להיות שהצרות של מרק צוקרברג שונות קצת מאלה של האדם הממוצע, אבל תאמינו לי, גם לו יש לא מעט צרות ובעיות על הראש.

    

   "הכאב קיים. ברוב המקרים יש לו סיבה. הוא מלמד אתכם לנהוג אחרת או שהוא מחשל אתכם. הבעיה עם גישת החשיבה החיובית שהיא מלמדת אתכם להתעלם מהדברים הכואבים בחיים. היא מלמדת אתכם להתרכז בחיובי ובטוב, כאילו שהכאב לא קיים שם. אבל האמת היא שיש כאב ושלילה בעולם, ואתם לא יכולים לדמיין שזה לא נכון או שזה חיובי ולא קורה באמת".

    

   7. תשאירו את זה פשוט

   "במקום להתמקד בחלומות על איך להיות ביל גייטס הבא, כדאי להתרכז במציאות ולעשות את מה שאתם אוהבים באופן הכי טוב שאתם יכולים, וכדי להיות מאושרים אתם לא חייבים מיליון דולר בבנק. מחקרים רבים הראו את זה שוב ושוב: 10,000 דולר ישנו את חייכם רק אם אתם גרים ברחוב ואין לכם כסף לארוחה הבאה שלכם.

    

   "אחרי שתפסיקו להתמקד בכל מיני מטרות לא הגיוניות שרק יגרמו לכם תסכול, תתחילו להתמקד בדברים הקטנים והטובים של החיים - קריאת ספר טוב, צפייה בסרט או התנדבות כלשהי. תבחרו משהו שעושה לכם טוב באמת"

   "אם אתם אנשים ממוצעים, יש לכם בית וכסף לרכוש מזון וביגוד, ו־10,000 דולר נוספים בבנק לא יהפכו אתכם למאושרים יותר. לכן כדאי לחשוב פעמיים לפני שמשקיעים שעות על גבי שעות בעבודה במקום לבלות עם המשפחה. אם התוספת הכספית הזאת למשכורת שלכם לא תהפוך אתכם למאושרים יותר, אז למה לא לעסוק במשהו שכן גורם לכם להיות מאושרים יותר? אולי לצאת לטיול? אולי לדוג?

    

   "אחרי שתפסיקו להתמקד בכל מיני מטרות לא הגיוניות שרק יגרמו לכם תסכול, תתחילו להתמקד בדברים הקטנים והטובים של החיים - קריאת ספר טוב, צפייה בסרט או הצגה, שיחה כנה עם חבר, בילוי עם הילדים או התנדבות כלשהי. תבחרו משהו שעושה לכם טוב באמת. כשיש לכם מטרות פשוטות והגיוניות, החיים הופכים להיות הרבה יותר פשוטים וטובים, פחות מתוחים ובלי אובססיביות להשיג עוד ועוד. ותרו על האובססיביות להצלחה ולקריירה שלכם. אל דאגה. זה לא יהפוך אתכם ללוזרים. ברגע שתתמקדו על מה לא לשים זין ועל מה כן לשים, תהיו מאושרים".

   ____________________________________________________

    

   אדמירל וויליאם מקריוון לא חלם שהרצאה אחת שלו על תובנות לשיפור החיים תהפוך ללהיט ויראלי ולרב מכר מעורר השראה. הקליקו על התמונה:

    

   רוצים להצליח בחיים? סדרו את המיטה שלכם כל בוקר (צילום: Gettyimages)
   רוצים להצליח בחיים? סדרו את המיטה שלכם כל בוקר (צילום: Gettyimages)

    

    

    

   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד