המעצבת רחלי שיף מבני ברק: "לא אכפת לי איך החברה מגדירה אותי"

היא דור תשיעי למייסד חסידות חב"ד וחולמת להלביש נשים חרדיות ברחבי העולם, אבל שואבת השראה גם מג'יין בירקין וכנסיות גותיות: "אני הולכת עם האמת שלי"

איתי יעקב

|

14.01.18 | 08:45

"חשוב לי לקבץ סביבי כמה שיותר השראות". לחצו לצפייה ברחלי שיף מציגה את הקולקציה בעיצובה
רחלי שיף. "אם אגדיר את עצמי, ישר יקטלגו אותי" (צילום: דנה קופל)
רחלי שיף. "אם אגדיר את עצמי, ישר יקטלגו אותי" (צילום: דנה קופל)
"אני מאוד אוהבת לעצב בגדים צנועים עם שרוולים ארוכים, למרות שאורך החצאיות והשמלות ארוך יותר ממה שהייתי עושה אם לא הייתי מעצבת לקהל דתי וחרדי". קולקציית החורף של רחלי שיף (צילום: רותם ברק)
"אני מאוד אוהבת לעצב בגדים צנועים עם שרוולים ארוכים, למרות שאורך החצאיות והשמלות ארוך יותר ממה שהייתי עושה אם לא הייתי מעצבת לקהל דתי וחרדי". קולקציית החורף של רחלי שיף (צילום: רותם ברק)

על שולחן העץ בכניסה לבוטיק Twist ברחוב רבי עקיבא בבני ברק מונחת תמונתו של "מלך המשיח", הרבי מלובביץ'. נדיר למצוא תמונות של רבנים בחנויות אופנה ברחוב החרדי, אבל ככה זה כשמעצבת האופנה רחלי שיף היא דור תשיעי ל"בעל התניא", הרב שניאור זלמן מלאדי, מייסד חסידות חב"ד. הייחוס המשפחתי לא מסתכם רק בשושלת רבנים מפוארת, אלא כולל גם תעשיית אופנה הפונה למגזר החרדי. דודתה, חיותה ליבוביץ', היא בעלת רשת האופנה למידות גדולות חיותה בלארג', עם סניפים במרכזי הקהילות החרדיות בבני ברק, בירושלים ובאשדוד. כעת סוללת שיף בת ה-22 את דרכה כמעצבת עצמאית.

 

"ההשראות שלי מגיעות מכל התחומים: אמנות, אדריכלות גותית, ודמויות אופנתיות משנות ה-60 כמו ג'יין בירקין, טוויגי וז'קלין קנדי" (צילום: רותם ברק)
  "ההשראות שלי מגיעות מכל התחומים: אמנות, אדריכלות גותית, ודמויות אופנתיות משנות ה-60 כמו ג'יין בירקין, טוויגי וז'קלין קנדי"(צילום: רותם ברק)

   

  לפני כשנתיים היא פתחה בליווי אמה, הדס קריספין, בוטיק קטן ועמוס בקולבים בפסאז' צידי ברבי עקיבא, "הדיזנגוף" של בני ברק, שבעת ביקורנו בו בשעת בוקר מאוחרת באמצע השבוע היה עמוס בלקוחות צעירות ומבוגרות כאחד. הרחוב הוא עדיין זירת השופינג הראשית בעיר ומאכלס מגוון בוטיקים ומותגים, כמו המעצבת אירית שחזרה בתשובה, הפונים לנשים שרוצות לשלב את השביס עם בגדים מעוצבים וצנועים. בשנה האחרונה התגברה במגזר החרדי "מחאת הבסיס" עם בלוג פופולארי באותו שם, הקוראת למעצבות דתיות ליצור בגדים שלא מצריכים חולצת בסיס או תחתית ארוכה מתחתיהם. "עליכן מוטלת האחריות להראות שעם קצת יצירתיות ניתן להיות צנועות ובסטייל", נכתב בעמוד הפייסבוק של הקבוצה.

    

  עיצוביה של שיף עונים בדיוק על צורך זה. עם השראות מהמאה ה-17, אמנות אימפרסיוניסטית וקוקו שאנל, היא מציעה שמלות קטיפה עם שרוולים ארוכים וצווארוני תחרה לבנים, חליפות טוויד המורכבות מחצאית מידי וז'קט תואם, ושמלות מבדים רקומים – כל הפריטים בעיצובה ומיוצרים בטורקיה.

   

  "החזון שלי הוא לשווק את העיצובים שלי בחו"ל, לנשים משכונת בורו פארק בברוקלין או אצל החרדיות בלונדון" (צילום: רותם ברק)
   "החזון שלי הוא לשווק את העיצובים שלי בחו"ל, לנשים משכונת בורו פארק בברוקלין או אצל החרדיות בלונדון"(צילום: רותם ברק)

    

   "אני מאוד אוהבת לעצב בגדים צנועים עם שרוולים ארוכים, למרות שאורך החצאיות והשמלות ארוך יותר ממה שהייתי עושה אם לא הייתי מעצבת לקהל דתי וחרדי", אומרת שיף בראיון ל-Xnet. "רבי עקיבא זה מוסד, ומגיעות לכאן לקוחות מכל הארץ – מנשים דתיות וחרדיות, עד חילוניות שצריכות בגד צנוע לאירוע".

    

   "רבי עקיבא זה מוסד, ומגיעות לכאן לקוחות מכל הארץ – מנשים דתיות וחרדיות, עד חילוניות שצריכות בגד צנוע לאירוע" (צילום: דנה קופל)
    "רבי עקיבא זה מוסד, ומגיעות לכאן לקוחות מכל הארץ – מנשים דתיות וחרדיות, עד חילוניות שצריכות בגד צנוע לאירוע"(צילום: דנה קופל)

     

    שיף נולדה וגדלה בבני ברק, הבת השנייה מתוך חמישה ילדים שכולם מצאו את עצמם משתלבים בתחומי העיצוב. אחותה הגדולה למדה אדריכלות, אחותה הצעירה עוסקת בתכשיטים. האם מספרת כי רחלי גילתה עניין בציור ובעיצוב בגדים מגיל ארבע, ובגיל 14 החלה בלימודי תפירה אצל מורה פרטית בבני ברק. בהמשך נרשמה ללימודי אופנה ותדמיתנות ב"מגמות פלוס" (מוסד להכשרה מקצועית בתחומי העיצוב והאומנות לנשים חרדיות), אך בתום שנות התיכון מצאה את עצמה בלימודי ביוטכנולוגיה במכללת הדסה בירושלים, אותם עזבה לאחר שנה. לימודי תואר ראשון בשנקר לא עלו מבחינתה כאופציה. "לא רציתי להיכנס למסגרת של ארבע שנים", אומרת שיף.

     

    "האווירה שם לא מספיק..." מוסיפה האם.

     

    לא מספיק דתית?

    רחלי: "הייתי בת 18 ורק סיימתי תיכון. ללמוד בשנקר היה לצאת מהחממה בשלב מוקדם מדי".

     

    "היום בחברה החרדית והדתית יש גוונים רבים" (צילום: רותם ברק)
     "היום בחברה החרדית והדתית יש גוונים רבים"(צילום: רותם ברק)

      

     את לובשת ז'קט ג'ינס אופנתי ועונדת עגיל בקפל הפנימי של האוזן. האם את מגדירה את עצמך כחרדית?

     "אנחנו במאה ה-21 ואני לא מאמינה בהגדרות, וגם לא אכפת לי איך החברה מגדירה אותי. אני הולכת עם האמת שלי. אם אגדיר את עצמי, ישר יקטלגו אותי. היום בחברה החרדית והדתית יש גוונים רבים. חונכתי לקבל אנשים כמו שהם".

      

     "אנחנו לא בית חרדי קלאסי", מתערבת האם, "לא גדלנו בכוך. כל החיים היינו חשופים גם לעולם החילוני".

      

     "ההשראות שלי מגיעות מכל התחומים: אמנות, אדריכלות גותית, ודמויות אופנתיות משנות ה-60 כמו ג'יין בירקין, טוויגי וז'קלין קנדי", מוסיפה רחלי.

      

     "אני קוראת אנציקלופדיות מגיל צעיר וגם מחפשת בגוגל דברים שמעניינים אותי" (צילום: רותם ברק)
      "אני קוראת אנציקלופדיות מגיל צעיר וגם מחפשת בגוגל דברים שמעניינים אותי"(צילום: רותם ברק)

       

      ג'יין בירקין היא דמות "לא צנועה", שגם הרבה צעירות חילוניות לא מכירות. איך חרדית בת 22 נחשפה אליה?

      "אני קוראת אנציקלופדיות מגיל צעיר וגם מחפשת בגוגל דברים שמעניינים אותי. זה כמו שאתה אוהב סגנון מוזיקה וחופר עליו, ובונה לך פלייליסט שלו. חשוב לי לקבץ סביבי כמה שיותר השראות. זה כמו העניין שאני מגלה בקתדרלות גותיות. נכון, זו כנסייה ואין לי בה שום עניין דתי ולא אתפלל שם, אבל זה יפה. לא אמנע מעצמי להרחיב את הנפש".

       

      "עוד לא הגעתי למיצוי עם הקהל החרדי כדי להיפתח לקהל חדש" (צילום: רותם ברק)
       "עוד לא הגעתי למיצוי עם הקהל החרדי כדי להיפתח לקהל חדש"(צילום: רותם ברק)

        

       ההשראות המגוונות של שיף באות לידי ביטוי גם בעיצוביה, שאינם דתיים באופן מובהק וניתן לזהות בהם השפעות מבתי אופנה אירופאים כמו שאנל, אלכסנדר מקווין, גוצ'י ואחרים. לדבריה, היא חשופה לכל הטרנדים באופנה, אבל מתעקשת לתרגם אותם דרך הפילטר שלה. בעתיד, היא מספרת, היתה רוצה לפרוץ לשוק הבינלאומי ואף להציג בשבוע האופנה של מילאנו. "החזון שלי הוא לשווק את העיצובים שלי בחו"ל, לנשים משכונת בורו פארק בברוקלין (מעוז הקהילה החרדית, א"י) או אצל החרדיות בלונדון".

        

       "חונכתי לקבל אנשים כמו שהם". רחלי שיף והדס קריספין (צילום: דנה קופל)
        "חונכתי לקבל אנשים כמו שהם". רחלי שיף והדס קריספין(צילום: דנה קופל)

         

        גם הקהלים שאת מתייחסת אליהם בחו"ל הם חרדיים. היית רוצה לעצב גם לחילוניות מתל אביב?

        "לא כרגע. עוד לא הגעתי למיצוי עם הקהל החרדי כדי להיפתח לקהל חדש. אני חושבת שהסגנון שלי הוא תיאטרלי ולא מתאים רק לדתיות, אלא למי שמחפשת בגד עם סיפור. הקהל שמגיע אליי מורכב מנשים צעירות, לרוב בגילאים 17 עד 30, שאוהבות דברים מיוחדים וקונות הרבה לשבת חתן, אירוסין ואירועים חגיגיים".

         

        "הקהל שמגיע אליי מורכב מנשים צעירות, לרוב בגילאים 17 עד 30, שאוהבות דברים מיוחדים וקונות הרבה לשבת חתן, אירוסין ואירועים חגיגיים" (צילום: רותם ברק)
         "הקהל שמגיע אליי מורכב מנשים צעירות, לרוב בגילאים 17 עד 30, שאוהבות דברים מיוחדים וקונות הרבה לשבת חתן, אירוסין ואירועים חגיגיים"(צילום: רותם ברק)

          

         את מתכננת גם להתפתח לעיצוב שמלות ערב וכלה?

         "אני מאוד רוצה להתפתח עקב בצד אגודל ולרדת לרזולוציות של תפירה אישית והוט קוטור. השלב הבא יהיה שמלות ערב, ואני עדיין לא יודעת אם זה יהיה בסטודיו נפרד או בחנות כאן. כרגע אני תופרת רק לחברות לפי הזמנה".

          

         קריספין: "תכף יש לנו חתונה של הבת הגדולה. לאירוסין כולנו לבשנו את העיצובים של רחלי".

          

         את הבאה בתור?

         (צוחקת) "סבא שלי נתן לי אולטימטום של שבועיים למצוא חתן".

          

         ______________________________________________________

          

         ומיהי הסטייליסטית הסודית של מייגן מרקל?

         הנשק הסודי של מייגן מרקל. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)
         הנשק הסודי של מייגן מרקל. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)

          

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד