לאחר 13 שעות על מסלול התצוגה: דוגמנית בת 14 הלכה לעולמה

הדוגמנית הרוסייה ולדה דז'ובה התמוטטה בשבוע האופנה בשנגחאי ומתה מתשישות ודלקת קרום המוח. האם: היא היתה כלואה בחוזה של "עבודת כפייה" ללא ביטוח רפואי

איתי יעקב

|

30.10.17 | 10:53

שבוע האופנה שהתקיים החודש בשנגחאי, הסתיים בטרגדיה. ביומו האחרון התמוטטה מאחורי הקלעים הדוגמנית הרוסייה ולדה דז'ובה בת ה-14, לאחר 13 שעות רצופות של עבודה על המסלול. היא סבלה מחום גבוה וחולשה בכל הגוף. העיתון "סיביר טיימס" מדווח כי דז'ובה הובהלה מיד אל בית החולים, שם הלכה לעולמה יומיים לאחר מכן, ב-20 באוקטובר. סיבת המוות: דלקת קרום המוח ותשישות.

 

 

 

"לפני שהתמוטטה היא טלפנה אליי ואמרה: 'אמא, אני כל כך עייפה, אני רוצה לישון'. זו היתה חייבת להיות ההתחלה של המחלה", תיארה אמה אוקסנה את השעות האחרונות בראיון לערוץ NTV. "לא ישנתי והתקשרתי אליה כל הזמן. התחננתי שתלך לבית החולים". אוקסנה לא הצליחה לקבל אשרת כניסה לסין באופן מיידי, ולכן לא התאפשר לה לראות את בתה לפני מותה. האם טוענת כי בתה היתה כלואה בחוזה של "עבודת כפייה" ללא ביטוח רפואי, ולכן חששה לבקש טיפול בבית החולים.

 

A post shared by SNATCH (@snatchzine) on

 

"אף אחד לא ציפה שהעבודה תוביל לתוצאות כאלה", אמרה אלווירה זייטסבה, מנהלת סוכנות הדוגמנות Perm בה היתה חתומה דז'ובה. בשיחה עם הדייליי מייל הבריטי הודתה כי לא בדקה את החוזה שעליו הוחתמה דז'ובה בסין ואת הביטוח הרפואי שלה. "אנחנו קוצרים עכשיו את מה שזרענו", אמרה. בתוך כך, בימים אלה נפתחה חקירה משטרתית בעניין, כמו גם בדיקה של פאבל מיקוב, ראש מחלקת זכויות האדם בקרמלין.

 

 

חוזה העבודה של דז'ובה בסין נחתם לשלושה חודשים, במהלכם השתתפה בשבוע האופנה בשנגחאי, אשר כלל עשרות תצוגות אופנה מדי יום – מה שמסביר את שעות העבודה הארוכות שלה. בניגוד לאירופה ולארצות הברית, למשל, בסין אין רגולציה של ענף הדוגמנות ושל זכויות הילדים העובדים בו. בצרפת, לעומת זאת, נקבע בחודש שעבר חוק האוסר על העסקת דוגמנים מתחת לגיל 16 בתצוגות אופנה, כשעל מעסיק הבוחר לשכור דוגמנים בגילאי 18-16 יש חובה לעמוד בהגבלת שעות הקבועה בחוק ואיסור להעסיק אותם לאחר חצות.

 

______________________________________________________

 

ואיך צולמה שרה סמפיו בעירום לשער של מגזין ללא הסכמתה?

לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)
לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד