דוגמניות נגד הארווי ויינשטיין: הטריד מינית כמפיק "פרויקט מסלול"

בשיאה של פרשת ההטרדות המיניות בעולם הבידור, נחשפת השיטה שהביאה לפתחו של ויינשטיין דוגמניות רבות, לרוב צעירות החיות הרחק מהבית. גושפנקת הריאליטי

איתי יעקב

|

23.10.17 | 11:52

הארווי ויינשטיין עם היידי קלום. "הוא כל הזמן רצה תוכנית עם דוגמניות", סיפר אחד המנהלים בחברת ההפקות של ויינשטיין, מירמקס (צילום: Gettyimages)
הארווי ויינשטיין עם היידי קלום. "הוא כל הזמן רצה תוכנית עם דוגמניות", סיפר אחד המנהלים בחברת ההפקות של ויינשטיין, מירמקס (צילום: Gettyimages)
חיזק את מעמדו בזירת הדוגמנות דרך הריאליטי. הארווי ויינשטיין בשורה הראשונה בתצוגה של "פרויקט מסלול" (צילום: Gettyimages)
חיזק את מעמדו בזירת הדוגמנות דרך הריאליטי. הארווי ויינשטיין בשורה הראשונה בתצוגה של "פרויקט מסלול" (צילום: Gettyimages)

המפיק ההוליוודי הארווי ויינשטיין ודאי לא דימיין כי הסלוגן של תוכנית הריאליטי בהפקתו "פרויקט מסלול" - In fashion, one day you're in and the next day, you're out - יחזור אליו כבומרנג, ויוריד אותו מהמסלול לתמיד. בשיאה של פרשת ההטרדות המיניות, מפרסם כעת הלוס אנג'לס טיימס כתבה מקיפה, החושפת כי מי שהיה אחד האנשים החזקים בהוליווד ובתעשיית הבידור הבינלאומית, ניצל לרעה לכאורה את מעמדו וכוחו גם בתעשיית הדוגמנות, כך שבשלב זה הצטברו נגדו כבר עשרה מקרים של האשמות מצד דוגמניות על הטרדה מינית.

 

סיפרה כי ויינשטיין הטריד אותה מינית. קארה דלווין (צילום: Gettyimages)
  סיפרה כי ויינשטיין הטריד אותה מינית. קארה דלווין(צילום: Gettyimages)

   

  הקשר בין ויינשטיין לתעשיית האופנה מתחיל באשתו, המעצבת ג'ורג'ינה צ'פמן, מייסדת ובעלת המותג מרקזה, אולם נראה כי מעמדו בזירת הדוגמנות זכה לחיזוק משמעותי נוכח תפקידו כמפיק העומד מאחורי הריאליטי הנודע והמצליח, שהחל את דרכו לפני 13 שנים ו-16 עונות. כעת נראה כי "פרויקט מסלול" שימש עבורו כצינור גישה לדוגמניות, לרוב צעירות, שחיו רחוק מהבית לבדן. "הוא כל הזמן שאל: איפה תוכנית הדוגמניות שלי", סיפר לעיתון אחד המנהלים בחברת ההפקות של ויינשטיין, מירמקס, שסירב להזדהות בשמו מחשש לפגיעה בפרנסתו. "הוא כל הזמן רצה תוכנית עם דוגמניות".

   

  קשור הדוק לאופנה. ויינשטיין עם אשתו, המעצבת ג'ורג'ינה צ'פמן (צילום: AP)
   קשור הדוק לאופנה. ויינשטיין עם אשתו, המעצבת ג'ורג'ינה צ'פמן(צילום: AP)

    

   מספר דוגמניות ונשים שהאשימו את ויינשטיין בהתנהגות מינית בלתי הולמת, הסבירו כי הוא השתמש בפרויקט מסלול ובהשפעתו בעולם האופנה כדי להבטיח פגישות עמן. הזמרת והשחקנית לוסיה אוונס חשפה כי ויינשטיין אמר לה, "את תהיי נהדרת בפרויקט מסלול", לפני שהכריח אותה לבצע בו מין אוראלי. מקורות נוספים שבחרו לשמור על עילום שם הוסיפו בדבריהם ללוס אנג'לס טיימס, כי התנהגותו של ויינשטיין בהוליווד היתה סוד גלוי, וכך גם בעולם האופנה.

    

   "נעלתי את עצמי במקלחת כדי להימלט ממנו". זואי ברוק
    "נעלתי את עצמי במקלחת כדי להימלט ממנו". זואי ברוק

     

    הדוגמנית לשעבר זואי ברוק בת ה-43 סיפרה ללוס אנג'לס טיימס, כי בשנת 1998 נכחה בארוחת ערב בפסטיבל קאן. "אני חושבת שהושיבו אותי לידו בכוונה", אמרה. "אני בטוחה שיש הרבה אנשים שרוצים לשבת ליד הארווי ויינשטיין, אז למה דווקא אני?" מאוחר יותר, מצאה את עצמה ברוק בחדר המלון של ויינשטיין, כשהוא רוכן מעליה עירום ומבקש ממנה מסאז'. "נעלתי את עצמי במקלחת כדי להימלט ממנו", סיכמה את הסיפור.

     

    הדברים של ברוק מצטרפים למקרה שחושפת הדוגמנית הברזילאית ג'וליאנה דה פאולה, שסיפרה כי לפני עשור הכריח אותה ויינשטיין להתנשק עם דוגמניות אחרות בדירת הלופט שלו בניו יורק. כשניסתה לעזוב, סיפרה, רדף אחריה עירום בדירה, בזמן שהיא הגנה על עצמה עם כוס זכוכית שבורה. "הוא הביט בי והתחיל לצחוק", סיפרה דה פאולה. "הייתי בהלם".

     

    התנהגותו היתה סוד גלוי בהוליווד, וגם בעולם האופנה. ויינשטיין (צילום: Gettyimages)
     התנהגותו היתה סוד גלוי בהוליווד, וגם בעולם האופנה. ויינשטיין(צילום: Gettyimages)

       

     ככל שהתרופף קשר השתיקה סביב ויינשטיין, נחשפות עדויות של דוגמניות נוספות, שגוללו בשבועיים החולפים את האינטראקציה שלהן עם ויינשטיין, החל מקארה דלווין המפורסמת, ועד לדוגמניות מוכרות פחות כמו סמנתה פנגרוסו, שסיפרה כי ויינשטיין שלח לה ידיים מתחת למים במסיבת בריכה בפסטיבל קאן בשנת 2003. פנגרוסו תיארה גם את מה שנראה כמו דרך הפעולה בה לכד ויינשטיין דוגמניות. "הוא אמר לי: תראי, אני הולך להזמין את הדוגמנית הזאת לאודישן אצלי בחדר מאוחר יותר. והיה לי די ברור שלא מדובר רק באודישן". כשסיפרה פנגרוסו את המקרה לחברה טובה, הסבירה לה האחרונה את מה שכולן הבינו: "אל תהיי נאיבית, את יודעת שהארווי יכול להפוך אותך לכוכבת".

      

     ______________________________________________________

      

     ואיך צולמה שרה סמפיו בעירום לשער של מגזין ללא הסכמתה?

     לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)
     לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד