איך קליפות הבננה הפכו את נורית רוזנבלט לגורו טיפוח וסנסציית רשת

אם עדיין לא נתקלתן בסרטון של אישה עם עור חלומי שמורחת רק מה שהיא אוכלת, הכירו את אלילת הטיפוח החדשה, שמשכנעת אלפי עוקבות לזרוק את הסבון לפח

ההמלצות של רוזנבלט שלחו את בנות ישראל למסע שופינג, ויצא שהיא אחראית על כמה חוסרים רציניים בחנויות טבע ברחבי הארץ (צילום: באדיבות נורית רוזנבלט)
ההמלצות של רוזנבלט שלחו את בנות ישראל למסע שופינג, ויצא שהיא אחראית על כמה חוסרים רציניים בחנויות טבע ברחבי הארץ (צילום: באדיבות נורית רוזנבלט)

יש לכן אבקת סודה לשתייה וכפית דבש בהישג יד? תרקחו לכן נוסחה מנצחת להוצאת שחורים. נשארו לכן כמה תפוחי אדמה מהחמין של שבת? הרווחתן מסכה לפיגמנטציה. הנענע במקרר כבר מתחילה להתייבש? שלא תעזו לזרוק לפח! מדובר במרכיב חיוני לטיפול והבהרה לעור שמסביב לעיניים. אין כמעט רכיב מזון שנורית רוזנבלט או חברות קבוצת הפייסבוק שלה לא מצאו לו שימוש קוסמטי.

 

הכל התחיל משיטוט יומי בפייסבוק, כשלפתע תפס את תשומת לִבי סרטון ביתי להכנת מסכה מזינה לעור הפנים מקליפת בננה. הסרטון הוביל לקבוצה בשם "עור אורגני", ומשם מיותר לציין שהלכה השבת. נכנסתי ללופ של צפייה בסרטוני DIY לטיפול בעור הפנים, כשהמכנה המשותף לכולם – את המרכיבים אפשר למצוא במקרר/ מזווה הקרוב למקום מושבכן. וכשמדובר בשגרת טיפוח שהמאמץ הכי גדול בה הוא לגשת לירקן, קל להסביר את הבאזז הגדול שנוצר מהר מאוד סביב העמוד.

 

כשהיא לא מנהלת ומפקחת על השקעות המשפחה, נורית רוזנבלט (42), ישראלית מבוססת כלכלית המתגוררת בארצות הברית ב־20 השנים האחרונות, חולקת את הידע שצברה ב־18 שנים של למידת תחום הבוטניקה והטיפוח האורגני בעמודי הפייסבוק שלה. "השתתפתי במהלך השנים בהרבה קורסים ושיעורים בכל מה שקשור להרבליזם, רפואה טבעית ובוטניקה, והתנסיתי על עצמי ועל הסובבים אותי בפורמולות שאני רוקחת בעצמי", היא מספרת לנו בריאיון בלעדי. ה"אני מאמין שלה" אומר בגדול: כל מה שאי אפשר לאכול, לא צריך למרוח על עור הפנים.

 

את סרטון הבננה המפורסם רוזנבלט העלתה תחילה לקבוצה הראשונה שפתחה ששמה "איך מבשלים את זה בריא?", ולאור ההתלהבות שהסרטון יצר היא פתחה לפני כחודשיים את העמוד "עור אורגני" (Or Organi) ומספר העוקבות אחריו כבר טיפס ל-90 אלף.

 

והנה מסכת אבוקדו:

 

כאשר העמוד התחיל לתפוס תאוצה וגרר תגובות רבות מצד המשתמשות, החליטה רוזנבלט לפתוח קבוצה נוספת ששמה "טיפוח אורגני", שמשמשת כפורום לשאלות, עצות וטיפים בין חברות הקבוצה. "הקבוצה מונה 38 אלף בנות שהצטרפו בחודשיים האחרונים, וכל יום מבקשות להצטרף כאלף בנות נוספות", היא מספרת. למעשה, הקבוצה מספקת לרוזנבלט כל כך הרבה עבודה, שלא נשאר לה זמן להעלות סרטונים וטיפים חדשים בקצב שהיא מעוניינת וכעת היא מחפשת אנשים נוספים שיעזרו להתמודד עם עומס השאלות והבקשות.

 

הבהלה לוויטמין E

אז מה בעצם כוללת שגרת הטיפוח האורגנית שמציעה רוזנבלט? האיסור החשוב ביותר מבחינתה הוא לא למרוח על עור הפנים כל מה שהוא לא טבעי ואורגני. חוץ מהמסכות והסרומים השונים המבוססים על ירקות ופירות שהיא רוקחת בעצמה, היא משתמשת גם בשמנים טהורים, 100 אחוז אורגניים, בכבישה קרה: "נושא הטיפוח בשמנים היה קיים כבר לפני אלפי שנים, ואני רוקחת מהם פורמולות לטיפולים שונים כל הזמן", היא אומרת. "כאשר העור עובר תהליך של שינוי אקלים, הוא זקוק לתמיכה חיצונית, והשמנים נושאים בתוכם את כל התמיכה שהעור זקוק לה". כשמסתכלים על עור הפנים הזוהר והמדהים שלה, קשה מאוד להתווכח עם הדברים.

 

"בנות! רוקנתן את המדפים, אין להשיג לא ויטמין E ולא שמן חוחובה!" (צילום: Shutterstock)
  "בנות! רוקנתן את המדפים, אין להשיג לא ויטמין E ולא שמן חוחובה!"(צילום: Shutterstock)

   

  כמו כל קבוצת פייסבוק טובה, גם בקבוצה הזו ההמלצות של רוזנבלט שלחו את בנות ישראל מהר מאוד למסע שופינג, ויצא שהיא אחראית על כמה חוסרים רציניים בחנויות טבע בכל רחבי הארץ. "בחנות טבע סיפרה לי המוכרת שנכנסות כל היום לקוחות ומבקשות שלושה מוצרים ספציפיים", כתבה אחת מחברות הקבוצה, "ואז היא שואלת: 'הייתה איזו סדנה?' אמרתי לה שנורית שיגעה את בנות ישראל". חברה אחרת בקבוצה שיתפה: "בנות! רוקנתן את המדפים, אין להשיג לא ויטמין E ולא שמן חוחובה!". הבהלה לוויטמין E שעליו המליצה רוזנבלט כחלק משגרת הטיפוח היומית הגיעה עד לאתר iherb.com הבינלאומי, שם מורגש החוסר והמוצר המדובר סולד־אאוט כבר כמה ימים. גם בגזרת מגבות הפנים מכותנה מורגש המחסור, כך שאם אין לכן סטוק סודי ממתנות החינה שקיבלתן פעם, כרגע אי אפשר להשיג אותן באף סניף של "מקס סטוק" ודומיו. תאמינו לי, הפכתי את העיר.

   

  קוסמטיקאיות, תתקדמו

  כמו שכל בית צריך מרפסת וכל בוקר צריך הפוך גדול על סויה – כך כל קבוצת פייסבוק גדולה צריכה ריב עסיסי. במקרה של "עור אורגני" התקרית ששינתה את פני הקבוצה הגיעה בתחילת הדרך, כשרוזנבלט פרסמה את המתכונים שלה לסרום לפי עונות השנה: "לימדתי את בנות הקבוצה כיצד לרקוח את סרום הסתיו", היא משתפת אותנו, "ומסתבר שמספר נשים פנו לבנות בקבוצה והציעו להן לקנות את הסרום שאני לימדתי להכין".

   

  הסרום כלל כמה רכיבים שדרשו הזמנה מיוחדת, וכך קרה שכמה נשים ניצלו את חוסר הזמינות וחוסר הניסיון של חברות הקבוצה וניסו לייצר לעצמן הזדמנות כלכלית, שהכעיסה את חברות הקבוצה ובייחוד את המנהלת. רוזנבלט מחקה את הפוסט על הסרום והחליטה שהיא לא מפרסמת יותר מתכונים: "שיתפתי את המתכון באהבה ובחינם, אך מאותו רגע החלטתי שאת סרום החורף אני לא אשתף, אלא ארקח בעצמי ואמכור למי שמעוניינת במחיר שווה לכל נפש".

    

  רוזנבלט החליטה שבנוסף למכירת הסרומים, היא תפרסם בעצמה את הלינקים המקנים קוד הנחה באתרים להזמנת המוצרים שעליהם היא ממליצה. הכסף שתרוויח מהשימוש בקודים יועבר כתרומה לגוף שייבחר על ידי חברות הקבוצה.

   

  חזית נוספת שנפתחה מול רוזנבלט היא בקרב נשים הנחשדות בקבוצה כקוסמטיקאיות שלא מרוצות מהתורה החדשה שמטיפה נורית לבנות ישראל. העמוד שלה ספג ביקורות קשות והיא הואשמה לא פעם ב"חוסר אחריות" כמי שנעדרת הכשרה מקצועית בתחום הטיפוח. רוזנבלט: "מדובר בקוסמטיקאיות שעדיין מאמינות שלהציף את העור במים עכורים ולאטום אותו זה דבר בריא. הן עדיין חושבות שזה נכון לייבש את עור הפנים ובכך תורמות להאצת הזקנה. הן ממשיכות עם האג'נדה המשותפת שכולן רכשו באותו בית ספר מאותו מרצה, במקום להתפתח בכיוונים בריאים ונכונים יותר לעור האורגני שלנו".

   

  דבר רופאת העור: "קרם לבן? היא מטעה את ציבור העוקבות שלה"

  קרם "לבן" הוא הכינוי של רוזנבלט לקרמים תעשייתיים שמכילים לטענתה 95 אחוז שעווה קוסמטית. הם "אוטמים" את עור הפנים ולא מחדירים לחות.

   

  ד"ר אינס ורנר, מומחית ברפואת עור ונשיאת האיגוד האירופי לדרמטולוגיה אסתטית, טוענת: "הדברים שרוזנבלט אומרת הם מאוד מעניינים, וזה נשמע כמו משהו שהוא טרנדי ונחמד. לצד המגמה שכולנו אוכלים בריא, טבעי, אורגני וכו' - עושה רושם שזה כמעט אפשרי, אך לצערי אף אחד עוד לא טרח ובדק איך חומץ תפוחים, קליפת בננה או תפוח אדמה פותרים בעיות כמו שינויים במצב העור, במרקמו ובנפיחותו.

   

  "הרי העור, כמו כל איבר אחר בגוף, עובר תהליכי גיל והשלכות מהאקלים שבו הוא חי. יש דברים שאי אפשר למנוע אותם. כיום הרפואה משקיעה מאמצים רבים במחקרים ובקבוצות ניסוי, וייאמר לזכותן של החברות הגדולות שהן אכן עושות מחקרים ברמה גבוהה מאוד ובודקות כל רכיב ומרכיב ומה השלכותיו על הגוף ועל העור. ביום שיקום מישהו ויבדוק אלפי מטופלים ואת השפעת מוצרי המזון שבהם נקבה רוזנבלט על חצי מהפנים שלהם, ואז יושוו אל חציו השני של הפנים, היא תוכל להציג את התוצאות בקבוצה שלה – ואולי אז נסיק מסקנות. גם בעניין הקרמים ה'לבנים' וטענותיה הרחוקות מהמציאות, לא ברור לי מהיכן המידע השגוי הזה, אך אין דברים בגו, והיא לחלוטין מטעה את ציבור העוקבות שלה".

   

  הביקורות לא מרתיעות את רוזנבלט, והיא מתרכזת בעיקר בפן החיובי: "קיבלתי המון תגובות, בעיקר טובות. יש הרבה אהבה בקבוצה ורצון להעניק אחת לשנייה, וזה בהחלט נותן לי חשק לחלוק עוד ולעזור כמה שאפשר להפיץ את האידיאולוגיה שלי, שהיא הפסקה מוחלטת של שימוש במוצרי טיפוח ואוכל מתועשים".

   

  ניקיון והזנת הפנים על פי רוזנבלט, שלב אחר שלב

  ראשית – גשו לחדר האמבטיה וזרקו את סבון הפנים שלכן. כן, כן, מה שקראתן. ולא אכפת לה אם הוא עלה כמו סל קניות שבועי במכולת, או אם רשום לו על התווית שהוא יעשה לכן נסים ונפלאות. על פי רוזנבלט, סבוני הפנים של החברות המסחריות רק גורעים מהפנים את השומן הטבעי שהוא מפריש ובעצם גורמים ליובש, מה שמעודד את הזדקנות העור והיווצרות של קמטים.

   

  מה מציעה גורו הטיפוח במקום?

   

  • הסרת איפור בצמר גפן מרוח בשמן קוקוס ולאלו מכן הסובלות מעור פנים שומני, אפשר להשתמש בשמן חוחובה.

   

  • מה עכשיו? לאחר שהסרתן טוב טוב את האיפור, קחו מגבת פנים מכותנה, רחצו אותה במים חמים והעבירו אותה בטפיחות קלות על עור הפנים. כדאי שנתעכב רגע על נושא הטפיחות, כי מעתה אתן לא "מורחות" יותר שום דבר בכל הנוגע לעור הפנים. טיפוח אורגני מתרגל חזרה לטבע ומוטוריקה קלה בו־זמנית! בבוקר, כשהפנים נקיות מאיפור, חזרו רק על שלב המגבת החמה או שתסתפקו בלשטוף את הפנים במים.

   

  • השלב הבא הוא להזין את עור הפנים, ומאחר שרוזנבלט דוגלת בשימוש בשמנים טהורים, ההמלצה שלה היא למרוח בלילה שמן ויטמין E טהור. ביום היא ממליצה למרוח סרום בוקר המורכב ממתכון של כמה שמנים (שימו לב: ויטמין E לא אוהב חשיפה לשמש), והכי חשוב – לא לצאת מהבית ללא קרם הגנה, גם בחורף. רוזנבלט ממליצה להחליף את השמנים כל שלושה חודשים בהתאם למזג האוויר. לחורף הקרוב הצטיידו בשמן אבוקדו/ אפרסק ומרחו כל בוקר לאחר ניקוי הפנים.

