ככה זה כשיש שניים, פעמיים: "שוב תאומים? חשבתי שזו טעות בבדיקה"

כשההריון הפתיע אותה לא ציפתה שמחכה לה הפתעה גדולה יותר. איך מגדלים שני זוגות תאומים קטנים יחד? תשאלו את שלי לייבל, אבל לא בטוח שיהיה לה זמן לענות

גלי לויטה ליבוביץפורסם: 04.12.17 08:13
כך נראה ערב בחיינו. אזהרת צפיה: יש סיכוי שתצטרכו אחריה שנ"צ ארוך
"אמרנו, טוב, אחרי תאומים, אם יגיע עוד ילד – אחד זה כבר קטן עלינו. נגדל אותו עם עין עצומה ויד קשורה. ואז הגיעו עוד תאומות" (צילום: שלי לייבל)
"אמרנו, טוב, אחרי תאומים, אם יגיע עוד ילד – אחד זה כבר קטן עלינו. נגדל אותו עם עין עצומה ויד קשורה. ואז הגיעו עוד תאומות" (צילום: שלי לייבל)
"האתגר הכי גדול בטיפול בשני זוגות תאומים כה קטנים הוא הכמיהה לשקט וגם היציאה מהבית" (צילום: שלי לייבל)
"האתגר הכי גדול בטיפול בשני זוגות תאומים כה קטנים הוא הכמיהה לשקט וגם היציאה מהבית" (צילום: שלי לייבל)
"אני רוצה לתאר לך סיטואציה", מספרת לי שלי לייבל. "שתי האחיות שלי בהריון, עומדות מול המראה ומשוות את הבטן ההולכת וגדלה של כל אחת. אני יושבת בצד, עדיין בלי ילדים, עוברת טיפולי פוריות, מביטה לעברן בעיניים נפוחות והן לא מבינות כמה שאני רוצה גם. כשיצאתי מבית הוריי פרצתי בבכי. בעלי היה לצדי.

 

"אחרי 4 שנים של ניסיונות נקלטתי עם זוג תאומים ואחרי כל כך הרבה שנות אי-פוריות, כמובן שלא נזהרנו אחרי הלידה. לא תארנו לעצמנו שאחרי כל מה שעברנו (תהליך שאני לא מאחלת לאף אחת!) נכנס להריון באופן טבעי ואמרנו, טוב, אחרי תאומים, אם יגיע עוד ילד – אחד זה כבר קטן עלינו. נגדל אותו עם עין עצומה ויד קשורה. ואז הגיעו עוד תאומות".

 

שרדו כדי לספר

גידול תאומים שונה במהותו מטיפול בילד אחד. שני ההורים קמים בלילה. רגע אחרי שילד אחד נרדם, השני מתעורר ואז... כולם ערים. השלמת שעות שינה? בחלומות שלכם. משמרות? אין סיכוי. לא פעם צריך לקבל החלטה מי מהתאומים בעל אופי חזק יותר ומסוגל להתמודד עם דחיית סיפוקים, כי לפעמים אין אפשרות להאכיל או להחליף לשניים במקביל. עכשיו, תכפילו פי שניים ותקבלו יום שגרתי בביתם של שלי וליאור לייבל - הורים לשני זוגות תאומים. לאחר ארבע שנים של טיפולי פוריות מתישים ומפרכים, נולדו שירה ושליו - בני שלוש. שנתיים לאחר מכן הגיעו בלי תכנון מוקדם תאומות זהות - צליל ויהל - בהפתעה. לאחר ההלם הראשוני, שינסו היא ובעלה מותניים ושרדו כדי לספר לנו.

 

"אחרי שהתגברתי על ההלם שאני שוב בהריון, הלכתי לבדיקת אולטרסאונד שיגרתית, מספרת לייבל. "כאשר הטכנאית אמרה לי היא שומעת דופק... פעמיים, לא האמנתי. ביקשתי ממנה שתבדוק שוב. הייתי בטוחה שזו טעות ושלקחו צילומים מההריון הקודם. ביקשתי שתגיע טכנאית אחרת לבדיקה. בסוף התקשרתי לבעלי לספר לו ששוב יש לנו תאומים. מהעבר השני נשמעה שתיקה. ארוכה. אף אחד מאיתנו לא ידע מה להגיד".

 

ואיך התמודדת עם הבשורה המפתיעה?

"הייתי בשוק. הרגשה של שמחה מהולה בפחד. לא הייתי בטוחה שאוכל לעמוד בזה. טיפול בזוג תאומים אחד הנו אתגר ענק, אז איך עושים את זה עם שני זוגות תאומים קטנים? הייתי בהריון עם תאומות ובבית זוג תאומים נוסף בני שנתיים. החרדות הלכו וגברו: איך נשרוד כלכלית, מה יהיה על הזוגיות שלנו שגם כך הייתה בקשיים מאז הלידה וטיפולי הפוריות, איך נתמודד פיזית ונפשית, מי יגיש לנו עזרה? פניתי לטיפול פסיכולוגי שיאפשר לי להתמודד עם המצב החדש".

 

שלי לייבל: "כשאני חושבת על הסיטואציה של גידול שני זוגות תאומים, זה נשמע לי בלתי אפשרי" (צילום: שלי לייבל)
  שלי לייבל: "כשאני חושבת על הסיטואציה של גידול שני זוגות תאומים, זה נשמע לי בלתי אפשרי"(צילום: שלי לייבל)

   

  זוגיות בהישרדות

  שעות הערב הן סוג של תא לחץ להורים לתאומים, במיוחד אם יש ילדים נוספים בבית. בשעה וחצי אתם צריכים להספיק לקלח, להכין ארוחות ערב שישלבו את כל המרכיבים שכולם אוהבים וצריכים, להקריא ברוגע ובנעימים סיפור - אם אפשר לכל אחד לבד (מי אמר זמן איכות ולא קיבל?) ולעתים גם להתמודד עם קואליציה של קטנטנים שיורדים מהמיטה שוב ושוב - רק כי הם יכולים. איך מתנהלים עם שני זוגות תאומים כל כך קטנים באותו בית?

   

  "בשעות הערב, במיוחד בין השעות 18:00-19:30, אנחנו פועלים תחת לחץ עצום. בעלי מתחיל לקלח את הבנות, אני מכינה אוכל לגדולים ובקבוקים לקטנות ואז... ילד אחד (לפחות) מתחיל לבכות. ולנו יש 'רק' שני זוגות ידיים וזה קורה כמעט בכל יום. אתה מרגיש כמו במטווח ואתה המטרה. עם הזמן מתרגלים לרעש. כשכולם בוכים וזה קורה... הרבה - ניגשים לטפל במקרה הכי 'דחוף', על פי דרגת הקושי. לפני כמה ימים שניים מהילדים בכו בדיוק באותו הזמן. ניגשנו לילדה ששלשלה בכל הבית קודם, בזמן שאחרים בוכים. מה עושים כאשר ילד אחד רעב והשני חייב באותו הרגע לגשת לשירותים? ברור שקודם מנגבים".

   

  איך מנהלים קשר זוגי כשאין לך זמן אפילו לעצמך?

  "טיפולי הפוריות הם מכה לזוגיות. נוצר פער שהולך ומעמיק עם כל לידה. אני חושבת שבכל אחד מהשלבים שעברנו, רבים אחרים היו נופלים. היו תקופות בהן לא היה שיח מעבר למשפטים כמו 'תביא את הבקבוק', 'מי מקלח עכשיו', 'מי אוסף מהגן' וכדומה. נוספו לכל אחד מאיתנו משימות ומטלות, ידינו היו מלאות, היינו עייפים ותשושים ולא היה לנו רגע אחד יחד לבד. גידול שני זוגות תאומים, עם פערי גילאים כה קטנים, הנו אתגר כפול - הכל כפול שניים - פעמיים, גם שמדובר על זוגיות. שרדנו בעזרת תקשורת טובה ודו שיח כן ופתוח, לעתים גם במבטים".


  "הייתי בטוחה שזו טעות ושלקחו צילומים מההריון הקודם. ביקשתי שתגיע טכנאית אחרת לבדיקה" (צילום: שלי לייבל)
   "הייתי בטוחה שזו טעות ושלקחו צילומים מההריון הקודם. ביקשתי שתגיע טכנאית אחרת לבדיקה"(צילום: שלי לייבל)

    

   האם דמיינת לעצמך אי פעם איך זה היה יכול להיות עם ילד אחד בכל פעם?

   "אני לא יודעת מה זה אומר ילד אחד. נראה לי שמדובר בשעות שינה רבות יותר (בלילות שנינו קמים), חלוקה טובה יותר של זמן איכות לכל ילד ואפשרות לקפוץ לרגע אחד לסופר, מבלי לקחת את העגלה ואת כל הבית. יחד עם זאת, התאומוּת היא דבר נפלא. הילדים מעסיקים האחד את השני והקשר ביניהם מיוחד ומופלא. הביטחון שהם מעניקים זה לזו, במיוחד ברגעי משבר - כמו תחילתו של גן עירייה, הנו בעל ערך לאורך כל הדרך.

    

   "האתגר הכי גדול בטיפול בשני זוגות תאומים כה קטנים הוא הכמיהה לשקט וגם היציאה מהבית. זמן התארגנות עם ארבעתם הוא שעה וחצי בממוצע. צריך להלביש את כל הילדים, לארגן שני תיקים עם בקבוקים, חיתולים, בגדים להחלפה, תחליפי מזון, אוכל והכל פי ארבע! בעלי מעדיף להישאר בבית, מאשר לקחת איתנו את כל תכולתו. עד להודעה חדשה לא תראו אותנו מבקרים בפארקים, מקיימים פיקניקים או מטיילים עם קבוצות מיטיבי הלכת. אני בכלל לא מדברת על התגובות של אנשים שרואים את כולנו יחד. כמה פעמים אני צריכה לבקש שלא יגידו לי כל הכבוד שחסכתי היריון, שלא ישאלו אותי איך ומתי הספקתי וגם להסביר שוב ושוב שכן - כולם שלי.

    

   "כשאני חושבת על הסיטואציה של גידול שני זוגות תאומים, זה נשמע לי בלתי אפשרי. בפועל ולמרות הטירוף, אנחנו מצליחים. אני לא יודעת אם אנחנו עושים את זה כמו שצריך ויחד עם זאת, נראה לי שאנחנו בסדר. יש מצבים בהם אנחנו גם יוצאים מהכלים, אבל בשורה התחתונה, הילדים וכולנו כמשפחה... מאושרים. אני שמחה בחלקי ומרגישה הכי עשירה בעולם. זכיתי".

   "אתה מרגיש כמו במטווח ואתה המטרה. עם הזמן מתרגלים לרעש. כשכולם בוכים וזה קורה... הרבה - ניגשים לטפל במקרה הכי 'דחוף', על פי דרגת הקושי" (צילום: שלי לייבל)
    "אתה מרגיש כמו במטווח ואתה המטרה. עם הזמן מתרגלים לרעש. כשכולם בוכים וזה קורה... הרבה - ניגשים לטפל במקרה הכי 'דחוף', על פי דרגת הקושי"(צילום: שלי לייבל)

      

    אחת שיודעת: שלי מנדבת טיפים להישרדות בשנים הראשונות

     

    • חשבו מחוץ לקופסא: מצאו תחליף לזוג ידיים נוסף, במיוחד בזמן ההאכלה או בשלב ההכנות לקראת השינה. הניחו כריות נוחות, הגדירו מקום בבית בו אתם מחליפים חיתולים ומלבישים את הילדים, כולל אחסון מתאים ובסמוך של כל הציוד הדרוש.

     

    • יותר סדר - פחות צרחות: טיפול בארבעה תינוקות במקביל לימד אותי כמה חשוב לקיים סדר יום שמסתיים בשעה שבע וחצי כשהילדים במיטות. נסו לסנכרן בין כל הילדים ויחד עם זאת, גלו גמישות.

     

    • נותנים לכם – קחו: השכנה מציעה לבשל לכם מטעמים? החברה מהמכולת מקפלת כביסה למופת? בני המשפחה רק מבררים מה אתם צריכים? גייסו את כולם לביצוע משימות הבית. זה לא הזמן להתבייש. אחרת, לא יהיה אוכל בבית.

     

    • אפליקציות או לא להיות: הורידו את כל האפליקציות של רשתות השיווק, כולל ה-כ-ל! התעדכנו לגבי מבצעים ותאגרו: חיתולים, תחליפי חלב ומוצרים נוספים - ליום סגריר שנגמר ואין או כשאתם מקבלים טלפון ממנהל הבנק שלכם. השתמשו בפריטים יד שנייה, כולל ריהוט וביגוד - במידה והם במצב טוב ושמיש.

     

    • אל תסתגרו בבית: הקפידו לצאת לעתים לטיול. גם אתם זקוקים להתאוורר לפעמים - זה יעזור לכם להישאר שפויים. מה שלא יהיה, כולל בכי של כל הילדים באמצע הרחוב, אתם תצליחו להתמודד עם כל סיטואציה.

     

    • אם אין אני לי - מי לי: בסופו של יום, תסמכו רק על עצמכם. יכול להיות שהעזרה תגיע ויכול להיות שלא. התכוננו מבחינה לוגיסטית, פיזית ונפשית לימים בהם תתמודדו לבדכם עם האתגרים.

     

    • עגלו פינות: הבית מלוכלך קצת? הכביסה נערמת? אין אוכל במקרר? אין מצב לבית שנראה כמו מוזיאון עם ארבעה תינוקות וגם עם שניים. העלימו עין והזמינו אוכל גם מבחוץ.

     

    • זה בסדר גם להיות good enough mother.

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    עיתונאית ומנהלת תוכן ודיגיטל