   

  טסטינג, 1,2,3

  לא חשבתן באמת שנציג בפניכן כתבה על טיפוח ולא נתנסה בעצמנו, נכון? אז נתחיל מסרטון קליפת הבננה, כי הוא זה שהתחיל הכל (וגם המרכיב היחיד שהיה לי בבית):

   

  לאחר כ־20 דקות תרגישו כאילו עברתן תחת האזמל של ד"ר פלסטיק (צילום: דניאל פסו)
   לאחר כ־20 דקות תרגישו כאילו עברתן תחת האזמל של ד"ר פלסטיק(צילום: דניאל פסו)

    

   מקלפים בננה בשלה (כן, כלל "הדבש זה החלק הכי בריא" שכולנו גדלנו עליו תקף גם פה). את הבננה עצמה ניתן להקפיא לשייק של הבוקר, או לנשנש תוך כדי. מורחים את הצד הפנימי של הקליפה על עור פנים נקי (זכרו: אנחנו לא משתמשות בסבון פנים יותר). מתחילים בחלק הרגיש סביב העיניים, ומשם ממשיכים "לנגב" את שאר הפנים בעזרת הקליפה. שימו לב לא לשכוח את הצוואר ואזור בית החזה (לפי רוזנבלט מעתה והלאה האזורים האלה הם נספחים רשמיים של "אזור הפנים"). המגע של קליפת הבננה מרגיש בהתחלה קצת לא טבעי, ולאחר סיום המריחה נשארת תחושה של יובש – על פי הסרטון ככה זה אמור להרגיש בדיוק.

    

   לאחר כ־20 דקות תרגישו כאילו עברתן תחת האזמל של ד"ר פלסטיק, כלומר העור יהיה מתוח מאוד, וזה הזמן לשטוף את המסכה. לוקחים מגבת נקייה, מרטיבים אותה במים רותחים ומנגבים בטפיחות קלות את הפנים עד להסרת המסכה.

    

   בשורה התחתונה: תחושת המגבת החמה על עור הפנים היא נפלאה, אך קשה לומר בדיוק איך השפיעה המסכה על עור הפנים בפעם הראשונה. כן יש הרגשה של הזנה, אך יחד עם זאת העור מרגיש צמא לעוד. מה שבטוח שהנושא של טיפוח עור אורגני דורש מאמץ והתעסקות רבה, החל בתחזוקה שוטפת של מגבות לפנים וכלה ברקיחת כל הסרומים והמסכות, אבל לפי התגובות הרבות בקבוצה, בהחלט שווה לנסות.

    

   סרטון הבננה, מעל 860 אלף צפיות:

    

    

   ועוד 3 מסכות שזוכות לתגובות נלהבות מהנסייניות

   מסכה להוצאת שחורים: מערבבים בקערה כפית דבש (רצוי לחמם מעט את הדבש כך שיהיה נוזלי), כפית סודה לשתייה ו־2 כפיות מלח. מורחים את המסכה על האזורים הבעייתיים, ממתינים 5 דקות ושוטפים במים חמימים.

    

   מסכה לפיגמנטציה*: מקלפים תפוח אדמה בקולפן. את הרצועה של הקליפה הראשונה זורקים, ומשתמשים ברצועה הפנימית כמעין "מגבון" ומעבירים על הפנים באזור שיש בו פיגמנטציה. לאחר שהחומר מתייבש, לוקחים פרוסת לימון עבה ומעבירים שוב על אותו אזור. כששכבת הלימון מתייבשת גם היא, מעבירים שכבה נוספת עם "מגבון" מרצועת תפוח האדמה על הפנים. לאחר שהכל מתייבש, מנקים את הפנים במגבת חמה.

   *אזהרה - מסכה זו יוצרת אדמומיות בעור. חשוב מאוד להימנע מחשיפה לשמש לאחר השימוש בה.

    

   מסכה לטיפול בכהויות סביב העיניים: כותשים או טוחנים צרור עלי נענע עד שמתקבל נוזל סמיך. מורחים את המסכה סביב אזור העיניים (בזהירות ממגע עם העיניים). אפשר גם להטפיח על כל אזור הפנים והצוואר. ממתינים כמה דקות עד שהמסכה מתייבשת ושוטפים במים ומגבת חמה. להגברת ההבהרה אפשר לטפטף מעט מיץ לימון, ולהגברת אפקט הזוהר אפשר להוסיף דבש.

    

    (צילום: דניאל קמינסקי)
    (צילום: דניאל קמינסקי)

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד